Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Silviyas » 05 Фев 2020, 13:40

Здравейте д-р Йорданова,
Имам нередовна менструация от 3 години.При последния преглед през декември се установи,че съм с намален яйчников резерв.
АМХ 0,200 ug/l, Eстрадиол 111,ФСХ 5.92,ЛХ 3.79.
Възможни ли са колебания в кръвната захар заради предменопаузата?Също така на моменти имам силна тревожност,която ескалира до паник атаки,студени крайници, световъртеж,подпухналост,лесна уморяемост и на моменти високо кръвно налягане.
Правено ми е глюкозно обременяване,там няма проблем.
Имам трудности със свалянето на килограми.
Възможно ли е тези симптоми да се дължат на нисък прогестерон и ако да,какво ме бихте посъветвали,за да регулирам хормоните?
В момента спазвам диета.Изключени са тестени и захарни изделия и полуфабрикати.Позволявам си само черен шоколад.

Благодаря ви предварително!
Silviyas
 
Мнения: 4
Регистриран на: 01 Фев 2020, 08:33

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Silviyas » 05 Фев 2020, 17:07

Пропуснах да кажа,че тези изследвания са ми правени на 8 ми ден от цикъла( през този месец след едномесечно пропускане имах цикъл,който продължи 10 дена) и според гинеколога се касае за предменопауза.

Следващия месец имах цикъл на 35 тия ден,при който имах много силно изразен ПМС( болки в гърдите,подпухналост,раздразнителност,болки в корема)
Silviyas
 
Мнения: 4
Регистриран на: 01 Фев 2020, 08:33

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 06 Фев 2020, 08:32

cuteness написа:Здравейте,
На 32 години съм, цикълът ми е сравнително редовен, за момента не планирам бременност.
Бих искала обаче да си направя профилактични изследвания на естроген (Е1, Е2 и Е3), прогестерон и тестостерон. Моля да ме ориентирате кой ден от цикъла се правят съответните изследвания. Запозната съм, че Е2 се изследва на 3ти ден от месечният цикъл, но относно останалите нямам представа.
Благодаря !

Уважаема cuteness,
изследванията трябва да отговорят на определен въпрос. Има набори от хормони, които се използват за да се търсят конкретни проблеми. Не ми е ясно, какво търсите с такива изследвания.
От естрогените повечето лаборатории провеждат изследване на естрадиола /Е2/. Този хормон е най-информативен ако се вземе между 2 и 7- ми ден на менструалния цикъл. Много рядко се правят изследвания на този хормон извън този период.
Според мен ще получите, най-много информация ако изследвате прогестеронът в средата на лутеална фаза. За да се каже кога е това, трябва да се знае продължителността на цикъла. Ако цикъла е 28 дни, това е 21-ия ден /+/- 1ден/, ако обаче е с различна продължителност извадете 7 от стойността на дължината на цикъла /например: продължителност на цикъла 26 дни; 26 - 7= 19, т.е. прогестерон трябва да се изследва на 19 ден (-/+ 1).
По време на менструалния цикъл няма толкова значими вариации в нивата на тестостерон, поради което може да бъде изследван по всяко време.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 06 Фев 2020, 08:40

Aya_ написа:Здравейте д-р Йорданова,
Въпросът ми може и да е малко странен, но....
При бременност и след нея настъпват хормонални промени у жената. Интересува ме от значение ли е пола на детето, в зависимост от това дали е момче или момиче как точно ще се промени хормоналният статус. И по точно бременност с момче предразполага ли към увеличение на андрогенните хормони?

Уважаема Aya_,
смята се, че в кръвта на бременните жени няма съществена разлика в нивата на тестостерон, според пола на фетуса. Разлика има в нивата на тестостерона в околоплодните води.
По време на бременност се повишават нивата на много андрогени, като това се случва независимо от пола на на фетуса. Най-значимо е повишаването на DHEA и DHEAS, кото част от тях идат и от фетуса.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 07 Фев 2020, 08:29

Silviyas написа:Здравейте д-р Йорданова,
Имам нередовна менструация от 3 години.При последния преглед през декември се установи,че съм с намален яйчников резерв.
АМХ 0,200 ug/l, Eстрадиол 111,ФСХ 5.92,ЛХ 3.79.
Възможни ли са колебания в кръвната захар заради предменопаузата?Също така на моменти имам силна тревожност,която ескалира до паник атаки,студени крайници, световъртеж,подпухналост,лесна уморяемост и на моменти високо кръвно налягане.
Правено ми е глюкозно обременяване,там няма проблем.
Имам трудности със свалянето на килограми.
Възможно ли е тези симптоми да се дължат на нисък прогестерон и ако да,какво ме бихте посъветвали,за да регулирам хормоните?
В момента спазвам диета.Изключени са тестени и захарни изделия и полуфабрикати.Позволявам си само черен шоколад.
Благодаря ви предварително!

Уважаема Silviyas,
не мога да твърдя, че проблемите които споделяте са свързани с перименопауза. Въпреки типичната клинична картина, ФСХ не е повишен, което показва, че е възможно и да има и друг проблем. Без да съм Ви преглеждала няма как да твърдя каквото и да е.
Възможно е да имате недостиг на прогестерон в лутеалната фаза. Това е често срещано нарушение, но няма как да знам дали и Вие го имате. Ако има такова се дават таблетки гестаген в за кратък период всеки месец.
Не мисля, че е редно да се неглижират промени в настроението, които стигат до паник атаки. Консултирайте се с психиатър, за да прецени колко тежки са тези проблеми. Психическите проблеми също може да са причина за много от описаните проблеми. Без да съм Ви виждал, няма как да предположа кое е първопричината за проблемите.
Не ми е ясно, какво визирате като колебания в кръвните захари. Малко след това пишете, че при проведено обременяване е нямало проблем, което е тест който се ползва за диагностика за нарушения в метаболизма на кръвната захар.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот cuteness » 10 Фев 2020, 14:57

Dr Stella Yordanova написа:
cuteness написа:Здравейте,
На 32 години съм, цикълът ми е сравнително редовен, за момента не планирам бременност.
Бих искала обаче да си направя профилактични изследвания на естроген (Е1, Е2 и Е3), прогестерон и тестостерон. Моля да ме ориентирате кой ден от цикъла се правят съответните изследвания. Запозната съм, че Е2 се изследва на 3ти ден от месечният цикъл, но относно останалите нямам представа.
Благодаря !

Уважаема cuteness,
изследванията трябва да отговорят на определен въпрос. Има набори от хормони, които се използват за да се търсят конкретни проблеми. Не ми е ясно, какво търсите с такива изследвания.
От естрогените повечето лаборатории провеждат изследване на естрадиола /Е2/. Този хормон е най-информативен ако се вземе между 2 и 7- ми ден на менструалния цикъл. Много рядко се правят изследвания на този хормон извън този период.
Според мен ще получите, най-много информация ако изследвате прогестеронът в средата на лутеална фаза. За да се каже кога е това, трябва да се знае продължителността на цикъла. Ако цикъла е 28 дни, това е 21-ия ден /+/- 1ден/, ако обаче е с различна продължителност извадете 7 от стойността на дължината на цикъла /например: продължителност на цикъла 26 дни; 26 - 7= 19, т.е. прогестерон трябва да се изследва на 19 ден (-/+ 1).
По време на менструалния цикъл няма толкова значими вариации в нивата на тестостерон, поради което може да бъде изследван по всяко време.


Здравейте д-р Йорданова,
Благодаря за информацията - ще я взема предвид!
Това означава ли, че Е1 и Е3 също могат да се изследват по всяко време на месечния цикъл ?

Хунав ден ! :heartsfade:
cuteness
 
Мнения: 4
Регистриран на: 04 Фев 2020, 12:36

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 11 Фев 2020, 08:44

cuteness написа:Здравейте д-р Йорданова,
Благодаря за информацията - ще я взема предвид!
Това означава ли, че Е1 и Е3 също могат да се изследват по всяко време на месечния цикъл ?
Хунав ден ! :heartsfade:

Уважаема cuteness,
това са хормони, които не се изследват с целта, за която Вие ги искате. Например естриолът може да се изследва във втори триместър на бременността, като част от биохимичния скрининг за някой генетични аномалии. Естествено можете да си го пуснате щом настоявате успоредно с естрадиола, но не виждам каква информация би донесъл. Не ми е известно някоя лаборатория да предлага изследване на естрон.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот galeto_pepi » 14 Фев 2020, 11:30

Здравейте! На 28 години съм. Миналият месец ми закъснея цикъла с 4дни трябваше да ми дойде на 04.01, но ми дойде на 08.01. Когато ми приключи цикъла ходих на вагинален ехограф казаха ми, че нямам кисти, течности или някакви образования. Имах проблеми със стомаха и преживях доста стрес и притеснение. Но сега пак ми закъснява вече 6 дни. Не съм бременна. На какво може да се дължи
galeto_pepi
 
Мнения: 1
Регистриран на: 14 Фев 2020, 11:16

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 15 Фев 2020, 17:51

galeto_pepi написа:Здравейте! На 28 години съм. Миналият месец ми закъснея цикъла с 4дни трябваше да ми дойде на 04.01, но ми дойде на 08.01. Когато ми приключи цикъла ходих на вагинален ехограф казаха ми, че нямам кисти, течности или някакви образования. Имах проблеми със стомаха и преживях доста стрес и притеснение. Но сега пак ми закъснява вече 6 дни. Не съм бременна. На какво може да се дължи

Уважаема galeto_pepi,
за менструални нарушения може да има много причина. Причините може да са психо-емоционални проблеми, хормонални нарушения, гинекологични промени, но също и някой тежки общи заболявания. Посетете лекар за да Ви прегледа и да назначи изследвания за да се отговори на въпроса Ви.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот MonikaDimitrova » 06 Мар 2020, 17:24

Здравейте, какви може да са причините месечния ми цикъл да продължава вече цял месец?
MonikaDimitrova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 06 Мар 2020, 17:23

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта