Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 13 Апр 2014, 15:47

Тук може да зададете въпроси, свързани с проблеми с хипофизата и пролактина!


Повече информация за д-р Йорданова можете да откриете в справочника на Фрамар.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокрин

Мнениеот в.йовчева » 09 Май 2014, 14:17

Здравейте д-р Йорданова,
Преди около 2 месеца ми откриха аденом на хипофизата, в момента пия лекарства. Искам да попитам, с тази диагноза трябва ли да бъда хоспитализирана и кой трябва да го направи - личният ми лекар или ендокринолога?

Благодаря предварително,
В. Йовчева
в.йовчева
 
Мнения: 5
Регистриран на: 25 Апр 2014, 12:34

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокрин

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 09 Май 2014, 23:50

в.йовчева написа:Здравейте д-р Йорданова,
Преди около 2 месеца ми откриха аденом на хипофизата, в момента пия лекарства. Искам да попитам, с тази диагноза трябва ли да бъда хоспитализирана и кой трябва да го направи - личният ми лекар или ендокринолога?

Благодаря предварително,
В. Йовчева

Уважаема в.йовчева,
Предполагам, че искате да знаете дали подлежите на диспансеризация за аденома на хипофизата. На диспансеризация от ендокринолог подлежат само някой от редки хормон-секретиращи тумори на хипофизата. Щом пиете лекарства са Ви поставили и друга диагноза. Тя е важна за да Ви отговоря на въпроса.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокрин

Мнениеот в.йовчева » 10 Май 2014, 07:43

Здравейте отново,
Диагнозата е микроаденом на хипофизната жлеза. Придружаващо заболяване е високи нива на ИРИ. Лекарствата, които приемам са достинекс, предполагам заради високите нива на пролактин и метфодиаб 850, заради повишен инсулин. Това са лекарствата, които пия и доколкото знам няма друга диагноза (ако съм разбрала правилно). Ендокринологът ми каза, че след 1г ще трябва да направя нов ямр, за да се види дали се е променил размера на аденома. Дано съм отговорила правилно на въпроса.


с уважение
В. Йовчева
в.йовчева
 
Мнения: 5
Регистриран на: 25 Апр 2014, 12:34

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокрин

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 12 Май 2014, 21:07

в.йовчева написа:Здравейте отново,
Диагнозата е микроаденом на хипофизната жлеза. Придружаващо заболяване е високи нива на ИРИ. Лекарствата, които приемам са достинекс, предполагам заради високите нива на пролактин и метфодиаб 850, заради повишен инсулин. Това са лекарствата, които пия и доколкото знам няма друга диагноза (ако съм разбрала правилно). Ендокринологът ми каза, че след 1г ще трябва да направя нов ямр, за да се види дали се е променил размера на аденома. Дано съм отговорила правилно на въпроса.


с уважение
В. Йовчева

Уважаема г-жо Йовчева,
С тази информация мога да дам отговор на въпроса Ви. Хипофизата е ендоринна жлеза с много важна функция. Един от хормоните, които секретира е пролактина. Когато се установи формация в ендокринна жлеза трябва да се отговори на въпроса дали продуцира хормон/хормони или не. От секретиращите аденоми на хипофизта, най-чести са пролактиномите (т.е. такива произвеждащи пролактин). Най-вероятно вашият аденом е преценен като пролактином. Хиперпролактинеята не подлежи диспансеризация.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокрин

Мнениеот в.йовчева » 21 Май 2014, 11:52

Благодаря Ви! Лек и успешен ден.
в.йовчева
 
Мнения: 5
Регистриран на: 25 Апр 2014, 12:34

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот pp90 » 08 Авг 2014, 12:25

Здравейте,
преди иден месец случайно ми откриха висок пролактин и висок тестостерон (изследванията първо бяха във връзка с кожни проблеми). Ходих на преглед при гинеколог и ендокринолог, и на двете места ми направиха необходимите изследвания, но не откриха нищо, което да обяснява високите нива. Каква може да бъде тогава причината, към кого да се обърна и как мога да регулирам тези два хормона? Въпроса ме интересува, защото доколкото ми обясниха лекарите тези високи нива след време може да са опасни и да ми създадат проблеми.
pp90
 
Мнения: 1
Регистриран на: 08 Авг 2014, 12:21

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 09 Авг 2014, 18:17

pp90 написа:Здравейте,
преди иден месец случайно ми откриха висок пролактин и висок тестостерон (изследванията първо бяха във връзка с кожни проблеми). Ходих на преглед при гинеколог и ендокринолог, и на двете места ми направиха необходимите изследвания, но не откриха нищо, което да обяснява високите нива. Каква може да бъде тогава причината, към кого да се обърна и как мога да регулирам тези два хормона? Въпроса ме интересува, защото доколкото ми обясниха лекарите тези високи нива след време може да са опасни и да ми създадат проблеми.

Уважаема pp90,
Установяването на повишени нива на хормони изисква уточняване. Причините могат да са много- неправилно взимане, прием на някои лекарства до заболяване. Трябва да се направят допълнителни изследвания. Тези изследвания ще покажат има ли здравословен проблем и дали трябва да се провежда лечение или не. Ако смятате, че не е направено достатъчно потърсете още едно мнение.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот newbieaug » 31 Авг 2014, 14:11

След изследване ми бе установено известно отклонение от функцията на хипофизата и намалено производство на тестостерон. Искам да попитам това сериозно ли е и как следва да се подходи?
newbieaug
 
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Авг 2013, 11:41

Re: Проблеми с хипофиза и пролактин - консултация с ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 02 Сеп 2014, 23:22

newbieaug написа:След изследване ми бе установено известно отклонение от функцията на хипофизата и намалено производство на тестостерон. Искам да попитам това сериозно ли е и как следва да се подходи?

Уважаеми newbieaug,
Най-вероятно проблемът е сериозен. Не ми е ясно за какво точно са Ви диагностицирали. Подходът зависи от изследванията. Най-вероятно една от следващите стъпки ще е образно изследване на хипофизата- ЯМР.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Следваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта