Професионални заболявания на белия дроб - онлайн консултация

В този форум може да задавате вашите въпроси, свързани с белодробни заболявания - астма, пневмонии, хобб и други.

Професионални заболявания на белия дроб - онлайн консултация

Мнениеот FramarLekari » 16 Сеп 2017, 11:14

В тази тема на здравния форум може да откриете мнения и зададете вашите въпроси, свързани с професионалните белодробни заболявания. Тук може да получите консултация и съвет за симптоми, диагностика и лечение. На вашите въпроси отговаря медицинският екип на "Фрамар".

Професионалните белодробни заболявания са широка група болести на белите дробове, които се развиват при продължително излагане на специфични частици на работното място, които се вдишват в белите дробове. Тези белодробни заболявания могат да имат трайни ефекти, дори и след края на експозицията. Въпреки че всяко заболяване има характерни особености, всички те водят до прогресивно влошаване на белодробната функция. Основно професионалните белодробни заболявания се разделят на хиперсензитивен пневмонит и пневмокониоза. Хиперсензитивният пневмонит, наричан още екзогенно-алергичен алвеолит, се отнася до белодробни заболявания, причинени от вдишване на органични материали. Пневмокониозата е термин за белодробни заболявания, причинени от вдишване на минерален прах.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Професионални заболявания на белия дроб - онлайн консултация

Мнениеот magi.raikova1 » 23 Мар 2018, 13:55

Здравейте искам да попитам дали може да ми разясните епикриза
magi.raikova1
 
Мнения: 1
Регистриран на: 18 Мар 2018, 23:00

Re: Професионални заболявания на белия дроб - онлайн консултация

Мнениеот Dr Haracherova » 28 Мар 2018, 13:02

magi.raikova1 написа:Здравейте искам да попитам дали може да ми разясните епикриза


Здравейте, мога ако ми изпратите епикризата с въпросите си.
Dr Haracherova
 
Мнения: 13
Регистриран на: 16 Сеп 2017, 11:22

Re: Професионални заболявания на белия дроб - онлайн консултация

Мнениеот georgi2314 » 04 Апр 2018, 16:37

Добър ден, доктор Харачерова! Моля Ви да погледнете рентгеновата ми снимка и да споделите мнението си, виждате ли нещо притеснително? Доктора, който ме прегледа обясни, че това, което съм оградил е кръвоносен съд. Притесненията са ми, че този кръвоносен съд изглежда стряскащо кръгъл... Има ли място за притеснения?

Благодаря предварително!

https://imgur.com/mhmPJ8g
georgi2314
 
Мнения: 2
Регистриран на: 04 Апр 2018, 16:14

Re: Професионални заболявания на белия дроб - онлайн консултация

Мнениеот Dr Haracherova » 12 Апр 2018, 08:56

georgi2314 написа:Добър ден, доктор Харачерова! Моля Ви да погледнете рентгеновата ми снимка и да споделите мнението си, виждате ли нещо притеснително? Доктора, който ме прегледа обясни, че това, което съм оградил е кръвоносен съд. Притесненията са ми, че този кръвоносен съд изглежда стряскащо кръгъл... Има ли място за притеснения?

Благодаря предварително!

https://imgur.com/mhmPJ8g

Здравейте, на първо място е важно по какъв повод е назначена рентгенографията. По принцип при напречен срез на кръвоносен съд, образът е като кръгла сянка ( рентгенографията е образ в една равнина). Освен това има и допълнителни признаци, които сочат дали има място за обсъждане на злокачествен процес при наличие на такава белодробна находка. Обичайно при съмнение, самите рентгенолози препоръчват КАТ (скенер) на бял дроб ако е необходимо по-детайлно уточняване. Ако имате съмнение и това ви пречи да се чувствате спокоен, може да направите КАТ на бял дроб, което ще е достатъчно за окончателна диагноза.
Dr Haracherova
 
Мнения: 13
Регистриран на: 16 Сеп 2017, 11:22

Re: Професионални заболявания на белия дроб - онлайн консултация

Мнениеот miriqm » 22 Апр 2018, 15:48

Здравейте, уважаеми Доктори! Моля за коментар на резултати от ренгена и КТ. По моя молба личната докторка ме прати на ренген на белия дроб, а на КТ отидох сама, защото изобщо не съм добре (задух като трудно вдишване, не ми е достатъчен въздух, умора, натискане в гърдите. От няколко месеца преди това страдам от възпаления на уретра и тазова болка, много антибиотици пих но не помага.

Описанието на ренгена: ивицисти сенки в основите двустранно на фона на усилен рисунък, без петнисти сенки или инфилтрат, свободни к.д. синуси, сърд. Сянка в норма
Описанието на КТ: В нативни условия на скениране се регистрира леко уплътнен интерстициум. Не се визуализират огнищни лезии. Леко повишена проследимост на лумени на бронхи. Общо усилен белодробен рисунък. Липсват данни за лимфоденомегалия. На костен прозорец-ръбцови остиафити на торакалния отдел на гръбначния стълб.
Моля за коментар има ли нещо сериозно? :((((
miriqm
 
Мнения: 3
Регистриран на: 22 Апр 2018, 15:32

Re: Професионални заболявания на белия дроб - онлайн консултация

Мнениеот miriqm » 24 Апр 2018, 09:01

Здравейте, Д-р Харачорова!
Писах по-горе въпрос, но не го адресирах правилно и може би за това не получих отговор.

Ако е възможно може ли да напишете Ваше мнение по моя въпрос.
miriqm
 
Мнения: 3
Регистриран на: 22 Апр 2018, 15:32

Re: Професионални заболявания на белия дроб - онлайн консултация

Мнениеот Dr Haracherova » 26 Апр 2018, 09:37

miriqm написа:Здравейте, уважаеми Доктори! Моля за коментар на резултати от ренгена и КТ. По моя молба личната докторка ме прати на ренген на белия дроб, а на КТ отидох сама, защото изобщо не съм добре (задух като трудно вдишване, не ми е достатъчен въздух, умора, натискане в гърдите. От няколко месеца преди това страдам от възпаления на уретра и тазова болка, много антибиотици пих но не помага.

Описанието на ренгена: ивицисти сенки в основите двустранно на фона на усилен рисунък, без петнисти сенки или инфилтрат, свободни к.д. синуси, сърд. Сянка в норма
Описанието на КТ: В нативни условия на скениране се регистрира леко уплътнен интерстициум. Не се визуализират огнищни лезии. Леко повишена проследимост на лумени на бронхи. Общо усилен белодробен рисунък. Липсват данни за лимфоденомегалия. На костен прозорец-ръбцови остиафити на торакалния отдел на гръбначния стълб.
Моля за коментар има ли нещо сериозно? :((((


Здравейте, даденото описание на рентгенографията и КТ изисква задължителна лична консултация с пулмолог и провеждане на допълнителни изследвания. Не пишете от къде сте, но препоръчвам консултацията да се осъществи или в София в Болница Света София или във Варна в Университетска болница, тъй като това са центровете в България, които основно работят с болести на белия дроб засягащи интерстициума. Не желая да предизвиквам у Вас излишни притеснения, тъй като дадените данни не са достатъчни за поставяне на диагноза, но случаят Ви изисква поставяне или отхвърляне на диагноза от специалист. Успех
Dr Haracherova
 
Мнения: 13
Регистриран на: 16 Сеп 2017, 11:22

Re: Професионални заболявания на белия дроб - онлайн консултация

Мнениеот miriqm » 27 Апр 2018, 10:36

Благодаря Ви!
Аз ходих на пулмолог във Варна, но не в Света Марина за съжаление.
Правиха ми функционално изследване - PEF 76%, FEV 10%, FVC 109%, Ratio 102%, FEF 95%.
За сега имам изписан антихистамин и после и симбикорт :(
А какви още изследвания трябва да се направят за поставяне на диагноза или за отхвърляне?
miriqm
 
Мнения: 3
Регистриран на: 22 Апр 2018, 15:32

Re: Професионални заболявания на белия дроб - онлайн консултация

Мнениеот spicex » 25 Юни 2018, 15:28

Искам да попитам дали е възможно да развия белодробно заболяване като вдишвам прах от рязане на железобетон и тухли,ППР и ПВЦ?
spicex
 
Мнения: 2
Регистриран на: 25 Юни 2018, 15:26

Следваща

Назад към Белодробни заболявания

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта