Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот Fran » 11 Яну 2017, 20:30

Здравейте, Dr Stella Yordanova. След употреба през септември на оргаметрил за пропуск на цикъл,той си идва навреме(доста обилен и дълъг) и редовен в следващите месеци, но по-кратък ,с нормално кръвотечение 2 дни. След консултация с гинеколог(нямам ПКЯ) и изследване на хормоните,пролактинът е 609.Тъй като е хормон на стреса повтаряме изследването на следващия месец и той е 918. Преди пробата шофирах, стреснах се от кола минала много близко и имам стрес и проблеми в ежедневието. След посещение на ендокринолог се изследва щитовидната жлеза има леки изменения, но работи добре и не е причина за високия пролактин.Тъй като хормона е висок и съм забелязала скъсяване на цикъла(който е редовен), ендокринолога ми препоръчва да направя изследване с ЯМР. Главоболие имам само преди цикъл.Налага ли се да се подложа на това изследване според Вас, изобщо има ли място за съмнение за наличие на аденом?
Благодаря предварително!
Fran
 
Мнения: 4
Регистриран на: 11 Яну 2017, 20:00

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 16 Яну 2017, 00:03

Fran написа:Здравейте, Dr Stella Yordanova. След употреба през септември на оргаметрил за пропуск на цикъл,той си идва навреме(доста обилен и дълъг) и редовен в следващите месеци, но по-кратък ,с нормално кръвотечение 2 дни. След консултация с гинеколог(нямам ПКЯ) и изследване на хормоните,пролактинът е 609.Тъй като е хормон на стреса повтаряме изследването на следващия месец и той е 918. Преди пробата шофирах, стреснах се от кола минала много близко и имам стрес и проблеми в ежедневието. След посещение на ендокринолог се изследва щитовидната жлеза има леки изменения, но работи добре и не е причина за високия пролактин.Тъй като хормона е висок и съм забелязала скъсяване на цикъла(който е редовен), ендокринолога ми препоръчва да направя изследване с ЯМР. Главоболие имам само преди цикъл.Налага ли се да се подложа на това изследване според Вас, изобщо има ли място за съмнение за наличие на аденом?
Благодаря предварително!

Уважаема Fran,
щом има съмнение за повлияване на пролактина от стресови моменти - повторете изследването. Няма как иначе да се предположи дали има причина за притеснение или не. При менстуални нарушения преди да се постави диагноза са необходими много изследвания.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот Fran » 16 Яну 2017, 21:32

Dr Stella Yordanova написа:
Fran написа:Здравейте, Dr Stella Yordanova. След употреба през септември на оргаметрил за пропуск на цикъл,той си идва навреме(доста обилен и дълъг) и редовен в следващите месеци, но по-кратък ,с нормално кръвотечение 2 дни. След консултация с гинеколог(нямам ПКЯ) и изследване на хормоните,пролактинът е 609.Тъй като е хормон на стреса повтаряме изследването на следващия месец и той е 918. Преди пробата шофирах, стреснах се от кола минала много близко и имам стрес и проблеми в ежедневието. След посещение на ендокринолог се изследва щитовидната жлеза има леки изменения, но работи добре и не е причина за високия пролактин.Тъй като хормона е висок и съм забелязала скъсяване на цикъла(който е редовен), ендокринолога ми препоръчва да направя изследване с ЯМР. Главоболие имам само преди цикъл.Налага ли се да се подложа на това изследване според Вас, изобщо има ли място за съмнение за наличие на аденом?
Благодаря предварително!

Уважаема Fran,
щом има съмнение за повлияване на пролактина от стресови моменти - повторете изследването. Няма как иначе да се предположи дали има причина за притеснение или не. При менстуални нарушения преди да се постави диагноза са необходими много изследвания.[/quo

Благодаря за отговора, Dr Stella Yordanova.Изследвала съм всички други хормони и са в норма,само пролактина е завишен.Ако повторя изследването на пролактина и той е в норма, значи ли това,че всичко е наред и изобщо не е възможно да имам аденом.
Fran
 
Мнения: 4
Регистриран на: 11 Яну 2017, 20:00

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 18 Яну 2017, 00:49

Fran написа:Благодаря за отговора, Dr Stella Yordanova.Изследвала съм всички други хормони и са в норма,само пролактина е завишен.Ако повторя изследването на пролактина и той е в норма, значи ли това,че всичко е наред и изобщо не е възможно да имам аденом.

Уважаема Fran,
няма как да се изключване на аденом на хипофизата без насоченото му търсене с образна диагностика. При целенасочено търсене при аутопсия до 10% от хората са имали такива. При търсене с ЯМР тумори са намерени в около 10 % от населението. Туморите на хипофизата могат да секретират хормони, но 30-35% са несекретиращи.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот Fran » 18 Яну 2017, 13:08

Dr Stella Yordanova написа:
Fran написа:Благодаря за отговора, Dr Stella Yordanova.Изследвала съм всички други хормони и са в норма,само пролактина е завишен.Ако повторя изследването на пролактина и той е в норма, значи ли това,че всичко е наред и изобщо не е възможно да имам аденом.

Уважаема Fran,
няма как да се изключване на аденом на хипофизата без насоченото му търсене с образна диагностика. При целенасочено търсене при аутопсия до 10% от хората са имали такива. При търсене с ЯМР тумори са намерени в около 10 % от населението. Туморите на хипофизата могат да секретират хормони, но 30-35% са несекретиращи.


Значи дори пролактина да е в норма при следващото изследване,препоръчвате да се напарави ЯМР,въпреки че нямам други оплаквания?
Fran
 
Мнения: 4
Регистриран на: 11 Яну 2017, 20:00

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот tatiana.georgieva » 21 Яну 2017, 01:34

Здравейте, д-р Йовчева!
Преди време ми откриха висок пролактин и завишено ТСХ 4,5
Направих серия от изследвания и естествено се консултирах с ендокринолог.
Пролактинът значително намаля, но ТСХ-то остана завишено, последва лечение с еутирокс.
Разбрах че и двата хормона си взаимодейства. Винаги съм правила изследване на пролактин в 3-5 ден от М.Ц, последните изследвания бяха впечатлявощо добри и на двата хормона. Изследванията бяха пуснати на 13 ти ден от цикъла, като ендокриноложката каза, че няма значение кога са направени. Въпросът ми е дали са показали обективен резултат в този период от време.
Доста съм объркана.
С уважение
tatiana.georgieva
 
Мнения: 2
Регистриран на: 21 Яну 2017, 01:24

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 21 Яну 2017, 08:09

Fran написа:Значи дори пролактина да е в норма при следващото изследване,препоръчвате да се напарави ЯМР,въпреки че нямам други оплаквания?

Уважаема Fran,
за провеждането на всяко изследване има индикации. Няма как да се направи масов скрининг с ЯМР на всички хора дали имат или не аденом на хипофизата.Нямам представа какви са те във вашия случай.
Единствената ми препоръка е да повторите пролактина, щом смятате че е взет при стрес. Този хормон се повишава чувствително при такива ситуации. От това зависи не само дали имате или не индикации за ЯМР, а и как да Ви лекуват.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 21 Яну 2017, 08:17

tatiana.georgieva написа:Здравейте, д-р Йовчева!
Преди време ми откриха висок пролактин и завишено ТСХ 4,5
Направих серия от изследвания и естествено се консултирах с ендокринолог.
Пролактинът значително намаля, но ТСХ-то остана завишено, последва лечение с еутирокс.
Разбрах че и двата хормона си взаимодейства. Винаги съм правила изследване на пролактин в 3-5 ден от М.Ц, последните изследвания бяха впечатлявощо добри и на двата хормона. Изследванията бяха пуснати на 13 ти ден от цикъла, като ендокриноложката каза, че няма значение кога са направени. Въпросът ми е дали са показали обективен резултат в този период от време.
Доста съм объркана.
С уважение

Уважаеми tatiana.georgieva,
щом пролактинът е бил нормален значи всичко е наред.
Пролактинът се повишава под въздействие на естрогените. При овулация техните нива са най високи, затова и пролъктинът би трябвало да е по-висок в този период. При цикъл 28 дни овулацията се очаква да е 14 ден, т.е. най-вероятно 13-ти ден е по времето на преовулаторния пик.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот Fran » 22 Яну 2017, 00:08

Dr Stella Yordanova написа:
Fran написа:Значи дори пролактина да е в норма при следващото изследване,препоръчвате да се напарави ЯМР,въпреки че нямам други оплаквания?

Уважаема Fran,
за провеждането на всяко изследване има индикации. Няма как да се направи масов скрининг с ЯМР на всички хора дали имат или не аденом на хипофизата.Нямам представа какви са те във вашия случай.
Единствената ми препоръка е да повторите пролактина, щом смятате че е взет при стрес. Този хормон се повишава чувствително при такива ситуации. От това зависи не само дали имате или не индикации за ЯМР, а и как да Ви лекуват.


Уважаема Dr Stella Yordanova
благодаря за отговора,ще последвам препоръките Ви.
Fran
 
Мнения: 4
Регистриран на: 11 Яну 2017, 20:00

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот deian » 25 Яну 2017, 14:29

Здравейте, д-р Йорданова,

със съпругата ми имаме бебче на почти 1 месец, за щастие забременя естествено и роди нормално. По време на бременността гърдите и не се промениха особено, но това не ни разтревожи. Жена ми винаги е имала нередовен цикъл, имало е период, в който е нямала цикъл над година, но е факт, че бебето се получи. В първите дни кърмата явно беше достатъчна, но и тогава нуждите на бебчето са малки. С напредване на времето се установи, че кърмата недостига и търсихме помощ и консултация с консултант по кърмене. Беше ни препоръчано да изследваме пролактина и имаше съмнения, че млечните жлени не са достатъчно развити (гледайки външни признаци на гърдите) поради точно проблемите с липсващия цикъл преди години.
Резултатът от изследването е 495 uIU/ml, при норма жени 72-511. Решихме, че е ОК, но се оказва, че при кърмещи жени този показател е твърде нисък (би трябвало да е около 2000?) и вероятно това е причината за недостатъчното кърма. Нямаме информация какви са били стойностите на пролактина преди и по време на бременността.
Моля за Вашето мнение. Притеснението ни още повече влошава нещата с кърменето. Какво следва да предприемем? Не са приемани никакви лекарства, единствено фолиева киселина и желязо през бременността.
Какви трябва да са стойностите при кърмене и на какво може да се дължи ниската стойност?
deian
 
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Яну 2017, 14:18

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта