Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 29 Сеп 2014, 20:52

stunkaa написа:Здравейте! Преди месец и седмица горе-долу на майка ми й направиха операция от миома на матката. Отстраниха й мисля , че две големи , а по-малките ги оставиха с хапчета да се лекуват. Преди операцията, още от както замина за Кипър, почна много да се поти, излязоха й косми по лицето. Ясно е , че това се дължи на хормонален дисбаланс. Не веднъж е имала кисти, но винаги се е оправяла. В Кипър е доста влажно и всяка втора жена има операция от миоми по принцип. Сега обаче след операцията започнала много да дебелее. Пие само витамини, фолиева киселина и желязо. От какво може да се дължи това, защото казва, че с всеки изминал ден, все повече се усеща , че дебелее. Нормално ли е така след операция. Започнала е да дебелее близо преди седмица и няколко дни. По принцип има високо кръвно, пие много кафе и пуши.

Уважаема stunkaa,
Описанието, което сте написали не ми става ясно колко килограма е наддала за тази седмица, нито за възрастта на майка Ви или дали е в постменопауза или не. Това, което сте написали разбирам, че не са махнали матката и яйчниците. Това прави малко вероятно операцията да е причина за оплакванията.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот beki111 » 12 Окт 2014, 12:41

Здравейте!
Моля за съвет относно моето положение.
Имам кистозни яйчници, пия хапчета за цикъл, без тях нямам цикъл.
Това ще се отрази ли по някакъв начин на половия живот ако да - как или обратното?
Благодаря!
beki111
 
Мнения: 4
Регистриран на: 07 Окт 2014, 08:14

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 12 Окт 2014, 23:02

beki111 написа:Здравейте!
Моля за съвет относно моето положение.
Имам кистозни яйчници, пия хапчета за цикъл, без тях нямам цикъл.
Това ще се отрази ли по някакъв начин на половия живот ако да - как или обратното?
Благодаря!

Уважаема beki111,
Няма да имате проблем с половия живот. Няма причина да се притеснявате за това. Много е вероятно да имате проблем като решите да имате деца.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот beki111 » 22 Окт 2014, 18:59

Здравейте!
Можете ли да дадете съвет относно моето положение?
Пия фемостон 2/10 за предизвикване на цикъла - имам яйчникова недостатъчност. Без него нямам цикъл.
Още не водя полов живот. Трябва ли да ги спра със цел предпазване от бременност или не?
Разбира се ще ползвам и други предпазни средства, но винаги има рискове.
Мога ли и с фемостон да пия и противозачатъчни за всеки случай, или няма нужда?
Благодаря предварително!
beki111
 
Мнения: 4
Регистриран на: 07 Окт 2014, 08:14

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 24 Окт 2014, 17:08

beki111 написа:Здравейте!
Можете ли да дадете съвет относно моето положение?
Пия фемостон 2/10 за предизвикване на цикъла - имам яйчникова недостатъчност. Без него нямам цикъл.
Още не водя полов живот. Трябва ли да ги спра със цел предпазване от бременност или не?
Разбира се ще ползвам и други предпазни средства, но винаги има рискове.
Мога ли и с фемостон да пия и противозачатъчни за всеки случай, или няма нужда?
Благодаря предварително!

Уважаема beki111,
Не е необходимо да пиете успоредно и противозачатъчно. Вие вземате хормон заместително лечение. Консултирайте се с лекаря назначил Ви лечението за да Ви обясни естеството на заболяването и какво означава наличието му.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот etty » 17 Ное 2014, 17:22

Здравейте,
имам следните проблеми: рязко наддаване на килограми и ми расте брада. Спазвам диета от година и редовно спортувам, но въпреки това не отслабвам и едвам удържам килограмите си в определени граници. Хормоналното изследване показа: пролактин 1500; тестостерон 3,1; LH 1,6; останалите хормони са в норма. Откриха и множество възли на щитовидната жлеза при запазена функция на жлезата. Правих ЯМР и всичко е в норма. Не могат да ми поставят диагноза, моля да ми помогнете.
etty
 
Мнения: 1
Регистриран на: 17 Ное 2014, 17:11

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 17 Ное 2014, 19:05

etty написа:Здравейте,
имам следните проблеми: рязко наддаване на килограми и ми расте брада. Спазвам диета от година и редовно спортувам, но въпреки това не отслабвам и едвам удържам килограмите си в определени граници. Хормоналното изследване показа: пролактин 1500; тестостерон 3,1; LH 1,6; останалите хормони са в норма. Откриха и множество възли на щитовидната жлеза при запазена функция на жлезата. Правих ЯМР и всичко е в норма. Не могат да ми поставят диагноза, моля да ми помогнете.

Уважаема etty,
Посетете гинеколог за да Ви се направи трансвагинална ехография на яйчници. След като проведете изследването посетете ендокринолог за да обобщи направените до момента изследвания и да прецени какво още трябва да се направи.
Посетете диетологр които да Ви изработи диетичен режим. Сама не можете да се справите с килограмите. Няма как да не отслабвате ако храненето и физическата Ви активност водят до умерен енергиен дефицит.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Reason » 22 Май 2015, 20:16

Здравейте,
Нека първо въведа в проблематиката, пък после ще си задам въпроса. Мъж съм на 37 г. Занимвам се с фитнес от 8 г. вече. Храня се изключително здравословно, наблягам на леките меса, яйца, кисело мляко, зеленчуци, плодове, естесвтени, бавни въглехидрати, като ориз, картофи, боб, грах, леща и т.н., сурови ядки, поне 3 л. вода на ден... Избягвам сладкото и солта, а безалкохолно и алкохол не пия. Не пуша. Лятото обикновено съм с около 12-13% мазнини, зимата около 15-17%. През тези години съм взимал не малко хранителни добавки, но никога стероиди или поне така си мисля. Преди около 5 г. пробвах и няколко вида трибестан, поради това, че рекламата му във фитнес средите е как да кажа...нека кажем, че е доста комерсиален продукт и силно рекламиран. Пробвах няколко такива продукта на различни марки, защото в нито един от тях не получих описаните ползи във фитнеса. Единствено си докарах малка гинекомастия на дясната гърда. Направих снимка на мамограф, гинекомастията се потвърди. Лекарят каза, че е малка и не е проблем, мога да си я нося и ако реша може и да се оперирам. Познати във фитнес средите ми споделиха за тамоксифен като вариант да пробвам, за да намаля гинекомастията, която принципно си беше малка, но ме дразнеше факта, че я имах. Пробвах и в комбинация със спорта и тамоксифена и тя изчезна. Допускам, че е възможно някои от пробваните трибестани да е бил замърсен продукт. Въпреки, че на теория може и да има някакво обяснение за възникването на гинекомастия от чист трибестан.
Второто, което трябва да се знае преди да си задам въпроса е, че преди 20-тина дни се оперирах от варикоцеле, левостранно, което съм си го имал още от пубертета и за което разбрах преди година. Заради операцията не съм влизал във фитнеса, то е ясно.
Работата е там, че отново си напипвам гинекомастия в дясната гърда.
Тъй като има разни теории, че варикоцелето оказва влияние върху производството на тестостерона с годините, допускам няколко хипотези за отново появилата се гинекомастия:

1) тя никога не е изчезвала, тамоксифена не е свършил никаква работа. Работа е свършил фитнеса с годините тренировки и нарастването на мускулната маса в гърдите, като по този начин тя е останала скрита. След операцията ми от варикоцеле и това, че ми се налага да не тренирам за по-дълъг период от време, мускулите на гърдата са се отпуснали и тя отново е станала видима.

2) твърде чувствителен съм относно гинекомастията - първо я получавам от уж безобиден трибестан, после успявам да я намаля значително с тамоксифен, но след опрацията от варикоцеле и евентуалното нарастване на производството на тестостерон през тези 20 дни, води до някакъв пик, който за тялото ми все още не е нещо нормално, тъй като то с годините само е регулирало хормоналния ми баланс тестостерон/естроген на по-ниски нива, според наличностите, които е имало - налично варикоцеле, съответно понижаване на нивата на тестостерон с годините и понижение и на естрогена. Тоест баланса ми тестостерон/естроген преди операцията ми е един и сега след нея и подобрение на работата на тестисите ще е друг. Ако има доза истина в това би следвало с времето, спорта и храненето (вероятно и отново с малко помощ на тамоксифен) баланса да се регулира и гинекомастията да изчезне.

Въпросът ми е - Кои от двата варианта са възможни, 1 или 2 или и двата? Наличната гинекомастия може ли да се оправи със здравословно хранене, спорт и тамоксифен или единственият начин е оперативно?

Благодаря предварително!
Reason
 
Мнения: 6
Регистриран на: 09 Авг 2012, 18:04

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 24 Май 2015, 07:35

Reason написа:Здравейте,
Нека първо въведа в проблематиката, пък после ще си задам въпроса. Мъж съм на 37 г. Занимвам се с фитнес от 8 г. вече. Храня се изключително здравословно, наблягам на леките меса, яйца, кисело мляко, зеленчуци, плодове, естесвтени, бавни въглехидрати, като ориз, картофи, боб, грах, леща и т.н., сурови ядки, поне 3 л. вода на ден... Избягвам сладкото и солта, а безалкохолно и алкохол не пия. Не пуша. Лятото обикновено съм с около 12-13% мазнини, зимата около 15-17%. През тези години съм взимал не малко хранителни добавки, но никога стероиди или поне така си мисля. Преди около 5 г. пробвах и няколко вида трибестан, поради това, че рекламата му във фитнес средите е как да кажа...нека кажем, че е доста комерсиален продукт и силно рекламиран. Пробвах няколко такива продукта на различни марки, защото в нито един от тях не получих описаните ползи във фитнеса. Единствено си докарах малка гинекомастия на дясната гърда. Направих снимка на мамограф, гинекомастията се потвърди. Лекарят каза, че е малка и не е проблем, мога да си я нося и ако реша може и да се оперирам. Познати във фитнес средите ми споделиха за тамоксифен като вариант да пробвам, за да намаля гинекомастията, която принципно си беше малка, но ме дразнеше факта, че я имах. Пробвах и в комбинация със спорта и тамоксифена и тя изчезна. Допускам, че е възможно някои от пробваните трибестани да е бил замърсен продукт. Въпреки, че на теория може и да има някакво обяснение за възникването на гинекомастия от чист трибестан.
Второто, което трябва да се знае преди да си задам въпроса е, че преди 20-тина дни се оперирах от варикоцеле, левостранно, което съм си го имал още от пубертета и за което разбрах преди година. Заради операцията не съм влизал във фитнеса, то е ясно.
Работата е там, че отново си напипвам гинекомастия в дясната гърда.
Тъй като има разни теории, че варикоцелето оказва влияние върху производството на тестостерона с годините, допускам няколко хипотези за отново появилата се гинекомастия:

1) тя никога не е изчезвала, тамоксифена не е свършил никаква работа. Работа е свършил фитнеса с годините тренировки и нарастването на мускулната маса в гърдите, като по този начин тя е останала скрита. След операцията ми от варикоцеле и това, че ми се налага да не тренирам за по-дълъг период от време, мускулите на гърдата са се отпуснали и тя отново е станала видима.

2) твърде чувствителен съм относно гинекомастията - първо я получавам от уж безобиден трибестан, после успявам да я намаля значително с тамоксифен, но след опрацията от варикоцеле и евентуалното нарастване на производството на тестостерон през тези 20 дни, води до някакъв пик, който за тялото ми все още не е нещо нормално, тъй като то с годините само е регулирало хормоналния ми баланс тестостерон/естроген на по-ниски нива, според наличностите, които е имало - налично варикоцеле, съответно понижаване на нивата на тестостерон с годините и понижение и на естрогена. Тоест баланса ми тестостерон/естроген преди операцията ми е един и сега след нея и подобрение на работата на тестисите ще е друг. Ако има доза истина в това би следвало с времето, спорта и храненето (вероятно и отново с малко помощ на тамоксифен) баланса да се регулира и гинекомастията да изчезне.

Въпросът ми е - Кои от двата варианта са възможни, 1 или 2 или и двата? Наличната гинекомастия може ли да се оправи със здравословно хранене, спорт и тамоксифен или единственият начин е оперативно?

Благодаря предварително!

Уважаеми Reason,
Нито една от теориите Ви не звучи убедително, а още по-малко да има някакви доказателства в подкрепа. Не мисля, че приема на трибестан може да се свърже с проблема Ви.
При гинекомастия има дисбаланс на половите хормони - андрогени/естрогени. Причините са много и се изискват доста изследвания за да могат се изясни етиологията. Тамоксифенът най-вероятно Ви е помогнал, но като сте го спрели е причината довела до възникването на гинекомастията е продължила да съществува. За да се реши един проблем трайно е необходимо да се премахне първопричината му. Без да съм Ви преглеждала и от написаното това ми се струва за най-убедителното обяснение.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Reason » 24 Май 2015, 09:31

Благодаря Ви за отговора. Ясно е, че без преглед никой лекар няма да даде конкретно мнение. На мен ми е чудно и лично за себе си нямам обяснение, защото случая с гинекомастията и тамоксифена беше преди около 5 години и от тогава такъв проблем не съм имал. Приемът на тамоксифен беше за неповече от месец, т.е. г/д за същия период от 5 г. за мен този проблем не съществуваше. Днес е 27-мия ден от операцията ми от варикоцеле и допреди нея гинекомастията не съществуваше. През този период от около 5 г., не съм приемал нищо друго като добавка, освен суроватъчен протеин и рибено масло, а през последните 27 дни, единствено като добавка взимам молекулярно пречистено рибено масло, минало сертификация през IFOS, с 5 звезди рейтинг. За да съм максимално точен в обяснение си ще го напиша така:

- от 2010 г. (след появата на гинекомастията) до 27.04.2015 г. - тамоксифен за 1 месец, + суроватъчен протеин + рибено масло - гинекомастията изчезна.
- от 27.04.2015 г. до 24.05.2015 г. - единствено и само рибено масло като добавка. В храненето нямам промяна, освен това, че намалих малко яйцата, тъй като не тренирам. На 27.04.2015 г. ми беше операцията от варикоцеле и някъде в посочения пероиод гинекомастията се появи отново.

Никога не съм приемал стероиди, няма и да приемам. Лично за себе си го обяснявам вероятно с възобновената работа на левия тестис, както това се случва при някои младежи в пубертета и развитието на тестисите.
Reason
 
Мнения: 6
Регистриран на: 09 Авг 2012, 18:04

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта