Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот rabotnata pchela » 08 Мар 2017, 09:07

Dr Stella Yordanova написа:
rabotnata pchela написа:и псоледно:
надявам се да ми кажете имам ли за какво да се притеснявам, според ендокриноложката имам инсулинова резистентност???

Уважаема rabotnata pchela,
От изследванията, които цитирате става ясно, че имате нормален глюкозен толеранс. Доколкото се ориентирам в приложените снимки, стойностите на инсулина са гранични и не съм убедена, че е доказано наличието на инсулинова резистентност. И да има такава, тя най-вероятно е свързана със затлъстяването. Наличието на инсулинова резистентност показва нарушение в метаболизма, което в бъдеще може да доведе до сериозни здравословни проблеми като например захарен диабет, артериална хипертония и т.н. За да се намали рискът за здравето е необходимо да насочите усилията към намаляване на телесното тегло - диетичен режим, комбиниран с физическа активност.

Благодаря ви за бързия отговор. А какво бихте казали за назначеното ми лечение от 4 таблетки (2000мг) Метфогамма, според вас трябва ли да ги пия? След вашето мнение ще потърся и мнението на друг ендокринолог, който да ме прегледа на място, но ми се иска да знам и вашето мнение какво е :) Благодаря ви отново! :)
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот taraia » 09 Мар 2017, 21:47

Здравейте г
Вчера ми правиха изследвания и се оказа че съм с Инсулинова резистентност ... по думите на лекаря доста се стреснах ... каза ми без сладко ,без мазно и много движение ... с храната ще ми е доста сложно понеже много обичам сладко ... има ли шанс след определен период на диета нещата да се нормализират и да няма проблем с похапването на определени храни .. Имам от 1г и Хашимото моля ви дайте съвет .. доста се отчаях .Има ли риск ако похапвам от време на време сладко .. тестени храни и т.н. да се развие диабет ...
Прикачени файлове
17191039_10207758380428611_209946382465768117_n.jpg
17191039_10207758380428611_209946382465768117_n.jpg (75.8 KiB) Прегледано 812 пъти
taraia
 
Мнения: 3
Регистриран на: 19 Мар 2016, 19:46

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 12 Мар 2017, 12:24

rabotnata pchela написа:Благодаря ви за бързия отговор. А какво бихте казали за назначеното ми лечение от 4 таблетки (2000мг) Метфогамма, според вас трябва ли да ги пия? След вашето мнение ще потърся и мнението на друг ендокринолог, който да ме прегледа на място, но ми се иска да знам и вашето мнение какво е :) Благодаря ви отново! :)

Уважаеми rabotnata pchela,
Метфогамата е медикамент за лечение на захарен диабет. Метформинът /основната съставна на Метфогамата/ се използва и за намаляване на риска за отключване на диабет при пациенти с предиабет. Въз основа на изследванията, които цитират, Вие нямате нито захарен диабет, нито предиабет. Възможно е включването на медикамента да е препоръчано поради причина, която на мен да не ми е известна.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 12 Мар 2017, 23:55

taraia написа:Здравейте г
Вчера ми правиха изследвания и се оказа че съм с Инсулинова резистентност ... по думите на лекаря доста се стреснах ... каза ми без сладко ,без мазно и много движение ... с храната ще ми е доста сложно понеже много обичам сладко ... има ли шанс след определен период на диета нещата да се нормализират и да няма проблем с похапването на определени храни .. Имам от 1г и Хашимото моля ви дайте съвет .. доста се отчаях .Има ли риск ако похапвам от време на време сладко .. тестени храни и т.н. да се развие диабет ...

Уважаеми taraia,
всеки прави сам своя избор как да се храни. Вие решавате дали да ядете сладко или не.
За всеки човек е препоръчително да се храни здравословно, не само за тези с установен здравословен проблем. Сладкарските изделия не са препоръчителни за никого. Те са много мазни и съдържат много захар. Такива изделия е препоръчително да се ядат рядко и в малки количества.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот taraia » 13 Мар 2017, 12:53

Благоадря Ви многи за отговора .
А според вас резултатите ми зле ли са понеже не разбирам много, но като гледам резултати на други читатели ,а и говорих с приятели .. и съм объркана много ли са ми завишени стойностите ,пред диабетно ли ми е състоянието
и има ли риск от диабет ..?
Благодаря ви предваритрлно
taraia
 
Мнения: 3
Регистриран на: 19 Мар 2016, 19:46

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот djidji11 » 16 Мар 2017, 18:22

Здравейте!

Пиша Ви, защото се интересувам от второ лекарско мнение и искам да знам има ли смисъл изобщо да ходя на нов преглед.
Преди половин месец, моят треньор ми препоръча да си направя натоварване с глюкоза като изследване - защо? защото като цяло аз тренирам редовно, ям предимно меса и салати, сладко 1-2 пъти в месеца, алкохол не пия, въглехидрати също много рядко включвам. Въпросът е, че не мога да сваля дори 100 гр, какво остава за килограми. Преди пак се хранех по подобен начин, но бях спряла с тренировките и качих няколко килограма.
Направих изследването - инсулина на гладно е малко над 15, но е в граница, другите параметри също са в граница (мога да пратя), само Хома индексът е в т.нар "рискова зона" - 3.33. Няколко човека ми казаха, че имайки предвид как се храня, този инсулин май е малко висок, затова ви пиша.
Разбира се, взех си изследванията и отидох на преглед при ендокринолог - тя каза, че тези параметри не са притеснителни, но ме накра да си пусна щитовидни хормони, тъй като майка ми е с Хашимото и това доста често било обвързано с инсулина. Пуснах и тях - TSH ми е в горна граница 3.120, а ТАТ ми е 391.90 - почти 4 пъти над нормата. Докторката каза, че засега няма да изписва нищо и е по-добре да изчакаме 3 месеца, за да видим дали ще се променят показателите. Пиша Ви, защото около мен има хора с подобен инсулин на гладно, на които са им изписали някакви лекарства и поради това ме посъветваха все пак да потърся и второ мнение. Изобщо не държа нито да пия лекарства, нито да ми има нещо, притеснено ми е само, че не мога да сваля никакви килограми, въпреки упорития спорт, както и че сутрин съм доста подута при ставане и като цяло ми е трудно събуждането (знам, че може да има връзка с TSH).
Предварително благодаря за отделеното време и ако искате - мога да ви копирам и двете изследвания, за да ги погледнете.
djidji11
 
Мнения: 1
Регистриран на: 16 Мар 2017, 18:21

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 17 Мар 2017, 00:27

taraia написа:Благоадря Ви многи за отговора .
А според вас резултатите ми зле ли са понеже не разбирам много, но като гледам резултати на други читатели ,а и говорих с приятели .. и съм объркана много ли са ми завишени стойностите ,пред диабетно ли ми е състоянието
и има ли риск от диабет ..?
Благодаря ви предваритрлно

Уважаема taraia,
Предиабет e термин, които обобщава състояния, на нарушение в глюкозната обмяна, при които кръвната захар не е нормална, но все още няма захарен диабет. Тези състояния са свързани с наличие на повишени нива на глюкоза в кръвта. Наличието на инсулинова резистентност не се нарича като предиабет. Инсулинова резистентност може да има при хора с нормална кръвна захар, при такива с предиабет и при пациенти със захарен диабет тип 2. Инсулиновата резистентност е един от няколко механизми на развитие на захарен диабет.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 17 Мар 2017, 00:42

djidji11 написа:Здравейте!
Пиша Ви, защото се интересувам от второ лекарско мнение и искам да знам има ли смисъл изобщо да ходя на нов преглед.
Преди половин месец, моят треньор ми препоръча да си направя натоварване с глюкоза като изследване - защо? защото като цяло аз тренирам редовно, ям предимно меса и салати, сладко 1-2 пъти в месеца, алкохол не пия, въглехидрати също много рядко включвам. Въпросът е, че не мога да сваля дори 100 гр, какво остава за килограми. Преди пак се хранех по подобен начин, но бях спряла с тренировките и качих няколко килограма.
Направих изследването - инсулина на гладно е малко над 15, но е в граница, другите параметри също са в граница (мога да пратя), само Хома индексът е в т.нар "рискова зона" - 3.33. Няколко човека ми казаха, че имайки предвид как се храня, този инсулин май е малко висок, затова ви пиша.
Разбира се, взех си изследванията и отидох на преглед при ендокринолог - тя каза, че тези параметри не са притеснителни, но ме накра да си пусна щитовидни хормони, тъй като майка ми е с Хашимото и това доста често било обвързано с инсулина. Пуснах и тях - TSH ми е в горна граница 3.120, а ТАТ ми е 391.90 - почти 4 пъти над нормата. Докторката каза, че засега няма да изписва нищо и е по-добре да изчакаме 3 месеца, за да видим дали ще се променят показателите. Пиша Ви, защото около мен има хора с подобен инсулин на гладно, на които са им изписали някакви лекарства и поради това ме посъветваха все пак да потърся и второ мнение. Изобщо не държа нито да пия лекарства, нито да ми има нещо, притеснено ми е само, че не мога да сваля никакви килограми, въпреки упорития спорт, както и че сутрин съм доста подута при ставане и като цяло ми е трудно събуждането (знам, че може да има връзка с TSH).
Предварително благодаря за отделеното време и ако искате - мога да ви копирам и двете изследвания, за да ги погледнете.

Уважаема djidji11,
не виждам причина да вземате лекарства. По описанието, което правите няма установен ендокринен проблем, който да изисква лечение. Едва ли ще намерите 2-ма лекари, които да Ви дадат еднакво мнение. Това е една от причината и за различните подход при хората, които Ви съветват.
Не знам, какво точно влагате в понятието въглехидрати, но те не са вредни. Чрез въглехидрати трябва да се доставят около половината калории за деня. Прекалената консумация на белтъци крие рискове за здравето. Предвид оплакванията от оточност е препоръчително да проверите бъбречна функция.
Не знам каква е причината за трудната редукция на телесно тегло, но до момента направените изследвания не дават решението.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот Стела.Стойчева » 12 Апр 2017, 19:50

Здравейте,искам да попитам съпругът ми има фамилна обремененост към диабет, днес изследвахме КЗП след 12 часова гладна пауза и КЗ- 9,46, слдващите стойности утре ще излязат, ако са високи и те,това говори ли за диабет? Изследвахме кетони и захар в урината, те са отрицателни. Какво е редно да се направи оттук нататък? Благодаря
Стела.Стойчева
 
Мнения: 1
Регистриран на: 12 Апр 2017, 19:45

Re: Предиабет и затлъстяване - онлайн консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 14 Апр 2017, 11:48

Стела.Стойчева написа:Здравейте,искам да попитам съпругът ми има фамилна обремененост към диабет, днес изследвахме КЗП след 12 часова гладна пауза и КЗ- 9,46, слдващите стойности утре ще излязат, ако са високи и те,това говори ли за диабет? Изследвахме кетони и захар в урината, те са отрицателни. Какво е редно да се направи оттук нататък? Благодаря

Уважаема Стела.Стойчева,
Щом кръвната захар на гладно е толкова висока, най-вероятно се касае за захарен диабет. За доказване на диагнозата е необходимо да се осъществи потвърдителен тест. Това може да бъде повторение на кръвната захар на гладно или НвА1с. Стойностите на кръвните захари по време на профила са по-важни за избора на лечението. Обърнете се към лекар за назначаване на лечение.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта