Превенция и лечение - онлайн консултация със стоматолог

Тук може да зададете своите въпроси по дентална медицина и да получите мнение на теми, свързани с кариес, пулпит и лечение на зъби, коронки, мостове, зъбни импланти, фасети и други стоматологични проблеми.

Re: Може ли лекар с обща стоматология да прави хирургическа екстракция на мъдрец на 35 мъж?

Мнениеот mirodent » 26 Ное 2015, 16:55

Пламен Тодоров написа:Здравейте , д-р Станимир Куюмджиев на 35 години съм и имам мъдрец, който е ретиниран и разположен под ъгъл спрямо съседния зъб. Случайно бе открит на панорамна рентгенова снимка и зъболекаря иска да го извади. Нямам болки, кариес, кисти, наченки на перикоронарит и т.н., но лекаря иска да го извадим за да не ми създава проблеми в бъдеще. Каза че зъба е напълно формиран и с дълбоки корени, здраво срастнали се с костта. Спомена (говорейки на себеси), че не може да види някакъв нерв по зъба, но нямало значение. Също така спомена за разчупване на парчета на зъба при изваждането и някакво издлетяване на челюстта.

Доктора има специалност обща (поливалентна) стоматология и не е хирург, но твърди че и преди е изваждал мъдреци и не трябва да се притеснявам от нищо.Оттук идва и притеснението ми.

По закон не трябва ли само хирурзи да извършват хирургически интервенции на напълно формирани мъдреци? Твърди че взима доста по-малко като такса отколкото биха ми взели в София при хирург.

Мога ли да се доверя на не-хирург за хирургична интервенция? Има ли право да извършва такава ако не е хирург? Все пак аз не съм тинейджър, а хората казват че профилактично се вадели мъдреци до 25 год възраст за да няма усложнения, а след това само в краен случай при заболяване. Знам че всички зъболекари учат как да изваждат зъби , но моя зъб не е млечен и е мъдрец. Благодаря ви в аванс

Здравейте г-н Тодоров,
В "Западните държави" действително има разделение на денталните права и по-специфичните хирургични процедури са ЗАДЪЛЖИТЕЛНО прехвърляни на съответния тесен спец., но у нас няма толкова строг регламент и всичко е въпрос на ОПИТНОСТ и решимост за риск и ОТГОВОРНОСТ у даден поливалентен стоматолог. Аз също имам спец. "Обща стоматология", но това не ми е пречило да се "захващам" с по-тежки дентални операции, макар да знам че риска е двоен:
1/ Ако нещата не станат, както очаквам, ще се наложи да моля специалист да довърши процедурата, а за пациента остават притесненията и може би болките, страха, стреса.
2/ Ако не свърша добре работата, пациента може да ме съди и ОСЪДИ на база "Защо съм започнал нещо, за което нямам регламентирана специалност". Ако някаква беля направи дентален хирург, нещата са малко по-други, но той иска и осезаемо повечко пари,без ясна гаранция, че всичко ще е идеално. В медицината обаче 100% гаранция за лечение или операция никой не може да даде, дори и 5 специалности да има.
Реално всичко се базира на ОПИТА , стажа и куража , поне в нашата работа. Страхливи колеги не се захващат със сложни процедури, но колега-поливалент , който се е пробвал успешно много пъти, би се справил не по-лошо от спец-хирург, ако не и по-щадящо. Понякога специалистите се самозабравят, действат грубо и бързо, а това не довежда до добър край - лично съм патил от такъв колега.
Сега конкретно за мъдреца - добре е да ми пуснете тук или на мейла (koumdjiev@abv.bg ) панорамната си снимка, ако е на диск (дигитална), за да коментирам нуждата от екстракция на мъдреца. Ще ми помогне и Ваша лицева нормална снимка в профил или поне не съвсем фас, а също и информация за родителите Ви - има ли някой от тях по-издадена напред долна челюст? Добре ли са подредени в равна линия долните Ви фронтални зъби или за поразместени? Когато получа тези информации, ще коментирам по-реалистично нещата и ще Ви мотивирам за съответно решение.
Дотогава - леки дни и много усмивки!
Аватар
mirodent
 
Мнения: 65
Регистриран на: 02 Юни 2013, 12:54
Местоположение: Пазарджик, ул. "Св. Иван Рилски" 4, ет 4, каб3

Re: Превенция и лечение - онлайн консултация със стоматолог

Мнениеот yoanadacheva » 16 Фев 2016, 10:18

Здравейте,

на 23г., пушач, имах лекуван горен четвърти зъб вляво, около месец след пломбирането започна чувствителност при дъвкане, досег със студено и топло. Стоматологът изрази мнение, че става дума за джоб под костта, откъдето идва тази чувствителност, на рентгенова снимка не се виждаше нищо - т.е. зъбите бяха видимо здрави. Два дни по-късно през нощта ме измъчваше много силна пулсираща болка, която се местеше по цялата челюст, но вече и конкретно усещах коъ зъб ме боли пи почукване. През нощта изпих аулин, защото болката беше нетърпима, на сутринта се събудих леко оттекла, едвам забележимо.Болка вече не чувствах, с изключение, че на лицето отстрани до ноздрата при допир ме болеше. Действието се развива събота срещу неделя, вчера, понеделник сутринта, посетих стоматолога си, той извади нерва, почисти каналите, сложи лекарство и затвори с временна пломба. През деня продължих да оттичам, усещах дискомфорт в цялата половина на лицето си, особено при навеждане. Започна да ме тресе, вечерта имах 38 градуса температура, той ми изписа по телефона Дуомокс 1 гр. и витамин б комплекс - 3 пъти на ден., по негови думи инфекцията е преминала в меките тъкани
Тази сутрин съм още по-оттекла, вече ме боли венецът над крайните зъби, не мога да отварям уста.
Моля за съвет, да посетя ли спешна помощ и всъщност доколко тази инфекция застрашава останалите зъби на тази челюст, какво да очаквам?
Предварително благодаря.
yoanadacheva
 
Мнения: 1
Регистриран на: 16 Фев 2016, 10:17

Re: Превенция и лечение - онлайн консултация със стоматолог

Мнениеот svetlaivanova1821 » 16 Фев 2016, 11:15

Здравейте !
Пиша ви по повод дъщеря си която е на 8 години .
Въпреки хигиените навици които спазва и мие зъбите сутрин и вечер тя непрекъснато прави кариеси .Има пломба даже на новите зъби ,които смени по миналата година ( двата предни ) Зъболекарката каза ,че е възможно щом толко често зъби за правене може да има и в бъдеще проблеми с костите :shock: направо ме изплаши ! Та въпроса ми към Вас е наистина ли след като дъщеря ми има развалени зъби има риск за костите ?

п.п. може нещо да не съм разбрала точно но се притесних и за това реших да ви напиша ,като чакам отговора ви с нетърпение !
svetlaivanova1821
 
Мнения: 4
Регистриран на: 25 Яну 2016, 10:48

Re: Превенция и лечение - онлайн консултация със стоматолог

Мнениеот mirodent » 01 Мар 2016, 13:51

yoanadacheva написа:Здравейте,

на 23г., пушач, имах лекуван горен четвърти зъб вляво, около месец след пломбирането започна чувствителност при дъвкане, досег със студено и топло. Стоматологът изрази мнение, че става дума за джоб под костта, откъдето идва тази чувствителност, на рентгенова снимка не се виждаше нищо - т.е. зъбите бяха видимо здрави. Два дни по-късно през нощта ме измъчваше много силна пулсираща болка, която се местеше по цялата челюст, но вече и конкретно усещах коъ зъб ме боли пи почукване. През нощта изпих аулин, защото болката беше нетърпима, на сутринта се събудих леко оттекла, едвам забележимо.Болка вече не чувствах, с изключение, че на лицето отстрани до ноздрата при допир ме болеше. Действието се развива събота срещу неделя, вчера, понеделник сутринта, посетих стоматолога си, той извади нерва, почисти каналите, сложи лекарство и затвори с временна пломба. През деня продължих да оттичам, усещах дискомфорт в цялата половина на лицето си, особено при навеждане. Започна да ме тресе, вечерта имах 38 градуса температура, той ми изписа по телефона Дуомокс 1 гр. и витамин б комплекс - 3 пъти на ден., по негови думи инфекцията е преминала в меките тъкани
Тази сутрин съм още по-оттекла, вече ме боли венецът над крайните зъби, не мога да отварям уста.
Моля за съвет, да посетя ли спешна помощ и всъщност доколко тази инфекция застрашава останалите зъби на тази челюст, какво да очаквам?
Предварително благодаря.


Привет,
Предполагам, че консултацията ми е вече закъсняла и проблемът е решен, но и да бях забелязал навреме въпроса, нямаше как да взема решение без снимка и личен преглед. Допускам, че се касае за грешно първо лечение и развит след това остър гноен пулпит. Грешката е продължила и след това (може би колегата няма достатъчно опит) и се е разрастнал абсцеса - надявам се да е овладян вече. Ще се радвам, ако ми се сподели по-нататъхния развой на случая.
С уважение: д-р Куюмджиев
Аватар
mirodent
 
Мнения: 65
Регистриран на: 02 Юни 2013, 12:54
Местоположение: Пазарджик, ул. "Св. Иван Рилски" 4, ет 4, каб3

Re: Превенция и лечение - онлайн консултация със стоматолог

Мнениеот mirodent » 01 Мар 2016, 13:59

svetlaivanova1821 написа:Здравейте !
Пиша ви по повод дъщеря си която е на 8 години .
Въпреки хигиените навици които спазва и мие зъбите сутрин и вечер тя непрекъснато прави кариеси .Има пломба даже на новите зъби ,които смени по миналата година ( двата предни ) Зъболекарката каза ,че е възможно щом толко често зъби за правене може да има и в бъдеще проблеми с костите :shock: направо ме изплаши ! Та въпроса ми към Вас е наистина ли след като дъщеря ми има развалени зъби има риск за костите ?

п.п. може нещо да не съм разбрала точно но се притесних и за това реших да ви напиша ,като чакам отговора ви с нетърпение !


Привет Светла,
От състоянието на зъбите може да се съди и за състоянието на цялата костна система, но не непременно. Трудно е да се докаже такава зависимост без специфични изследвания за костна плътност, а и при децата в процес на растеж данните не биха били съвсен статично-точни. По-скоро е вероятно в детския организъм да не се задържа достатъчно колций и за целта педиатър би трябвало да изпише поне перли рибено масло или Вигантол - това са богати на вит Д препарати, а този витамин способства за задържане на калция в организма. При недостатъчността му, колкото и млечни продукти да се консумират, калцият се изхвърля естествено от тялото и костите и зъбите са с нездрава структура. Съветът ми е да посетите с детето добър,стар и опитен педиатър.
С уважение: д-р Куюмджиев
Аватар
mirodent
 
Мнения: 65
Регистриран на: 02 Юни 2013, 12:54
Местоположение: Пазарджик, ул. "Св. Иван Рилски" 4, ет 4, каб3

Re: Превенция и лечение - онлайн консултация със стоматолог

Мнениеот rose_92 » 10 Мар 2016, 02:31

Здравейте! От 3-4 седмици левия медиален резец на горната ми челюст изведнъж стана изключително чувствителен. Имах пломба от задната част на зъба, зъболекарката ми я смени, но болка не спря. Направих снимка, тя каза, че не е пулпит и не вижда какъв е проблема. Сега съм с лекарство, но чувствителността в зъба не изчезва. Може би понамаля, но когато пия вода с нормална температура, не много студена, ме боли много. Просто не мога да живея нормално...И пия само топла вода..Имам още няколко чувствителни зъби, но те са кътници и не ме болят непрекъснато при всяка глътка вода. Понякога този зъб ме боли и от студения въздух навън. В момента ползвам и паста за зъби Sensodine, но не виждам никакъв ефект от нея. На какво може да се дължи тази чувствителност и има ли начин да изчезне или зъба трябва да се умъртви (да поясня, че съм на 23 години..)? Честно казано не ми се иска да го правя, защото е преден зъб и предполагам с времето може би ще потъмнее или ще се счупи/падне в близките години.
rose_92
 
Мнения: 420
Регистриран на: 05 Мар 2014, 17:09

Re: Превенция и лечение - онлайн консултация със стоматолог

Мнениеот petranka.piperova » 10 Мар 2016, 23:50

Здравейте д-р Куюмджиев!
Не знам дали е подходящо тук да задам въпросът си, но по другите раздели няма по-подходящ. Синът ми е на 7 години и преди 2-3 седмици започнаха да израстват новите му зъби. Проблемът е, че не знаехме какво да очакваме и му порасна новия зъб, а чак когато стана доста голям извадихме предния при зъболекар. Втория зъб растеше зад млечния. Сега зъбът му изглежда така:
12804399_853582228120252_1692457853_n.jpg
12804399_853582228120252_1692457853_n.jpg (37.34 KiB) Прегледано 1174 пъти

Това какво означава - че зъбчето му ще е винаги ще е "криво" и отзад, или има шанс да се намести и евентуално след колко време се случва? Извадихме зъбчето на 3 март. :roll: Надявам се да ми помогнете. Сега съседното първо предно зъбче леко се клати и се вижда отзад подуто, предполагам, че до ден -два ще пробие отново новия зъб. Какво е най-правилното, което можем да направим?
Благодаря ви предварително за отговора!
petranka.piperova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 10 Мар 2016, 23:18

Re: Превенция и лечение - онлайн консултация със стоматолог

Мнениеот mirodent » 15 Мар 2016, 20:15

rose_92 написа:Здравейте! От 3-4 седмици левия медиален резец на горната ми челюст изведнъж стана изключително чувствителен. Имах пломба от задната част на зъба, зъболекарката ми я смени, но болка не спря. Направих снимка, тя каза, че не е пулпит и не вижда какъв е проблема. Сега съм с лекарство, но чувствителността в зъба не изчезва. Може би понамаля, но когато пия вода с нормална температура, не много студена, ме боли много. Просто не мога да живея нормално...И пия само топла вода..Имам още няколко чувствителни зъби, но те са кътници и не ме болят непрекъснато при всяка глътка вода. Понякога този зъб ме боли и от студения въздух навън. В момента ползвам и паста за зъби Sensodine, но не виждам никакъв ефект от нея. На какво може да се дължи тази чувствителност и има ли начин да изчезне или зъба трябва да се умъртви (да поясня, че съм на 23 години..)? Честно казано не ми се иска да го правя, защото е преден зъб и предполагам с времето може би ще потъмнее или ще се счупи/падне в близките години.


Привет,
Трудно е да се гадае без личен преглед, но ако тази чувствителност продължи по-дълго, вероятността да се девитализира зъба е потенциална.
Аватар
mirodent
 
Мнения: 65
Регистриран на: 02 Юни 2013, 12:54
Местоположение: Пазарджик, ул. "Св. Иван Рилски" 4, ет 4, каб3

Re: Превенция и лечение - онлайн консултация със стоматолог

Мнениеот mirodent » 15 Мар 2016, 20:20

petranka.piperova написа:Здравейте д-р Куюмджиев!
Не знам дали е подходящо тук да задам въпросът си, но по другите раздели няма по-подходящ. Синът ми е на 7 години и преди 2-3 седмици започнаха да израстват новите му зъби. Проблемът е, че не знаехме какво да очакваме и му порасна новия зъб, а чак когато стана доста голям извадихме предния при зъболекар. Втория зъб растеше зад млечния. Сега зъбът му изглежда така:
12804399_853582228120252_1692457853_n.jpg

Това какво означава - че зъбчето му ще е винаги ще е "криво" и отзад, или има шанс да се намести и евентуално след колко време се случва? Извадихме зъбчето на 3 март. :roll: Надявам се да ми помогнете. Сега съседното първо предно зъбче леко се клати и се вижда отзад подуто, предполагам, че до ден -два ще пробие отново новия зъб. Какво е най-правилното, което можем да направим?
Благодаря ви предварително за отговора!


Привет г-жа Пиперова,
Челюстите у децата растат понякога малко по-бавно и пробивът на зъбите изпреварва разширяването на коста. Нямате основа за безпокойство, следващите месеци зъбчето ще си се намести под упоритото побутване между езика и устните - природата си знае работата. Просто трябва да се поизчака. Същото ще стане и с другите зъбчета - ще се наредят, като бисери и детето ви ще е с хубава усмивка...:)
Д-р Куюмджиев
Аватар
mirodent
 
Мнения: 65
Регистриран на: 02 Юни 2013, 12:54
Местоположение: Пазарджик, ул. "Св. Иван Рилски" 4, ет 4, каб3

Re: Превенция и лечение - онлайн консултация със стоматолог

Мнениеот wwwolfish » 29 Мар 2016, 19:02

Здравейте,
След разглеждане на информация относно лечение на парадонтоза, се усведомих от западни източници,че се използва около 9 месечно лечение с Periostat ,който всъщност е 20 мг Доксициклин. Не се акцентира върху антимикробната функция на антибиотика,а по скоро върху действието на лекарството да блокира протеина collagenease.

Личния ми стоматолох не е запознат с това лечение,както и с индикациите кога е подходящо да се извърши. Предписвал ми е 2 пъти Родожил по 5 дни. В сравнително начален стадий съм,нямам джобове, просто съвсем леко отдръпване на венците на част от горните зъби с наследствена обремененост-на рентгеновата снимка находката е леко изразена. Родожил има ли подобно действие да блокира този протеин? Може ли следващия път да ми изпишат доксициклин вместо Родожил при стандартен прием една седмица? Или при доксициклин смисъла на лечението е съвсем различен и за да има ефект трябва да е само в ниски дози при продължителен период?
Може ли малко яснота по този въпрос? Има ли ефект подобно антибиотично лечение или по -добре е евентуално пак след време един 5 дневен курс Родожил-или антибиотиците са противопоказани в начален стадий.Може ли да се направи един курс профилактично с доксициклин и ако да- каква трябва да е схемата (дозировка и период) ?
wwwolfish
 
Мнения: 16
Регистриран на: 10 Май 2012, 13:20

ПредишнаСледваща

Назад към Стоматология

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта