Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Ани8203 » 08 Мар 2020, 00:58

Здравейте!Дъщеря ми е вече почти на 16г,а още няма цикъл.Това трябва ли да ме тревожи и да потърся лекарска помощ и каква точно.Тя е активен спортист и не яде месо,може ли това да има нещо общо?
Ани8203
 
Мнения: 1
Регистриран на: 08 Мар 2020, 00:52

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 08 Мар 2020, 17:30

MonikaDimitrova написа:Здравейте, какви може да са причините месечния ми цикъл да продължава вече цял месец?

Уважаема MonikaDimitrova,
ако под месечен цикъл разбирате менструалното кървене се нуждаете от консултация с гинеколог. Нямам представа за количеството на кървенето, но ако е по-обилно това трябва да стане спешно. Не мисля, че най-важна към момента е причината, много е по-важно да се предприемат мерки за спирането на кървенето. Причината може да се установи при самия преглед - структурни промени в матка или друг орган (миома, полип...) или ще се търсят след това по чрез лабораторни изследвания, включително и хормонални.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 08 Мар 2020, 17:45

Ани8203 написа:Здравейте!Дъщеря ми е вече почти на 16г,а още няма цикъл.Това трябва ли да ме тревожи и да потърся лекарска помощ и каква точно.Тя е активен спортист и не яде месо,може ли това да има нещо общо?

Уважаеми Ани8203,
при спортисти е възможно пубертетното развитие да настъпи по-късно. Първата менструация при нормално развиващо се момиче трябва настъпи до/на 15 год. Мисля, че е уместно пубертетното развитието на детето да бъде оценено от детски ендокринолог. Развитието на всяко дете си е индивидуално и не винаги се вижда последователността, която е описана по учебниците.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот cuteness » 19 Мар 2020, 15:07

Dr Stella Yordanova написа:
cuteness написа:Здравейте,
На 32 години съм, цикълът ми е сравнително редовен, за момента не планирам бременност.
Бих искала обаче да си направя профилактични изследвания на естроген (Е1, Е2 и Е3), прогестерон и тестостерон. Моля да ме ориентирате кой ден от цикъла се правят съответните изследвания. Запозната съм, че Е2 се изследва на 3ти ден от месечният цикъл, но относно останалите нямам представа.
Благодаря !

Уважаема cuteness,
изследванията трябва да отговорят на определен въпрос. Има набори от хормони, които се използват за да се търсят конкретни проблеми. Не ми е ясно, какво търсите с такива изследвания.
От естрогените повечето лаборатории провеждат изследване на естрадиола /Е2/. Този хормон е най-информативен ако се вземе между 2 и 7- ми ден на менструалния цикъл. Много рядко се правят изследвания на този хормон извън този период.
Според мен ще получите, най-много информация ако изследвате прогестеронът в средата на лутеална фаза. За да се каже кога е това, трябва да се знае продължителността на цикъла. Ако цикъла е 28 дни, това е 21-ия ден /+/- 1ден/, ако обаче е с различна продължителност извадете 7 от стойността на дължината на цикъла /например: продължителност на цикъла 26 дни; 26 - 7= 19, т.е. прогестерон трябва да се изследва на 19 ден (-/+ 1).
По време на менструалния цикъл няма толкова значими вариации в нивата на тестостерон, поради което може да бъде изследван по всяко време.


Здравейте д-р Йорданова,

Изсладвах Естрадоил на 5ти ден от месечния цикъл - резултата е 69.32 ng/L при референтни стойности 12.5 - 166. Виждам, че е в нормата, но исках да се допитам и до вас.

Благодаря и хубав ден!
cuteness
 
Мнения: 4
Регистриран на: 04 Фев 2020, 12:36

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 20 Мар 2020, 08:27

cuteness написа:Здравейте д-р Йорданова,
Изсладвах Естрадоил на 5ти ден от месечния цикъл - резултата е 69.32 ng/L при референтни стойности 12.5 - 166. Виждам, че е в нормата, но исках да се допитам и до вас.
Благодаря и хубав ден!

Уважаема cuteness,
стойността на естрадиола е в нормата. При условие, че имате редовна менструация, няма причина за притеснение.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Eli Dobranova » 04 Апр 2020, 12:19

Здравейте!На 29 години съм, преди околко година след отслабване цикъла ми стана доста оскъден, така няколко месеца след което се възстанови. Сега пак е по оскъден от обичайното, като от известно време се потя и ми е твърде горещо преди и след като ми дойде.
Болка даже почти няма, което също ме притеснява тъй като винаги съм имала такава.
На какво може да се дължи?
Не съм раждала и цикъла винаги ми идва на датата
Благодаря предварително!
Eli Dobranova
 
Мнения: 2
Регистриран на: 04 Апр 2020, 10:33

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 05 Апр 2020, 11:05

Eli Dobranova написа:Здравейте!На 29 години съм, преди околко година след отслабване цикъла ми стана доста оскъден, така няколко месеца след което се възстанови. Сега пак е по оскъден от обичайното, като от известно време се потя и ми е твърде горещо преди и след като ми дойде.
Болка даже почти няма, което също ме притеснява тъй като винаги съм имала такава.
На какво може да се дължи?
Не съм раждала и цикъла винаги ми идва на датата
Благодаря предварително!

Уважаема Eli Dobranova,
при условие, че имате редовна менструация и не се е променила датата на която Ви идва не мисля, че има причина за притеснение. Въпреки, че не става ясно колко килограма сте отслабнали и за какъв период, мога да предположа, че това е дало отражение. Мастната тъкан е място на секреция на много хормони и има отношение и към половите хормони. Все пак е уместно да се проведат изследвания и консултация с гинеколог.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Eli Dobranova » 06 Апр 2020, 18:43

Благодаря за отговора Ви!Бях отслабнала близо с 5 кг в рамките на 3 месеца от 62 кг. на 57кг, сега съм 64 кг и цикъла от два месеца пак е оскъден, това е и притеснението ми, ще се опитам да се храня здравословно и ще посетя лекар!
Благодаря Ви др. Йорданова, за професионалното ви мнение.
Eli Dobranova
 
Мнения: 2
Регистриран на: 04 Апр 2020, 10:33

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот pamela.ivanova » 07 Апр 2020, 01:29

Здравейте,чакам цикъла си вече 12 дена трябваше да ми дойде на 26.03, цикъла ми е редовен идва на 28-31 дена само един път досега ми е закъснявало с 2 седмици преди някъде около 2 години на гинеколог ходих преди 2 месеца всичко беше нормално чисти яйчници и тн . Но имаше някаква бактерия , която доктора определи само по поглед и изписа лечение с глобули , мазило и хапчета микомакс за мен и приятеля ми . На мен ми се видя странно да се изписва лечение само по поглед без направени изследвания даже го попитах дали няма да пуснем изследвания , но човека каза че достатъчно бактерии е виждал и можел да ги определи сам . Както и да е минахме "лечението" , но сега ново 20 цикъл няма не знам дали е от значение че преди 3 седмици се прибрахме от Пловдив в Бургас (в Пловдив живяхме известно време ) . Правих Пкк всичко в норма . Не съм ходила на гинеколог защото знаете какви са обстоятелствата вмомента с карантината . Та въпроса ми е вие какво мислите на какво може да се дължи закъснението на 22 години съм .Да допълня ,че през средата на месец март 14 дена преди датата на цикъла ми зацапа 2-3 дена с кафяво течение не много обилно и след това нямаше нищо останало от него . Не съм правила тест за бременност ,тъй като използваме презервативи.
pamela.ivanova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 07 Апр 2020, 01:27

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 08 Апр 2020, 00:02

pamela.ivanova написа:Здравейте,чакам цикъла си вече 12 дена трябваше да ми дойде на 26.03, цикъла ми е редовен идва на 28-31 дена само един път досега ми е закъснявало с 2 седмици преди някъде около 2 години на гинеколог ходих преди 2 месеца всичко беше нормално чисти яйчници и тн . Но имаше някаква бактерия , която доктора определи само по поглед и изписа лечение с глобули , мазило и хапчета микомакс за мен и приятеля ми . На мен ми се видя странно да се изписва лечение само по поглед без направени изследвания даже го попитах дали няма да пуснем изследвания , но човека каза че достатъчно бактерии е виждал и можел да ги определи сам . Както и да е минахме "лечението" , но сега ново 20 цикъл няма не знам дали е от значение че преди 3 седмици се прибрахме от Пловдив в Бургас (в Пловдив живяхме известно време ) . Правих Пкк всичко в норма . Не съм ходила на гинеколог защото знаете какви са обстоятелствата вмомента с карантината . Та въпроса ми е вие какво мислите на какво може да се дължи закъснението на 22 години съм .Да допълня ,че през средата на месец март 14 дена преди датата на цикъла ми зацапа 2-3 дена с кафяво течение не много обилно и след това нямаше нищо останало от него . Не съм правила тест за бременност ,тъй като използваме презервативи.

Уважаема pamela.ivanova,
когато има здраве проблем, посещението на лекар и към момента се осъществява след предварително записан час. Има достатъчно колеги, които работят и няма проблем с достъпа до какъвто и да е специалист.
Малко е вероятно проблемът преди 2 м или пък лечението му да е причина за сегашните оплаквания. Промяната на местожителството не може да обясни закъснението на менструацията с толкова дни. Няма 100 % сигурен метод на предпазване и по тази причина е редно първо да се направи тест за бременност. Леко зацапване е възможно да има около деня на овулацията. Ако това е била причината, 14 дни по-късно трябва да Ви дойде менстуацията. Възможни са и други причини за наличие на зацапване, както и за закъснение на менструалното кървене. За да се диагностицират е необходим гинекологичен преглед.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта