Проблеми с простатата - мнения и въпроси

Тук можете да зададете въпроси по темата урология и нефрология, да се консултирате и да споделите мнения за здравни проблеми.

Проблеми с простатата - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 22 Фев 2019, 11:06

В тази тема на здравния форум може да откриете мнения и зададете вашите въпроси, свързани със заболявания на простатата. Тук може да получите консултация и съвет за симптоми, диагностика и лечение на простатит, хиперплазия на простатата и други проблеми. На вашите въпроси отговаря медицинския екип на "Фрамар".

Простатата е малка жлеза с размер на орех, разположена под пикочния мехур при мъжете. Те произвежда течност, която съставлява 50 до 75 % от спермата.

Простатитът е възпаление на простатната жлеза. То може да бъде причинено от бактерии, от полово предавани инфекции, травма. В много случаи на простатит причината не е идентифицирана.
Симптомите на простатит варират в зависимост от това дали е остър или хроничен. Простатитът може да причини: болка или усещане за парене при уриниране, затруднено уриниране, често уриниране и спешна необходимост от уриниране, болка в тазовата област или гениталиите, понякога грипоподобни симптоми, помътняване на урината, кръв в урината, болезнена еякулация.

Доброкачествената простатна хиперплазия, наричана още уголемяване на простатната жлеза, е често срещано състояние при по-възрастните мъже.

Тежестта на симптомите при мъже с уголемена простата варира, но симптомите са с тенденция постепенно да се влошават с времето. Увеличената простатна жлеза може да причини неприятни симптоми като: често уриниране (особено през нощта) или спешна нужда от уриниране, слаб поток на урината, трудност при започване на уриниране, невъзможност за напълно изпразване на пикочния мехур, изтичане на малко количество урина след уриниране.

Научете повече за Медицинския отдел на "Фрамар"
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Проблеми с простатата - мнения и въпроси

Мнениеот aneta.daskalova » 07 Мар 2019, 13:55

Вече 3 месеца симптоми като парене, болки в слабините, изтичане на капки урина след уриниране, дискомфорт не отшумяват. При изследване на урина и уретрален секрет не се изолират бактерии, гъбички и полово предавани причинители. антибиотик след антибиотик, вече четвърти курс и нищо. Диагнозата е хиперплазия на простатата. Туморният маркер е в норма. Антибиотиците не са хич безобидни, а и не помагат. Има ли друг път към оздравяване?
aneta.daskalova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 07 Мар 2019, 13:43

Re: Проблеми с простатата - мнения и въпроси

Мнениеот 600SEL » 23 Юли 2019, 12:23

Здравейте!
На 28 години съм,висок 190см.98кг.През месец Февруари бях диагностициран с Хламидия след като имах парене при уриниране.След преглед при уролог последва лечение с Доксациклин 2x1-10 дни.След това продължих с Ролид също 10 дни.Паренето изчезна,повторихме теста за Хламидия който беше отицателен, но все още имам някакви сиптоми като трудно уриниране сутрин.Трудното уриниране понякога изчезва.Правил съм други изледвания за полови причинители който също са отрицателни, също и микробиология на еякулат в който няма бактериално развитие.Правено ми е ехография на простатата размерите са 34/24/28мм.Сруктурата и е хомогенна.Бъбреците са нормални без камъни в тях.Също уринарата ми е стрерилна.Имам и друг симптом, при ерекция имам чуството че ми се уринира но нямам урина.Еякулата понякога е в много малки количества(1-2 капки).Уролога след антиобиотичното лечение предписа Инфламенд за 3 месеца + Урогут за 1 месец и също нямам големи подобрения.Правено ми е също туширане на простата, Уролога каза че е по-мека от нормалното.Това е в общи линии моят проблем.
Моля за някакви съвети?
600SEL
 
Мнения: 9
Регистриран на: 02 Авг 2015, 12:39

Re: Проблеми с простатата - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 02 Авг 2019, 12:07

600SEL написа:Здравейте!
На 28 години съм,висок 190см.98кг.През месец Февруари бях диагностициран с Хламидия след като имах парене при уриниране.След преглед при уролог последва лечение с Доксациклин 2x1-10 дни.След това продължих с Ролид също 10 дни.Паренето изчезна,повторихме теста за Хламидия който беше отицателен, но все още имам някакви сиптоми като трудно уриниране сутрин.Трудното уриниране понякога изчезва.Правил съм други изледвания за полови причинители който също са отрицателни, също и микробиология на еякулат в който няма бактериално развитие.Правено ми е ехография на простатата размерите са 34/24/28мм.Сруктурата и е хомогенна.Бъбреците са нормални без камъни в тях.Също уринарата ми е стрерилна.Имам и друг симптом, при ерекция имам чуството че ми се уринира но нямам урина.Еякулата понякога е в много малки количества(1-2 капки).Уролога след антиобиотичното лечение предписа Инфламенд за 3 месеца + Урогут за 1 месец и също нямам големи подобрения.Правено ми е също туширане на простата, Уролога каза че е по-мека от нормалното.Това е в общи линии моят проблем.
Моля за някакви съвети?


Здравейте, 600SEL!

Много е вероятно вследствие на хламидиалната инфекция да сте получили възпаление на простатата, което е хронифицирало (хроничен небактериален простатит). По-мека простатата може да бъде при възпалителен процес, както и симптомите, които посочвате, насочват към евентуално такова състояние.

Съветваме Ви да посетите друг специалист по урология. Може да изследвате C-реактивен протеин (маркер на възпалението) и PSA (простатно-специфичен антиген).

Успех!

С уважение,
Медицински екип на "Фрамар"
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Проблеми с простатата - мнения и въпроси

Мнениеот 600SEL » 24 Авг 2019, 17:33

FramarLekari написа:
600SEL написа:Здравейте!
На 28 години съм,висок 190см.98кг.През месец Февруари бях диагностициран с Хламидия след като имах парене при уриниране.След преглед при уролог последва лечение с Доксациклин 2x1-10 дни.След това продължих с Ролид също 10 дни.Паренето изчезна,повторихме теста за Хламидия който беше отицателен, но все още имам някакви сиптоми като трудно уриниране сутрин.Трудното уриниране понякога изчезва.Правил съм други изледвания за полови причинители който също са отрицателни, също и микробиология на еякулат в който няма бактериално развитие.Правено ми е ехография на простатата размерите са 34/24/28мм.Сруктурата и е хомогенна.Бъбреците са нормални без камъни в тях.Също уринарата ми е стрерилна.Имам и друг симптом, при ерекция имам чуството че ми се уринира но нямам урина.Еякулата понякога е в много малки количества(1-2 капки).Уролога след антиобиотичното лечение предписа Инфламенд за 3 месеца + Урогут за 1 месец и също нямам големи подобрения.Правено ми е също туширане на простата, Уролога каза че е по-мека от нормалното.Това е в общи линии моят проблем.
Моля за някакви съвети?


Здравейте, 600SEL!

Много е вероятно вследствие на хламидиалната инфекция да сте получили възпаление на простатата, което е хронифицирало (хроничен небактериален простатит). По-мека простатата може да бъде при възпалителен процес, както и симптомите, които посочвате, насочват към евентуално такова състояние.

Съветваме Ви да посетите друг специалист по урология. Може да изследвате C-реактивен протеин (маркер на възпалението) и PSA (простатно-специфичен антиген).

Успех!

С уважение,
Медицински екип на "Фрамар"

Здравейте отново!
Изледвах C-Реактивния притеин който е в нормалната граница.
Но PSA има нещо притиснително:съотношението между свободния и тоталния (fPSA(free)/tPSA(total) е 15% при референтни стойности от над 25 %.
маркер fPSA 0.346ug/l
маркер tPSA 2.250ug/l
В понеделни съм при лични лекар за съвет и от там за направление.Проблема е че за от малък провенционален град който има само един уролог.
Има ли нещо притиснителнo в съотношение на свободния и тоталния PSA?
600SEL
 
Мнения: 9
Регистриран на: 02 Авг 2015, 12:39

Re: Проблеми с простатата - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 29 Авг 2019, 11:42

Здравейте отново!
Изледвах C-Реактивния притеин който е в нормалната граница.
Но PSA има нещо притиснително:съотношението между свободния и тоталния (fPSA(free)/tPSA(total) е 15% при референтни стойности от над 25 %.
маркер fPSA 0.346ug/l
маркер tPSA 2.250ug/l
В понеделни съм при лични лекар за съвет и от там за направление.Проблема е че за от малък провенционален град който има само един уролог.
Има ли нещо притиснителнo в съотношение на свободния и тоталния PSA?


Здравейте,

Съотношението fPSА/tPSА може да бъде използвано като допълнителен показател за разграничаване на доброкачествени от злокачествени заболявания на простатата.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Проблеми с простатата - мнения и въпроси

Мнениеот Da piero » 22 Фев 2020, 11:48

Здравейте. НА 55г съм. В рамките на месец ми се случи два пъти по време на сън да се подмокря. Отделно от това имам и болки в гърба. Работя като шофьор и по цял ден съм седнал. Други оплаквания нямам. В чужбина съм и не мога да посетя лекар. МОЛЯ за мнение и препоръки
Da piero
 
Мнения: 1
Регистриран на: 22 Фев 2020, 11:36

Re: Проблеми с простатата - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 25 Фев 2020, 18:06

Da piero написа:Здравейте. НА 55г съм. В рамките на месец ми се случи два пъти по време на сън да се подмокря. Отделно от това имам и болки в гърба. Работя като шофьор и по цял ден съм седнал. Други оплаквания нямам. В чужбина съм и не мога да посетя лекар. МОЛЯ за мнение и препоръки



Здравейте, Da piero!

За съжаление диагноза и лечение по интернет не може да се постави. Необходимо е да състоянието Ви да бъде диагностицирано от лекар. Дали имате проблем с простатата, с отделителната система или например неврологично увреждане и т.н. може да отдиференцира медицински специалист на база на симптоматиката, преглед и резултати от изследвания.


С уважение,
Медицински екип на "Фрамар"
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Проблеми с простатата - мнения и въпроси

Мнениеот ARRADEV » 22 Мар 2020, 17:23

Здр, от около година започнаха симптоми, първоначално започна с кръв и белтък в урината при рутинно изследване. След това болка в областта на простатата, след редица изследвания постоянно имам бактерии Ентерококи умерено количество. Вече 8-9 курса на лечение, и след седмица започва пак парене и дискомфорт в областта на главичката. И урината е тъмно жълта, което без да я изследвам знам че има кръв. Та въпроса ми е възможно ли е да е нещо друго освен бактериален простатит. Когато пия мурсалски чай леко ми облекчава, но за кратно време. Благодаря за всеки съвет, какво изследване или лекарство да използвам.
ARRADEV
 
Мнения: 1
Регистриран на: 22 Мар 2020, 17:16

Re: Проблеми с простатата - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 01 Апр 2020, 19:40

ARRADEV написа:Здр, от около година започнаха симптоми, първоначално започна с кръв и белтък в урината при рутинно изследване. След това болка в областта на простатата, след редица изследвания постоянно имам бактерии Ентерококи умерено количество. Вече 8-9 курса на лечение, и след седмица започва пак парене и дискомфорт в областта на главичката. И урината е тъмно жълта, което без да я изследвам знам че има кръв. Та въпроса ми е възможно ли е да е нещо друго освен бактериален простатит. Когато пия мурсалски чай леко ми облекчава, но за кратно време. Благодаря за всеки съвет, какво изследване или лекарство да използвам.



Здравейте, ARRADEV!

Други симптоми имате ли - например болка при полов акт / еякулация, болка при уриниране, често уриниране? Какви изследвания точно са Ви правени - кръв, урина, еякулат, ехография, простатно-специфичен антиген (PSA), и какви са резултатите?


С уважение,
Медицински екип на "Фрамар"
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Следваща

Назад към Урология и нефрология

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта