Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 01 Яну 2018, 23:07

vb2005 написа:Здравейте д-р Йорданова!
Благодаря за отговора!
Има ваши колеги лекари, които правят консултации по интернет - по скайп срещу заплащане. Аз чаках 3 месеца за такава консултация с едни лекари от САЩ, които се занимават с храносмилателни проблеми /моите са такива/ и те ми казаха, че са изследвали всичките си пациенти с храносмилателни проблеми от гастрит до рак и всички имат ниски нива на кортизол по различни причини и ми казаха, какви изследвания да направя - кортизол в слюнка - няколко пъти през деня, Insulin tolerant test - където ти дават инсулин и проверяват, какво става с кортизола и ACTH тест - където ти инжектират acth и се изследва след това кортизола, аз такива иследвания в България не открих или може би не ги превеждам правилно. Имате ли престава къде в България могат да се направят такива изследвания или как звучат на български?

Уважаеми vb2005,
Изследване на кортизол в слюнка се предлага от малко лаборатории. На мен ми е известно, че изследването се прави в Бодимед и Синево. Повечето лаборатории имат сайтове и там може да се направи справка какви изследвания правят. Кортизолът в кръв заменя слюнчения кортизол. Няма лаборатория която да предлага вземане на кръвни проби след 19 - 20 часа, което е причина да не може да се изследва кортизол в 23 ч амбулаторно. Поради тази причина кортизол в 23 ч може да се изследва само в слюнка.
В България не се внася АСТН /Синактен/. По тази причина няма лаборатория която да предлага такъв тест.
Не знам какъв тест Ви е назначен - ОГТТ с изследване на нива на инсулин по време на теста или инсулинова хипогликемия или инсулинов толерантен тест. Първият вариант се предлага от всяка лаборатория, докато второто изследване се извършва само в болница под лекарски контрол, т.к. е много опасно.
Преди да отидете да правите каквито и да е изследвания, Ви съветвам да се обърнете към ендокринолог за да прецени дали са Ви необходими и в какъв обем да ги правите.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот vb2005 » 12 Яну 2018, 17:23

Здравейте д-р Йорданова,

Ходих при ендокринолог в Пловдив в поликлиниката към университетската им болница - там лекарката каза, че горните изследвания, които тук съм поснал са лабораторна грешка пожене e биологичен факт, че ако T4 падне под долната граница трябва TSH да се повиши. Питах я как ще се повиши TSH, ако има проблем с тези жлези над щитовидната - тя каза, че ако има проблем с хипофизата T4 ще отиде над горната граница - което може би важи за другия случай, когато има хиперфункция на хипофизата. Ето какво пишат ваши колеги от Тракийския Университет за хипофизата и TSH недостиг:
Недостатъчност на TSH
Ниски серумни нива на FТ4 (под долната граница на нормата) в съчетание с нисък TSH (в 15%); нормален
(в 75%) или дори слабо завишен, но по-нисък от 10 μU/ml (в 10% от случаите). В някои случаи FT4 - в долната четвъртина на нормата

https://www.medinfo.bg/spisanie/2010/4/ ... yzrast-891

моите изсл. от различни лаборатории са такива

- Контрол - чрез серумните нива на FT4, който трябва да бъде по средата на горната половина на нормата

Ходих и при двама други ендокринолози - изглежда всички гледат TSH, и никой няма да ми предпише хормон камо ли да стигна "средата на горната половина на нормата" :) и никой не разпознава това положение, когато едновременно TSH и T4 е ниско. Писах на ваши колеги от Англия - те казаха, че това е типично - ендокринолозите да не го разпознават когато T4 и TSH са ниски и че трябва да се направи TRH
stimulation test - предполагам ние в България нямаме такъв :)? А също казват, че не трябва да се взима
T4, ако не е сигурно, че няма проблем с другите хормони идващи от хипофизата и става още по-сложно.
Моля, ако имате някаква идеа, какво да правя да ми пишете. Имате ли представа дали може би в София
правят такъв тест и кой въобще ще ме прати на такова изследване като те не виждат проблем, ако няма повишено TSH?


Благодаря!
vb2005
 
Мнения: 5
Регистриран на: 14 Сеп 2015, 13:16

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 16 Яну 2018, 00:19

vb2005 написа:Здравейте д-р Йорданова,
Ходих при ендокринолог в Пловдив в поликлиниката към университетската им болница - там лекарката каза, че горните изследвания, които тук съм поснал са лабораторна грешка пожене e биологичен факт, че ако T4 падне под долната граница трябва TSH да се повиши. Питах я как ще се повиши TSH, ако има проблем с тези жлези над щитовидната - тя каза, че ако има проблем с хипофизата T4 ще отиде над горната граница - което може би важи за другия случай, когато има хиперфункция на хипофизата. Ето какво пишат ваши колеги от Тракийския Университет за хипофизата и TSH недостиг:
Недостатъчност на TSH
Ниски серумни нива на FТ4 (под долната граница на нормата) в съчетание с нисък TSH (в 15%); нормален
(в 75%) или дори слабо завишен, но по-нисък от 10 μU/ml (в 10% от случаите). В някои случаи FT4 - в долната четвъртина на нормата
https://www.medinfo.bg/spisanie/2010/4/ ... yzrast-891
моите изсл. от различни лаборатории са такива
- Контрол - чрез серумните нива на FT4, който трябва да бъде по средата на горната половина на нормата
Ходих и при двама други ендокринолози - изглежда всички гледат TSH, и никой няма да ми предпише хормон камо ли да стигна "средата на горната половина на нормата" :) и никой не разпознава това положение, когато едновременно TSH и T4 е ниско. Писах на ваши колеги от Англия - те казаха, че това е типично - ендокринолозите да не го разпознават когато T4 и TSH са ниски и че трябва да се направи TRH
stimulation test - предполагам ние в България нямаме такъв :)? А също казват, че не трябва да се взима
T4, ако не е сигурно, че няма проблем с другите хормони идващи от хипофизата и става още по-сложно.
Моля, ако имате някаква идеа, какво да правя да ми пишете. Имате ли представа дали може би в София
правят такъв тест и кой въобще ще ме прати на такова изследване като те не виждат проблем, ако няма повишено TSH?
Благодаря!

Уважаеми vb2005,
съжалявам, но от написаното не става ясно какви са стойностите на хормоните. Когато искате да взема отношение дали е възможно да имате намалена секреция на ТСХ е трудно без да съм видяла нивата на хормоните. При условие, че хормоните са видени от 3-ма ендокринолози, съм склонна да си мисля, че е много малко вероятно да имате проблем с хипофизата.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот eastman18 » 23 Фев 2018, 17:58

Здравейте, не знам дали тук е правилното място където да напиша моето запитване. По принцип пия Флуанксол от месеци насам но четох притеснителен факт, че както повечето антипсихотици той бил антагонист на допаминов рецептор D2, което можело да доведе до повишени нива на пролактин. А оттам разбрах че повишените нива на пролактин водели до импотентност. Въпросът ми е има ли опасност от импотентност и тн при приема на това лекарство ?
eastman18
 
Мнения: 21
Регистриран на: 24 Окт 2014, 13:57

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 25 Фев 2018, 01:16

eastman18 написа:Здравейте, не знам дали тук е правилното място където да напиша моето запитване. По принцип пия Флуанксол от месеци насам но четох притеснителен факт, че както повечето антипсихотици той бил антагонист на допаминов рецептор D2, което можело да доведе до повишени нива на пролактин. А оттам разбрах че повишените нива на пролактин водели до импотентност. Въпросът ми е има ли опасност от импотентност и тн при приема на това лекарство ?

Уважаеми eastman18,
всеки медикамент има някакви странични действия. Няма как да се предвиди, кои пациент ще получи нежелани реакции и какви. Медикаментът, които Ви интересува може да доведе до намалено либидо, както и нечесто до нарушение в ерекцията. Щом Ви е предписан медикамент и имате опасения за неговото внимание, се обърнете към лекаря назначил Ви го. Обсъдете както страничните ефекти, така и причината за изписването му и алтернативи. Изписването на такива медикаменти никога не е без да има основателна причина.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот ivanivanov261 » 29 Апр 2018, 13:48

Здравейте - мъж на 20 години съм и септември 2017 г. ми откриха аденом на хипофизата 4мм тъмен, който е несекретиращ, а подтискащ според лекарите някои функции на хипофизата.
Преди 5 години претърпях автомобилна катастрофа и след това се наложи да пия различни антипсихотици, някои които вдигаха пролактина на 1000.
На сегашният антипсихотик Абилифай 15мг пролактина е нисък, но за съжалнеие TSH и тестостерона също са ниски - TSH - 0,6 , а Тестостерона - 3 (норма от 2 до 9). ACTH, ADH, FT3, FT4, TAT, MAT и мн. други са в норма.
Кортизола в урината е в норма, но в кръвта завишен - може би от антипсихотика и ми казаха че за него не се налага лечение.
Лекарите имат съмнение за хипопитуитаризъм и хипотиреоидизъм. понеже се оплаквам от силна импотенност и загуба на либидо, 40 кг наддаване на тегло - в момента съм над нормата - 100 кг, а преди бях 60 кг, също и умора.
Изписаха ми Омнадрен 250 мг инжекция на седмица и Еутирокс 25 мг всеки ден.
Понеже преди да започна да приемам Омнадрена имах гинекомастия, - тя започна да изчезва - след първата инжекция - гърдите ми се смалиха, но все още съм много импотентен, а вече ми е бита втора инжекция и не усещам подобрение за момента - единият въпрос ми е - дали е възможно чак на 3, 4 месец да усетя подобрение от Омнадрен??
Другият ми въпрос, който забравих да кажа на лекарите е свързан със повръщане на храчки понякога заедно със сутрешната закуска от 2 години насам, дали е възможно да е свързано това повръщане с аденома, понеже личния лекар не успя да го излекува по никакъв начин??
ivanivanov261
 
Мнения: 4
Регистриран на: 25 Сеп 2017, 17:48

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 30 Апр 2018, 07:48

ivanivanov261 написа:Здравейте - мъж на 20 години съм и септември 2017 г. ми откриха аденом на хипофизата 4мм тъмен, който е несекретиращ, а подтискащ според лекарите някои функции на хипофизата.
Преди 5 години претърпях автомобилна катастрофа и след това се наложи да пия различни антипсихотици, някои които вдигаха пролактина на 1000.
На сегашният антипсихотик Абилифай 15мг пролактина е нисък, но за съжалнеие TSH и тестостерона също са ниски - TSH - 0,6 , а Тестостерона - 3 (норма от 2 до 9). ACTH, ADH, FT3, FT4, TAT, MAT и мн. други са в норма.
Кортизола в урината е в норма, но в кръвта завишен - може би от антипсихотика и ми казаха че за него не се налага лечение.
Лекарите имат съмнение за хипопитуитаризъм и хипотиреоидизъм. понеже се оплаквам от силна импотенност и загуба на либидо, 40 кг наддаване на тегло - в момента съм над нормата - 100 кг, а преди бях 60 кг, също и умора.
Изписаха ми Омнадрен 250 мг инжекция на седмица и Еутирокс 25 мг всеки ден.
Понеже преди да започна да приемам Омнадрена имах гинекомастия, - тя започна да изчезва - след първата инжекция - гърдите ми се смалиха, но все още съм много импотентен, а вече ми е бита втора инжекция и не усещам подобрение за момента - единият въпрос ми е - дали е възможно чак на 3, 4 месец да усетя подобрение от Омнадрен??
Другият ми въпрос, който забравих да кажа на лекарите е свързан със повръщане на храчки понякога заедно със сутрешната закуска от 2 години насам, дали е възможно да е свързано това повръщане с аденома, понеже личния лекар не успя да го излекува по никакъв начин??

Уважаеми ivanivanov261,
данните които цитирате са противоречиви. Аденом на хипофизата с размер 4 мм не би трябвало да доведе до хипопитуитаризъм. За да се постави такава диагноза трябва да има сигурни данни. При нормални стойности на TSH, FT3, FT4 няма как да се говори за хипотиреоидизъм. Нямам прдстава и до колко е доказан хипогонадизма. Препаратът Омнадрен се прилага веднъж на 3 седмици, а не ежеседмично.
Намаленото либидо не винаги е свързано с хормонални проблеми. Обсъждането на проблема с психиатър също е необходимо.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: пролактин

Мнениеот natalia.petkova » 26 Юни 2018, 15:49

Здравейте д-р Йорданова
След неуспешен опит инвитро искам да попитам дали Пролактина ако е по висок може да повлияе на имплантация на ембриони.Не съм го изследвала преди трансфера,но ми е бил висок преди година един път, имам изтичане на секрет от гърдите поне от 20 годишна но не съм вземала мерки. За инвитрото пих доста медикаменти Утрогестан, Медрол,но шпа Естрофем. Въпроса ми е кога мога да изследвам Пролактин след цикъл или? Благодаря ви
natalia.petkova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 26 Юни 2018, 15:42

Re: пролактин

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 27 Юни 2018, 07:18

natalia.petkova написа:Здравейте д-р Йорданова
След неуспешен опит инвитро искам да попитам дали Пролактина ако е по висок може да повлияе на имплантация на ембриони.Не съм го изследвала преди трансфера,но ми е бил висок преди година един път, имам изтичане на секрет от гърдите поне от 20 годишна но не съм вземала мерки. За инвитрото пих доста медикаменти Утрогестан, Медрол,но шпа Естрофем. Въпроса ми е кога мога да изследвам Пролактин след цикъл или? Благодаря ви

Уважаема natalia.petkova,
странно е как сте стигнали до ин витро без да се проведат хормонални изследвания. Редно е да се решат всички проблеми, които могат да затруднят забременяването и износване на плода и едва тогава да се пристъпи към процедура. Даже и при напълно здрави и млади хора успехът на една ин витро процедура не е гарантиран.
Проведете изследване на пролактин, за да се разбере имате ли такъв проблем или не. Изследването е препоръчително да се извърши във фоликулрна фаза /най-добре 2-7 ден/, да е сутрин, след почивка в лабораторията, без пациентът да е пушил или да е бил подложен на стрес.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот nadya_radeva » 30 Юни 2018, 16:13

Здравейте!

Имам следния проблем.
Преди години ми откриха много завишен прюлактин. Една година ме мотаха докато ми назначат лечение. Предписаха ми в началото Достинекс 2 х 1/2. Паралелно с това ми откриха микроаденом на хипофизата. Първото ми ЯМР е от 2012г.
След резултата от първоначалното лечение пролактинът ми беше със стойност 647.70 ( макс. 637)- резултат от 2015г.
Последва намаляване на дозата на 2 х 1/4т.
Повторни изследвания на пролактин не ми назначиха . И така си го пиех до 2017г септември. Реяих да отида при друг ендокринолог. Лекарката ме накара да спра достинекс за около 10 дни, за да направим изследване.
Резултати: 1200 ( макс. 637)
Назначи ми и ЯМР. От изследването се видя, че микроаденома не расте.
Изследването е от 08.09.2017г.
Забременях :-) , но за съжаление се наложи абразио- 22.11.2017г.
Януари месец гинеколожката ми ми пусна хормона пролактин. Стойностите бяха много завишени.- 1140 ( макс. 635)
Каза ми да се консултирам с ендокринолог.
И така ми препоръчаха ендокринолога, при който съм сега.
Той ми увеличи веднага дозата- 2 седмично х 1/2 табл. И ме накара след 2-3 седмици да си пусна проба за пролактина. И така 17.03.2018 стойност е 646.20 ( макс 635)
Увеличи ми дозата на 2 пъти седм по една таблетка. И ми предписа ново изследване на пролактина след 3 месеца.
Аз бях убедена, че резултатите ще са супер. Но уви. бяха по-високи 668 ( макс. 635)
В момента е в чужбина и ще се шърне след 1 месец.
Моля да ми отговорите от къде идша тази аномалия- при по- висока доза по-завишени резултати.
Много се притеснявам. Отново искам да забременея, но при такива резултати може да стане аборт.

Благодаря предварително.
nadya_radeva
 
Мнения: 2
Регистриран на: 30 Юни 2018, 15:47

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта