Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 25 Юли 2016, 00:04

Надето.Асенова написа:Здравейте,наскоро си направих изследвания и ми казаха ,че били лоши и че с една дума съм с инсулинова резистентност .Предписаха ми Метфогама 500 mg и Инофолик.Кажете ми дали е така по резултатите ми.
И да добавя качих около 10 много рязко.

Уважаема Надето.Асенова,
предполагам, че изследванията са пускани с различна насоченост, а не с търсене на нарушения в глюкозния метаболизъм. Хормоните които са изследвани търсят имат за цел да потвърдят наличието на повишени андрогени в кръвта. За да се мисли за повишени такива хормони сигурно имате менструални нарушения или повишено окосмяване или акне.
Не виждам индикация да Ви се предпише метфогамма (ако това са единствените изследвания). Инофолик-ът е хранителна добавка предназначена за лечение на синдром на поликистозниет яйчници и ако е доказан такъв е добре да се пробва първо с нея.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот F 1 » 06 Авг 2016, 17:19

Здравейте отново.
Симптомите, които описвам и резултатите, които Ви показах, предполагат ли наличието на "метаболитен синдром"?
F 1
 
Мнения: 4
Регистриран на: 04 Май 2016, 19:39

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот F 1 » 06 Авг 2016, 17:20

F 1 написа:Здравейте отново.
Симптомите, които описвам и резултатите, които Ви показах, предполагат ли наличието на "метаболитен синдром"?

F 1 написа:
Здравейте!!!

Бих искал да Ви питам нещо: мъж на 39 години съм, имам проблем с това, че трупам мазнини около корема и паласките. Последно време вечер имам проблем с апетита - хапна ли нещо ми се отваря голям апетит и ям, докато не ми стане тежко. Не мога да се спра. И май взех да трупам повече. Ходих на лекар ендокринолог. Направих следните изследвания:

Глюкоза - 5,34
TSH - 1.89
Инсулин - 23,4

Беше ми предписан - ГЛЮКОФАЖ табл. 1000 мг., 1 седмица по 1/2 и после 3 месеца по 1 таблетка. Аз обаче не го взех, защото се притесних от евентуални странични ефекти и реших да се пробвам с диети и въздържане от храна след 18,00 часа. Имах частичен успех. И за това след 7 месеца пак посетих лекаря и направих отново тези изследвания:

Глюкоза - 5,91
Инсулин - 6,88

Лекаря пак ми каза да взема ГЛЮКОФАЖ табл. 1000 мг. по същата схема.

Искам да питам правилен ли е медикамента и може ли да се развие зависимост към него и след спирането му да стане проблем с някоя от изследваните стойности или нещо друго?

Благодаря Ви предварително за вниманието.

Поздрави.
F 1
 
Мнения: 4
Регистриран на: 04 Май 2016, 19:39

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 06 Авг 2016, 19:05

F 1 написа:Здравейте отново.
Симптомите, които описвам и резултатите, които Ви показах, предполагат ли наличието на "метаболитен синдром"?

Уважаеми F 1,
Метаболитният синдром представлява съвкупност от рискови фактори за развитие на захарен диабет и сърдечно-съдови проблеми. Смята се, че има тези здравословни проблеми имат общи предизвикващи фактори. Създадени са критерии за намиране на рискови пациенти, които включват обиколка на талия, артериално налягане, кръвна захар и липидни показатели. При Вас ми е известно единствено нивото на кръвната захар и няма как да направя заключение дали трябва да Ви разглеждаме като пациент в риск за захарен диабет и сърдечно-съдови проблеми.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот anushka_a » 19 Авг 2016, 15:56

Здравейте бих искала да попитам за тези стойности ,тъй като не ги разбирам:


Insulin(Ссерумен инсулин)-8.10 0 мин.mU/l 2.6-25.0 на гладно
insulin (60 МИН.)-97.90 mU/L
Insulin(120 мин)-70.38 mU/l
HOMA (IR)индекс 1.55 индекс <2.5 норма;2.5-5 рискова IR;>5 високаIR

Глюкозата е в норма
anushka_a
 
Мнения: 3
Регистриран на: 19 Авг 2016, 15:43

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 21 Авг 2016, 20:40

anushka_a написа:Здравейте бих искала да попитам за тези стойности ,тъй като не ги разбирам:
Insulin(Ссерумен инсулин)-8.10 0 мин.mU/l 2.6-25.0 на гладно
insulin (60 МИН.)-97.90 mU/L
Insulin(120 мин)-70.38 mU/l
HOMA (IR)индекс 1.55 индекс <2.5 норма;2.5-5 рискова IR;>5 високаIR
Глюкозата е в норма

Уважаема anushka_a,
по време на теста нивата на инсулина се повишава повече от нормалното. Това говори, че е нарушено действие на хормона или по друг начин казано има инсулинова резистентност.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот anushka_a » 22 Авг 2016, 11:11

Благодаря ви,значи трябва да отида на лекар
anushka_a
 
Мнения: 3
Регистриран на: 19 Авг 2016, 15:43

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот Златина1980 » 29 Ное 2016, 11:13

Здравейте! Аз съм на 36 г. и месец август при случайни изследвания кръвната ми захар беше 7,19 на гладно. На следващия ден повторих изследванията и беше 7,01. След това започнах диета и след 5 дни падна на 6,5. Продължих с диетата като изключих всичко сладко и тестено. Захарта започна да пада 5,9 ; 5,47; 5,8; 6,67; 5,9 всички тези стойности са измерени с кръв от пръста. На третия месец си направих изследвани с венозна кръв и беше 6,98. Стресирах се и си закупих апарат на Акучек да си я меря по-редовно. Сутрин на гладно измерена 6,2 ; 2 часа след закуска 6,00 и 2 часа след обяд 4,9. Тази сутрин на апаратчето 6,9. За 3 месеца съм отслабнала 7 кг., но съм с наднормено тегло. Бях 96 кг в момента съм 89.
Въпросите ми са следните: Имам ли диабет? Трябва ли да пия хапчета или да продължавам с диетата? Има ли връзка със стеатоза на черния дроб? Ако може препоръки как да продължа по-нататък!
Благодаря Ви предварително!
Златина1980
 
Мнения: 3
Регистриран на: 29 Ное 2016, 10:58

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 03 Дек 2016, 11:16

Златина1980 написа:Здравейте! Аз съм на 36 г. и месец август при случайни изследвания кръвната ми захар беше 7,19 на гладно. На следващия ден повторих изследванията и беше 7,01. След това започнах диета и след 5 дни падна на 6,5. Продължих с диетата като изключих всичко сладко и тестено. Захарта започна да пада 5,9 ; 5,47; 5,8; 6,67; 5,9 всички тези стойности са измерени с кръв от пръста. На третия месец си направих изследвани с венозна кръв и беше 6,98. Стресирах се и си закупих апарат на Акучек да си я меря по-редовно. Сутрин на гладно измерена 6,2 ; 2 часа след закуска 6,00 и 2 часа след обяд 4,9. Тази сутрин на апаратчето 6,9. За 3 месеца съм отслабнала 7 кг., но съм с наднормено тегло. Бях 96 кг в момента съм 89.
Въпросите ми са следните: Имам ли диабет? Трябва ли да пия хапчета или да продължавам с диетата? Има ли връзка със стеатоза на черния дроб? Ако може препоръки как да продължа по-нататък!
Благодаря Ви предварително!
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 03 Дек 2016, 11:29

Dr Stella Yordanova написа:
Златина1980 написа:Здравейте! Аз съм на 36 г. и месец август при случайни изследвания кръвната ми захар беше 7,19 на гладно. На следващия ден повторих изследванията и беше 7,01. След това започнах диета и след 5 дни падна на 6,5. Продължих с диетата като изключих всичко сладко и тестено. Захарта започна да пада 5,9 ; 5,47; 5,8; 6,67; 5,9 всички тези стойности са измерени с кръв от пръста. На третия месец си направих изследвани с венозна кръв и беше 6,98. Стресирах се и си закупих апарат на Акучек да си я меря по-редовно. Сутрин на гладно измерена 6,2 ; 2 часа след закуска 6,00 и 2 часа след обяд 4,9. Тази сутрин на апаратчето 6,9. За 3 месеца съм отслабнала 7 кг., но съм с наднормено тегло. Бях 96 кг в момента съм 89.
Въпросите ми са следните: Имам ли диабет? Трябва ли да пия хапчета или да продължавам с диетата? Има ли връзка със стеатоза на черния дроб? Ако може препоръки как да продължа по-нататък!
Благодаря Ви предварително!

Уважаема Златина1980,
Според критериите за поставяне на диагноза диабет Вие имате такъв. Установи ли се 2 пъти кръвна захар по-висока от 7, трябва да се постави такава диагноза.
Основна част от лечението на захарния диабет е диетата. Трябва да се храните здравословно, като прецизирате количествата въглехидрати приети с храненията. За да се прецени какво трябва да Ви е лечението е необходимо да се осъществят допълнителни изследвания. Посетете лекар за да назначи по-нататъшни изследвания и лечение.
Да диабетът, затлъстяването и стеатозата на черния дроб са свързани по между си. При редукция на телесно тегло се очаква да има подобрение в кръвните захари и след време и в черния дроб.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта