Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 13 Апр 2014, 15:57

Тук може да зададете въпроси, свързани с проблеми с половите жлези и менструацията!

Подробна информация за менопаузата може да прочетете в секцията "Здравни проблеми" на сайта: Менопауза
Подробна информация за безплодието може да прочетете в секцията "Здравни проблеми" на сайта: Безплодие


Повече информация за д-р Йорданова можете да откриете в справочника на Фрамар.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокрино

Мнениеот Arin » 16 Май 2014, 13:37

Здравейте Д-р Йорданова
Преди 6 години без видима причина или заболяване цикълът ми спря. Тогава бях на 39 г.а на тази възраст е много рано за менопауза.Нямах характерните симптоми за т.н критическа възраст - просто спря. Направих си изследване на щитовидната жлеза, гинекологични прегледи, на дебелото черво и за диабет. Оказа се че съм в прекрасно здраве. Уморих се да посещавам кабинети и никой да не може да установи какво ми е. Преди 4 години започнах бавно и сигурно да напълнявам за тези 4 години качих 8 килограма. Живея с мисълта за предстоящи не личими болести. Моля, помогнете какъв специалист да посетя?
Arin
 
Мнения: 1
Регистриран на: 16 Май 2014, 13:13

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокрино

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 17 Май 2014, 10:39

Arin написа:Здравейте Д-р Йорданова
Преди 6 години без видима причина или заболяване цикълът ми спря. Тогава бях на 39 г.а на тази възраст е много рано за менопауза.Нямах характерните симптоми за т.н критическа възраст - просто спря. Направих си изследване на щитовидната жлеза, гинекологични прегледи, на дебелото черво и за диабет. Оказа се че съм в прекрасно здраве. Уморих се да посещавам кабинети и никой да не може да установи какво ми е. Преди 4 години започнах бавно и сигурно да напълнявам за тези 4 години качих 8 килограма. Живея с мисълта за предстоящи не личими болести. Моля, помогнете какъв специалист да посетя?

Уважаема Arin,
Отпадането на яйчниковата функция може да настъпи и по-рано от очакваното. Причините за това могат да бъдат различни - генетични дефекти, някои заболявания, инфекции, лекарства, тютюнопушене и други. За да се разбере дали сте с преждевременна яйчникова недостатъчност е необходимо да се направят кръвни тестове. Не винаги може да се установи причината за ранното отпадане на яйчниковата функция. Даже и да се докаже, че нямате повече яйчникови резерви това не е страшна болест. 1 на всеки 100 жени на възраст между 30-39 год е засегнати от преждевременна яйчникова недостатъчност.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокрино

Мнениеот dessi_07 » 01 Юни 2014, 19:45

Здравейте д-р Йорданова,

Бих искала да Ви попитам за нещо определено,но за съжаление не му знам точното име. Излиза ми на свивката между крака и големите срамни устни. Прилича на гнойна пъпка и като набере достатъчно и като се стисне излиза гной много. Правила съм какво ли не,всички видове бабини рецепти до хирургическа намеса,тя помогна за няколко месеца,но сега отново се е появило и са вече две на същото положение от другата страна и между големите и малките срамни устни. По време на хирургическата намеса доктора ми каза,че е като "октопод". Гинеколог пък ми каза,че ще изчезне като ми спре цикъла. Може ли да ми кажете какво да правя или на какъв доктор да отида,за да престане тази мъка.

Благодаря Ви!
dessi_07
 
Мнения: 3
Регистриран на: 30 Май 2014, 15:38

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокрино

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 03 Юни 2014, 21:40

dessi_07 написа:Здравейте д-р Йорданова,

Бих искала да Ви попитам за нещо определено,но за съжаление не му знам точното име. Излиза ми на свивката между крака и големите срамни устни. Прилича на гнойна пъпка и като набере достатъчно и като се стисне излиза гной много. Правила съм какво ли не,всички видове бабини рецепти до хирургическа намеса,тя помогна за няколко месеца,но сега отново се е появило и са вече две на същото положение от другата страна и между големите и малките срамни устни. По време на хирургическата намеса доктора ми каза,че е като "октопод". Гинеколог пък ми каза,че ще изчезне като ми спре цикъла. Може ли да ми кажете какво да правя или на какъв доктор да отида,за да престане тази мъка.

Благодаря Ви!

Уважаема dessi_07,
Двете образувания, които описвате най-вероятно не са свързани и са с различен произход. Предвид, че едното рецидивира и след лечение е необходимо да се обработва от хирург. Най-вероятно ще се наложи и приложение на антибиотик.
Второто образувание, което описвате най-вероятно е жлеза и за него трябва да се обърнете към гинеколог.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокрино

Мнениеот rose_92 » 17 Юни 2014, 17:54

Здравейте!
От почти 2 години не мога да се справя с проблем, който доста ме мъчи. Аз съм на 22 години. По принцип винаги съм имала акнеична и мазна кожа, но от края на 2012 г. по необясними за мен причини цялото ми лице започна постонно да се омазнява, а също така и косата. Лятото на 2012 г. над 3 месеца имах жесток косопад, окапа ми голямо количество коса. Спря единствено след прием на таблетки Приорин. Но самите корени на косата ми 1 ден след миене са много мазни, а преди това се омазняваха на 2-3 дни...И така - това прекомерно отделяне на себум не спира. По принцип имам много редовен цикъл, винаги съм знаела точно кога ще ми дойде, но в последните месеци ми закъснява всеки месец с по няколко дни от очакваното..На гинеколог ходя редовно. В края на 2013 г. ходих и на ендикринолог, изледваха ми TSH. Не помня точните стойности, но май беше 1.66. Лекарката каза, че всичко ми било наред. След много четене и това, че нито кремове помагат, нито нищо, се чудя дали причината не е в увеличено производство на тестостерон или други полови хормони. След като TSH е в норма, това автоматично ли значи, че и половите хормони са в норма, както ми каза лекарката, защото мен честно казано ме съмнява да е така и може би те трябва да се изследват допълнително. Много ще съм Ви благодарна ако ми дадете съвет.
rose_92
 
Мнения: 420
Регистриран на: 05 Мар 2014, 17:09

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокрино

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 18 Юни 2014, 18:14

rose_92 написа:Здравейте!
От почти 2 години не мога да се справя с проблем, който доста ме мъчи. Аз съм на 22 години. По принцип винаги съм имала акнеична и мазна кожа, но от края на 2012 г. по необясними за мен причини цялото ми лице започна постонно да се омазнява, а също така и косата. Лятото на 2012 г. над 3 месеца имах жесток косопад, окапа ми голямо количество коса. Спря единствено след прием на таблетки Приорин. Но самите корени на косата ми 1 ден след миене са много мазни, а преди това се омазняваха на 2-3 дни...И така - това прекомерно отделяне на себум не спира. По принцип имам много редовен цикъл, винаги съм знаела точно кога ще ми дойде, но в последните месеци ми закъснява всеки месец с по няколко дни от очакваното..На гинеколог ходя редовно. В края на 2013 г. ходих и на ендикринолог, изледваха ми TSH. Не помня точните стойности, но май беше 1.66. Лекарката каза, че всичко ми било наред. След много четене и това, че нито кремове помагат, нито нищо, се чудя дали причината не е в увеличено производство на тестостерон или други полови хормони. След като TSH е в норма, това автоматично ли значи, че и половите хормони са в норма, както ми каза лекарката, защото мен честно казано ме съмнява да е така и може би те трябва да се изследват допълнително. Много ще съм Ви благодарна ако ми дадете съвет.

Уважаема rose_92,
Тъй като основния проблем, който Ви безпокои е свързан с косата бих Ви посъветвала да се обърнете към дерматолог. Трябва да Ви прегледа специалист за да прецени какъв е проблема и как да Ви се помогне.
Това, което сте ми написали не е достатъчно да ме насочи дали е възможно да имате повишено ниво на тестостерон. Наличието на акне, косопад и нередовен цикъл може да са предизвикани от хормонални проблеми. Дали във вашия случай е така може само да се спекулира.
Това, че ТСХ е било нормално не означава, че половите хормони са в норма. ТСХ контролира щитовидната жлеза.
Ако имате съмнение за ендокринен проблем се консултирайте с ендокринолог. Трябва да се започне с преглед и след това да се пуснат целенасочено изследвания.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Monika_8 » 18 Юли 2014, 12:43

Аз имам въпрос, който е свързан с болезнена менструация, а именно, какво бихте препоръчали при такава. На 26 години съм и не съм раждала.
Monika_8
 
Мнения: 1
Регистриран на: 18 Юли 2014, 12:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 18 Юли 2014, 16:47

Monika_8 написа:Аз имам въпрос, който е свързан с болезнена менструация, а именно, какво бихте препоръчали при такава. На 26 години съм и не съм раждала.

Уважаема Monika_8,
Проблемът е често срещан. Обикновено оплаквания намаляват или изчезват след раждане. Болезнеността е свързана със съкращение на мускулатурата на матката. Причини за болезнена менструация могат да бъдат и някои патологични състояния. Препоръчително е да проведете консултация с АГ за да изключи заболяване (особено ако оплакването се появило скоро). За обезболяване може да ползвате нестероидни протвовъзпалителни средства- в аптеките се предлагат такива без рецепта.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Проблеми полови жлези, менструация консултация ендокринолог

Мнениеот stunkaa » 28 Сеп 2014, 17:56

Здравейте! Преди месец и седмица горе-долу на майка ми й направиха операция от миома на матката. Отстраниха й мисля , че две големи , а по-малките ги оставиха с хапчета да се лекуват. Преди операцията, още от както замина за Кипър, почна много да се поти, излязоха й косми по лицето. Ясно е , че това се дължи на хормонален дисбаланс. Не веднъж е имала кисти, но винаги се е оправяла. В Кипър е доста влажно и всяка втора жена има операция от миоми по принцип. Сега обаче след операцията започнала много да дебелее. Пие само витамини, фолиева киселина и желязо. От какво може да се дължи това, защото казва, че с всеки изминал ден, все повече се усеща , че дебелее. Нормално ли е така след операция. Започнала е да дебелее близо преди седмица и няколко дни. По принцип има високо кръвно, пие много кафе и пуши.
stunkaa
 
Мнения: 2
Регистриран на: 27 Авг 2014, 19:31

Следваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта