Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Ariel79 » 26 Май 2019, 06:13

Здравейте!

Поставена ми е диагноза късна форма на надбъбречна хиперплазия, която е причина за проблемно забременяване. Предписан ми е преднизолон F без схема на приложение и дневната доза от 2 мг не ми вдъхва доверие. Моля за второ мнение по каква схема и дневна доза се приема това лекарство. Омръзна ми да сменям лекари и ще приема информацията на моя отговорност. И разбира се ще сменя лекаря за пореден път.

Благодаря за подкрепата! :smile:
Ariel79
 
Мнения: 5
Регистриран на: 31 Яну 2019, 10:42

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 29 Май 2019, 07:16

Ariel79 написа:Здравейте!
Поставена ми е диагноза късна форма на надбъбречна хиперплазия, която е причина за проблемно забременяване. Предписан ми е преднизолон F без схема на приложение и дневната доза от 2 мг не ми вдъхва доверие. Моля за второ мнение по каква схема и дневна доза се приема това лекарство. Омръзна ми да сменям лекари и ще приема информацията на моя отговорност. И разбира се ще сменя лекаря за пореден път.
Благодаря за подкрепата! :smile:

Уважаема Ariel79,
при късните форми на вродената надбъбречна хиперплазия се цели потискане на продукцията на мъжките полови хормони, които пречат на забременяването. При тези пациенти се търси минимално ефективната доза, която да не води до странични ефекти. За Дексаметазона /това е съставката на Преднилозон Ф/ такава е 0,25-0,5 мг, т.е. това е 1 т от медикамента т.к. таблетките не са направени делими. Таблетката обикновено се дават вечер за да се потисне сутрешния пик на хормоните. Дозата на всеки медикамент е индивидуална и само проследяване би показала колко трябва да приема всеки отделен пациент. Наблюдението от лекар няма как да бъде пренебрегнато или избегнато.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Ariel79 » 29 Май 2019, 13:31

Здравейте!

Благодаря за бързия отговор. :smile:

Всъщност, проблемите ми са поднормено тегло, акнетична кожа и проблемно забременяване. Не се доверявам на диагнозата късна форма на надбъбречна хиперплазия и търся второ, дори трето мнение.
Ето какви изследвания ми бяха направени:

Фоликулярна фаза:
LH 4.14 IU/I
FSH 6.93 IU/I
Estradiol 0.43 nmol/l
Testosteron 0.88 nmol/l
Prolactin 137.53 mIU/L

21-ви ден от месечния цикъл:
Progesteron 28.28 ng/ml
DHEA-S 6.70 mcmol/l
Androstendion /Elisa/ 2.10 ng/ml
17-alpha OH Progesteron /Elisa/ 5.800 ng/ml
FREE TESTOSTERONE
Testosteron 0.11 ng/ml
Free Testosterone 0.0006 ng/ml
SHBG 151.200 nmol/l

Фоликулярна фаза:
Алдостерон 0.16 nmol/l /права/
ACTH <10.0 pg/ml
17-alpha oh Progesteron /Elisa/ 3.000 ng/ml
Cortisol /6-10 h/ 381.50 nmol/l

Щитовидните хормони са в норма както и при предишни изследвания. Завишени са SHBG и 17-alpha OH Progesteron.

Изследванията са направени в продължение на един месечен цикъл с овулация според базалната графика на 14-ти ден и разлика между двете фази 0.32 градуса и фоликулярната фаза на следващия цикъл.
Преди 3 месеца при ехографски прегледи с фоликуметрия са установени овулация и е отхвърлена теорията за поликистозни яйчници.

Подходящо ли е лечение с Преднизолон F ?
Ariel79
 
Мнения: 5
Регистриран на: 31 Яну 2019, 10:42

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Ariel79 » 01 Юни 2019, 07:24

Здравейте,

Поставям тази тема отново, защото първият ми пост не беше достатъчно ясен. Не се доверявам на диагнозата "късна форма на надбъбречна хиперплазия", поради това, че женските, мъжките и останалите хормони са в норма, а са завишени единствено SHBG и 17-alpha OH Progesteron. Предписан ми е Преднизолон, но не смея да го пия. Аз и еднокринологът, поставил диагнозата сме в гр. Варна.

Фоликулярна фаза:
LH 4.14 IU/I
FSH 6.93 IU/I
Estradiol 0.43 nmol/l
Testosteron 0.88 nmol/l
Prolactin 137.53 mIU/L

21-ви ден от месечния цикъл:
Progesteron 28.28 ng/ml
DHEA-S 6.70 mcmol/l
Androstendion /Elisa/ 2.10 ng/ml
17-alpha OH Progesteron /Elisa/ 5.800 ng/ml
FREE TESTOSTERONE
Testosteron 0.11 ng/ml
Free Testosterone 0.0006 ng/ml
SHBG 151.200 nmol/l

Фоликулярна фаза:
Алдостерон 0.16 nmol/l /права/
ACTH <10.0 pg/ml
17-alpha oh Progesteron /Elisa/ 3.000 ng/ml
Cortisol /6-10 h/ 381.50 nmol/l

Щитовидните хормони са в норма както и при предишни изследвания.

Надявам се да получа второ мнение, преди да се обърна към друг лекар.
Ariel79
 
Мнения: 5
Регистриран на: 31 Яну 2019, 10:42

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 01 Юни 2019, 10:36

Ariel79 написа:Здравейте,
Поставям тази тема отново, защото първият ми пост не беше достатъчно ясен. Не се доверявам на диагнозата "късна форма на надбъбречна хиперплазия", поради това, че женските, мъжките и останалите хормони са в норма, а са завишени единствено SHBG и 17-alpha OH Progesteron. Предписан ми е Преднизолон, но не смея да го пия. Аз и еднокринологът, поставил диагнозата сме в гр. Варна.
Фоликулярна фаза:
LH 4.14 IU/I
FSH 6.93 IU/I
Estradiol 0.43 nmol/l
Testosteron 0.88 nmol/l
Prolactin 137.53 mIU/L
21-ви ден от месечния цикъл:
Progesteron 28.28 ng/ml
DHEA-S 6.70 mcmol/l
Androstendion /Elisa/ 2.10 ng/ml
17-alpha OH Progesteron /Elisa/ 5.800 ng/ml
FREE TESTOSTERONE
Testosteron 0.11 ng/ml
Free Testosterone 0.0006 ng/ml
SHBG 151.200 nmol/l
Фоликулярна фаза:
Алдостерон 0.16 nmol/l /права/
ACTH <10.0 pg/ml
17-alpha oh Progesteron /Elisa/ 3.000 ng/ml
Cortisol /6-10 h/ 381.50 nmol/l
Щитовидните хормони са в норма както и при предишни изследвания.
Надявам се да получа второ мнение, преди да се обърна към друг лекар.

Уважаема Ariel79,
поставянето на тази диагноза се базира на тези хормони, най-вече на 17-OH Progesteron-а. При изследванията, които цитирате нивата на 17-OH Progesteron-а са в сивата зона, т.е. диагнозата е вероятна. За да се докаже трябва да се направи ACTH стимулиращ тест. За съжаление отдавна в България не се внася медикамент, които да се използва за теста, които го прави трудно осъществим. В такива случаи се действа според желанието и възможностите на пациента. Единият вариант е пациентът да си набави медикамента от чужбина и да осъществи изследването за доказването на заболяването. Другият вариант да се обсъдят неговите желания за забременяване. В такива случаи може да се започне лечение и без да е потвърдена диагнозата. Това е решение, което се вземат лекаря и пациента заедно след обсъждане на рискове, ползи и т.н.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Цветелин.Кънев » 04 Окт 2019, 20:45

Здравейте, бях във отделение за един проблем и със всички изледвания реших да си направя иследвания и за кортизола защото от 3 години не се чувствам добре и мисля че имам проблем със надбъбречната жлеза поради факта че почти целият ми живот е бил под постоянен стрес си мисля че имам изморени надбъбречни жлези. Изследванията излезнаха със завишени стойности на кортизола.След това последва консултация със ендокринолог, който ми каза че стойностите не биле толкова високи за да можело да се констатира заболяване, и ми каза че най вероятно проблема е на психическа основа и едва ли не ми каза да си почивам повече или по заобиколния начин че съм за психиатър.... Та въпроса ми е как точно успяват да установят че проблема е на психическа основа на базата на какво ? Не трябва ли първо да ми направят изследвания на така нареченият серотонин дали имам липса или нямам или там на каквито други хормони се синтезират в мозъка за да констатират че съм за психиатър.....Аз лично не мисля че това е на психична основа защото така го чувствам? Та въпроса ми е дали със солидни доказателства чрез изследвания може да се констатира дали съм със уморени жлези или съм за психиатър? Защото още в началото когато забелязах проблема ходих на психиатър пих хапчета 1 2 години и нямаше абсолютно никакъв ефект освен ксанакс разбирасе който всички знаем че третира само симптомите а не самото заболяване със доста странични ефекти.....
Цветелин.Кънев
 
Мнения: 1
Регистриран на: 04 Окт 2019, 20:30

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 05 Окт 2019, 23:15

Цветелин.Кънев написа:Здравейте, бях във отделение за един проблем и със всички изледвания реших да си направя иследвания и за кортизола защото от 3 години не се чувствам добре и мисля че имам проблем със надбъбречната жлеза поради факта че почти целият ми живот е бил под постоянен стрес си мисля че имам изморени надбъбречни жлези. Изследванията излезнаха със завишени стойности на кортизола.След това последва консултация със ендокринолог, който ми каза че стойностите не биле толкова високи за да можело да се констатира заболяване, и ми каза че най вероятно проблема е на психическа основа и едва ли не ми каза да си почивам повече или по заобиколния начин че съм за психиатър.... Та въпроса ми е как точно успяват да установят че проблема е на психическа основа на базата на какво ? Не трябва ли първо да ми направят изследвания на така нареченият серотонин дали имам липса или нямам или там на каквито други хормони се синтезират в мозъка за да констатират че съм за психиатър.....Аз лично не мисля че това е на психична основа защото така го чувствам? Та въпроса ми е дали със солидни доказателства чрез изследвания може да се констатира дали съм със уморени жлези или съм за психиатър? Защото още в началото когато забелязах проблема ходих на психиатър пих хапчета 1 2 години и нямаше абсолютно никакъв ефект освен ксанакс разбирасе който всички знаем че третира само симптомите а не самото заболяване със доста странични ефекти.....

Уважаеми Цветелин.Кънев,
преценката, че някой е за консултация за психиатър не става с хормонални нива, а въз основа на клинична картина. При пациенти с някои видови психични проблеми също може да има повишен кортизол в кръвта.
Няма такова състояние като уморена надбъбречна жлеза. От написаното от Вас не ми става ясно, какво по точно се опитвате да определите с това понятие. Няма и конкретни данни, с които да мога да Ви насоча какво да изследвате или към кого да се обърнете.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот vanya2 » 07 Фев 2021, 10:42

Здравейте! Имам няколко въпроса, тъй като търся причината за някои проблеми, които имам, но така и не се откри нищо при изследванията и заключението беше, че съм здрава и всичко е "на нервна почва".
Бих искала да попитам дали е възможно висок кортизол да се появи внезапно, без конкретна причина и без да има заболяване (просто физиологично)?
Възможно ли е при висок кортизол да не се напълнява, а да се отслабва?
Възможно ли е пролактин и ТСХ да са високи само понякога (като дни), под влияние на стрес, начин на живот и т. н. При изследванията бяха в норма, но понякога усещам изтръпване на зърното на едната гърда. Това се случва в някои дни и не е свързано с фазата на цикъла, нито с каквото и да е друго, единствено го нямаше в един период от няколко месеца, когато нямах цикъл, уж заради спорт и отслабване. На 28 години съм, това изтръпване ми е от 6-7 години, тогава лекар ми каза, че хормоните "играят" понякога, но това е нормално. Въпросът ми е, симптомите, характерни за висок пролактин и ТСХ (ако се дължат наистина на това), могат ли да се променят и проблем да има така "отвреме-навреме"? Или точно това говори, че се дължат на физиология, начин на живот, стрес...
vanya2
 
Мнения: 2
Регистриран на: 07 Фев 2021, 10:01

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 09 Фев 2021, 00:32

vanya2 написа:Здравейте! Имам няколко въпроса, тъй като търся причината за някои проблеми, които имам, но така и не се откри нищо при изследванията и заключението беше, че съм здрава и всичко е "на нервна почва".
Бих искала да попитам дали е възможно висок кортизол да се появи внезапно, без конкретна причина и без да има заболяване (просто физиологично)?
Възможно ли е при висок кортизол да не се напълнява, а да се отслабва?
Възможно ли е пролактин и ТСХ да са високи само понякога (като дни), под влияние на стрес, начин на живот и т. н. При изследванията бяха в норма, но понякога усещам изтръпване на зърното на едната гърда. Това се случва в някои дни и не е свързано с фазата на цикъла, нито с каквото и да е друго, единствено го нямаше в един период от няколко месеца, когато нямах цикъл, уж заради спорт и отслабване. На 28 години съм, това изтръпване ми е от 6-7 години, тогава лекар ми каза, че хормоните "играят" понякога, но това е нормално. Въпросът ми е, симптомите, характерни за висок пролактин и ТСХ (ако се дължат наистина на това), могат ли да се променят и проблем да има така "отвреме-навреме"? Или точно това говори, че се дължат на физиология, начин на живот, стрес...

Уважаеми vanya2,
не ми стана ясно какво точно искате да питате.
Кортизолът е хормон, който се увеличава при стрес и след отминаване на ситуацията се връща до нормални нива. Това покачване цели организмът да се мобилизира и да му се даде възможност да се справи със стреса. Когато има тумор, който води до повишени нива на кортизол, той е непрекъснато висок и тогава има наддаване на телесно тегло, както и други симптоми.
Пролактинът също е стресов хормон и се повишава при стрес. Това не е така при ТСХ. Нивата му са стабилни, с много малки колебания.
Изтръпването на зърното на едната гърда не може да насочи дали имате някакъв проблем с хормоните или не. Липсата на менструация за 6-7 месеца, обаче е признак на такъв. Съжалявам, но останалата част от написаното не ми е ясна.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми с надбъбречни жлези онлайн консултация ендокринолог

Мнениеот vanya2 » 09 Фев 2021, 06:44

Много благодаря за отговора Ви!
Имах един период, в който отслабнах лесно и на моменти имах ускорен пулс, без това да е свързано с някакъв стрес. Тогава ходих на кардиолог и неговото заключение беше, че не е от сърцето и не е от щитовидната жлеза и остава да е "стрес". Няколко месеца по-късно стана това изчезване на менструацията (редовна и без проблеми дотогава). Тогава посетих гинеколог и не се откри причина. Изписа ми дуфастон и сайкъл баланс, но нямаше ефект. Цикъла се върна от самосебе си, макар все още малко нередовен.
Това, което се чудя, е дали този период на отслабване и ускорен пулс може да е било хиперфункция на надбъбречните жлези, щом не е щитовидната жлеза.
А сега пулса ми е нисък (понякога пада и до около 50), често ми е уморено и/или твърде студено - тези неща не са постоянни обаче, отвреме-навреме са. Това не са нови неща за мен, по-рано съм се консултирала за тях (включително и с ендокринолог) и са ми казвали, че умората е нещо като лека депресия, а зиморничевостта - спазъм на кръвоносните съдове.
Иска ми се да разбера какви хормони може да са се променили в онзи период, когато всякакви депресии бяха изчезнали, сутрин ставах пълна с енергия (нещо нетипично за мен). Дали е възможно да са били надбъбречните жлези, щом всичко друго се отхвърли като вариант - това е единият ми въпрос. А другият е - щом ниския пулс, умората и по-ниска телесна температура не са постоянни - това означава ли, че със сигурност са на психична/стресова основа? Защото много често наистина се случват следствие на негативни емоции. Казвате, че ако има проблем с хормоните на щитовидната жлеза, това няма как да е само понякога, а само стресовите хормони могат да варират така в рамките на дни, даже часове?
vanya2
 
Мнения: 2
Регистриран на: 07 Фев 2021, 10:01

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта