Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 19 Дек 2015, 06:32

anna.georgieva написа:Здравейте д-р Йорданова! Бих искала да ви попитам,понеже скоро си правих иследвания на хормоните и наи- вече заради щтитовидната жлеза.Поради това,че имам нередовен цикъл гинеколожката ми каза да пия дуфастон 6 мс.Когато резултатите ми бяха готови тя каза,че всичко е в норма.Все пак искам и вас да попитам нормални ли са резултатите,защото много искам да имам бебче,но не става. Благодаря ви предварително!

Уважаема anna.georgieva,
За да Ви дам мнение кога са взети хормоните. Нивата на половите хормони е редно да се тълкуват спрямо фазата на цикъла.
Тъй като планирате бременност Ви съветвам да се обърнете към ендокринолог за стартиране на терапия. Според световните препоръки при жени планиращи бременност се изисква да има по-ниски стойности на ТСХ.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот slavip » 27 Фев 2016, 08:43

Здравейте, д-р Йорданова! Аз съм на 36г, раждала със секцио. Имам въпрос относно цикъла. По принцип винаги е бил редовен като по часовник. Но в момента 15 дни до днес не спира. Гинекологът ми каза, че нямам образования по матката и че проблемът се дължи на удебелена лигавица. В момента (от два дена) пия дуфастон, метергин, противозачатъчно и дицинон, от които ми става много зле и дори повръщам, но поне имат малък ефект. Докторът спомена, че ако не се получи подобрение, ще се наложи "остъргване на лигавицата с кюретаж". Може ли да ми обясните как се прави кюретаж и възможно ли е проблемът да е другаде, а не в лигавицата? Предварително благодаря за отговора!
slavip
 
Мнения: 2
Регистриран на: 12 Окт 2015, 11:43

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот iordanjelev » 27 Фев 2016, 15:21

Здравейте д.р Йорданова от година със съпругата ми правим опити за бебе тя е на 35 а аз на 30 но понеже се страхува от лекари искам да ви попитам за съвет.преди да започнем опитите за бебче цикълът на съпругата ми беше нормален идваше си редовно без проблем,след като започнахме опитите за бебче цикълът и стана нередовен което ни притеснява доста.има периоди когато и идва два месеца а след това чак след два или три месеца а бременост няма.моля ви за съвет.благодаря ви предварително
iordanjelev
 
Мнения: 1
Регистриран на: 27 Фев 2016, 15:08

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 29 Фев 2016, 00:34

slavip написа:Здравейте, д-р Йорданова! Аз съм на 36г, раждала със секцио. Имам въпрос относно цикъла. По принцип винаги е бил редовен като по часовник. Но в момента 15 дни до днес не спира. Гинекологът ми каза, че нямам образования по матката и че проблемът се дължи на удебелена лигавица. В момента (от два дена) пия дуфастон, метергин, противозачатъчно и дицинон, от които ми става много зле и дори повръщам, но поне имат малък ефект. Докторът спомена, че ако не се получи подобрение, ще се наложи "остъргване на лигавицата с кюретаж". Може ли да ми обясните как се прави кюретаж и възможно ли е проблемът да е другаде, а не в лигавицата? Предварително благодаря за отговора!

Уважаема slavip,
Аз съм ендокринолог, а не гинеколог така че няма как да Ви отговоря подробно на въпроса.
Причините за кървене могат да бъдат много- заболявания на кръвта, захарен диабет, нарушения във функцията на щитвидната жлеза, чернодробни проблеми, структурни нарушения в матката вкл. и такива след цезарово сечение, миома, възпалителни заболявания, злокачествени и т.н. Прегледът от гинеколога е имал за цел да прецени каква е причината.
Кюретажът има за цел да спре кървенето. Процедурата е кратка и се извършва под упойка.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 29 Фев 2016, 00:39

iordanjelev написа:Здравейте д.р Йорданова от година със съпругата ми правим опити за бебе тя е на 35 а аз на 30 но понеже се страхува от лекари искам да ви попитам за съвет.преди да започнем опитите за бебче цикълът на съпругата ми беше нормален идваше си редовно без проблем,след като започнахме опитите за бебче цикълът и стана нередовен което ни притеснява доста.има периоди когато и идва два месеца а след това чак след два или три месеца а бременост няма.моля ви за съвет.благодаря ви предварително

Уважаеми iordanjelev,
Нормално е да Ви притеснява. Проблемът може да е сериозен и щом желаете бебе потърсете лекарска помощ. Необходими са изследвания за да се определи каква е яйчниковата функция.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот zhana.malinova » 11 Апр 2016, 15:00

Dr Stella Yordanova написа:Тук може да зададете въпроси, свързани с проблеми с половите жлези и менструацията!
Здравейте, Д-р Йорданова
Откриха ми поликистозни яйчници, въпроса ми е трябва ли да си направя изследвания при ендокринолог?
Имам окосмяване по цялото тяло, акне и повишено телесно тегло.
Посетих двама гинеколози изписаха ми Мидиана 28 и Диане 35, какво да правя, моля посъветвайте ме!

Благодаря!
Поздрав,
Жана Малинова
Подробна информация за менопаузата може да прочетете в секцията "Здравни проблеми" на сайта: Менопауза
Подробна информация за безплодието може да прочетете в секцията "Здравни проблеми" на сайта: Безплодие


Повече информация за д-р Йорданова можете да откриете в справочника на Фрамар.
zhana.malinova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 11 Апр 2016, 14:32

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 11 Апр 2016, 23:20

zhana.malinova написа:Здравейте, Д-р Йорданова
Откриха ми поликистозни яйчници, въпроса ми е трябва ли да си направя изследвания при ендокринолог?
Имам окосмяване по цялото тяло, акне и повишено телесно тегло.
Посетих двама гинеколози изписаха ми Мидиана 28 и Диане 35, какво да правя, моля посъветвайте ме!

Благодаря!
Поздрав,
Жана Малинова

Уважаема г-жо Малинова,
Синдромът на поликистозните яйчници често е свързан и с наличието на метаболитни промени. Ако не са проведени изследвания за уточнявания за диагностично и терапевтично уточняване, такива трябва да се проведат.
При този синдром лечение е насочено към основния проблем на пациента. При наличие на менструални нарушения лечението е с контрацептиви, каквито са Ви изписани. Изберете си медикамент, двата препарата са аналогични и няма как да се вземат успоредно.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Силно вариращ прогестерон

Мнениеот Lumina » 27 Апр 2016, 14:09

От направени изследвания се установи, че имам силно вариращ прогестерон - от долна граница на норма във фоликулна фаза, до доста над нормата в лутеална. Дори не мога да разбера какъв ми е проблемът - нисък, или висок прогестерон, защото и двете състояния се наблюдават. На какво може да се дължи това и как може да бъде възстановен балансът? На 42 години съм, не съм раждала, също така няма вероятност да съм бременна (тъй като разбрах, че висок прогестерон след овулация често се дължи на бременност), нито планирам бременност. Откакто съм влязла в пубертета досега имам нередовна менструация със закъснения, а също и тенденция към наднормено тегло, която контролирам от 10-ина години насам със строг хранителен режим. Именно във връзка с теглото си се заинтересувах от хормони и като резултат от слушане на разни "холистични ендокринолози", преди около 5 години реших, че имам естрогенова доминация и се мазах с прогестеронов крем, след което започнах да пълнея бавно и необратимо, независимо че не ядях и така в продължение на 3 години. С днешна дата успях да стопирам процеса и дори го обърнах отново на отслабване, но ми е изключително трудно и ми е пределно ясно, че такава неподатливост е следствие от хормонален дисбаланс. Изследванията на прогестерона, които цитирам, са едното от днес, другото отпреди 2 години.
Lumina
 
Мнения: 3
Регистриран на: 27 Апр 2016, 14:06

Re: Силно вариращ прогестерон

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 01 Май 2016, 08:23

Lumina написа:От направени изследвания се установи, че имам силно вариращ прогестерон - от долна граница на норма във фоликулна фаза, до доста над нормата в лутеална. Дори не мога да разбера какъв ми е проблемът - нисък, или висок прогестерон, защото и двете състояния се наблюдават. На какво може да се дължи това и как може да бъде възстановен балансът? На 42 години съм, не съм раждала, също така няма вероятност да съм бременна (тъй като разбрах, че висок прогестерон след овулация често се дължи на бременност), нито планирам бременност. Откакто съм влязла в пубертета досега имам нередовна менструация със закъснения, а също и тенденция към наднормено тегло, която контролирам от 10-ина години насам със строг хранителен режим. Именно във връзка с теглото си се заинтересувах от хормони и като резултат от слушане на разни "холистични ендокринолози", преди около 5 години реших, че имам естрогенова доминация и се мазах с прогестеронов крем, след което започнах да пълнея бавно и необратимо, независимо че не ядях и така в продължение на 3 години. С днешна дата успях да стопирам процеса и дори го обърнах отново на отслабване, но ми е изключително трудно и ми е пределно ясно, че такава неподатливост е следствие от хормонален дисбаланс. Изследванията на прогестерона, които цитирам, са едното от днес, другото отпреди 2 години.

Уважаема Lumina,
нормално е нивата на прогестерона да варират по време на цикъла. Стойностите на прогестерона са ниски във фоликуларната фаза на цикъла и прогресивно започват да се повишават около овулация. Ниски и високи е твърде общо понятие, а и няма как да се сравняват изследвания направени преди години.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Силно вариращ прогестерон

Мнениеот Lumina » 01 Май 2016, 11:40

Уважаема Lumina,
нормално е нивата на прогестерона да варират по време на цикъла. Стойностите на прогестерона са ниски във фоликуларната фаза на цикъла и прогресивно започват да се повишават около овулация. Ниски и високи е твърде общо понятие, а и няма как да се сравняват изследвания направени преди години.[/quote]

2 години е съвсем нормален период, в който да се направи проследяване и засичане на определени тенденции и при условие, че две такива изследвания показват едни и същи отклонения, това определено трябва да значи нещо. Известно ми е, че нормата е общо понятие, но аз казвам, че резултатите са ми под и съответно над нормата, измерено според референтните стойности на лабораторията, в която се тествам. А и при наличието на ясно различима симптоматика, която потвърждава тези резултати, то отговорът на въпроса ми на какво може да се дължи такова отклонение и как да бъде компенсирано остава все така без отговор. Е, ясно ми е, че човек не може да разчита на нищо по-сериозно от консултация във форум... Мерси все пак, че си направихте труда на напишете нещо.
Lumina
 
Мнения: 3
Регистриран на: 27 Апр 2016, 14:06

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта