Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот 1234321 » 27 Окт 2020, 19:51

Здравейте, на 23 години съм и досега цикълът ми винаги е бил редовен +/- 2-3 дни, но този месец закъснява с 2 седмици. 100% сигурно е, че не съм бременна. Нямам болки или сърбежи, вчера имаше плътен бял секрет еднократно в минимално количество. Имах пробем с леко инфектирана кожа преди около 2 седмици и бях леко стресирана. Беше ми изписан антибиотик- азитромицин за 3 дни. Дали е възможно това голямо забавяне да се дължи на стреса и антибиотика или трябва да се притеснявам за нещо друго? Най-ранната ми възможност за посещение на гинеколог е след седмица, какво да правя до тогава?
1234321
 
Мнения: 1
Регистриран на: 27 Окт 2020, 19:34

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 29 Окт 2020, 08:59

1234321 написа:Здравейте, на 23 години съм и досега цикълът ми винаги е бил редовен +/- 2-3 дни, но този месец закъснява с 2 седмици. 100% сигурно е, че не съм бременна. Нямам болки или сърбежи, вчера имаше плътен бял секрет еднократно в минимално количество. Имах пробем с леко инфектирана кожа преди около 2 седмици и бях леко стресирана. Беше ми изписан антибиотик- азитромицин за 3 дни. Дали е възможно това голямо забавяне да се дължи на стреса и антибиотика или трябва да се притеснявам за нещо друго? Най-ранната ми възможност за посещение на гинеколог е след седмица, какво да правя до тогава?

Уважаема 1234321,
приемът на антибиотика не може да е свързан със закъсняване на цикъла. Без преглед няма как да се изключи наличие на инфекция. Освен интимна хигиена не виждам, какво друго можете да направите без да Ви прегледат.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот radina.ivanova » 13 Ное 2020, 21:15

Здравейте, д-р Йорданова,
През лятото разбрах, че имам кистозни яйчници след преглед на гинеколог. След като пих добавки с инозитол - цикъла ми стана редовен, което досега не беше така (винаги е идвал, когато си иска, над 40 дена). Лицето ми обаче продължава да се обрива около брадичката и то не само преди цикъл. Явно е, че е на хормонална основа.

Имам следното питане - Има ли смисъл да си записвам час на ендокринолог преди да съм направила кръвни изследвания? Ако е по-добре да отида готова с резултатите - на кои хормони по-точно трябва да си направя - тези, които се правят на 3тия ден от цикъла, прогестерон, който се прави в средата, тези, които са за щитовидната жлеза - тат, мат...? Или пък на всички, макар че много ще се охарча?
Поздрави!
radina.ivanova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 13 Ное 2020, 20:58

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 16 Ное 2020, 08:31

radina.ivanova написа:Здравейте, д-р Йорданова,
През лятото разбрах, че имам кистозни яйчници след преглед на гинеколог. След като пих добавки с инозитол - цикъла ми стана редовен, което досега не беше така (винаги е идвал, когато си иска, над 40 дена). Лицето ми обаче продължава да се обрива около брадичката и то не само преди цикъл. Явно е, че е на хормонална основа.
Имам следното питане - Има ли смисъл да си записвам час на ендокринолог преди да съм направила кръвни изследвания? Ако е по-добре да отида готова с резултатите - на кои хормони по-точно трябва да си направя - тези, които се правят на 3тия ден от цикъла, прогестерон, който се прави в средата, тези, които са за щитовидната жлеза - тат, мат...? Или пък на всички, макар че много ще се охарча?
Поздрави!

Уважаема radina.ivanova,
описанието на проблема Ви говори, че имате синдром на поликистозните яйчници. Това е проблем, който протича с високи нива на андрогени /мъжки полови хормони/. Свързано е и с метаболитни проблеми. При наличие на такъв проблем е правилно да се проведе изследване на полови хормони преди стартиране на лечението. Препоръчва се да се направи и обременяване с глюкоза с инсулин и липиди. Тъй като при Вас е започнато лечение, което има ефект, е по-трудно да се прецени какво трябва да се изследва. Смятам, че е добре да направите ОГТТ с инсулин и липиди. За да се назначат хормонални изследвания за да се изключат и други алтернативни диагнози и да се преоцени лечението е уместно да посетите ендокринолог.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот The_Reason » 20 Ное 2020, 16:06

Здравейте,
Преди 7 години започна да ми пада косата. Ходих на ендокринолог, пуснаха ми само изследвания на щитовидни хормини, от които не видяха нищо и не предписа терапия за косопада, защото бил сезонен.
Косопада за сега спря, но за тези години така и не се възвърна загубената коса. Косопада е тип "мъжки", оредяла е само на предната и горната част на главата.
Преди месец направих изследвания и резултата от пуснатия "тестостерон" е силно завишен. Ваш колега, ми предписа терапия с противозачатъчни, но при консултация с гинеколог, категорично отхвърлиха тази терапия, тъй като съм над 37 г. и препаратите водят до сериозни проблеми.
Моля за съвет, какви други препрати могат да се приемат за регулиране нивата на тестостерона.
Предварително благодаря.
The_Reason
 
Мнения: 3
Регистриран на: 17 Дек 2015, 10:34

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 22 Ное 2020, 08:35

The_Reason написа:Здравейте,
Преди 7 години започна да ми пада косата. Ходих на ендокринолог, пуснаха ми само изследвания на щитовидни хормини, от които не видяха нищо и не предписа терапия за косопада, защото бил сезонен.
Косопада за сега спря, но за тези години така и не се възвърна загубената коса. Косопада е тип "мъжки", оредяла е само на предната и горната част на главата.
Преди месец направих изследвания и резултата от пуснатия "тестостерон" е силно завишен. Ваш колега, ми предписа терапия с противозачатъчни, но при консултация с гинеколог, категорично отхвърлиха тази терапия, тъй като съм над 37 г. и препаратите водят до сериозни проблеми.
Моля за съвет, какви други препрати могат да се приемат за регулиране нивата на тестостерона.
Предварително благодаря.

Уважаема The_Reason,
от написаното от Вас не става ясно дали са правени изследвания за уточняване на причината за високия тестостерон. Лечението се преценява според причината за повишаване на тестостерона, клиничните прояви и други фактори. При част от случаите това са контрацептивити и пациентът трябва да си реши дали да ги взема или не. Няма медикамент, който да не може да причини нежелани събития. Запознайте се с тях и се посъветвайте с лекаря назначил терапията.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот snow20 » 04 Дек 2020, 12:00

Здравейте, на 30г. Откакто се помня цикълът ми е нередовен. След като родих преди 7г. си поставих спирала, сменяна веднъж. Имах лека форма на ПКЯ, сега докторът казва, че е изчезнала-преглед преди 6м.
От преди 2г имам силно окосмяване по лице и пр, от тогава почна моето лутане, пускане на хормони - тогава вс беше в норма, но нещата се влошаваха. Преди 6м отново пуснах - излязоха следните стойности: TSH - 3.96 FSH 11.040 LH - 71.97 Тестостерон - 1,78 Пролактин -349,90. Тогава гинекологът ми изписа Диане 35 за 6м, заради тест. Преди 3 дни бях на преглед да пуснем хормони - резултатите са следните - TSH-3.750 FSH-4.350 LH-5.85 Тестостерон-0,37. Каза, че резултатите са добре, но ако спра да пия противозачатъяните може да се повиши отново.
Според вас останалите хормони в норма ли са? Има ли нужда от консултация с еднокринолог и допълнителни изследвания?
Не бих казала,че окосмяването е изчезнало на 100%, но наистина значително намаля. Появи ми се дург проблем, който не знам дали има връзка с тези хормонални препарати или друг проблем - постоянно излизане на бенки и кафеви петна, по цяло тяло, това го забелязвам откакто започнах да пия Диане 35. За мен има някакъв проблем, но наистина не знам към кога да се обърна и как да процедирам нататък. Според гинеколога няма връзка.
Благодаря за обратната връзка. Останете със здраве.
snow20
 
Мнения: 2
Регистриран на: 04 Дек 2020, 11:45

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 06 Дек 2020, 19:23

snow20 написа:Здравейте, на 30г. Откакто се помня цикълът ми е нередовен. След като родих преди 7г. си поставих спирала, сменяна веднъж. Имах лека форма на ПКЯ, сега докторът казва, че е изчезнала-преглед преди 6м.
От преди 2г имам силно окосмяване по лице и пр, от тогава почна моето лутане, пускане на хормони - тогава вс беше в норма, но нещата се влошаваха. Преди 6м отново пуснах - излязоха следните стойности: TSH - 3.96 FSH 11.040 LH - 71.97 Тестостерон - 1,78 Пролактин -349,90. Тогава гинекологът ми изписа Диане 35 за 6м, заради тест. Преди 3 дни бях на преглед да пуснем хормони - резултатите са следните - TSH-3.750 FSH-4.350 LH-5.85 Тестостерон-0,37. Каза, че резултатите са добре, но ако спра да пия противозачатъяните може да се повиши отново.
Според вас останалите хормони в норма ли са? Има ли нужда от консултация с еднокринолог и допълнителни изследвания?
Не бих казала,че окосмяването е изчезнало на 100%, но наистина значително намаля. Появи ми се дург проблем, който не знам дали има връзка с тези хормонални препарати или друг проблем - постоянно излизане на бенки и кафеви петна, по цяло тяло, това го забелязвам откакто започнах да пия Диане 35. За мен има някакъв проблем, но наистина не знам към кога да се обърна и как да процедирам нататък. Според гинеколога няма връзка.
Уважаема snow20,
при наличие на синдром на поликистозните яйчници е необходимо да се търсят метаболитни нарушения. Това състояние се смята за предизвикано от инсулинова резистентност и за риск за захарен диабет. Ако не са правени изследвания в тази насока, се обърнете към ендокринолог за да Ви ги назначи.
Трудно ми е да преценя, с какво са свързани петната, без да съм ги виждала. Най-често петна с подобно описание са свързани с излагане на слънце. Посетете дерметалог за да огледа кожата и да Ви посъветва за произход и възможност за премахване.
Благодаря за обратната връзка. Останете със здраве.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Brinka » 20 Фев 2021, 23:57

Здравейте,имам проблем с цикъла или поне така мисля.Ще напиша датите в които съм имала странна менструация. До сега всичко си ми е било редовно с продължителност 5 ден. Месец Декември 2020г. 25,26 после спря 29,30,31. Януари 2021г. 1,2,3,4, 23,24,25,26,27. Февруари 2021г. 19,20 (Днес е 20. 02.) Имам ли повод за притеснение... На 30г. Съм . Благодаря
Brinka
 
Мнения: 1
Регистриран на: 20 Фев 2021, 23:47

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 21 Фев 2021, 23:15

Brinka написа:Здравейте,имам проблем с цикъла или поне така мисля.Ще напиша датите в които съм имала странна менструация. До сега всичко си ми е било редовно с продължителност 5 ден. Месец Декември 2020г. 25,26 после спря 29,30,31. Януари 2021г. 1,2,3,4, 23,24,25,26,27. Февруари 2021г. 19,20 (Днес е 20. 02.) Имам ли повод за притеснение... На 30г. Съм . Благодаря

Уважаема Brinka,
проведете консултация с АГ. През м.декември е имало продължително кървене, което може да е свързано с гинекологичен проблем, но може да е предизвикано от нещо, което вече е изчезнало. Без да Ви прегледат няма как да се прецени.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта