Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот fortune93 » 12 Мар 2021, 09:34

Здравейте,
На 27 години съм и съм диагностицирана със Синдром на поликистозните яйчници. Искам да попитам, дали при опити за отслабване е добре да закупя протеин на прах който да добавям към храна/смутита си, след като съм с хормонал дисбаланс и инсулинова резизтентност. Това би ли оказало някакжо влияние върху хормоните, и при спиране на употреба на протеина дали също би имал негативен ефект върху хормоните?

Благодаря предварително :)
fortune93
 
Мнения: 1
Регистриран на: 12 Мар 2021, 09:29

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 13 Мар 2021, 14:05

fortune93 написа:Здравейте,
На 27 години съм и съм диагностицирана със Синдром на поликистозните яйчници. Искам да попитам, дали при опити за отслабване е добре да закупя протеин на прах който да добавям към храна/смутита си, след като съм с хормонал дисбаланс и инсулинова резизтентност. Това би ли оказало някакжо влияние върху хормоните, и при спиране на употреба на протеина дали също би имал негативен ефект върху хормоните?
Благодаря предварително :)

Уважаема fortune93,
има готови течни заместители на храна, които се предлагат от фирми и са разработени за отслабване. При проблемите, които имате не е добре да консумирате смутита съдържащи плодове. Няма как да знам какво липсва в хранителния Ви режим и дали е добре балансиран. Ако не можете да се справите сама с това, се обърнете към диетолог.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Krisi Ganeva » 15 Мар 2021, 12:04

Здравейте,
На 31 години съм имам следният проблем, но всъщност не знам дали е проблем или е нормално.
От няколко месеца цикъла ми е с продължителност 2 дена и след това имам само леко зацапване. Иначе като цяло е изключително точен, появява се на 25-я ден (вместо на 28-я ден), просто е кратък.
Нормално ли е това и има ли повод за притеснение?
Благодаря много за отделеното внимание и хубав ден
Krisi Ganeva
 
Мнения: 1
Регистриран на: 15 Мар 2021, 11:25

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 17 Мар 2021, 11:56

Krisi Ganeva написа:Здравейте,
На 31 години съм имам следният проблем, но всъщност не знам дали е проблем или е нормално.
От няколко месеца цикъла ми е с продължителност 2 дена и след това имам само леко зацапване. Иначе като цяло е изключително точен, появява се на 25-я ден (вместо на 28-я ден), просто е кратък.
Нормално ли е това и има ли повод за притеснение?
Благодаря много за отделеното внимание и хубав ден

Уважаема Krisi Ganeva,
от написаното от Вас, разбирам че цикълът Ви е намалял като брой дни от 28 е станал 25 дни, а менструацията е станала по-кратка и е намаляла като обилност и количество. Такива промени могат да са свързани със стресови фактори, но могат да са предизвикани и от хормонални фактори. Няма как да се прецени без да бъдете прегледана да се прецени, какви изследвания да Ви се пуснат.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Amigo » 02 Май 2021, 23:19

Здравейте, д-р Йорданова!

Бих искал да попитам за колко време стига една кутия Небидо от Вашата електронна аптека на цена от 213 лева? Страдам от генетично заболяване, което ми откриха на 17-годишна възраст, но са забравили да ми кажат цели 23 години, че мога да се лекувам с тестостеронова терапия... От 2.5 години се лекувам с Омнадрен 250 мг, като 1 ампула я бия мускулно на 10 дена. Но понеже тези инжекции са доста болезнени поради масления разтвор в тях, научих, че има и други начини. Пих Андриол на капсули от Германия, но не ги внасят в България все още и са доста скъпи като цяло. Научих за Небидо, но не съм наясно колко ампули има в една опаковка и за колко време биха стигнали. Доколкото разбирам инжекциите се бият на 3 месеца, което ще ми спести доста неприятни усещания. Досега не можех да имам голяма брада, но за мое щастие вече имам, не можех да правя доста неща, но вече мога. Единствено ме тормози това бодене на 10 дни и тази непрестанна болка от това инжектиране на този маслен разтвор. Ендокринологът ми каза, че терапията трябва да продължи до края на живота ми, но дали може да стане малко по-поносима? Той не знае колко ампули има в една опаковка, но ме насочи към този препарат. Ако са няколко като в кутията Омнадрен и ако се бие по една на 3 месеца, бих казал, че си заслужава да се купи този препарат. Благодаря предварително за отговора.
Amigo
 
Мнения: 21
Регистриран на: 04 Сеп 2020, 16:54

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 03 Май 2021, 12:21

Amigo написа:Здравейте, д-р Йорданова!
Бих искал да попитам за колко време стига една кутия Небидо от Вашата електронна аптека на цена от 213 лева? Страдам от генетично заболяване, което ми откриха на 17-годишна възраст, но са забравили да ми кажат цели 23 години, че мога да се лекувам с тестостеронова терапия... От 2.5 години се лекувам с Омнадрен 250 мг, като 1 ампула я бия мускулно на 10 дена. Но понеже тези инжекции са доста болезнени поради масления разтвор в тях, научих, че има и други начини. Пих Андриол на капсули от Германия, но не ги внасят в България все още и са доста скъпи като цяло. Научих за Небидо, но не съм наясно колко ампули има в една опаковка и за колко време биха стигнали. Доколкото разбирам инжекциите се бият на 3 месеца, което ще ми спести доста неприятни усещания. Досега не можех да имам голяма брада, но за мое щастие вече имам, не можех да правя доста неща, но вече мога. Единствено ме тормози това бодене на 10 дни и тази непрестанна болка от това инжектиране на този маслен разтвор. Ендокринологът ми каза, че терапията трябва да продължи до края на живота ми, но дали може да стане малко по-поносима? Той не знае колко ампули има в една опаковка, но ме насочи към този препарат. Ако са няколко като в кутията Омнадрен и ако се бие по една на 3 месеца, бих казал, че си заслужава да се купи този препарат. Благодаря предварително за отговора.

Уважаеми Amigo,
Небидо също е мастен разтвор на тестостерон. Опаковката съдържа 1 ампула и се поставя средно на 3 м. Това е доста по-скъпа форма, но дава удобството.
Не ми е ясно защо толкова често поставяте Омнадрен. Най-често се поставя на 3 седмици, естествено това варира според индивидуалния отговор. Толкова често приложение крие риск от странични ефекти. Надявам се, че провеждате проследяване на ПКК, Тестостерон, РSA, както и чернодробни изследвания.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Amigo » 03 Май 2021, 23:13

Благодаря много за изчерпателния отговор, д-р Йорданова. Наистина в началото инжекциите бяха на 3 седмици, после на 2, после на 1.5 седмица. Има опция да бъде и на 1 седмица, но засега не ми е нужна. Тъй като съм пропуснал 20 години терапия, лекуващият лекар прецени, че е добре за мен да се увеличи интензивността. Страдам от Синдром на Клайнфелтер, открит лично от доц. Филип Куманов /сега професор/ - последните изследвания на тестостерона са оттогава, т. е. отпреди 25 години. Моят лекар не смята за нужно да правя нови изследвания, а и те са доста скъпи за мен и не мога да си ги позволя. Знам, че има рискове за простата и за черния дроб, но с нисък тестостерон пък има риск за костите, за кръвната захар и за още куп неща. Един лекар ми каза, че ще скъся живота си с 10 години като си бия този тестостерон, но по-добре да живея по-малко с по-малко проблеми, а не дълго, но с много проблеми. Много ме мъчи акнето, косопадът и някои други неща, затова дали преди е по-добре или сега, е спорен въпрос, но от друга страна мускулатурата ми се уякчи и мога да се разхождам колкото искам, свалих около 40 килограма и въобще се чувствам по-жив. И друг лекар ме е съветвал да си правя такива изследвания, но моят лекуващ лекар ми казва, че е ясно, че нивата на тестостерона няма да са нормалните, а ниски, така че няма от какво да се боим. Все пак той е специалистът и аз не мога да споря с него. За съжаление проф. Филип Куманов се е пенсионерал за тези години и съм закъснял във времето, но намерих в Интернет, че приемал в някаква клиника за прегледи. Искам да се видя с него, но всичко е прекалено скъпо, а и с тази пандемия прекалено опасно. А пандемията няма да свърши скоро - ще трае минимум 10 години.
Amigo
 
Мнения: 21
Регистриран на: 04 Сеп 2020, 16:54

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 05 Май 2021, 09:48

Amigo написа:Благодаря много за изчерпателния отговор, д-р Йорданова. Наистина в началото инжекциите бяха на 3 седмици, после на 2, после на 1.5 седмица. Има опция да бъде и на 1 седмица, но засега не ми е нужна. Тъй като съм пропуснал 20 години терапия, лекуващият лекар прецени, че е добре за мен да се увеличи интензивността. Страдам от Синдром на Клайнфелтер, открит лично от доц. Филип Куманов /сега професор/ - последните изследвания на тестостерона са оттогава, т. е. отпреди 25 години. Моят лекар не смята за нужно да правя нови изследвания, а и те са доста скъпи за мен и не мога да си ги позволя. Знам, че има рискове за простата и за черния дроб, но с нисък тестостерон пък има риск за костите, за кръвната захар и за още куп неща. Един лекар ми каза, че ще скъся живота си с 10 години като си бия този тестостерон, но по-добре да живея по-малко с по-малко проблеми, а не дълго, но с много проблеми. Много ме мъчи акнето, косопадът и някои други неща, затова дали преди е по-добре или сега, е спорен въпрос, но от друга страна мускулатурата ми се уякчи и мога да се разхождам колкото искам, свалих около 40 килограма и въобще се чувствам по-жив. И друг лекар ме е съветвал да си правя такива изследвания, но моят лекуващ лекар ми казва, че е ясно, че нивата на тестостерона няма да са нормалните, а ниски, така че няма от какво да се боим. Все пак той е специалистът и аз не мога да споря с него. За съжаление проф. Филип Куманов се е пенсионерал за тези години и съм закъснял във времето, но намерих в Интернет, че приемал в някаква клиника за прегледи. Искам да се видя с него, но всичко е прекалено скъпо, а и с тази пандемия прекалено опасно. А пандемията няма да свърши скоро - ще трае минимум 10 години.

Уважаеми Amigo,
има много варианти да Ви се пуснат изследванията, така че да бъдат платени от здравна каса.
Твърденията, които сте написали, не са верни. Нивата на тестостерона ще покажат, колко често да се поставят инжекциите. По-висока честота няма как да компенсира липсата на приложение на тестостерон. Това само ще доведе до странични ефекти и рискове за здравето. Ако терапията с тестостеронови медикаменти е правилно преценена, дозирана правилно и контролирана с изследвания, тя ще удължи живота, а няма да го скъси. Вие си преценявате, на кого да се доверите.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Amigo » 07 Май 2021, 18:03

Д-р Йорданова, благодаря за отговора. Досега 3 години съм с възстановени права в НЗОК, но не са ми правили подобни изследвания. При кого трябва да отида, ако ендокринологът не смята за нужно да се правят такива изследвания? Личният лекар веднага ще каже, че щом ендокринологът не смята за нужно, няма нужда. С явяването на ТЕЛК изгарям по 15 направления и отделно за поддържане на статуса годишно десетина. Все още НЗОК не е отпуснала краищата, както обещава от много години, и да няма краен брой направления на тримесечие. Мисля, че Ви е ясно защо не ми се назначават такива изследвания, както и много други. Просто НЗОК ще фалира, ако вземе да се занимава с всички проблеми на здравноосигурените.

По отношение на другия въпрос - лекар ми е казал, че жените живеят средно 10 години повече от мъжете, защото имат ниски нива на тестостерона, 20-30 пъти по-ниски. Със започване на тестостероновата терапия аз ще скъся живота си с някоя друга година, не непременно 10 години, но да кажем 5, но ще вдигна качеството си на живот за сметка на това и ще удължа живота си, защото здравословното ми състояние ще се подобри. Вие сте права, че ще удължа живота си на база на подобряване на здравето ми, защото без терапията животът ми би бил по-лош и по-кратък, но няма да живея и като жените по-дълго, защото не може да искам хем едно, хем друго. Всъщност нивата на тестостерон определят силата на либидото и оттам се натоварва сърцето - скъсяването на живота при мъжете се дължи не на нивата тестостерон, а на натоварването на сърцето от силното либидо. Ако тестостеронът скъсяваше живота на всички мъже, нямаше да има столетници, но след определена година настъпва спад в нивата на тестостерона и така мъжете щадят сърцето си и живеят по-дълго.
Amigo
 
Мнения: 21
Регистриран на: 04 Сеп 2020, 16:54

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 08 Май 2021, 23:33

Amigo написа:Д-р Йорданова, благодаря за отговора. Досега 3 години съм с възстановени права в НЗОК, но не са ми правили подобни изследвания. При кого трябва да отида, ако ендокринологът не смята за нужно да се правят такива изследвания? Личният лекар веднага ще каже, че щом ендокринологът не смята за нужно, няма нужда. С явяването на ТЕЛК изгарям по 15 направления и отделно за поддържане на статуса годишно десетина. Все още НЗОК не е отпуснала краищата, както обещава от много години, и да няма краен брой направления на тримесечие. Мисля, че Ви е ясно защо не ми се назначават такива изследвания, както и много други. Просто НЗОК ще фалира, ако вземе да се занимава с всички проблеми на здравноосигурените.
По отношение на другия въпрос - лекар ми е казал, че жените живеят средно 10 години повече от мъжете, защото имат ниски нива на тестостерона, 20-30 пъти по-ниски. Със започване на тестостероновата терапия аз ще скъся живота си с някоя друга година, не непременно 10 години, но да кажем 5, но ще вдигна качеството си на живот за сметка на това и ще удължа живота си, защото здравословното ми състояние ще се подобри. Вие сте права, че ще удължа живота си на база на подобряване на здравето ми, защото без терапията животът ми би бил по-лош и по-кратък, но няма да живея и като жените по-дълго, защото не може да искам хем едно, хем друго. Всъщност нивата на тестостерон определят силата на либидото и оттам се натоварва сърцето - скъсяването на живота при мъжете се дължи не на нивата тестостерон, а на натоварването на сърцето от силното либидо. Ако тестостеронът скъсяваше живота на всички мъже, нямаше да има столетници, но след определена година настъпва спад в нивата на тестостерона и така мъжете щадят сърцето си и живеят по-дълго.

Уважаеми Amigo,
не мога да коментирам отношенията Ви с лекарите, които Ви наблюдават. Отговорността за провеждане на всяко лечение е и на лекаря и на пациента.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта