Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот valentina_83 » 13 Окт 2017, 12:58

Изключително благодаря! Никой не е споменавал възможност за СПЯ без видими кисти. За надбъбречните жлези точно това питам- необходим ли е скенер за изключване на формация. Кортизол, тестостерон, ДХЕА-С са в норма, андростендион е повишен. Друго за надбъбречните жлези не е правено.17 ОН не са искали, но ще го пусна сама. Обикновеният прогестеронът е в норма. Нямам високо кръвно, калият е нормален,ПКК също, няма и мъжко окосмяване. Но напълнях напоследък 2 кг. (48 от 46 кг.) Още веднъж благодаря!
valentina_83
 
Мнения: 3
Регистриран на: 10 Окт 2017, 19:56

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 17 Окт 2017, 07:30

valentina_83 написа:Изключително благодаря! Никой не е споменавал възможност за СПЯ без видими кисти. За надбъбречните жлези точно това питам- необходим ли е скенер за изключване на формация. Кортизол, тестостерон, ДХЕА-С са в норма, андростендион е повишен. Друго за надбъбречните жлези не е правено.17 ОН не са искали, но ще го пусна сама. Обикновеният прогестеронът е в норма. Нямам високо кръвно, калият е нормален,ПКК също, няма и мъжко окосмяване. Но напълнях напоследък 2 кг. (48 от 46 кг.) Още веднъж благодаря!

Уважаема valentina_83,
синдромът на поликистозните яйчници е едно от най-честите причини за нередовна менструация и винаги е в съображение. Това е честа причина за повишени андрогени, какъвто е и андростендиона. Преди да се постави такава диагноза трябва да се изключат други възможности. Първо се търсят тироидни заболявания, вродена надбъбречна хиперплазия, пролактином, синдром на Кушинг, предискретизиращи тумори. От написаното от Вас следва, че единствено не е търсена ВНХ - т.е. първо трябва да се почне със 17-ОН- Прогестерона.
Няма да си променя мнението, че от написаното от Вас не е намерена причина да се прави каквото и да е образно изследване освен ехография на яйчници. Докато не се докаже наличието на повишена функция на надбъбреци такова изследване не е необходимо.
Съжалявам, че понятието синдром на поликистозните яйчници не Ви е ясно, но и не мисля че трябва да ми пишете удивителни знаци. Понятието поликистозни яйчници означава наличие на 12 или повече кисти в поне единия яйчник или наличие на яйчник с обем над 10 см3. Наличието на този критерии не е задължително за поставяне на диагнозата синдром на поликистозните яйчници. Достатъчно е да имате нередовна менструация и да има доказани повишени андрогени или клиника на такива /вие писахте за акне/. Не мисля, че дистанционно мога да Ви помогна повече, а и без да видя изследвания и пациент не мисля, че е редно да давам становище за диагноза и лечение.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот valentina_83 » 21 Окт 2017, 02:11

Направихте много, искрено благодаря за обясненията, търпението и съветите. Ще си пусна препоръчвания 17 ОН и ще забравя за КАТ на надбъбречните. Все пак обаче ще си заплатя ЯМР на хипофизата, за спокойствие (четох за някакви много редки аденоми, които не секретират пролактин, а ЛХ и ФСХ и увеличават естрадиола). Надявам се да е наред всичко там...В моя град дори не са чували за подобни аденоми, а информацията черпя от медицинска литература на английски език и разбирам 80% от нея само. Знам, че не е редно и не е моя работа да чета, но липсата на диагноза с месеци и лутането ме принудиха да търся помощ във форума и литература. Желая Ви здраве и много пациенти, на които да сте помогнали. Рядко попадам на лекари, които обясняват толкова разбираемо и се опитват безвъзмездно да помогнат. Дано има повече като Вас!
valentina_83
 
Мнения: 3
Регистриран на: 10 Окт 2017, 19:56

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Ivona9710 » 08 Ное 2017, 15:36

Здравейте рязко отслабнах с 20кг. за 2 месеца с глад. От тогава ми спря цикъла и вече 2 години го няма ,правила съм нискокалорични и безсолни диети, опитвалa съм всевъзможни хвалени средства, гладуване, но теглото ми сега сепокачва дори и от вода след като ми спря цикъла. На 20 години съм.Как да постъпя?
Ivona9710
 
Мнения: 1
Регистриран на: 08 Ное 2017, 15:18

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 10 Ное 2017, 08:03

Ivona9710 написа:Здравейте рязко отслабнах с 20кг. за 2 месеца с глад. От тогава ми спря цикъла и вече 2 години го няма ,правила съм нискокалорични и безсолни диети, опитвалa съм всевъзможни хвалени средства, гладуване, но теглото ми сега сепокачва дори и от вода след като ми спря цикъла. На 20 години съм.Как да постъпя?

Уважаема Ivona9710,
липсата на менструация е сериозен проблем. Не го пренебрегвайте, а посетете лекар. Качването на телесно тегло най-вероятно е свързано с отсъствието на менструален цикъл. Препоръчително е да посетите гинеколог за да извърши подробен преглед. След това е препоръчително да се проведат хормонални изследвания.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот levender » 10 Ное 2017, 21:08

Здравейте д-р Йорданова,

Направих си изследване на кръвта, общият и свободен тестостерон, както и на тироидните хормони поради постоянна обща отпадналост.
Беше установено че имам дефицит на витамин Д3, занижено количество на Б12, общ тестостерон в долните граници 15.38 nmol/l при референтни стойности 6.8-39.00. Свободният тестостерон е 14.30 при 7.0-22.7. Тироидните хормони са в норма. Всичко останало е наред.

Освен витамините, ендокринологът ми предписа Омнадрен депо веднъж на 25 дни в продължение на 6 месеца. Като цяло две години преди това изследване, бях правил друго изследване, при което общопрактикуващият лекар ми обърна внимание че тестостерона ми е в долните граници. Това го казах и на ендокринологът сега. Освен отпадналостта имам слаба ерекция, липса на желание за секс, апатични състояния, ленивост и увеличаване на мазнините по тялото в последните 2-3 години. На 28 години съм не пуша, пия в границите на нормалното и то не твърд алкохол, храня се добре.

Четох доста за омнадрена и факта че спира производството на собствен тестостерон ме стресна. Лекарят ми го предписа с уверението, че ще подтикне организмът към производство при положение на дефицит. Другото което ме притеснява е гинекомастията и задръжането на вода, тъй като и в момента не може да се каже че съм пълен, но съм едър. Моля за Вашето мнение по въпроса.

Благодаря предварително!
levender
 
Мнения: 4
Регистриран на: 10 Ное 2017, 20:51

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 12 Ное 2017, 22:47

levender написа:Здравейте д-р Йорданова,
Направих си изследване на кръвта, общият и свободен тестостерон, както и на тироидните хормони поради постоянна обща отпадналост.
Беше установено че имам дефицит на витамин Д3, занижено количество на Б12, общ тестостерон в долните граници 15.38 nmol/l при референтни стойности 6.8-39.00. Свободният тестостерон е 14.30 при 7.0-22.7. Тироидните хормони са в норма. Всичко останало е наред.
Освен витамините, ендокринологът ми предписа Омнадрен депо веднъж на 25 дни в продължение на 6 месеца. Като цяло две години преди това изследване, бях правил друго изследване, при което общопрактикуващият лекар ми обърна внимание че тестостерона ми е в долните граници. Това го казах и на ендокринологът сега. Освен отпадналостта имам слаба ерекция, липса на желание за секс, апатични състояния, ленивост и увеличаване на мазнините по тялото в последните 2-3 години. На 28 години съм не пуша, пия в границите на нормалното и то не твърд алкохол, храня се добре.
Четох доста за омнадрена и факта че спира производството на собствен тестостерон ме стресна. Лекарят ми го предписа с уверението, че ще подтикне организмът към производство при положение на дефицит. Другото което ме притеснява е гинекомастията и задръжането на вода, тъй като и в момента не може да се каже че съм пълен, но съм едър. Моля за Вашето мнение по въпроса.
Благодаря предварително!

Уважаеми levender,
От цитираните стойности на общ и свободен тестостерон, не може да се постави диагноза - хипогонадизъм. Наличието на симптоми насочващи към намалени полови хормони не е достатъчно за поставяне на диагноза. Необходимо е доказване с кръвни изследвания. При нормални нива на общ и свободен тестостерон няма как да се постави такава диагноза. Лечението с Омнадрен е заместително, то има ефект върху оплакванията само ако са предизвикани от дефицит на хормони. Не ми е ясно защо Ви е изписано. Бих Ви препоръчала да повторите хормоналните изследвания - Testosteron, LH, FSH, Prolactin.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Mimipepi » 26 Ное 2017, 16:43

Здравейте др Йорданова, преди 3 дни случайно си измерих температурата и видях че е 36,8 от тогава започнах непрекъснато са я меря. Сутрин е към 36,6 по обяд става 36,8-9 и слетобед стига до 37,1. След 2 дни трябва да ми дойде цикъла и се чудя възможно ли е това да е причината?
Mimipepi
 
Мнения: 1
Регистриран на: 26 Ное 2017, 16:41

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 27 Ное 2017, 08:29

Mimipepi написа:Здравейте др Йорданова, преди 3 дни случайно си измерих температурата и видях че е 36,8 от тогава започнах непрекъснато са я меря. Сутрин е към 36,6 по обяд става 36,8-9 и слетобед стига до 37,1. След 2 дни трябва да ми дойде цикъла и се чудя възможно ли е това да е причината?

Уважаема Mimipepi,
Телесната температура варира нормално през денонощието. Най-ниска е между 2 и 8 часа, а най-висока в интервала между 16 и 17 ч. Тази вариация е достига до 0,5С. По време на менструалния цикъл /разбирайте периода между менструации/ също има вариации. Предовулаторно температурата е най-ниска. Овулацията е свързана с пик на телесната температура. В лутеалната фаза температурата е по-висока от фоликуларната.
Дали естествените промени в организма Ви са причина за измерената температура или не, може да се каже само ако имаме данни за предходни или следващи периоди. Всеки човек е различен и без проследяване няма как да се каже дали и в каква степен са валидни общите принципи за конкретния случай.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот levender » 06 Дек 2017, 11:27

Dr Stella Yordanova написа:
levender написа:Здравейте д-р Йорданова,
Направих си изследване на кръвта, общият и свободен тестостерон, както и на тироидните хормони поради постоянна обща отпадналост.
Беше установено че имам дефицит на витамин Д3, занижено количество на Б12, общ тестостерон в долните граници 15.38 nmol/l при референтни стойности 6.8-39.00. Свободният тестостерон е 14.30 при 7.0-22.7. Тироидните хормони са в норма. Всичко останало е наред.
Освен витамините, ендокринологът ми предписа Омнадрен депо веднъж на 25 дни в продължение на 6 месеца. Като цяло две години преди това изследване, бях правил друго изследване, при което общопрактикуващият лекар ми обърна внимание че тестостерона ми е в долните граници. Това го казах и на ендокринологът сега. Освен отпадналостта имам слаба ерекция, липса на желание за секс, апатични състояния, ленивост и увеличаване на мазнините по тялото в последните 2-3 години. На 28 години съм не пуша, пия в границите на нормалното и то не твърд алкохол, храня се добре.
Четох доста за омнадрена и факта че спира производството на собствен тестостерон ме стресна. Лекарят ми го предписа с уверението, че ще подтикне организмът към производство при положение на дефицит. Другото което ме притеснява е гинекомастията и задръжането на вода, тъй като и в момента не може да се каже че съм пълен, но съм едър. Моля за Вашето мнение по въпроса.
Благодаря предварително!

Уважаеми levender,
От цитираните стойности на общ и свободен тестостерон, не може да се постави диагноза - хипогонадизъм. Наличието на симптоми насочващи към намалени полови хормони не е достатъчно за поставяне на диагноза. Необходимо е доказване с кръвни изследвания. При нормални нива на общ и свободен тестостерон няма как да се постави такава диагноза. Лечението с Омнадрен е заместително, то има ефект върху оплакванията само ако са предизвикани от дефицит на хормони. Не ми е ясно защо Ви е изписано. Бих Ви препоръчала да повторите хормоналните изследвания - Testosteron, LH, FSH, Prolactin.


Благодаря Ви за отговорът, Д-р Йорданова.

Съвета на ендокринолога при когото отидох беше да пробвам заместваща терапия за половин година, за да видя дали ще се почувствам по-добре. Изказа съмнения, че щом и преди са засичали ниски нива, вероятно не е моментно състояние. Със сигурност ще направя нови Testosteron, LH, FSH, Prolactin. Въпросът е, ако реша да направя терапията за ограничен период от време (6 месеца), това ще повлияе ли отрицателно на хормоналната ми система след това. Организмът ще възстанови ли нормалните си стойности? Има ли специфики при приключването на терапията? Възможно ли е да има негативни последствия при съмнения за простатит??

Благодаря предварително!
levender
 
Мнения: 4
Регистриран на: 10 Ное 2017, 20:51

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron