Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 02 Юли 2018, 07:08

nadya_radeva написа:Здравейте!
Имам следния проблем.
Преди години ми откриха много завишен прюлактин. Една година ме мотаха докато ми назначат лечение. Предписаха ми в началото Достинекс 2 х 1/2. Паралелно с това ми откриха микроаденом на хипофизата. Първото ми ЯМР е от 2012г.
След резултата от първоначалното лечение пролактинът ми беше със стойност 647.70 ( макс. 637)- резултат от 2015г.
Последва намаляване на дозата на 2 х 1/4т.
Повторни изследвания на пролактин не ми назначиха . И така си го пиех до 2017г септември. Реяих да отида при друг ендокринолог. Лекарката ме накара да спра достинекс за около 10 дни, за да направим изследване.
Резултати: 1200 ( макс. 637)
Назначи ми и ЯМР. От изследването се видя, че микроаденома не расте.
Изследването е от 08.09.2017г.
Забременях :-) , но за съжаление се наложи абразио- 22.11.2017г.
Януари месец гинеколожката ми ми пусна хормона пролактин. Стойностите бяха много завишени.- 1140 ( макс. 635)
Каза ми да се консултирам с ендокринолог.
И така ми препоръчаха ендокринолога, при който съм сега.
Той ми увеличи веднага дозата- 2 седмично х 1/2 табл. И ме накара след 2-3 седмици да си пусна проба за пролактина. И така 17.03.2018 стойност е 646.20 ( макс 635)
Увеличи ми дозата на 2 пъти седм по една таблетка. И ми предписа ново изследване на пролактина след 3 месеца.
Аз бях убедена, че резултатите ще са супер. Но уви. бяха по-високи 668 ( макс. 635)
В момента е в чужбина и ще се шърне след 1 месец.
Моля да ми отговорите от къде идша тази аномалия- при по- висока доза по-завишени резултати.
Много се притеснявам. Отново искам да забременея, но при такива резултати може да стане аборт.
Благодаря предварително.

Уважаема nadya_radeva,
възможно е да има други съпътстващи причини за повишаване на Пролактина, които няма как да разбера без личен контакт. Първо е необходимо да направите тест за бременност, тъй като това също е причина за повишаване на пролактина. Достинексът не е регистриран за използване по време на бременност и в този случай медикаментът трябва да се спре. Ако няма такава причина повишете дозировката на Достинекса с общо 1/2 т седмично. Нивата на пролактина ще трябва да се проверят 2-3 м.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот nadya_radeva » 03 Юли 2018, 12:08

Dr Stella Yordanova написа:
nadya_radeva написа:Здравейте!
Имам следния проблем.
Преди години ми откриха много завишен прюлактин. Една година ме мотаха докато ми назначат лечение. Предписаха ми в началото Достинекс 2 х 1/2. Паралелно с това ми откриха микроаденом на хипофизата. Първото ми ЯМР е от 2012г.
След резултата от първоначалното лечение пролактинът ми беше със стойност 647.70 ( макс. 637)- резултат от 2015г.
Последва намаляване на дозата на 2 х 1/4т.
Повторни изследвания на пролактин не ми назначиха . И така си го пиех до 2017г септември. Реяих да отида при друг ендокринолог. Лекарката ме накара да спра достинекс за около 10 дни, за да направим изследване.
Резултати: 1200 ( макс. 637)
Назначи ми и ЯМР. От изследването се видя, че микроаденома не расте.
Изследването е от 08.09.2017г.
Забременях :-) , но за съжаление се наложи абразио- 22.11.2017г.
Януари месец гинеколожката ми ми пусна хормона пролактин. Стойностите бяха много завишени.- 1140 ( макс. 635)
Каза ми да се консултирам с ендокринолог.
И така ми препоръчаха ендокринолога, при който съм сега.
Той ми увеличи веднага дозата- 2 седмично х 1/2 табл. И ме накара след 2-3 седмици да си пусна проба за пролактина. И така 17.03.2018 стойност е 646.20 ( макс 635)
Увеличи ми дозата на 2 пъти седм по една таблетка. И ми предписа ново изследване на пролактина след 3 месеца.
Аз бях убедена, че резултатите ще са супер. Но уви. бяха по-високи 668 ( макс. 635)
В момента е в чужбина и ще се шърне след 1 месец.
Моля да ми отговорите от къде идша тази аномалия- при по- висока доза по-завишени резултати.
Много се притеснявам. Отново искам да забременея, но при такива резултати може да стане аборт.
Благодаря предварително.

Уважаема nadya_radeva,
възможно е да има други съпътстващи причини за повишаване на Пролактина, които няма как да разбера без личен контакт. Първо е необходимо да направите тест за бременност, тъй като това също е причина за повишаване на пролактина. Достинексът не е регистриран за използване по време на бременност и в този случай медикаментът трябва да се спре. Ако няма такава причина повишете дозировката на Достинекса с общо 1/2 т седмично. Нивата на пролактина ще трябва да се проверят 2-3 м.



Здравейте,
Направих си тест за бременност. Отрицателен е. Принципно се чудя как при по-ниска доза на Достинекс ( 2 седм. по 1/2 табл) резултатите ми бяха по-добри, а при увеличение на дозата ( 2седм по 1таб) се влошиха. Възможно ли е да се влияе от храна, други хормони? Часът за ендокринолог ми е чак за 02/08. :-(
Благодаря предварително.
nadya_radeva
 
Мнения: 2
Регистриран на: 30 Юни 2018, 15:47

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 05 Юли 2018, 11:49

nadya_radeva написа:Здравейте,
Направих си тест за бременност. Отрицателен е. Принципно се чудя как при по-ниска доза на Достинекс ( 2 седм. по 1/2 табл) резултатите ми бяха по-добри, а при увеличение на дозата ( 2седм по 1таб) се влошиха. Възможно ли е да се влияе от храна, други хормони? Часът за ендокринолог ми е чак за 02/08. :-(
Благодаря предварително.

Уважаема nadya_radeva,
при Вас до момента не се е успяло да се стигне до пролактин в референтни граници, каквато е целта на лечението. Има много фактори, които повлияват нивото на пролактина и те винаги се търсят. Това е една от задачите на консултиращия Ви лекар. Когато се върнете, ще проверите отново нивото на пролактина и ще посетите лекар, за да прецени какво трябва да се прави.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот Veronika87 » 14 Ное 2018, 07:39

Здравейте от няколко месеца имам млечнобял секрет от едната гърда. Изследвах пролактина но той е в граници , какви други изследваня трябва да направя и на кой други хормони.Благодаря предварително
Veronika87
 
Мнения: 1
Регистриран на: 14 Ное 2018, 07:34

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 15 Ное 2018, 08:31

Veronika87 написа:Здравейте от няколко месеца имам млечнобял секрет от едната гърда. Изследвах пролактина но той е в граници , какви други изследваня трябва да направя и на кой други хормони.Благодаря предварително

Уважаема Veronika87,
не само хормони могат да са причина за оплакванията Ви. При условие, че пролактинът е нормален и секрецията е само от едната гърда, това означава, че е малко вероятно да има хормонални проблеми. Хормоните се разнасят с кръвта и така достигат до целия организъм, поради което най-често предизвикват промени в много органи. Винаги е възможно един орган да е по-чувствителен от другите. Предвид наличните оплаквания следваща стъпка е да се изключи наличието на процес в самата млечна жлеза, които да води до проблема. Необходимо е да се направи образно изследване- ехография/мамография на млечните жлези.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот tony.andonova » 14 Апр 2019, 16:22

Здравейте.Преди 6 месеца ми откриха високи нива на пролактин.При рефер.граници 400 моя беше 769.Тогава взимах антидепресанти и се наложи да ги спра,защото мислеха,че е от тях.Три месеца по-късно отново го изследвахме и беше все така висок.Междувременно аз започнах да получавам Паник атаки,постоянно съм тревожна,получавах сърцебиене само след 10 крачки или ставане от леглото.С тия оплаквания пак при джипито.Изследваха tsh,ft3,ft4,Anti tpo,туморни маркери на матката (понякога получавах кървене между циклите и за това и пуснаха тези хормони) ,отново изследвахме пролактин,естроген,тестостерон..Всички в норма само пролактина 799.Искам да попитам сам по себе си увеличения пролактин какво показва?Питат ме след като са го измерили дали съм била в стрес.Ами честно казано аз от 4 месеца съм в постоянен стрес,страх и тревожност.Но пък като го измериха първия път,тогава си пиех антидепресантите и сякаш не бях в някакво стресирано състояние.И възможно ли е от стрес да имам чак толкова завишени нива?Преди година имах постоянно главоболие и ходих на ЯМР,но не откриха нищо и казаха,че е мигрена.Имам час за ендокринолог след месец,но много лошо ме е хванала хипохондрията.В Англия съм ако има значение
tony.andonova
 
Мнения: 8
Регистриран на: 11 Апр 2019, 13:13

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 16 Апр 2019, 09:58

tony.andonova написа:Здравейте.Преди 6 месеца ми откриха високи нива на пролактин.При рефер.граници 400 моя беше 769.Тогава взимах антидепресанти и се наложи да ги спра,защото мислеха,че е от тях.Три месеца по-късно отново го изследвахме и беше все така висок.Междувременно аз започнах да получавам Паник атаки,постоянно съм тревожна,получавах сърцебиене само след 10 крачки или ставане от леглото.С тия оплаквания пак при джипито.Изследваха tsh,ft3,ft4,Anti tpo,туморни маркери на матката (понякога получавах кървене между циклите и за това и пуснаха тези хормони) ,отново изследвахме пролактин,естроген,тестостерон..Всички в норма само пролактина 799.Искам да попитам сам по себе си увеличения пролактин какво показва?Питат ме след като са го измерили дали съм била в стрес.Ами честно казано аз от 4 месеца съм в постоянен стрес,страх и тревожност.Но пък като го измериха първия път,тогава си пиех антидепресантите и сякаш не бях в някакво стресирано състояние.И възможно ли е от стрес да имам чак толкова завишени нива?Преди година имах постоянно главоболие и ходих на ЯМР,но не откриха нищо и казаха,че е мигрена.Имам час за ендокринолог след месец,но много лошо ме е хванала хипохондрията.В Англия съм ако има значение

Уважаема tony.andonova,
пролактинът е хормон, който се увеличава при стрес. Леко повишените нива, каквито са измерени при Вас могат да се дължат и на това. При персистирането повишени нива се изисква допълнително уточняване. Организмът се адаптира към хроничния стрес и няма как да се очакват същите реакции, като при острия. Няма как да се разбере, колко точно сте била стресирана при провеждане на изследването. Може да се доверим само на Вашата оценка. Трябва да се прецени необходимостта от провеждане на образно изследване. Това е задача на ендокринолога, с който ще се консултирате.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот Ива.Добрева » 07 Окт 2019, 13:52

Здравейте! Накратко имам висок пролактин и пия бромокриптин по 1/2 таблетка вечер. Трябваше след месец да направя пак изследване и да отида при лекаря. Направих и ми излиза в норма, но пак по-близо до горната граница 21.80ng/ml от реф. 3.00 до 23.50
Това се случи още на 24.09.19, но в седмицата бях заета и не успях да отида до лекаря. Когато отидох другата седмица видях, че ще е в отпуск до 7ми. Реших пак да чакам, но след като отидох и днес виждам на вратата нов лист на който пише, че ще е в отпуск до 11 вкл.
Проблема е там, че през цялото това време продължавам да пия по половин таблетка вечер, а не знам дали е правилно.
Може ли да смъкна пролактина прекалено много? Сама не ми се иска да взимам решение за промяна на дозата. Дали има проблем?
Като странични реакции ми пресъхва гърлото и леко ми се гади. Лекарят ми каза че ми пада кръвното и да не съм се притеснявала.
Имам запазен час и при втори лекар за второ мнение, но и той ми е чак за 16ти. Как да процедирам с лекарството до тогава?
Благодаря!
Ива.Добрева
 
Мнения: 2
Регистриран на: 07 Окт 2019, 13:44

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 07 Окт 2019, 14:16

Ива.Добрева написа:Здравейте! Накратко имам висок пролактин и пия бромокриптин по 1/2 таблетка вечер. Трябваше след месец да направя пак изследване и да отида при лекаря. Направих и ми излиза в норма, но пак по-близо до горната граница 21.80ng/ml от реф. 3.00 до 23.50
Това се случи още на 24.09.19, но в седмицата бях заета и не успях да отида до лекаря. Когато отидох другата седмица видях, че ще е в отпуск до 7ми. Реших пак да чакам, но след като отидох и днес виждам на вратата нов лист на който пише, че ще е в отпуск до 11 вкл.
Проблема е там, че през цялото това време продължавам да пия по половин таблетка вечер, а не знам дали е правилно.
Може ли да смъкна пролактина прекалено много? Сама не ми се иска да взимам решение за промяна на дозата. Дали има проблем?
Като странични реакции ми пресъхва гърлото и леко ми се гади. Лекарят ми каза че ми пада кръвното и да не съм се притеснявала.
Имам запазен час и при втори лекар за второ мнение, но и той ми е чак за 16ти. Как да процедирам с лекарството до тогава?
Благодаря!

Уважаема Ива.Добрева,
продължете да приемате същата доза Бромокриптин - 1/2 т. поне докато не се консултирали с лекаря си. Щом пролактинът е в референтни граници няма за какво да правите опити за промяна на дозата сама. Тази доза най-вероятно е ефективна за момента. За да съм сигурна дали е така, е необходимо да се знае началните стойности на пролактина, от колко време се приема медикамента, какво е заболяването довело до повишаването на пролактина, имало ли е симптоми преди да се установи проблема, дали те са отшумели и т.н.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот Ива.Добрева » 07 Окт 2019, 19:52

Благодаря Ви, аз също смятах така да постъпя, но съм по-спокойна след като и вие потвърдихте.
Честно казано лекуващия ме лекар не е достатъчно ясен и точно поради тази причина съм записала час за второ мнение.
Първият път когато измерих пролактина беше с останалите хормони на 3ти ден от мес. цикъл.
Причината да си пусна хормонални изследвания е закъсняване на цикъла, акне, окосмяване, падане на косата, омазняване на коса и кожа. Освен външните проблеми не се чувствам и много добре - нервност, раздразнение, плач, гадене, не мога да се концентрирам, умора и безсъние, главоболие.
Когато ги погледна ми направи забележка, че пролактина се пуска когато не съм цикъл стойностите му бяха 391,30 от реф. 125.00-635.00 IU/ml
Бях пускала и TSH, TAT, MAT, FSH, LH. Testosterone, Estradiol.
+ още 1 изследване на прогестерона, което беше на 21 ден правено и ми беше 0,39 при реф. 1,7-27 ng/ml
За прогестерона ми каза, че той ще ми играе, но не ми даде обясненив защо (след следващия цикъл на 22 ден отново пуснах прогестерон и показваше 6.20 при същите граници)
При изследване на пролактина на отделен ден без да съм в цикъл, той излиза 28,98 ng/ml при реф. 3.0-23.50. И от 17.07.19 започвам приема на бромокриптин по 1/4 табл. През ден, като я взимам вечерно време.
След известно време го пускам отново (на 14.08.19) и той е 37.56 при същите граници. Когато и го нося ми увеличи дозата на половин таблетка всяка вечер.
И вече последното което правих е споменатото на 24.09.19(21.80)
И понеже като цяло симптомите не са отшумели реших, че тези външни проблеми са заради мъжките хормони. Макар че 2 пъти да пускам тестостерон през 3ти ден на МЦ и всеки път е в граници. Първо е 1,16 nmol/I при реф. 0.22-2.90
А втория път е 0.30ng/mI при реф. 0.06-0.48
При последния цикъл на 4ти ден пуснах DHEA-S, който е 6.20 mmol/I при реф. 1.80-10.30 и Андростендион, който е 3.8 ng/ml, при фолик. 0.75-3.1 и лутеална-0,94-3,2
И сама виждам, че не е в норма, но проблема е там, че въпреки оплакванията ми лекаря не ме насочи какво друго да пускам. Всичко съм пускала на моя глава. Също така не разбрах защо тези хормони не са ми в норма и каква е причината като цяло за хормоналния ми дисбаланс.
Точно заради това имам час записан за 16ти зс второ мнение и много се надявам лекаря да е по изчерпателен. Много бих се радвала ако вие също дадете вашето мнение, макар и с тези сложни писмени обяснения. (когато не може да се видим на живо и да проведем диалог е доста трудно)
Благодаря!
Ива.Добрева
 
Мнения: 2
Регистриран на: 07 Окт 2019, 13:44

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта