Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 14 Фев 2015, 09:21

anakalpazana написа:Здравейте, има проблем с килограмите цял живот, но положението вече е критично. Висока съм 175см. и тежа 157кг. Родих преди две години, малко след това имахме смъртен случаи в семейството и започнах да качвам килограми непрекъснато. Преди да родя( а и в момента) имах поликистозни айчници и бях на границата за инсулинова резистентност, но поотслабнах и инсулина се регулира.Ходих на еднокринолог пусна ми изследвания на ТСХ, Пролактин, Инсулин, Захар и Тестостерон и единствено инсулина ми е завишен. Понеже има доста време до записаният ми час при колегата ви, искам да ви попитам има ли някакви хапчета за отслабване, защото свалянето на килограми винаги е било страшно трудно при мен, а сега ми се вижда направо невъзможно. В училище съм тренирала 10-ина години и тогава поддържах 100кг. и се чувствах отлично. Ако сега има начин да стана отново толкова ще е чудесно. Проблема е че покрай малкия съм нон стоп в движение, ям много по - малко от преди да забременея и не свалям и грам Затова и питам за хапчета-чета за някакво "Зелено кафе", чух и за "Калорекс" добри отзиви. Ако можете да ме посъветвате ще е чудесно. Предварително благодаря.

Уважаема anakalpazana,
Лекарство няма да Ви помогне. Консултирайте се с диетолог за да Ви състави диетичен режим. Спортувайте редовно. Обмислете възможността за бариетрична хирургия. Мисля, че сте показана. При липса на противопоказания това би било решението за Вас.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот new_class » 12 Мар 2015, 12:04

Здравейте на всички!
Ако скоро не сте чели роман, сега ви предстои точно това...

Аз съм мъж, понастоящем на 23 г., 177 см., 71 кг., студент.
Баба (по майчина линия) - Диабет тип II, майка - Хашимото, баща - няма информация.
От 2006 г. имам документирани лабораторни и медицински данни, че боледувам често от грипоподобни състояния и остри респираторни заболявания (не че не съм боледувал и преди това, но държа прилагам доказателства). Под често - имам предвид веднъж или два пъти на година. Разбира се, третиран съм с различни варианти на антибиотични средства и препарати, съдържащи парацетамол и L- аскорбинова киселина.
Не употребявам алкохол често, не съм пушач.
Физическата ми активност никога не е била интензивна, по-скоро умерена.
През зимата на 2013 г. бях с наднормено тегло (85 кг.), когато тренирах активно на фитнес... Тренировките бяха статични, свързани предимно с натрупването на мускулна маса... От хранителните добавки съм ползвал "Креатин монохидрат", по една чаена лъжичка 2 ч. преди тренировка. За жалост не ми хареса и подарих повече от половината кутия на приятел... Винаги съм искал да постигам резултати по естествен път... Храненето си не бих нарекъл балансирано, но винаги съм избягвал рафинирани продукти, било то сладкиши, наситени мазнини и пр.

По същество:
От 2012 г. насам имам следните оплаквания:
Прилошаване около 2 ч. след консумацията на каквито и да е въглехидрати (съчетана със или без физическа активност). Симптоматиката се изразява най-вече в обща мускулна отпадналост, загуба на настроение, понякога чувство за глад (неспецифично), бледа кожа, студена пот и пр.
И така, нормалният човек отива първо на личния си лекар... Така направих и аз, дори провокирах симптомите, за да се установи реално състоянието...
Кръвно налягане 120/80, ЕКГ - нормално, но...
Не получих адекватен коментар от лекар, но резултатите ми се сториха притеснителни… 19.07.2012
Всичко останало в норма, с изключение на:
LYM% - 51,3 % (при броене на око - 49% при горна граница на лабораторията 40%)
RDW - 15,3% (11,5-14,5)
Глюкоза (серум) - 5,43 mmol/l(3,3-6,0)!
Общ холестерол - 8,29 mmol/l!!!
HDL, LDL, VLDL - неизследвани
Триглицериди - 3,22 mmol/l!!!
Трансминази - нормални (ASAT - 13,9; ALAT - 19,7; GGTP - 21,57)
Креатенин - 110,7!
Общ билирубин - 20,13 µmol/l!
Дир.билирубин - 8,53 µmol/l!!!

25.06.2013 г.
Всичко останало в норма, с изключение на:
LYM% - 49,8%
RDW - 15,7%
Глюкоза (серум) - 6,17 mmol/l (3,3 - 6,0)[при 12 часов глад]!!!
Общ холестерол - 7,52 mmol/l!!!
HDL - 0,73 mmol/l
LDL, VLDL, TRG - неизследвани

[Нека преговорим критериите за Метаболитен Синдром “Х”? Нарушена гликемия на гладно, дислипидимия, артериално кръвно налягане 130/85 (в деня на изследването). Разбира се, тогава не бях наясно с това…]
За тези резултати, вместо за еднокринолог, получих направление за кардиолог… Поставиха ми диагноза "неуточнена аритмия"...
Отидох на второ мнение, поставиха ми 24-часов холтер... Всичко беше наред... По тяхно мнение, всичко било на нервна почва... Препоръчаха ми да ходя на фитнес... Ходих на фитнес...
След 8 месеца ми ставаше зле вече непрекъснато... Направих си изследване, глюкозата беше 5,7 mmol/l (на гладно)! Успокоих се, че се балансира, но въпреки това ми се виеше свят след храна - треперех, едвам ходех на лекции! Тогава мой приятел, студент по медицина, ми спомена, че може да получавам реактивни хипогликемии и е разумно да се обърна към ендокринолог! Няколко дни по-късно замалко да загубя съзнание на лекции... Излязох много бързо и откраднах няколко захарчета от кафемашината, които ме стабилизираха за 10 мин.! Отидох на ендокринолог, който ме помоли да изследвам TSH! Беше в норми - 2,3 mlU/L (0,3-4,0)! Изпратиха ме от кабинета с диагноза "Стабилно състояние"! Е, отидох и на невролог, най-накрая... Направиха ми ЕЕГ... Всичко беше повече от нормално... Изписаха ми магнезий... Лекарката не беше сигурна, че е вегетативна дистония и ме отпрати с молба да продължа да следя глюкозата си на гладно! Тъй като родителите ми не ми вярваха, един ден се ужасиха колко зле изглеждам и как треперя... Започна се интересната част: Първи ендокринолог, втори ендокринолог - "Всичко е наред!", "Стойностите ти са в норма!", "Не е в нас проблема!", "Провери си психиката!"... Отидох на психиатър: стабилно психическо състояние...
Накрая попаднах на ендокринолог, който ми назначи ОГТТ:
10.06.2014 г.
Глюкоза (серумна) - 5,26 mmol/l (3,3 - 6,0) - 0 мин.
Глюкоза (серумна) - 7,08 mmol/l (<10,00) - 60 мин.
Глюкоза (серумна) - 5,54 mmol/l (<7,80) - 120 мин.

Инсулин - 8,12 uU/ml (3,0 - 25,0) - 0 мин.
Инсулин - 73,29 uU/ml (3,0 - 25,0) - 60 мин.!!!
Инсулин - 34,16 uU/ml (3,0 - 25,0) - 120 мин.!!!

Общ холестерол - 8,4 mmol/l!!!
HDL - 1 mmol/l!!!
LDL - 6,43 mmol/l!!!
VLD - 0,57 mmol/l
Триглицериди - 1,25 mmol/l
Трансминази - нормални

Бях убеден, че имам инсулинова резистентност... Е, ендокринологът ме успокои! Препоръча ми диетичен режим, повече движение и да си живея живота! Каза да ида на невролог, да гълтам Деанксит и пр.
Започнах да се чувствам още по-зле... Пожълтяха ми роговиците на очите... Преди броени седмици бях диагностициран адекватно на базата на лабораторни резултати, които ще споделя по-долу, с Метаболитен Синдром "X" и Синдром на "Жилбер", съответно от двама ендокринолози и двама гастроентеролози... Изхарчих всичките си студентски спестявания по лекари... Вече съм на Метфогамма 500 мг - 3х1 и Профихол - веднъж дневно...

Изследванията:
16.02.2015
Глюкоза (серумна) - 6.32 mmol/l (3.3 - 6.0)!!!
Общ билирубин - 31.4 umol/l < 21.0!!!
Директен билирубин - 7.6 umol/l < 8.0!

22.02.2015
ОГТТ
Глюкоза 0 мин. 5.7 mmol/l 3.3 - 6.0!
Глюкоза 60 мин. 7.48 mmol/l <10.00!!!
Глюкоза 120 мин. 4.97 mmol/l <7.80
Глюкоза 180 мин. 4.08 mmol/l <7.00!!! (Постпрандиална хипогликемия)

Инсулин 0 мин. 4.75 uU/ml 3,0-25,0 uU/ml
Инсулин 60 мин. 44.75 uU/ml 3,0-25,0 uU/ml!!!
Инсулин 120 мин. 13.14 uU/ml 3,0-25,0 uU/ml!!!
Инсулин 180 мин. 6.78 uU/ml 3,0-25,0 uU/ml!!!

Липиден профил:
Общ холестерол 6.1 mmol/l <6.5, препоръчителни стойности <4.5!!!
Триглицериди 0.9 mmol/l <2.2, препоръчителни стойности <1.7!

До момента, по лекарско предписание, приемам Метфогамма - 3х500 мг.дн.(поне 6 месеца), Профихол - 1 табл.дн.(поне 3 месеца); Легалон - 3х3 табл., Цинарикс - 3х3 табл.(поне 1 месец).
Текущият ми хранителен режим:
Храненията са три пъти на ден, през 5 часа...
Закуска - фибри (предимно зеленчуци, овесени трици и пр.), бавни въглехидрати (пълнозърнест хляб тип 1850), белтъчини (извара, белтък от яйце, кисело мляко).
Обяд - въглехидрати, съдържащи растителни белтъчини (боб, леща, лимец, жито); животински белтъчини (риба, телешко месо, извара); ненаситени мазнини - ядки - задължително самостоятелно.
Вечеря - фибри, идващи предимно от зеленчуци, понякога белтъчини.

Избягвам твърдите животински мазнини, наситените мазнини, фруктозата, рафинираните продукти, пикантните подправки... Ако не приемам Метфогамма, включвам и една подкрепителна закуска между обяда и вечерята - зелена ябълка или ядки. Тогава реда на консумация на храната е следната: (сутрин на гладно задължително фибри) въглехидрат, белтъчина, зеленчук (превенция на реактивни хипогликемии).
Умерена физическа активност - по 8 км. пеша дневно. Е, сутрешните упражнения, кардио упражнения 2-3 пъти седмично и лостове, ако климатичните условия позволяват... Но това ми е рутина от дълги години...

Синдромът на "Жилбер" не ме притеснява... Но за Метаболитен Синдром "Х" - навсякъде пише, че е необратим... Знам, че трябва да внимавам с всичко цял живот, но се интересувам има ли някаква надежда, на базата на тези показатели, все още нещата да са обърнат и излекуват напълно (с рационално медикаментозно лечение и начин на живот)?
Можете ли да ми препоръчате специалист-ендокринолог в гр.София, който да е задълбочен и да има опит в решаването на такива проблеми?

Вашето мнение е важно за мен!
Поднасям хиляди извинения за огромното количество безсмислен текст, както и за ироничните контекстови закачки към Здравната система...

Поздрави
new_class
 
Мнения: 1
Регистриран на: 12 Мар 2015, 11:57

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 15 Мар 2015, 16:46

new_class написа:Здравейте на всички!
Синдромът на "Жилбер" не ме притеснява... Но за Метаболитен Синдром "Х" - навсякъде пише, че е необратим... Знам, че трябва да внимавам с всичко цял живот, но се интересувам има ли някаква надежда, на базата на тези показатели, все още нещата да са обърнат и излекуват напълно (с рационално медикаментозно лечение и начин на живот)?
Можете ли да ми препоръчате специалист-ендокринолог в гр.София, който да е задълбочен и да има опит в решаването на такива проблеми?

Вашето мнение е важно за мен!
Поднасям хиляди извинения за огромното количество безсмислен текст, както и за ироничните контекстови закачки към Здравната система...

Поздрави

Уважаеми new_class,
Не знам какво и къде сте чели, но не мисля, че сте разбрали същността на диагнозата Метаболитен синдром. Метаболитният синдром е съвкупност от свързани по между си рискови фактори за развитие на захарен диабет и сърдечно-съдови заболявания. Целта на поставяне на тагава диагноза е точна да се наблегне на пациента, че е под повишен риск за тези заболявания и трябва да бъде третиран като рисков а на лекаря да го следи за тях. Причината толкова млад човек да има такива нарушения в метаболизма са свързани с наследственост и/или вредно въздействие на околната среда, т.е. начина на живот. Едва ли очаквате някой да може да промени гените, които носите. Следващото нещо е да се промени начина на живот на пациента. Това е доказано най-добрата стратегия и има много по-добър ефект от даването на медикаменти. Това дали пациента ще го прилага или не е лично негов избор. Вие тряба да вземете решение за това как ще живеете и да поемете рисковете от избора си. И да отидете при най-добрия експерт в областта, без Вашето активно участие няма как да се намалите риска си. При връщане на вредния начин на живот естествено ще доведе до промени в метаболизма.
Не е доказано, че оплакванията са свързани с ипогликемии. При проведените ОГТТ-ве не са регистрирани ниски кръвни захари. За да се разбере причината за оплакванията трябва да се направят изследвания в такъв момент.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот bimbo » 05 Окт 2015, 23:42

Здравейте д-р Йорданова !

Моето питане ще е малко по различно от другите, но съм напълно сериозен. Знаете, че хората се делят на различни типове според метаболизма, ектоморф, мезоморф, ендоморф и различни комбинации. Метаболизма си е зададен като цяло от генетиката на човек това при здравите хора и да някои са късметлии в това отношение. Аз обаче не съм един от тях и не не е това което си мислите, точно обратното, аз нямам проблем с бавен метаболизъм, моят е много бърз и това хич не е добре за мен. Искам да покача килограми, защото не съм добре на моя ръст и за да се случва това трябва да приемам огромни количества храна, наистина много храна, това не само, че ми е трудно да го направя, а също и не е добре за организмът ми, много храна много токсини и като цяло цял ден трябва само да ям.

Аз знам какво ще кажете сега, най-вероятно, че не е добре да се манипулират хормоните, щом няма здравословен проблем, но на мен вече ми писна и искам по бавен метаболизъм, а не да съм фабрика за ..... и нищо да не качвам и въпреки, че мога да качвам ако приемам много калории, много храна пак е трудно да достигна нужните килограми и да ги задържа. И вече уж одъртявам, а метаболизмът ми не се забавя, сега съм на 33 !
Знам, че в някои случаи се изписват на здрави хора дори, които са с много бавен метаболизъм някои хормони, при някои може би е имали резултат, при други не.
Няма ли възможност да се направи нещо и в обратния случай да се забави метаболизмът и не говоря да се отиде в другата крайност, но да не е толкова бърз и в същото време да няма други големи негативни ефекти.

Сериозно ви казвам, наистина вече ми дотежава, пробвал съм и храносмилателни ензими, пробиотици да може ако и храносмилането не е оптимално това да се коригира, но пак много трудно качвам, а в същото време свалям адски бързо ако намаля храната и дори без физическа активност.
Също така съм забелязал, че не задържам много течности, бързо преминават през мен течностите, изхожданията са нормални един път на ден.
Много искам да съм по скоро с бавен метаболизъм и да се боря с излишни килограми и хем няма да се тъпча с много храна, вместо като сега.
Искам и не само заради тялото, да съм по едър с повече мускули, но искам и в лицето да напълнея, даже много го искам, даже най-много от всичко останало.

Готово съм дори да поема известен риск и да опитам и по този начин да си забавя метаболизма. Но ако отида на лекар и той види, че хормоните са ми в референтните стойности и ще ме отпрати. Веднъж някъде съм попадал на информация, че ако не се лъжа при кортикостероидите има такъв страничен ефект при някои да напълняват в лицето, разбира се, че няма да взема тази вредна химия за това, но много ми се искаше да налея и аз така в лицето да надуя бузи, но без другите странични ефекти.

Аз тренирам с тежести и въпреки, че трудно качвам не съм се изкушавал да направя грешката да взема анаболни стероиди, трябва ми само по бавен метаболизъм. И друго си мисля, това, че не задържам много течности, а от това също ми зависи и теглото, но само с повече прием на сол, дали ще е достатъчно. Наясно съм, че манипулирането на хормоните не е шега работа, но съм готов да поема риск, ако въобще в моя случай има такава възможност за корекция.

Благодаря предварително за отговора и отделеното време !
bimbo
 
Мнения: 2
Регистриран на: 05 Окт 2015, 22:44

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 07 Окт 2015, 07:33

bimbo написа:Здравейте д-р Йорданова !

Моето питане ще е малко по различно от другите, но съм напълно сериозен. Знаете, че хората
...............
Аз тренирам с тежести и въпреки, че трудно качвам не съм се изкушавал да направя грешката да взема анаболни стероиди, трябва ми само по бавен метаболизъм. И друго си мисля, това, че не задържам много течности, а от това също ми зависи и теглото, но само с повече прием на сол, дали ще е достатъчно. Наясно съм, че манипулирането на хормоните не е шега работа, но съм готов да поема риск, ако въобще в моя случай има такава възможност за корекция.
Благодаря предварително за отговора и отделеното време !

Уважаеми bimbo,
Както и да представяте нещата, използването на кортикостероиди с тази цел се нарича допинг. Не само, че е забранено, но и е опасно за здравето. Не си заслужава заради комплекси които имате за външния си вид да рискувате трайни увреди на здравето.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот Momo » 29 Яну 2016, 07:01

Здравейте,
поздравления за това , което правите тук!
Моят въпрос е свързан с прием на Сиофор. Имам инсулинова резистентност и ми е изписан Сиофор 850 3х1. Пия го от месец като бавно увеличавах дозата. Имах всички чести странични ефекти свързани с неразположението в стомаха. Освен това постоянно имам чувство на замаяност. Вечер обикновено ми е толкова лошо , че не мога да стана от леглото, но вчера ми прилоша много на обяд(гадене болки в стомаха замаясност и обща умора), като хапчето го пих само сутринта. Прочетох отново листовката и там пише, че такива странични ефекти има само в началото, а аз вече месец съм като парцал. Последно пих вчера сутринта от Сиофора и тази сутрин вече се чувствам добре. Та въпроса ми е мога ли да спра Сиофора до консултация с ендокринолог? (на лекуващия няма да се обаждам, той ми написа всички препарати с медформин на гърба на рецептата още докато го изписваше и каза да ги сменям ако не ми понасят, някак не ми се стори редно).
Momo
 
Мнения: 4
Регистриран на: 29 Яну 2016, 06:49

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 31 Яну 2016, 18:06

Momo написа:Здравейте,
поздравления за това , което правите тук!
Моят въпрос е свързан с прием на Сиофор. Имам инсулинова резистентност и ми е изписан Сиофор 850 3х1. Пия го от месец като бавно увеличавах дозата. Имах всички чести странични ефекти свързани с неразположението в стомаха. Освен това постоянно имам чувство на замаяност. Вечер обикновено ми е толкова лошо , че не мога да стана от леглото, но вчера ми прилоша много на обяд(гадене болки в стомаха замаясност и обща умора), като хапчето го пих само сутринта. Прочетох отново листовката и там пише, че такива странични ефекти има само в началото, а аз вече месец съм като парцал. Последно пих вчера сутринта от Сиофора и тази сутрин вече се чувствам добре. Та въпроса ми е мога ли да спра Сиофора до консултация с ендокринолог? (на лекуващия няма да се обаждам, той ми написа всички препарати с медформин на гърба на рецептата още докато го изписваше и каза да ги сменям ако не ми понасят, някак не ми се стори редно).

Уважаеми Momo,
Щом има странични явления от медикамент, той не трябва да се приема.
Най-добротор лечение за инсулиновата резистентност е целенасоченият хранително-диетичен режим съчетан с умерена физическа активност 20-30 мин. дневно. При сваляне на телесно тегло значимо се подобрява инсулиновата чувствителност. Препоръчвам Ви да се опитате да оцените начина си на живот и ако да помислите дали нямате нужда от промяна в някои навици.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот marinela.petrova » 10 Мар 2016, 19:06

Здравейте Д-р Йорданова, на 33 год съм с ПКЯ и гинеколожката ми ме посъветва да пусна изследвания за ИР-това са резултатите, които получих и ще се радвам ако може да ми кажете какво означават, т.к. мога дда посетя ендокринолог едва в началото на следващият месец
Биохимия
Забележка: Няма.
Име на теста (изследване) Резултат Единици Референтни стойности
ОГТТ + Трикрат. Инсулин * Профил Виж по-долу
Глюкоза - 0ва мин 4.91 вен. кръв mmol/l венозна кръв.: 3.8 - 6.1; периферна кръв.: 3.5 - 5
Глюкоза - 60та мин 6.26 вен. кръв mmol/l < 8.9 за мъже и небременни жени
Глюкоза - 120 та мин 3.90 вен. кръв mmol/l < 7.8 за мъже и небременни жени
Insulin ( Серумен Инсулин ) 20.68 0 мин. mU/l 2.6 - 25.0 на гладно
Insulin ( 60 мин. ) 145.40 mU/l
Insulin ( 120 мин. ) 53.45 mU/l
HOMA ( IR ) индекс 4.50 индекс < 2.5 норма; 2.5 - 5 рискова IR ; >5 висока IR
Край на справката.
marinela.petrova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 10 Мар 2016, 18:58

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 13 Мар 2016, 14:19

marinela.petrova написа:Здравейте Д-р Йорданова, на 33 год съм с ПКЯ и гинеколожката ми ме посъветва да пусна изследвания за ИР-това са резултатите, които получих и ще се радвам ако може да ми кажете какво означават, т.к. мога дда посетя ендокринолог едва в началото на следващият месец
Биохимия
Забележка: Няма.
Име на теста (изследване) Резултат Единици Референтни стойности
ОГТТ + Трикрат. Инсулин * Профил Виж по-долу
Глюкоза - 0ва мин 4.91 вен. кръв mmol/l венозна кръв.: 3.8 - 6.1; периферна кръв.: 3.5 - 5
Глюкоза - 60та мин 6.26 вен. кръв mmol/l < 8.9 за мъже и небременни жени
Глюкоза - 120 та мин 3.90 вен. кръв mmol/l < 7.8 за мъже и небременни жени
Insulin ( Серумен Инсулин ) 20.68 0 мин. mU/l 2.6 - 25.0 на гладно
Insulin ( 60 мин. ) 145.40 mU/l
Insulin ( 120 мин. ) 53.45 mU/l
HOMA ( IR ) индекс 4.50 индекс < 2.5 норма; 2.5 - 5 рискова IR ; >5 висока IR
Край на справката.

Уважаема marinela.petrova,
При жените със синдромът на поликистозните яйчници може да има много клинични прояви. Лечението на тези пациентки се определя от наличните симптоми и установените нарушения. Тестът, който са Ви правили има за цел да установи наличие на нарушение в глюкозния метаболизъм. Резултатът който цитирате отхвърля наличие на такова нарушение. Тестът обаче показва, че сте предразположена към развитие на такива проблеми, т.к. имате инсулинова резистентност. Това е състояние при което е нарушено действието на хормона инсулин в тъканите на организма Ви. За да може да се предизвика ефекта на инсулина при Вас са необходими много по-големи количества от този хормон. Тестът трябва да се обсъди с лекаря пуснал теста. Той го е изискал за да потвърди негова хипотеза.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот F 1 » 04 Май 2016, 19:55

Здравейте!!!

Бих искал да Ви питам нещо: мъж на 39 години съм, имам проблем с това, че трупам мазнини около корема и паласките. Последно време вечер имам проблем с апетита - хапна ли нещо ми се отваря голям апетит и ям, докато не ми стане тежко. Не мога да се спра. И май взех да трупам повече. Ходих на лекар ендокринолог. Направих следните изследвания:

Глюкоза - 5,34
TSH - 1.89
Инсулин - 23,4

Беше ми предписан - ГЛЮКОФАЖ табл. 1000 мг., 1 седмица по 1/2 и после 3 месеца по 1 таблетка. Аз обаче не го взех, защото се притесних от евентуални странични ефекти и реших да се пробвам с диети и въздържане от храна след 18,00 часа. Имах частичен успех. И за това след 7 месеца пак посетих лекаря и направих отново тези изследвания:

Глюкоза - 5,91
Инсулин - 6,88

Лекаря пак ми каза да взема ГЛЮКОФАЖ табл. 1000 мг. по същата схема.

Искам да питам правилен ли е медикамента и може ли да се развие зависимост към него и след спирането му да стане проблем с някоя от изследваните стойности или нещо друго?

Благодаря Ви предварително за вниманието.

Поздрави.
F 1
 
Мнения: 4
Регистриран на: 04 Май 2016, 19:39

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта