Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Mi4k » 14 Май 2021, 15:31

Здравейте.

Хормоналната терапия с тестостерон поема ли се от здравната кася, ащо пациента е над 18 годишна възраст?

Благодаря.
Mi4k
 
Мнения: 4
Регистриран на: 14 Ное 2020, 07:59

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 15 Май 2021, 17:32

Mi4k написа:Здравейте.
Хормоналната терапия с тестостерон поема ли се от здравната кася, ащо пациента е над 18 годишна възраст?
Благодаря.

Уважаеми Mi4k,
заместителното лечение с тестостерон не се заплаща от НЗОК.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Mi4k » 17 Май 2021, 14:59

Dr Stella Yordanova написа:
Mi4k написа:Здравейте.
Хормоналната терапия с тестостерон поема ли се от здравната кася, ащо пациента е над 18 годишна възраст?
Благодаря.

Уважаеми Mi4k,
заместителното лечение с тестостерон не се заплаща от НЗОК.


Благодаря за отговора.

Може ли да ми обясните какви изследвания трябва да си направя преди ендокринолог да може да ми назначи хормонална терапия с тестостерон?

Благодаря.
Mi4k
 
Мнения: 4
Регистриран на: 14 Ное 2020, 07:59

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 19 Май 2021, 07:24

Mi4k написа:Може ли да ми обясните какви изследвания трябва да си направя преди ендокринолог да може да ми назначи хормонална терапия с тестостерон?
Благодаря.

Уважаеми Mi4k,
при съмнение за наличие на хипогонадизъм се започва с пускане на нива на тестостерон в кръвта. С тези изследвания се отива на ендокринолог, който да назначи по-нататъшни тестове за да се разбери естеството на проблема.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Amigo » 25 Май 2021, 23:50

Здравейте отново, д-р Йорданова!

Срам не срам притиснах до стената личния си лекар като му казах, че вече двама лекари са ми казали, че не може да се провежда тестостеронова терапия без изследвания. Пусна ми кръвни изследвания за установяване състоянието на простатата и черния дроб. Като цяло изследванията са добри, но един от показателите не е в нормата, а имал гранична стойност според личния ми лекар. Аз не разбирам нищо от тези показатели, затова потърсих повече в Интернет специално за този проблемен показател ГГТП:

https://fb.ru/article/139940/ggtp---cht ... dlya-chego

Очевидно множеството лекарства, които пия от много години, са довели до лекарствена интоксикация на черния дроб и до някакво увреждане. В статията препоръчват да се посети хепатолог. Вие смятате ли, че е добре да посетя такъв специалист или няма повод за притеснение, както смята личният ми лекар? Още по-добре е, ако ми препоръчате някое лекарство за черния дроб - виждал съм брошури на лекарства за черния дроб - за възстановяване на увреден черен дроб, но откъде да знам, че ще ми потрябват един ден. Благодаря.
Amigo
 
Мнения: 21
Регистриран на: 04 Сеп 2020, 16:54

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Amigo » 25 Май 2021, 23:52

Стойността на ГГТП е 51 ед./л при норма под 50 ед./л в данните от лабораторията.
Amigo
 
Мнения: 21
Регистриран на: 04 Сеп 2020, 16:54

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Amigo » 26 Май 2021, 00:19

Здравейте, Mi4k!

Ако се интересувате как да разберете дали сте за тестостеронова терапия преди още да започнете изследвания и да посетите ендокринолог, трябва да знаете какво е характерно за мъжкия хипогонадизъм. В развитите държави той се открива много трудно, а какво да кажем за развиващите се или за изостаналите държави. Препоръчвам Ви да прочетете една студия на проф. д-р Филип Куманов, един от най-големите андролози в България през последните 30 години:

https://gpnews.bg/лечение-с-тестостерон-при-мъже/

Лечението с тестостерон не е скъпо, но е много болезнено, тъй като в България няма достъп до модерните лекарства за перорално приложение, които, обаче, са много скъпи, както и препаратите с по-дълго действие като Небидо, но целта оправдава средствата /имам предвид изтърпяната болка при използване на най-евтиния препарат/, макар възникналите проблеми да са многократно повече от решените.
Amigo
 
Мнения: 21
Регистриран на: 04 Сеп 2020, 16:54

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 28 Май 2021, 07:32

Amigo написа:Стойността на ГГТП е 51 ед./л при норма под 50 ед./л в данните от лабораторията.

Здравейте,
това е несъществено повишение и не е притеснително.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Amigo » 28 Май 2021, 21:31

Благодаря много, д-р Йорданова.
Amigo
 
Мнения: 21
Регистриран на: 04 Сеп 2020, 16:54

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Amigo » 28 Май 2021, 21:59

Д-р Йорданова, бих искал да попитам още нещо. Както казах, единствените ми изследвания на тестостерона и някои други показатели са отпреди 25 години, когато бях 17-годишен. Тогава ме консултираше доц. д-р Ф. Куманов при МУ-София и той ми каза, че ще мога да имам семейство, но досега нямам такова по разбираеми причини - забравили са да ми кажат за тестостероновата терапия 23 години. През годините започнах да се съмнявам, че това е било една благородна лъжа - да ми спести тревогите, че няма да съм като другите. В андрологичния статус пише, че имам 2-3 мл. тестиси с незряла структура. Едва със започване на тестостероновата терапия, дори не веднага, а около година след началото, торбичката на тестисите се отпусна и те се понадуха, а преди това винаги са били малки и спарушени. Ерекцията на пениса също се подобри значително, но си остава с малки размери, макар и нормално развит. Въпросът ми е следният: Такава физиология обуславя ли безплодие и дали тестостероновата терапия лекува безплодието или то е неподвластно на лечение? Ще дам и показателите, ако представляват интерес за Вас: АКТХ 24,4 мг/мл; Тестостерон 17,0; Пролактин 13,5; ЛХ 28,2; фсх 27,9; 17КС 9,62; 17НКС 4,0; Диуреза 600; кортизол 11,38 до 7,90; св. кортизол 256,70.
Amigo
 
Мнения: 21
Регистриран на: 04 Сеп 2020, 16:54

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта