Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 29 Окт 2018, 01:00

Poli7979 написа:Здравейте, доктор Йорданова! На 39 години съм , с хипертония , диабет тип 2, намалена функция на щитовидна жлеза съм ,от доста време не се чувствам добре, всичко започна с един световъртеж, които продължава и сега но не така силно изразен както в началото.Имах и болки в стомаха, много често ми прилошава и се чувствам отпаднала и изнервена.През 2004година ,съм оперирана от макронудерна хиперплазия на надбъбречна дясна жлеза , синдром на кушинг,актх независима форма,в ендокринология Акад Иван Пенчев гр София. От тогава са ми правени контролни скенери и първите 10години след операцията контролни прегледи в болницата която съм оперирана ,без Дани за рецедив. По повод на тези симптоми които ви изброих реших да си направя скенер с контраст, резултат от него е,,Остатък от надбъбречна жлеза се визуализира вдясно,лява надбъбречна жлеза е задебелена хиподесна нодул с р-р 1,2/1см,и отделно се откри хемангиом на черен дроб с р.р 3,2/1.8.,, . Молбата ми е да коментирате състоянието , какво следва, и консултация от ваша страна, предварително ви благодаря!

Уважаеми Poli7979,
няма как да се отговори дали проблемът преди 10 г може да е свързан с настоящия. Възможно е и да няма връзка. Предвид установената находка при комютърния томограф се налага да се направят хормонални изследвания за търсене на секреция от формацията. Това е по-добре да се осъществи след консултация с ендокринолог за да може да се оцени терапията за АХ. Необходимо е да се преценят кои лекарства могат да се приемат и кои трябва да се заменят за да се осъществят изследванията. Колегата ще прецени и дали има възможност изследванията да се осъществят в амбулаторни условия или ще е по-безопасно да Ви ги направят в болнични условия.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Ariel79 » 31 Яну 2019, 11:54

Dr Stella Yordanova написа:Тук може да зададете въпроси, свързани с проблеми с надбъбречни жлези!

Повече информация за д-р Йорданова можете да откриете в справочника на Фрамар.


Здравейте!

Регистрирах се току-що и не зная защо няма бутон за създаване на нова тема. :?: :oops: Както и да е, надявам се, д-р Йорданова, да откриете въпроса ми тук. :smile:

На 40 г. съм, страдам от лека форма на акне и имам нисък индекс на телесната маса /167 см, 47 кг - 50 кг/. Висококалоричните диети с преобладаващи въглехидрати не дават задоволителен ефект. Баща ми има същия индекс на телесната маса. Имам леко изразен хирзутизъм над горната устна и брадичката, както и прекомерно омазняване на кожата на лицето с излишен себум в порите. Майка ми и леля ми по нейна линия имат същите проблеми. Гласът ми е женствен и нямам проблеми с окосмяване по тялото от мъжки тип. С мъжа ми сме с поставена диагноза "първичен инфертилитет с мъжки фактор".

Целта ми е да напълнея с 7-10 кг, да премахна акнето и да направим опит за инвитро зачеване.

Направих си хормонални изследвания и търся второ мнение. Не бих искала да цитирам мнението на Вашата колежка ендокринолог, за да не Ви повлияя.

Фоликулярна фаза:
LH 4.14 IU/I
FSH 6.93 IU/I
Estradiol 0.43 nmol/l
Testosteron 0.88 nmol/l
Prolactin 137.53 mIU/L

21-ви ден от месечния цикъл:
Progesteron 28.28 ng/ml
DHEA-S 6.70 mcmol/l
Androstendion /Elisa/ 2.10 ng/ml
17-alpha oh Progesteron /Elisa/ 5.800 ng/ml
FREE TESTOSTERONE
Testosteron 0.11 ng/ml
Free Testosterone 0.0006 ng/ml
SHBG 151.200 nmol/l

Фоликулярна фаза:
Алдостерон 0.16 nmol/l /права/
ACTH <10.0 pg/ml
17-alpha oh Progesteron /Elisa/ 3.000 ng/ml
Cortisol /6-10 h/ 381.50 nmol/l

Щитовидните хормони са в норма както и при предишни изследвания.

Изследванията са направени в продължение на един месечен цикъл с овулация според базалната графика на 14-ти ден и разлика между двете фази 0.32 градуса и фоликулярната фаза на следващия цикъл.
Преди 5 месеца при ехографски прегледи с фоликуметрия са установени овулация и е отхвърлена теорията за поликистозни яйчници.

Вашето второ мнение е важно и ще бъде отчетено при избора на ендокринолог.
Ariel79
 
Мнения: 5
Регистриран на: 31 Яну 2019, 10:42

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 01 Фев 2019, 08:20

Ariel79 написа:Здравейте!
Регистрирах се току-що и не зная защо няма бутон за създаване на нова тема. :?: :oops: Както и да е, надявам се, д-р Йорданова, да откриете въпроса ми тук. :smile:
На 40 г. съм, страдам от лека форма на акне и имам нисък индекс на телесната маса /167 см, 47 кг - 50 кг/. Висококалоричните диети с преобладаващи въглехидрати не дават задоволителен ефект. Баща ми има същия индекс на телесната маса. Имам леко изразен хирзутизъм над горната устна и брадичката, както и прекомерно омазняване на кожата на лицето с излишен себум в порите. Майка ми и леля ми по нейна линия имат същите проблеми. Гласът ми е женствен и нямам проблеми с окосмяване по тялото от мъжки тип. С мъжа ми сме с поставена диагноза "първичен инфертилитет с мъжки фактор".
Целта ми е да напълнея с 7-10 кг, да премахна акнето и да направим опит за инвитро зачеване.
Направих си хормонални изследвания и търся второ мнение. Не бих искала да цитирам мнението на Вашата колежка ендокринолог, за да не Ви повлияя.
Фоликулярна фаза:
LH 4.14 IU/I
FSH 6.93 IU/I
Estradiol 0.43 nmol/l
Testosteron 0.88 nmol/l
Prolactin 137.53 mIU/L
21-ви ден от месечния цикъл:
Progesteron 28.28 ng/ml
DHEA-S 6.70 mcmol/l
Androstendion /Elisa/ 2.10 ng/ml
17-alpha oh Progesteron /Elisa/ 5.800 ng/ml
FREE TESTOSTERONE
Testosteron 0.11 ng/ml
Free Testosterone 0.0006 ng/ml
SHBG 151.200 nmol/l
Фоликулярна фаза:
Алдостерон 0.16 nmol/l /права/
ACTH <10.0 pg/ml
17-alpha oh Progesteron /Elisa/ 3.000 ng/ml
Cortisol /6-10 h/ 381.50 nmol/l
Щитовидните хормони са в норма както и при предишни изследвания.
Изследванията са направени в продължение на един месечен цикъл с овулация според базалната графика на 14-ти ден и разлика между двете фази 0.32 градуса и фоликулярната фаза на следващия цикъл.
Преди 5 месеца при ехографски прегледи с фоликуметрия са установени овулация и е отхвърлена теорията за поликистозни яйчници.
Вашето второ мнение е важно и ще бъде отчетено при избора на ендокринолог.

Уважаема Ariel79,
от написаното от Вас не разбирам, какво Ви е конкретното питане.
Щом не можете да се справите сама с качването на килограми, потърсете диетолог за да Ви изготви режим на хранене. Ако храненето е едностранно и небалансирано, може да влошите акнето.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Ariel79 » 01 Фев 2019, 14:03

Dr Stella Yordanova написа:
Ariel79 написа:Здравейте!
Регистрирах се току-що и не зная защо няма бутон за създаване на нова тема. :?: :oops: Както и да е, надявам се, д-р Йорданова, да откриете въпроса ми тук. :smile:
На 40 г. съм, страдам от лека форма на акне и имам нисък индекс на телесната маса /167 см, 47 кг - 50 кг/. Висококалоричните диети с преобладаващи въглехидрати не дават задоволителен ефект. Баща ми има същия индекс на телесната маса. Имам леко изразен хирзутизъм над горната устна и брадичката, както и прекомерно омазняване на кожата на лицето с излишен себум в порите. Майка ми и леля ми по нейна линия имат същите проблеми. Гласът ми е женствен и нямам проблеми с окосмяване по тялото от мъжки тип. С мъжа ми сме с поставена диагноза "първичен инфертилитет с мъжки фактор".
Целта ми е да напълнея с 7-10 кг, да премахна акнето и да направим опит за инвитро зачеване.
Направих си хормонални изследвания и търся второ мнение. Не бих искала да цитирам мнението на Вашата колежка ендокринолог, за да не Ви повлияя.
Фоликулярна фаза:
LH 4.14 IU/I
FSH 6.93 IU/I
Estradiol 0.43 nmol/l
Testosteron 0.88 nmol/l
Prolactin 137.53 mIU/L
21-ви ден от месечния цикъл:
Progesteron 28.28 ng/ml
DHEA-S 6.70 mcmol/l
Androstendion /Elisa/ 2.10 ng/ml
17-alpha oh Progesteron /Elisa/ 5.800 ng/ml
FREE TESTOSTERONE
Testosteron 0.11 ng/ml
Free Testosterone 0.0006 ng/ml
SHBG 151.200 nmol/l
Фоликулярна фаза:
Алдостерон 0.16 nmol/l /права/
ACTH <10.0 pg/ml
17-alpha oh Progesteron /Elisa/ 3.000 ng/ml
Cortisol /6-10 h/ 381.50 nmol/l
Щитовидните хормони са в норма както и при предишни изследвания.
Изследванията са направени в продължение на един месечен цикъл с овулация според базалната графика на 14-ти ден и разлика между двете фази 0.32 градуса и фоликулярната фаза на следващия цикъл.
Преди 5 месеца при ехографски прегледи с фоликуметрия са установени овулация и е отхвърлена теорията за поликистозни яйчници.
Вашето второ мнение е важно и ще бъде отчетено при избора на ендокринолог.

Уважаема Ariel79,
от написаното от Вас не разбирам, какво Ви е конкретното питане.
Щом не можете да се справите сама с качването на килограми, потърсете диетолог за да Ви изготви режим на хранене. Ако храненето е едностранно и небалансирано, може да влошите акнето.


Д-р Йорданова, проблемът ми е, че стойностите на SHBG и 17-alpha ОН Progesteron са повишени. Както знаете, от повишен 17-alpha ОН Progesteron се получава акне и това също затруднява забременяването.
Не съм сигурна, че останалите хормони са в норма и дали да започна лечението, което ми предложи Вашата колежка. Затова писах в този форум за второ мнение.
Ariel79
 
Мнения: 5
Регистриран на: 31 Яну 2019, 10:42

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 04 Фев 2019, 08:18

Ariel79 написа:Д-р Йорданова, проблемът ми е, че стойностите на SHBG и 17-alpha ОН Progesteron са повишени. Както знаете, от повишен 17-alpha ОН Progesteron се получава акне и това също затруднява забременяването.
Не съм сигурна, че останалите хормони са в норма и дали да започна лечението, което ми предложи Вашата колежка. Затова писах в този форум за второ мнение.

Уважаема Ariel79,
стойностите на хормоните не се лекуват, провежда се лечение на конкретен пациент с конкретно заболяване. Препоръчително е да се направи диагностично уточняване на хормоналните нарушения предвид предстоящата процедура. При редовна менструация на Вашата възраст не се препоръчва системно лечение на акнето /т.е. не се препоръчва лечение с таблетки поети през устата/. Локалното лечение е за предпочитане. При съмнение за проблем с надбъбречната жлеза при ин витро процедури се включва лечение с глюкокотикостероид. Обърнете се към центъра, в който ще се извършва процедурата за да си стартира терапия. Самата процедура изисква сложна хормонална терапия, която трябва да е правилно съгласувана и наблюдавана от лекарите там.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот vali4ka96 » 04 Фев 2019, 18:19

Здравейте моля за коментар.На 22 години съм и съм диагностицирана с инсулинова резистентност и СПКЯ.След 6-месечно лечение с Иногинол(2х1табл.)-резултат нулев,инсулина е по-завишен и от предния път(6.35).След последните изследвания установиха,че андрогените ми са завишени.А ето и резултатите от последните изследвания:
THS-2.43mlU/L
LH-6.61IU/L
FHS-5.63 IU/L
PRL-327.68mlU/ml
E2-82.29pmol/l
Testosterone-3.43nmol/l
DHEA-S-39.8mmol/L
Андростендион-24,82nmol/l
vali4ka96
 
Мнения: 3
Регистриран на: 04 Фев 2019, 18:04

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот vali4ka96 » 04 Фев 2019, 19:04

Предписаха ми метформн от 500мг, 2 пъти дневно.Чудя се и защо няма резултати от иногинола.
Казаха ми да си взема направление от личния лекар за скенер на надбъбречните жлези.
Каква е целта на това изследване?

Благодаря предварително!
vali4ka96
 
Мнения: 3
Регистриран на: 04 Фев 2019, 18:04

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 06 Фев 2019, 07:59

vali4ka96 написа:Предписаха ми метформн от 500мг, 2 пъти дневно.Чудя се и защо няма резултати от иногинола.
Казаха ми да си взема направление от личния лекар за скенер на надбъбречните жлези.
Каква е целта на това изследване?
Благодаря предварително!

Уважаема vali4ka96,
съжалявам, но няма как да Ви дам съвет при толкова малко данни. По принцип се лекуват не хормонални резултати, а пациентът с конкретните си проблеми. Синдромът не поликистозните яйчници е много разнолик и има различни прояви. Разбиранията са, че лечението трябва да се насочи към конкретната проява на синдрома. За момента не разполагаме с едно лекарство, което да е подходящо за всички пациенти. Успехът от което и да е лечение не е сигурен. При повечето пациенти състоянието се подобрява при прилагане на съвкупност от диета, физическа активност и медикаментозно лечение.
Преди да се постави диагноза Синдром на поликистозните яйчници, се изключват други заболяване, в това число и нарушение във функцията на надбъбречните жлези. Това най-често са функционални нарушения, по-рядко са възможни и секретиращи хормони аденоми на надбъбреците. Без да съм запозната подробно с всички изследвания няма как да защо са решили да се прави скенер. Повишените нива на DHEA-S в съчетание с повишен андростендион и тестостерон насочва за възможна късна форма на ВНХ. Нямам представа дали тази възможност е обсъждана и изключена.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот vali4ka96 » 06 Фев 2019, 16:02

Д-р Йорданова,изпращам пълните си изследвания за повече информация.Благодаря Ви предварително!

http://store.picbg.net/pubpic/FC/36/c6f ... 95fc36.JPG
http://store.picbg.net/pubpic/99/96/3eb ... 3b9996.JPG
vali4ka96
 
Мнения: 3
Регистриран на: 04 Фев 2019, 18:04

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 07 Фев 2019, 08:04

vali4ka96 написа:Д-р Йорданова,изпращам пълните си изследвания за повече информация.Благодаря Ви предварително!

http://store.picbg.net/pubpic/FC/36/c6f ... 95fc36.JPG
http://store.picbg.net/pubpic/99/96/3eb ... 3b9996.JPG

Уважаема vali4ka96,
не не намирам стойности на някой хормони, които са важни в такива случаи. Препоръчвам Ви да изследвате нива на 17-ОН-Progesteron, Cortisol в 8 и 23 ч. Последното изследване се работи от малко лаборатории чрез вземане проба от слюнка. В София няколко лаборатории предлагат теста, нямам представа за другите населени места.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта