Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот YanchoKaragogov » 19 Дек 2021, 06:17

Здрасти,
през последните 3 години качвам по няколко кг.
Натрупвам мазнини в гърците и гърба.
YanchoKaragogov
 
Мнения: 1
Регистриран на: 19 Дек 2021, 06:05

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот ratsa82 » 22 Май 2022, 14:28

Здравейте!

Бих искала да се консултирам с вас по повод изследванията ми, които бяха в следствие на симптоми, а именно: изкаран вирус, който засегна стомашно-чревния тракт с лека диария и режещи болки в главата. След вируса, дали поради страх от язва на стомаха, или поради стрес от личен характер, а може би от самия вирус, изгубих апетит, станах апатична, с две думи не ми се ставаше от леглото и нямах желание да се храня. Следователно намалих дневния прием на храна, като почти напълно изключих консумацията на сладко (прости захари). Свалих мазнини около корема, може би общо от теглото около 1 кг (аз съм около 50кг/162см). И се започна едно нощно изпотяване, по врата, най-вече между гърдите, по гърба и дори по краката до глезените. Това нарушава съня ми и не мога да имам пълноценен сън. Освен с изпотяване, нерядко се събуждам и със сърцебиене, изтръпване на крайниците и странно усещане в главата.
Искам да отбележа, че имах лошия навик да хапвам нощна закуска 1-2 часа преди сън, която беше предимно сладка (черен шоколад 3 блокчета или домашен кекс парченце)...
Това потене е вече 3 седмици. Намалила съм приемът на въглехидрати, т.е. консумирам хляб, но не и ориз, картофи, боб, но изпотяването, макар и по-леко, все още е налице. Започнах да имам и сърцебиене през деня, изпитвам обща слабост и ме болят мускулите.

Благодаря ви предварително!
Прикачени файлове
Screenshot_20220518-170335.png
Screenshot_20220518-170335.png (161.81 KiB) Прегледано 490 пъти
Screenshot_20220510-174548.png
Screenshot_20220510-174548.png (292.95 KiB) Прегледано 490 пъти
ratsa82
 
Мнения: 5
Регистриран на: 06 Май 2022, 16:58

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 22 Май 2022, 19:11

ratsa82 написа:Здравейте!

Бих искала да се консултирам с вас по повод изследванията ми, които бяха в следствие на симптоми, а именно: изкаран вирус, който засегна стомашно-чревния тракт с лека диария и режещи болки в главата. След вируса, дали поради страх от язва на стомаха, или поради стрес от личен характер, а може би от самия вирус, изгубих апетит, станах апатична, с две думи не ми се ставаше от леглото и нямах желание да се храня. Следователно намалих дневния прием на храна, като почти напълно изключих консумацията на сладко (прости захари). Свалих мазнини около корема, може би общо от теглото около 1 кг (аз съм около 50кг/162см). И се започна едно нощно изпотяване, по врата, най-вече между гърдите, по гърба и дори по краката до глезените. Това нарушава съня ми и не мога да имам пълноценен сън. Освен с изпотяване, нерядко се събуждам и със сърцебиене, изтръпване на крайниците и странно усещане в главата.
Искам да отбележа, че имах лошия навик да хапвам нощна закуска 1-2 часа преди сън, която беше предимно сладка (черен шоколад 3 блокчета или домашен кекс парченце)...
Това потене е вече 3 седмици. Намалила съм приемът на въглехидрати, т.е. консумирам хляб, но не и ориз, картофи, боб, но изпотяването, макар и по-леко, все още е налице. Започнах да имам и сърцебиене през деня, изпитвам обща слабост и ме болят мускулите.
Благодаря ви предварително!

Уважаеми ratsa82,
не мога да кажа на какво се дължат оплакванията Ви, повече приличат на свързани с инфекция. Препоръчвам Ви, да посетите лекар за да изключи персистиране на инфекцията.
От изследванията, има данни за нарушение в глюкозния метаболизъм и инсулинова резистентност. Малко вероятно е това да е свързано с оплакванията Ви. За да се уточни какво е нарушението в глюкозния метаболизъм, трябва да се проведе обременяване с глюкоза, след което да посетите ендокринолог.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот ИванТерзиев » 09 Юни 2022, 01:55

Здравейте. С инсулинова резистентност съм съм. Пия глюкофаж хр.500 по две хапчета наведнъж вечер по време на хранене. Въпросът ми е следния често се разтрепервам, явно кръвната захар ми пада. Нямам глюкомер са меря в такива моменти. Възможно ли е да е от инсулиновата резистентност или нещо друго. За сега имам дефицит на витамин д и б12. Приемам за тях лекарства вигантол и абофарма. Хронична венозна недостатъчност и ниско кръвно. Къде да търся причината с това разтреперване и как да го контролирам в дългосрочен план, не за момента да хапвам нещо сладко, че да се оправя. И при най-малката физическа работа се раздрънкам до прималяване, а префи и по време на цикъл е ад. Изпитвам глад на 2 часа. Ям и все едно не съм яла. Правих кръвнозахарен профил и всичко е нормално вече, но ендокринолог каза да продължа с глюкофаж хр. Изпитвам много силна нервност и страхове и тревожност. Възможно ли е глюкофаж хр да ги причинява. Като това се засилва преди и по време на цикъл.цикълът ми се побърква. Два дни тече обилно, два едвам или нищо.и при смесено с пърцали. А преди ме караше по 5 дни и то както си е редно да е. Посетен е гинеколог. Правена ми е преди месец лазерна операция за отстраняване на голяма раничка на шийката на матката. И според гинеколог ням проблем. Имах завишени пролактин и според гинеколог, е щото съм по-чувствителна. Най много ме притеснява рязъюъреоерването и пмс. Как да се справя?хляб ям само черен, тесто и сладко избягвам, както и пакетирани. Друго си ям. Ходя пеела но не спортува зарад вените и падането ли на захарта не е стеах. Благодаря. Къде да търся проблема с това разтреперване до прималяване и как да го оправя.
ИванТерзиев
 
Мнения: 1
Регистриран на: 09 Юни 2022, 01:38

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 10 Юни 2022, 07:46

ИванТерзиев написа:Здравейте. С инсулинова резистентност съм съм. Пия глюкофаж хр.500 по две хапчета наведнъж вечер по време на хранене. Въпросът ми е следния често се разтрепервам, явно кръвната захар ми пада. Нямам глюкомер са меря в такива моменти. Възможно ли е да е от инсулиновата резистентност или нещо друго. За сега имам дефицит на витамин д и б12. Приемам за тях лекарства вигантол и абофарма. Хронична венозна недостатъчност и ниско кръвно. Къде да търся причината с това разтреперване и как да го контролирам в дългосрочен план, не за момента да хапвам нещо сладко, че да се оправя. И при най-малката физическа работа се раздрънкам до прималяване, а префи и по време на цикъл е ад. Изпитвам глад на 2 часа. Ям и все едно не съм яла. Правих кръвнозахарен профил и всичко е нормално вече, но ендокринолог каза да продължа с глюкофаж хр. Изпитвам много силна нервност и страхове и тревожност. Възможно ли е глюкофаж хр да ги причинява. Като това се засилва преди и по време на цикъл.цикълът ми се побърква. Два дни тече обилно, два едвам или нищо.и при смесено с пърцали. А преди ме караше по 5 дни и то както си е редно да е. Посетен е гинеколог. Правена ми е преди месец лазерна операция за отстраняване на голяма раничка на шийката на матката. И според гинеколог ням проблем. Имах завишени пролактин и според гинеколог, е щото съм по-чувствителна. Най много ме притеснява рязъюъреоерването и пмс. Как да се справя?хляб ям само черен, тесто и сладко избягвам, както и пакетирани. Друго си ям. Ходя пеела но не спортува зарад вените и падането ли на захарта не е стеах. Благодаря. Къде да търся проблема с това разтреперване до прималяване и как да го оправя.

Уважаеми ИванТерзиев,
за да се разбере каква е причината за разтреперванията е необходимо да се измери кръвна захар в този момент. Това е лесно достъпно и не е скъпо, но няма как да се прецени дали е хипогликемия или не. Без да има яснота какъв е проблема, не виждам как смятате, че може да се предположи лечение. Ако се докаже, че се касае за хипогликемии е необходимо да се направи тест с гладуване в условие на хоспитализация. Ако не се касае за хипогликемии е необходимо да се проведат проведат други изследвания и консултации, за да се разбере, каква е причината. Приемът на Glucophage XR не е причина за другите Ви оплаквания. Необходимо е да повторите изследването на пролактин, като се спазват правилата за изследването му.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот bonni » 09 Авг 2022, 10:39

Здравейте, лекар ми предписа метфогамма 1000 /по една таблетка на ден/ заради невъзможност да регулирам теглото си с диети и спорт, нямам диабет, с изваден жлъчен мехур съм. Към момента пия половин таблетка Валтриком 5мг/160мг/1.25мг и Деанксит 1т. Преди да започна Метфогама искам да зная дали е безопен приемат на двата медикамента заедно. Притеснявам се от комбинацията им, как плавно да въведа Метфогамма, мога ли да спра Валтриком и да пия Метфогамма без тя да повлияе върху кръвното налягане.Колко време след употребата на метфогамма да очаквам редукция на теглото, съобразена с диетата и активна физическа дейност поне 5 дни в седмицата.
bonni
 
Мнения: 1
Регистриран на: 09 Авг 2022, 10:26

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 12 Авг 2022, 07:51

bonni написа:Здравейте, лекар ми предписа метфогамма 1000 /по една таблетка на ден/ заради невъзможност да регулирам теглото си с диети и спорт, нямам диабет, с изваден жлъчен мехур съм. Към момента пия половин таблетка Валтриком 5мг/160мг/1.25мг и Деанксит 1т. Преди да започна Метфогама искам да зная дали е безопен приемат на двата медикамента заедно. Притеснявам се от комбинацията им, как плавно да въведа Метфогамма, мога ли да спра Валтриком и да пия Метфогамма без тя да повлияе върху кръвното налягане.Колко време след употребата на метфогамма да очаквам редукция на теглото, съобразена с диетата и активна физическа дейност поне 5 дни в седмицата.

Уважаеми bonni,
въпроси за предписана терапия се задават на лекаря, назначил я. Причината за предписване на медикамент, които има официална индикация единствено лечение на захарен диабет тип 2, може да Ви отговори само лекаря назначил това лечение. Всички въпроси за това си ги отправяйте към него.
Няма проблем да се приема Метфогамма успоредно с лекарства за лечение на високо кръвно налягане. Не трябва да се спира лечението за високо кръвно налягане без да има ясна причина за това. Метфогаммата няма влияние върху кръвното налягане и няма как да замени 3 лекарства, каквото представлява Валтриком. Преди опити за спиране на такава терапия от ваша страна се консултирайте с ОПЛ или кардиолога си, т.к. те имат представа за здравословното Ви състояние.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот МариелаЯнева » 01 Сеп 2022, 20:29

Здравейте!
Аз бих искала да се консултирам с Вас за второ мнение относно назначеното ми лекарство метфогама от 1000 по схема за 6 месеца Дали има смисъл да го пия и защо при следните резултати:
Глюкозотолерантен тест трикратен:
Глюкоза на 0 минута - 5,4
Глюкоза на 60 минута - 5,5
Глюкоза на 120 минута - 4,1
Нормите са - до 11,1 на 60 минута и до 7,8 на 120 минута.
Инсулин на 0 минута - 8,3 /норми 2,6 до 24,9/
Инсулин на 60 минута - 58,8 /норми 18,00 до 276,00/
Инсулин на 120 минута - 20,8 / норми - 16,00 до 166,00/
Моля Ви да ми кажете, дали трябва да пия Метфогама и защо при положение, че съм в нормата? Благодаря!
МариелаЯнева
 
Мнения: 1
Регистриран на: 01 Сеп 2022, 20:14

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот Sofia » 03 Сеп 2022, 10:17

Здравейте , бих искала консултация за резултатите на мой близък. Мъж на 56 години .
glucose - 283 mg / dL
platelets 358 x 10 ^ 3 / UL
Mean Platelet Volume 9.0 fL
Всички останали показатели са в норма .
Предварително благодаря за отговора !
Sofia
 
Мнения: 1
Регистриран на: 03 Сеп 2022, 10:06

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 03 Сеп 2022, 20:12

МариелаЯнева написа:Здравейте!
Аз бих искала да се консултирам с Вас за второ мнение относно назначеното ми лекарство метфогама от 1000 по схема за 6 месеца Дали има смисъл да го пия и защо при следните резултати:
Глюкозотолерантен тест трикратен:
Глюкоза на 0 минута - 5,4
Глюкоза на 60 минута - 5,5
Глюкоза на 120 минута - 4,1
Нормите са - до 11,1 на 60 минута и до 7,8 на 120 минута.
Инсулин на 0 минута - 8,3 /норми 2,6 до 24,9/
Инсулин на 60 минута - 58,8 /норми 18,00 до 276,00/
Инсулин на 120 минута - 20,8 / норми - 16,00 до 166,00/
Моля Ви да ми кажете, дали трябва да пия Метфогама и защо при положение, че съм в нормата? Благодаря!

Уважаема МариелаЯнева,
обременяването показва нормален глюкозен толеранс, няма данни и за инсулинова резистентност. Нямам представа дали се налага да приемате Метфогама или не. Всеки пациент е индивидуалност и се преценява точно за него. Имала съм пациенти, които имат няколко високи кръвни захари на гладно, но резултатът от обреняването е в норма. Щом не сте съгласна с назначеното лечение, ще Ви препоръчам да го обсъдите с лекаря си.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта