Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 27 Юли 2017, 07:18

Ira написа:Здравейте,
Искам да споделя моя проблем. Много време не можах да забременея. Отидох в репродуктивна клиника и там не установиха причина... Нямало друг начин освен инвитро...Започнах го, най-после лекарката прогледна, когато от естрадиола полипа се увеличи значително и установи, че имам полип, продължих с инвитрото /получи се един ембрион/. Махнах полипа, после съм забремняла по естествен път, но лекарката не видя и ме натъпка с доста силни дози хормони за поставяне на ембриона. В резултат прокървих и загубих 2те си деца. Последва аборт и от тогава нямам 4 месеца и половина цикъл. Запас от яйцеклетки имам 3,83, хормоните ми са наред /направих изследвания на всичките/. Посъветвайте ме моля, какво да правя. Писна ми да свиват рамене и да ми казват да чакам. Минах през повече от 10 лекари и нямат представа, какво да правя.

Уважаема Ira,
Съжалявам за загубата Ви. Трудно ми е да разбера какво Ви е изследвано и какво е правено след аборта. В такива случаи може да има много причини за липса на менструация. Преди всичко трябва да се знае дали няма проблем с матката. Ако няма такъв се търсят хормонални промени. Прави се и тест с прогестаген - хормонален препарат, за отключване на цикъл. Това е най-честия път и не знам до къде са стигнали колегите.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Ira » 27 Юли 2017, 09:16

Здравейте Д-р Йорданова,

Как се проверява дали с матката всичко е наред? След Аборта ми направиха 5 прегледа на ултразвук и твърдят, че всичко е наред. Също така преди 3 месеца за 10 дни пих Дуфостан за 10 дни, от който нямаше резултат. Проблема е, че ходих при 4 гинеколози и 4 ендокринилози за мнение и казват, че всичко е наред... А цикъкл нямам. Може ли да ме посъветвате при какъв специалист да отида?

Казаха ми да направя всички хормони, за да се види дали няма дисбаланс и аз ги направих.

TSH - 2.13 реф. стойности 0.27 - 4.2
Prolaktin - 479 реф. стойности 101.76 - 487.60
LH - 3.75 реф. стойности фол. 2.4 - 12.6 овул. 14 - 96 лут. 1.0- 11.4 мен. 7.7 - 59
FSH - 3.62 реф. стойности фол. 3.5 - 12.5 овул. 4.7 - 21.5 лут. 1.7- 7.7 мен. 25.8 - 134.8
Estradiol - 229.70 реф. стойности фол. 46 - 607 овул. 315 - 1828 лут. 161- 774 мен. до 201
Testosterone - 1.02 реф. стойности 0.22 - 2.90
FT4 - 13.88 реф. стойности 12 - 22
AMT /Анти мюлеров хормон/ - 3.83 реф. стойности 1.00 - 6.80
inhibin B - 23 реф. стойности 40 - 200

Това са резултатите, не съм лекар... Но ми се струва, че са в граници. Моля за вашето мнение.
Ira
 
Мнения: 3
Регистриран на: 25 Юли 2017, 14:09

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 28 Юли 2017, 07:13

Ira написа:Здравейте Д-р Йорданова,
Как се проверява дали с матката всичко е наред? След Аборта ми направиха 5 прегледа на ултразвук и твърдят, че всичко е наред. Също така преди 3 месеца за 10 дни пих Дуфостан за 10 дни, от който нямаше резултат. Проблема е, че ходих при 4 гинеколози и 4 ендокринилози за мнение и казват, че всичко е наред... А цикъкл нямам. Може ли да ме посъветвате при какъв специалист да отида?
Казаха ми да направя всички хормони, за да се види дали няма дисбаланс и аз ги направих.
TSH - 2.13 реф. стойности 0.27 - 4.2
Prolaktin - 479 реф. стойности 101.76 - 487.60
LH - 3.75 реф. стойности фол. 2.4 - 12.6 овул. 14 - 96 лут. 1.0- 11.4 мен. 7.7 - 59
FSH - 3.62 реф. стойности фол. 3.5 - 12.5 овул. 4.7 - 21.5 лут. 1.7- 7.7 мен. 25.8 - 134.8
Estradiol - 229.70 реф. стойности фол. 46 - 607 овул. 315 - 1828 лут. 161- 774 мен. до 201
Testosterone - 1.02 реф. стойности 0.22 - 2.90
FT4 - 13.88 реф. стойности 12 - 22
AMT /Анти мюлеров хормон/ - 3.83 реф. стойности 1.00 - 6.80
inhibin B - 23 реф. стойности 40 - 200
Това са резултатите, не съм лекар... Но ми се струва, че са в граници. Моля за вашето мнение.

Уважаема Ira,
Не знам защо мислите, че смяната на специалистите е разковничето на решаването на проблема. При такива проблеми се иска системно и последователно проследяване. Всеки специалист ще започне изследвания и мислене от началото. Това не само губи време, но е и демотивиращо за специалиста. Изберете си един от гинеколозите, които сте посетили и почнете да ходите само при него за да може да направи необходимите изследвания и проследяване. Ендокринологът в такива случаи трябва да работи успоредно с гинеколога и да изключи ендокринна причина. В този случай трябва да се видят от кога са изследванията и преди гинекологът да реши какво да се прави - най-често е още един опит с гестаген /при вас е ползван Дуфастон/ или комбиниран медикамент, трябва да се повторят някои от изследванията.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Ira » 28 Юли 2017, 13:20

Здравейте Д-р Йорданова,

Изследванията са от преди по-малко от месец. И са актуални към момента. Гинеколозите, при които отидох ми казаха да чакам. Аз реших да започна да правя изследвания и да се интересувам от проблема ми. Нямам идея къде и как се случва ендокринолозите да работят заедно с гинеколозите за да има положителен резултат. Всичко, което ми се повтаря е, че всичко е наред на ултразвук. Никой не търси причината, никой не назначава терапия.
Затова се налага да намеря лекар, който желае да си свърши работата. Не от хубаво съм започнала да пиша по форумите с надеждата да открия читав лекар.
Ira
 
Мнения: 3
Регистриран на: 25 Юли 2017, 14:09

Re: Окосмяване около гърдите при жените

Мнениеот Елия » 28 Юли 2017, 16:58

Здравейте,аз съм на 23 и за първи път пиша тук.Надявам се да сте ми полезна.Имам може би малък засега проблем.В пубертета ми се появиха няколко косъмчета около зърната.Аз съм руса а тв черни,представете си,обаче от скоро ми се появиха доста повече и също така на места между гърдите.На какво се дължи това и как евентуално може да се премахнат.В отлично здраве съм,нямам някакви симптоми с които да заподозра проблем
Елия
 
Мнения: 2
Регистриран на: 28 Юли 2017, 16:45

Re: Окосмяване около гърдите при жените

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 30 Юли 2017, 23:25

Елия написа:Здравейте,аз съм на 23 и за първи път пиша тук.Надявам се да сте ми полезна.Имам може би малък засега проблем.В пубертета ми се появиха няколко косъмчета около зърната.Аз съм руса а тв черни,представете си,обаче от скоро ми се появиха доста повече и също така на места между гърдите.На какво се дължи това и как евентуално може да се премахнат.В отлично здраве съм,нямам някакви симптоми с които да заподозра проблем

Уважаема Елия,
Появата на тъмни, плътни и къдрави косми в областта където описвате може да е признак на повишени нива на мъжки полови хормони. Редно е да се огледат и другите зони, чието окосмяване зависи от андрогените - лице, долна част на корема, вътрешна част на бедра и т.н. Ако и там има повишено окосмяване е редно да се пуснат изследвания на мъжките полови хормони. Такова изследване е необходимо и при нередовен цикъл. Без да се огледа окосмяването е трудно да се каже кои изследвания да се пуснат. Може би имате необходимост от изследване на нивата на тестостерон в кръвта.
Премахването на окосмяването зависи от изразеността му и от предпочитанията на пациента. При по-изразено окосмяване е за предпочитане да се използва лазерна или фото- епилазия.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Елия » 10 Авг 2017, 18:55

Нямам другаде освен в областта за която ви споменах.Не разбирам как се придобиват тези хормони,и ако е само това причината,какво е нужно да взимам за да вляза в норма.
Елия
 
Мнения: 2
Регистриран на: 28 Юли 2017, 16:45

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 12 Авг 2017, 18:57

Елия написа:Нямам другаде освен в областта за която ви споменах.Не разбирам как се придобиват тези хормони,и ако е само това причината,какво е нужно да взимам за да вляза в норма.

Уважаема Елия,
без да се види такъв проблем, няма как да се каже има ли причина за притеснение или не. В предния пост съм описала в какъв случай трябва да се отидете задължително на лекар за пускане на хормонални изследвания. Направих това описание защото няма как да знам, какво според Вас означава повишено окосмяване и дали съвпада с критериите за изразено окосмяване.Ако вашия случай не е като описанието, което съм направила, съжалявам, че сте се объркали. За да се каже, че окосмяване е свързано с полови хормони е необходимо да го има и в други зони или да има и други признаци на наличието на повишени нива на андрогени /като нередовна менструация, акне/ или да са доказани високи нива на хормоните.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот valentina_83 » 10 Окт 2017, 20:32

Здравейте. Надявам се да ми помогнете, като ме насочите към диагноза и допълнителни изследвания, тъй като 2 месеца ме прехвърлят от лекар на лекар, без диагноза. С гинеколог пуснахме хормони по повод нередовен цикъл- ту го има, ту прескача месец, ту закъснява. Пролактин, кортизол, хормони на щитовидната жлеза, захар, тестостерон, ДХЕА-с са в норма. Естрадиолът обаче е 383 при норма 114, ЛХ е 27 при норма 10 и андростендион 14 при норма 11. На вагинална ехография не се виждат изменения. Гинекологът вдигна рамене и ме пренасочи към ендокринолог. Той обаче не смята, че съм за него. Бихте ли ме ориентирали при тези резултати дали да настоявам да се гледат хипофизата и надбъбречните жлези, или да се върна при гинеколога. Други оплаквания, които имам - косопад, подуване на глезените, замайване, акне слабо от 6-7 години, имах горещи вълни за 10-тина дни през август, които изчезнаха. Благодаря много!
valentina_83
 
Мнения: 3
Регистриран на: 10 Окт 2017, 19:56

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 13 Окт 2017, 07:18

valentina_83 написа:Здравейте. Надявам се да ми помогнете, като ме насочите към диагноза и допълнителни изследвания, тъй като 2 месеца ме прехвърлят от лекар на лекар, без диагноза. С гинеколог пуснахме хормони по повод нередовен цикъл- ту го има, ту прескача месец, ту закъснява. Пролактин, кортизол, хормони на щитовидната жлеза, захар, тестостерон, ДХЕА-с са в норма. Естрадиолът обаче е 383 при норма 114, ЛХ е 27 при норма 10 и андростендион 14 при норма 11. На вагинална ехография не се виждат изменения. Гинекологът вдигна рамене и ме пренасочи към ендокринолог. Той обаче не смята, че съм за него. Бихте ли ме ориентирали при тези резултати дали да настоявам да се гледат хипофизата и надбъбречните жлези, или да се върна при гинеколога. Други оплаквания, които имам - косопад, подуване на глезените, замайване, акне слабо от 6-7 години, имах горещи вълни за 10-тина дни през август, които изчезнаха. Благодаря много!

Уважаема valentina_83,
отидете на друг ендокринолог занимаващ се с репродуктивни проблеми. Нередовният цикъл може да е свързан с различни проблеми. От написаното от Вас мога само да предположа, че има съмнение за синдром на поликистозните яйчниците.
Ако питате дали трябва да Ви се правят образни изследвани на хипофиза и надбъбречна жлеза- не е необходимо. От написаното от Вас няма причина за такива изследвания. Не знам дали са пуснати всички необходими хормони за да се изключи заболяване на надбъбречни жлези, не споменавате за 17-ОН-прогестерон например.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта