Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 26 Авг 2018, 10:59

Qwerty123456 написа:Привет. Бихте ли ми обяснили какви кръвни изследвания се правят преди назначаване на тестостеронова терапия?
Тези ли се правят?
Общ тестостерон
Свободен тестостерон
Естрадиол
Глобулин, свързващ половите хормони
Само тези ли? Или трябва и други изследвания да се правят? И правилно ли съм написал имената на изследванията?

Уважаеми Qwerty123456,
изследванията, които посочвате имат за цел да докажат, че има недостиг на тестостерон, но не са достатъчни за определяне на причината за това. Освен това трябва да се прецени безопасността на такова лечение, а също така се назначават и изследвания за проследяване на терапията. Обърнете се към лекар за да прецени необходимостта и вида на лечението.
Винаги когато има запитвания споменавам изрично, че медикаменти съдържащи тестостерон трябва да се ползват само при пациенти с доказан дефицит. Рисковете за здравето при човек без недостиг, не оправдават целите.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Qwerty123456 » 27 Авг 2018, 04:52

Dr Stella Yordanova написа:
Qwerty123456 написа:Привет. Бихте ли ми обяснили какви кръвни изследвания се правят преди назначаване на тестостеронова терапия?
Тези ли се правят?
Общ тестостерон
Свободен тестостерон
Естрадиол
Глобулин, свързващ половите хормони
Само тези ли? Или трябва и други изследвания да се правят? И правилно ли съм написал имената на изследванията?

Уважаеми Qwerty123456,
изследванията, които посочвате имат за цел да докажат, че има недостиг на тестостерон, но не са достатъчни за определяне на причината за това. Освен това трябва да се прецени безопасността на такова лечение, а също така се назначават и изследвания за проследяване на терапията. Обърнете се към лекар за да прецени необходимостта и вида на лечението.
Винаги когато има запитвания споменавам изрично, че медикаменти съдържащи тестостерон трябва да се ползват само при пациенти с доказан дефицит. Рисковете за здравето при човек без недостиг, не оправдават целите.


Знам, знам... Аз предполагам, че нивото ми на тестостерон не е нормално и затова искам да си направя изследванията. Като ги направя изследванията и се види че наистина нивото е ниско, тогава ще отида при еднокринолог, който да ми назначи терапията.

А какво имате предвид под "трябва да се прецени безопасността на такова лечение" ? Аз съм запознат с абсолютно всички възможни странични ефекти от употребата на синтетичен тестостерон, но все пак бихте ли ми разяснили как стоят нещата с тестостероновата терапия? Най вече искам да знам дозировката. Защо на някои пациенти им се назначава доза до 200мг на седмица? Ако мъжкото тяло произвежда до 70мг тестостерон на седмица, то доза от 70-80мг на седмица не е ли достатъчна? И по време на терапия какви прегледи се правят? Кое се поема от здравната каса?

Ясно е, че ще трябва да мина през прегледи но аз сега питам вас просто информативно. Искам да съм наясно с някои неща, преди да предприема такава голяма крачка в живота. Искам да съм информиран, защото знам, че това може да ми коства живота.
Qwerty123456
 
Мнения: 2
Регистриран на: 23 Авг 2018, 20:21

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 27 Авг 2018, 18:32

Qwerty123456 написа:Знам, знам... Аз предполагам, че нивото ми на тестостерон не е нормално и затова искам да си направя изследванията. Като ги направя изследванията и се види че наистина нивото е ниско, тогава ще отида при еднокринолог, който да ми назначи терапията.
А какво имате предвид под "трябва да се прецени безопасността на такова лечение" ? Аз съм запознат с абсолютно всички възможни странични ефекти от употребата на синтетичен тестостерон, но все пак бихте ли ми разяснили как стоят нещата с тестостероновата терапия? Най вече искам да знам дозировката. Защо на някои пациенти им се назначава доза до 200мг на седмица? Ако мъжкото тяло произвежда до 70мг тестостерон на седмица, то доза от 70-80мг на седмица не е ли достатъчна? И по време на терапия какви прегледи се правят? Кое се поема от здравната каса?
Ясно е, че ще трябва да мина през прегледи но аз сега питам вас просто информативно. Искам да съм наясно с някои неща, преди да предприема такава голяма крачка в живота. Искам да съм информиран, защото знам, че това може да ми коства живота.

Уважаеми Qwerty123456,
щом имате такива съмнения си направете изследване на тестостерон. След като излезе резултатът се обърнете към лекар за да анализира резултатите. Изследванията, които трябват за потвърждаване на диагнозата и преценка на причината за възникването на проблема ще ги пусне специалистът, който сте избрали. Дозата е индивидуална и се определя с проследяване. Дозите, които цитирате са от фитнес сайтове. На пазара към момента няма налични лекарствени продукти, с които да може да се приложи такава доза.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот emc3003 » 17 Сеп 2018, 03:34

Този хормонен панел може да се използва за диагностициране на първичен или вторичен хипогонадизъм (тестостеронов дефицит), здравето на простатата и потенциална дисфункция на щитовидната жлеза преди началото на заместваща терапия с тестостерон. Той също така включва информация за хематокрита (обем на червените кръвни клетки) и чернодробната и бъбречната функция.

 Панелът включва:

 - LH и FSH (хормони на хипофизата, които стимулират тестикуларни клетки, които могат да помогнат при диагностицирането на първичен (тестикуларен) или вторичен хипогонадизъм)

  - общ и свободен тестостерон (LC / MS анализ, без ограничение на горната граница)

- Простатно специфичен антиген (PSA) (TRT е противопоказан за PSA равен или над 4.0)

 - Естрадиол (чувствителен, LC / MS тест)

 - стимулиращ щитовидния хормон (TSH)

 - Липиди (LDL, HDL, триглицериди)

 - Цялостен метаболитен панел (CMP) (Глюкоза, електролити, функции на черния дроб / бъбреците)

 - Комплексна кръвна картина (CBC) (Имунни клетки, червени кръвни клетки, хемоглобин, хематокрит)

 Можете да добавите DHT, DHEA, Free T3, безплатни T4 и пролактин в менюто по-долу за по-изчерпателна картина на вашето хормонално здраве.

Този панел включва основните променливи на кръвните тестове, наблюдавани от много клиники, които лекуват мъже с нисък тестостерон. Този панел е предназначен за мъже, които вече са на тестостеронова заместителна терапия (TRT) и искат да следят основните си кръвни тестове.

 Панелът включва:

 - общ и свободен тестостерон (LC / MS анализ, без ограничение на горната граница)

- Глобулин, свързващ половите хормони

- Естрадиол (чувствителен - LC / MS тест)

- CBC (включва глюкоза, хематокрит и имунни клетки)

- CMP (включва функцията на черния дроб и бъбреците)

- Липиди (LDL и HDL холестерол и триглицериди)

Можете да добавите PSA, DHEA-S, DHT и безплатна T4 и безплатна Т3 в менюто по-долу, за да получите по-пълен поглед върху отговора на TRT.
emc3003
 
Мнения: 3
Регистриран на: 17 Сеп 2018, 03:22

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот emc3003 » 17 Сеп 2018, 03:36

Qwerty123456 написа:Привет. Бихте ли ми обяснили какви кръвни изследвания се правят преди назначаване на тестостеронова терапия?

Тези ли се правят?

Общ тестостерон

Свободен тестостерон

Естрадиол

Глобулин, свързващ половите хормони

Само тези ли? Или трябва и други изследвания да се правят? И правилно ли съм написал имената на изследванията?


Този хормонен панел може да се използва за диагностициране на първичен или вторичен хипогонадизъм (тестостеронов дефицит), здравето на простатата и потенциална дисфункция на щитовидната жлеза преди началото на заместваща терапия с тестостерон. Той също така включва информация за хематокрита (обем на червените кръвни клетки) и чернодробната и бъбречната функция.

 Панелът включва:

 - LH и FSH (хормони на хипофизата, които стимулират тестикуларни клетки, които могат да помогнат при диагностицирането на първичен (тестикуларен) или вторичен хипогонадизъм)

  - общ и свободен тестостерон (LC / MS анализ, без ограничение на горната граница)

- Простатно специфичен антиген (PSA) (TRT е противопоказан за PSA равен или над 4.0)

 - Естрадиол (чувствителен, LC / MS тест)

 - стимулиращ щитовидния хормон (TSH)

 - Липиди (LDL, HDL, триглицериди)

 - Цялостен метаболитен панел (CMP) (Глюкоза, електролити, функции на черния дроб / бъбреците)

 - Комплексна кръвна картина (CBC) (Имунни клетки, червени кръвни клетки, хемоглобин, хематокрит)

 Можете да добавите DHT, DHEA, Free T3, безплатни T4 и пролактин в менюто по-долу за по-изчерпателна картина на вашето хормонално здраве.

Този панел включва основните променливи на кръвните тестове, наблюдавани от много клиники, които лекуват мъже с нисък тестостерон. Този панел е предназначен за мъже, които вече са на тестостеронова заместителна терапия (TRT) и искат да следят основните си кръвни тестове.

 Панелът включва:

 - общ и свободен тестостерон (LC / MS анализ, без ограничение на горната граница)

- Глобулин, свързващ половите хормони

- Естрадиол (чувствителен - LC / MS тест)

- CBC (включва глюкоза, хематокрит и имунни клетки)

- CMP (включва функцията на черния дроб и бъбреците)

- Липиди (LDL и HDL холестерол и триглицериди)

Можете да добавите PSA, DHEA-S, DHT и безплатна T4 и безплатна Т3 в менюто по-долу, за да получите по-пълен поглед върху отговора на TRT.
emc3003
 
Мнения: 3
Регистриран на: 17 Сеп 2018, 03:22

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот emc3003 » 17 Сеп 2018, 03:40

Qwerty123456 написа:Привет. Бихте ли ми обяснили какви кръвни изследвания се правят преди назначаване на тестостеронова терапия?

Тези ли се правят?

Общ тестостерон

Свободен тестостерон

Естрадиол

Глобулин, свързващ половите хормони

Само тези ли? Или трябва и други изследвания да се правят? И правилно ли съм написал имената на изследванията?


определенно получить базовый анализ спермы перед началом заместительной терапии тестостероном.
emc3003
 
Мнения: 3
Регистриран на: 17 Сеп 2018, 03:22

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот zamarid » 12 Окт 2018, 17:02

Здравейте,на 52 години съм и започнах да навлизам в менопаузата.От около 2 години нямах цикъл,но скоро пак започна да ми идва.Направих си изследвания на хормоните.Прикачих ли на файл.Можете ли да ми кажете дали кървенето е свързано с менопаузата или може да е нещо друго?Благодаря
Прикачени файлове
Screenshot_2018-10-12 .png
Screenshot_2018-10-12 .png (26.56 KiB) Прегледано 386 пъти
zamarid
 
Мнения: 3
Регистриран на: 11 Дек 2017, 16:12

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 14 Окт 2018, 18:26

zamarid написа:Здравейте,на 52 години съм и започнах да навлизам в менопаузата.От около 2 години нямах цикъл,но скоро пак започна да ми идва.Направих си изследвания на хормоните.Прикачих ли на файл.Можете ли да ми кажете дали кървенето е свързано с менопаузата или може да е нещо друго?Благодаря

Уважаема zamarid,
хорноналните изследвания се тълкуват само ако се знае колко време след началото на кървенето са взети. Те могат да означават, че има силно намален резерв на яйчниците, т.е. да говорят за перименопауза, но не е редно да се тълкуват без да се знае кога точно са взети.
Появата на кървене след 2 годишно отсъствие няма как да се отмине без гинекологичен преглед. Посетете гинеколог при първа възможност. В такива случаи това е най-важното изследване, хормоналните изследвания няма как да отговорят дали има патологичен процес, която да е виновен за появата на кървене.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот zamarid » 16 Окт 2018, 10:13

Dr Stella Yordanova написа:
zamarid написа:Здравейте,на 52 години съм и започнах да навлизам в менопаузата.От около 2 години нямах цикъл,но скоро пак започна да ми идва.Направих си изследвания на хормоните.Прикачих ли на файл.Можете ли да ми кажете дали кървенето е свързано с менопаузата или може да е нещо друго?Благодаря

Уважаема zamarid,
хорноналните изследвания се тълкуват само ако се знае колко време след началото на кървенето са взети. Те могат да означават, че има силно намален резерв на яйчниците, т.е. да говорят за перименопауза, но не е редно да се тълкуват без да се знае кога точно са взети.
Появата на кървене след 2 годишно отсъствие няма как да се отмине без гинекологичен преглед. Посетете гинеколог при първа възможност. В такива случаи това е най-важното изследване, хормоналните изследвания няма как да отговорят дали има патологичен процес, която да е виновен за появата на кървене.


Здравейте,Изследванията са направени една седмица след започването на менструацията.Искам само да ви попитам,тъй като през тези 2 години съм имала периоди на кървене,но на 6-7 месеца веднъж,а прочетох,че трябва да е минала 1 година пълно отсъствие и тогава се води постменопаузауно кървене.Затова реших,че можеби е нормално,че сега отново имам цикъл.Ходих на гинеколог,но му казах,че съм в менопауза и затова той реши,че е кървене след менопаузата и предложи да ми правят биопсия.Но аз си мисля,че е нормално да имам кървене,тъй като все още не е минала пълна година с отсъствие на менструация.Според изследванията можете ли да ми кажете дали съм в менопауза и не трябва да имам менструация или е възможно да имам все още.Благодаря :)
Прикачени файлове
Screenshot_2018-10-12 .png
Screenshot_2018-10-12 .png (26.56 KiB) Прегледано 333 пъти
zamarid
 
Мнения: 3
Регистриран на: 11 Дек 2017, 16:12

Повишен тестостерон при жените

Мнениеот Cvetelina Cvetanova » 16 Окт 2018, 13:58

Здравейте, Д-р Стела Йорданова обръщам се към Вас с въпрос относно повишени стойности на тестостерон. Аз съм жена на 24 год имам проблем със зачеването, до скоро го дължах на това че имам Хашимото, но под стриктна профилактика и терапия ТСХ хормон и Т3 и Т4 са в норма, но след пубертета имам убилно окусмяване от мъжки тип и по препоръка на лекаря си направих изследване на тестостерона и се оказа че стойностите ми са 2.21nmol/I като референтните са до 1.67, бих искала да знам имам ли нужда от лечение?
Cvetelina Cvetanova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 16 Окт 2018, 13:45

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron