Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 14 Дек 2015, 00:47

boy_name написа:Здравейте,
Преди няколко месеца получих нещо като бърнаут от натрупвани много напрежение, недоспиване и отрицателни емоции.
Отключи се постоянна тревожност, която на моменти е доста силна. Имам и натрапливи мисли и нещо като страхова невроза и постоянно се притеснявам за всичко. Ако не пия деанксит енергията ми пада много и едвам ставам сутрин.

Правил съм си изследвания - DHEA е 7, което мисля е в границите, които са дадени на изследването.
Искам да попитам, ако взимам DHEA, дали ще помогне за намаляване на тревожността ?

Уважаеми boy_name,
Оплакванията Ви не са безобидни и не е редно да провеждате самолечение. Необходима е консултация с психиатър за да се изключи сериозен проблем и да се проведе правилно лечение.
ДНЕА се рекламира като хормон който подмламадява. Това естествено е преувеличено и не трябва да се възприема като панацея. Не мисля, че ще получите търсения ефект.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот boy_name » 14 Дек 2015, 12:02

Благодаря за отговора.
А дори и да не помогне за настроението, няма ли да помогне за повишаване на физическата енергия ?
boy_name
 
Мнения: 2
Регистриран на: 12 Дек 2015, 17:20

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 15 Дек 2015, 08:18

boy_name написа:Благодаря за отговора.
А дори и да не помогне за настроението, няма ли да помогне за повишаване на физическата енергия ?

Уважаеми boy_name,
Не мисля, че приемът на ДХЕА ще доведе до търсения от Вас ефект. Липсата на енергия, която чувствате най-вероятно е свързана с психологичното състояние и преживяния стрес.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Wondering » 12 Яну 2016, 23:57

Здравейте,

Преди около 2 години за първи път ходих на ендокринолог, който заради това, че съм (по това врем) на 23 години и имам леко акне на лицето ми предписа изследване за инсулинова резистентност (обременяване с глюкоза). След като направих изследването се видя, че имам ниска кръвна захар (4), но високи нива на инсулин 90 при референтни стойности 20, на втория час(когато съм приела глюкозата).
След това пих Глюкофаж 6 месеца, спрях го и след което започнах една година да ходя на фитнес 3-4 пъти седмично и да спазвам диета. Свалих само 5 кг, поради което преди няколко дни отново ходих на ендокринолог.
Направих си нови изследвания, които сочат че изглежда сега нямам инсулинова резистентност, но лекарят се съмнява за хиперфункция на надбъбречните жлези. Възможно ли е тези резултати да показват и нещо друго, или е задължително при тях да означава, че това е проблема ? Говоря конкретно за завишените мъжки хормони DHEA-s и тестостерон.

Ето ги и резултатите:
Резултат Референтни стойности
Testosterone 3.07 nmol/l 0,29 - 1,67
DHEA-s S 15.04 µmol/l 2,68 - 9,23
Insulin (на гладно) S 10.83 mU/L Оптимални стойности: < 10.0 mU/L
Глюкоза S 4.7 mmol/l 2,8 - 6,1
IR HOMA Index 2.3 0 - 2,40

Лекарят ми каза, че трябва да се направят още изследвания, но междувременно тъй като заминавам за месец в чужбина ми препоръча да пия Спиронолактон от 25 мг, два пъти вечер и да продължа с Глюкогаж 2 х 1000 мг. Аз смятам, че тези две хапчета имат взаимодействия, и не е много безопасно да ги започвам в момент, в който ще съм в чужбина.

Смятате ли, че трябва да пия Спиронолактон за 1 месец на база само на тези изследвания и какви смятате, че са изследванията ми?

Благодаря предварително.
Wondering
 
Мнения: 1
Регистриран на: 12 Яну 2016, 23:50

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 15 Яну 2016, 08:18

Wondering написа:Здравейте,
Преди около 2 години за първи път ходих на ендокринолог, който заради това, че съм (по това врем) на 23 години и имам леко акне на лицето ми предписа изследване за инсулинова резистентност (обременяване с глюкоза). След като направих изследването се видя, че имам ниска кръвна захар (4), но високи нива на инсулин 90 при референтни стойности 20, на втория час(когато съм приела глюкозата).
След това пих Глюкофаж 6 месеца, спрях го и след което започнах една година да ходя на фитнес 3-4 пъти седмично и да спазвам диета. Свалих само 5 кг, поради което преди няколко дни отново ходих на ендокринолог.
Направих си нови изследвания, които сочат че изглежда сега нямам инсулинова резистентност, но лекарят се съмнява за хиперфункция на надбъбречните жлези. Възможно ли е тези резултати да показват и нещо друго, или е задължително при тях да означава, че това е проблема ? Говоря конкретно за завишените мъжки хормони DHEA-s и тестостерон.
Ето ги и резултатите:
Резултат Референтни стойности
Testosterone 3.07 nmol/l 0,29 - 1,67
DHEA-s S 15.04 µmol/l 2,68 - 9,23
Insulin (на гладно) S 10.83 mU/L Оптимални стойности: < 10.0 mU/L
Глюкоза S 4.7 mmol/l 2,8 - 6,1
IR HOMA Index 2.3 0 - 2,40
Лекарят ми каза, че трябва да се направят още изследвания, но междувременно тъй като заминавам за месец в чужбина ми препоръча да пия Спиронолактон от 25 мг, два пъти вечер и да продължа с Глюкогаж 2 х 1000 мг. Аз смятам, че тези две хапчета имат взаимодействия, и не е много безопасно да ги започвам в момент, в който ще съм в чужбина.
Смятате ли, че трябва да пия Спиронолактон за 1 месец на база само на тези изследвания и какви смятате, че са изследванията ми?
Благодаря предварително.

Уважаема Wondering,
Високите нива на хормоните си имат причина и тя трябва да се установи. Не съм Ви преглеждала и не ми е ясно защо са Ви предписали Спиронолактон. Лекарствата, които са предписани могат да се вземат едновременно. Не мисля, че могат да Ви навредят, но не мога да кажа какво е основанието да ги вземате.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот desert flower » 03 Апр 2016, 12:30

Здравейте, искам да попитам дали болки в гърлото и започващ вирус с хрема, болки в гърлото може да окажат влияние на изследвания на хормони от надбъбречната жлеза и яйчниците? Благодаря предварително!
desert flower
 
Мнения: 1
Регистриран на: 03 Апр 2016, 12:27

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 05 Апр 2016, 12:40

desert flower написа:Здравейте, искам да попитам дали болки в гърлото и започващ вирус с хрема, болки в гърлото може да окажат влияние на изследвания на хормони от надбъбречната жлеза и яйчниците? Благодаря предварително!

Уважаема desert flower,
Надбъбречната жлеза произвежда много хормони. Голяма част от тях се променят при наличие на стрес и това трябва да се отчита при тълкуването им. Инфекциите са стрес за всеки организъм. Препоръчително е да си отложите изследването на хормоните до оздравяването. Ако това не може да се случи се свържете с лекарят назначил изследванията за да Ви каже как да постъпите.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Надето.Асенова » 18 Фев 2017, 13:46

Здравейте ,д-р Йорданова
На 23 г съм. имам ендокринен проблем които от години не се решава.Къде ли не ходих и как ли не ме лекуваха ,и пак няма резултат .
Ще прикача изследвания които съм правила.
Имам оперирана киста на десния яйчник,и голяма част от него е изрязана.На изписването от болницата лекарят ми каза,че имам проблем с Надбъбречната жлеза.Но след това при прегледи не са ме карали да си пускам изледвания на хормони от надбъбречната.Още преди операцията имах силно окосмяване и акне.А след операцията се засили.С времето напълнях от неправилно лечение с Преднизолон Ф и окосмяването ставаше трагично.Спях ги .И 1 година не пиех никакви лекарства ,но почнааха пък доста кисти да ми се появяват.По изследванията които съм прикачила и симптоми като намаляване на зрението и двойно виждане,залитане,аритмия,болка в костите и напълняване с 20 кг за по малко от година ,ендокриноложката ми ме праща на ЯМР на хипофиза.
Трябва да направя тест с Синактен.
Трябва да направя и скенер на надбъбрек,но незнам къде е най-добре,ще се радвам за съвет по това което ще видите от изследванията,и къде да направя скенера на надбреците... :-| :-| :-| :-|
Прикачени файлове
16833270_1243099265773555_1061551049_o.jpg
16833270_1243099265773555_1061551049_o.jpg (257.56 KiB) Прегледано 877 пъти
16810140_1243099269106888_1296427594_o.jpg
16810140_1243099269106888_1296427594_o.jpg (328.81 KiB) Прегледано 877 пъти
Надето.Асенова
 
Мнения: 2
Регистриран на: 22 Юли 2016, 13:40

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 22 Фев 2017, 10:49

Надето.Асенова написа:Здравейте ,д-р Йорданова
На 23 г съм. имам ендокринен проблем които от години не се решава.Къде ли не ходих и как ли не ме лекуваха ,и пак няма резултат .
Ще прикача изследвания които съм правила.
Имам оперирана киста на десния яйчник,и голяма част от него е изрязана.На изписването от болницата лекарят ми каза,че имам проблем с Надбъбречната жлеза.Но след това при прегледи не са ме карали да си пускам изледвания на хормони от надбъбречната.Още преди операцията имах силно окосмяване и акне.А след операцията се засили.С времето напълнях от неправилно лечение с Преднизолон Ф и окосмяването ставаше трагично.Спях ги .И 1 година не пиех никакви лекарства ,но почнааха пък доста кисти да ми се появяват.По изследванията които съм прикачила и симптоми като намаляване на зрението и двойно виждане,залитане,аритмия,болка в костите и напълняване с 20 кг за по малко от година ,ендокриноложката ми ме праща на ЯМР на хипофиза.
Трябва да направя тест с Синактен.
Трябва да направя и скенер на надбъбрек,но незнам къде е най-добре,ще се радвам за съвет по това което ще видите от изследванията,и къде да направя скенера на надбреците... :-| :-| :-| :-|

Уважаема Надето.Асенова,
Повечето заболявания към момента не се излекуват, а изискват продължително лечение и проследяване. Ако това са всичките проведени изследвания до момента, определено няма как да се постави диагноза без допълнителни. От резултатите, които цитирате имате високи нива на мъжки полови хормони в кръвта. Най-вероятно е да произтичат от надбъбрека, но за да се докаже това са необходими още хормонални изследвания. Едва след тях трябва да се прецени дали да се прави скенер на надбъбречни жлези.
Предвид двойното виждане е редно преди ЯМР да се консултирате с офталмолог и невролог за да се прецени обхвата на ЯМР изследването. Не пишете дали сте правили такива консултации и изследвания, не споменавате и какви са промените в цикъла, така че ми е трудно да преценя какви са възможните причини за проблемите Ви.
Определено е препоръчително да си намерите Синактен и да осъществите препоръчания тест.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Reason » 25 Авг 2017, 19:32

Здравейте,

Не знам къде е подходящо да си задам въпроса, но ще пробвам тук. Ако не е вярно мястото, моля да ме пренасочите към правилният специалист.

Приятелката ми от доста време се оплаква от болки и често къркорене в корема. По-ряко, когато е в покой и почти винаги като е в движение. Дори е припадала от болка. Лежала е в болница затова преди да се запознаем. Казва, че е била преди година и половина в Еврохоспитал на всевъзможни прегледи, но там нищо не са открили. Нямам представа какво точно са правили, а и тя не е напълно наясно какво.

Преди няколко месеца решихме да пробваме с мезим форте за 3 седмици и болките изчезнаха, но тя прекъсна хапчетата - болките съответно се върнаха. При повторно връщане на мезим форте (не я следя изкъсо, но според мен не беше редовна в пиенето, дори и количеството, което се препоръчва по листовка) болките пак си ги имаше.

Правихме изследвания на ензимите амилаза и липаза 2 месеца след приема на мезим форте - бяха в граници, но долни граници.

Интересното за мен идва тук - наскоро правихме тест на урината и на тест лентичката излезна наличие на кетони. Доколкото на мен ми е известно има 2 причини за наличие на кетони в урината:

- гладуване или кетонна или нисковъглехидратна диета;
- нарушение в метаболизма на въглехидратите;

Тя диети не спазва, яде си всичко включително и въглехидрати, дори бих казал, че прекалява. Обожава пържени картофи и сладки неща, но си е с нормално телесложение - не е с наднормено тегло. Преди е правила някакви диети, но и тя не може да ми каже какво точно... Просто... чете някъде нещо, че не се яде и го спира, друго прочита - спира го и него ...

И питанията:

1. Възможно ли е от тази информация да съдим евентуално за нарушение на метаболизма на въглехидратите и заради това да получава тези болки в корема?

2. Възможно ли е нарушен метаболизъм на въглехидратите да доведе до гинекологични проблеми като бяло течение например? Тук не виждам връзката, но все пак...

3. Към какъв специалист бихте ни насочили - гастроентеоролог, ендокринолог или някой друг?

Очаквам отговор и благодаря предварително!
Reason
 
Мнения: 6
Регистриран на: 09 Авг 2012, 18:04

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта