Психология и психотерапия

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот Eli Noeva » 08 Дек 2016, 19:08

Здравейте,

Проблемът, за който отдавна търсите помощ, изисква по-подробен разговор и анализ, започвайки още от детството Ви, а именно:
– че сте отгледана от баба си, но въпреки това обичате майка си,
- и чак до настоящето – относно страха да оставяте детето да преспи при рдителите на съпруга Ви, болката, която изпитвате от възможостта бабата да заеме Вашето място в сърцето ва дъщеря Ви, и необходимостта да се намери отговор на едно по-дълбоко безпокойство –за което Вие споделяте: „Не знам защо това, че иска да е там ме притеснява толкова много“.

Препоръчително е консултиране и при необходимост психотерапия за изясняване на посочените въпроси и освобождаване на страховата енергия, проявяваща се като болка и притеснение за бъдещето на детето и на Вас самата.

Поздрави, Ели Ноева.
Eli Noeva
 
Мнения: 102
Регистриран на: 31 Май 2013, 15:49

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот milena.koleva » 17 Дек 2016, 14:16

Здравейте.СЛЕД СЕРИЯ ОТ ПСИХОТРАВМИ В ЖИВОТА МИ ОТ 13години съм зле с нервите. ДИАГНОЗАТА ПЪРВОНАЧАЛНО БЕ ДЕПРЕСИВЕН ЕПИЗОД, УМЕРЕНО ТЕЖЪК. С годините и стотици иьгълтани антидепресанти и успокоителни съм като премазана с влак. Не чувствам нищо освен страх, яд, завист, омраза. ТУ МИ СЕ ЖИВЕЕ, ТУ НЕ. Постоянно съм уморена и изнервена и нищо не помага. Имам малко дете и що годе добър съпруг, а нищо не ме радва. Мисля, че и работа няма да мога да си намеря с това здраве. Занемарила съм се, а съм хубава и интелигентна жена. Моля пимагайте със съвети, защото съм на ръба. Благодаря
milena.koleva
 
Мнения: 1
Регистриран на: 17 Дек 2016, 14:03

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот Eli Noeva » 23 Дек 2016, 17:17

Здравейте Милена,
Депресивният епизод, който вгорчава живота Ви вече цели 13 години и Ви е докарал до ръба е време да бъде обезсилен.
Затова искате помощ и съвети, защото заслужавате нещо много по-добро - да се чувствате добре в собствената си кожа, да изразявате хубостта и интелигетността си по един по-удовлетворяващ Ви начин.

Запитайте се - вместо сегашното положение,
- КАКЪВ ИСКАТЕ ДА БЪДЕ ЖИВОТЪТ ВИ
- и КАКВА ИСКАТЕ ДА СТЕ ВИЕ САМАТА.

Как си представяте себе си и живота си, когато ще се справите с депресията?

И започнете да планирате промяната под формата на различни от досегашните действия - ежедневни стъпки.
Направете си месечни планове с конкретни стъпки.
Волево правете всеки ден по нещо от тях.
Заемете се с някаква системна дейност, за която Вие да отговаряте, с която Вие да се занимавате - нещо, от което да виждате резултатите от заниманията си.

Бъдете постоянна в желанието и действията си за промяна.

Желая Ви успех!
Ели Ноева.
Eli Noeva
 
Мнения: 102
Регистриран на: 31 Май 2013, 15:49

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот Станислава.Тумпалова » 21 Яну 2017, 20:25

Здравейте.. Имам проблем и имам нужда от съвет как да постъпя... Имам дъщеря на 11г.с майката се развеждаме ( с доста проблеми разбира се ) паралелно с това имам връзка с друга жена която обичам безумно.В началото дъщеря ми се държеше нормално но от известно време не иска да общува с мен по никакъв начин... Заяви ми че за да започне да общува с мен трябва да оставя жената която обичам и да се върна вкъщи при нея и майка и..Моля посъветвайте ме кое е правилното решение..Трябва ли да се разделя със сегашната си половинка и да се върна вкъщи за да спечеля дъщеря си отново или да продължа живота си напред и да чакам детето просто един ден да се осъзнае че и аз имам право на личен живот... Благодаря....
Станислава.Тумпалова
 
Мнения: 1
Регистриран на: 21 Яну 2017, 20:13

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот Eli Noeva » 26 Яну 2017, 12:10

Когато се езправите пред труден избор по важни за Вас житейски въпроси, е добре да се запитате за смисъла - колко смислено е, колко ценно е за Вас - от гледна точка на Вашата система за правилно или не, за временно или трайно, за следствията в бъдещето както за детето, така и за Вас.

Отговорът е заложен вътре във Вас - потърсете го след самостоятелен анализ или с помощта на специалист, за да живеете своя собствен живот, да бъдете себе си без чувство за вина и съжаление след избора, който е необходимо да направите.

Ели Ноева.
Eli Noeva
 
Мнения: 102
Регистриран на: 31 Май 2013, 15:49

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот марчела2002 » 26 Яну 2017, 15:02

Здравейте!Искам да попитам относно дъщеря ми,която е на 4.8г. Първо да я опиша като много будно и чувствително дете,обича да си измисля и е леко фантазьорка.Умна е,задава много въпроси,умее да манипулира.Днес малко ме притесни(защото беше крайно убедителна),рисува си ,аз съм до нея,поглежда към леглото и казва-стори ми се че видях човек.Мина малко време,стори ми се татко(вметвам само,че го обожава,семейство сме,нямаме раздори и нещо обременяващо).След малко я питам-какво има на леглото,тя се смее и казва-ами нищо,възглавници ,завивки.Пита се в задачата -как да си обясня подобно поведение и къде е границата между реалността и фантазията.Досега подобен сюжет не ми е съчинявала.Не вярвам,че тежкия грип който кара и се е отразил и това бездействие цяла седмица,но си се притесних,не за друго,а каква да ни е реакцията в този случай.Лошото е ,че помни като слон и това може да и е оръжие за манипулация.Ще се радвам за насоки!
марчела2002
 
Мнения: 4
Регистриран на: 07 Яну 2017, 13:09

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот Eli Noeva » 29 Яну 2017, 20:23

Здравейте Марчела,
Описвате детето си като будно, умно, чувстително, любопитно – задава много въпроси, и семейството си като задружно, с топли отношения
Това, което представяте като проблем в действителност се случва при всички деца, но се проявява по различен начин – затова Ви предлагам кратка информация за въображението:
Предучилищната възраст е важен етап от физическото, психическото и емоционално развитие на детето.
Навсякъде в заобикалящият го свят то е подложено на въздействие - природата, семейството, обществото.
Децата възприемат много информация, но не са в състояние да схванат обективното й значение.
Умът на детето съдържа смесица от образи от реалния и въображаемия свят, между които то не прави разлика.
Психиката обаче притежава способност да съхранява, обобщава, видоизменя образите, получени чрез усещането и възприятието.
Принципно, човек чрез своята психика притежава възможност да създава образи при пряко въздействие на обектите и да ги преработва:
- човекът има неосъзнато желание да създаде въображаеми образи, чието съдържание е приятно и примамливо.
Той ги създава, за да възстанови нарушен вътрешен комфорт
Изследванията показват, че дори и най-елементарният образ, сътворен от човека с помощта на въображението, не може да възникне на „празно място”.
Всеки човек притежава способност да систематизира впечатления, които се получават от многократно възприемане на обекти, принадлежащи към една група.
Въображението е тясно свързано с външната действителност, която е лично е присвоена под формата на представи.
Богатството от представи, нагласи, влечения, желания и други, са условие за създаване на фантазни продукти, но водещо място сред тях заемат потребностите.

Става въпрос:
- за неудовлетворените потребности, /във Вашия случай – докато сте двете и детето рисува, то си „спомня“ несъзнавано колко добре се чувства, когато и бащата е при него и показва нужда от присъствието му именно поради тази свързаност и добрата семейна атмосфера/, тъй като те са способни да раждат въображение, т.е. онзи бъдещ продукт, който ще ги удовлетвори,
- и за емоцията, която има своеобразно продължение във фантазния продукт
/ детето съобщава, че вижда човек – таткото /.

Образите на въображението могат да се изграждат както преднамерено – при творчеството, така и непреднамерено – при бленуването.
Независимо от начина на формиране, в основата на тяхното изграждане стоят процеси, които човекът не осъзнава и следователно не контролира.

Развивайте тези качества на детето си под формата на игра с въображението – рисуване, изобразяване с пластелин, с танц, с музика, изследване на настроението, задаване на въпроси – отговори, и др. подобни.
Освен, че в играта детето има възможност да отразява отношението си към случващото се наоколо, то се чувства свободно да преобразува, да променя и да моделира действителността в една по-интересна и комфортна за него игрова реалност.
Развитието на въображението се характеризира с преход от спонтанно възникнали към волево създадени въображаеми образи.
Фантазните образи служат за вътрешен израз на детските чувства.
Тази форма на асоциация между емоция и образ често се среща в сънищата или мечтите, когато въображението има пълна свобода.
В играта детето се учи да се контролира.

Ели Ноева.
Eli Noeva
 
Мнения: 102
Регистриран на: 31 Май 2013, 15:49

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот марчела2002 » 30 Яну 2017, 16:46

Страхотно сте го написали!Благодаря за отделеното време и нека много родители го прочетат и осмислят,ще е полезно за всички!
марчела2002
 
Мнения: 4
Регистриран на: 07 Яну 2017, 13:09

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот Viksi89 » 06 Мар 2017, 18:00

Здравейте!

Бих искала да споделя за състоянието си - здравословно и психическо от около 1 година насам.
На 27 год съм, завърших висшето си образование преди 3 год. и след това с нищо кой знае какво не съм се занимавала. Миналата година реших да се запиша на шофьорски курс, за да се занимавам с нещо, а и защото ще ми е полезно. След като приключих с шофьоркият курс започнах да изпитвам симптоми като сърцебиене, силно главоболие, виене на свят. Също и бях намалила теглото си. Не се чувствах добре, нито физически, нито психически. Усещах една постоянна тревожност. Помислих си, че може да е от някакъв преживян стрес по време на изпитите, които държах по кормуване, защото аз като човек съм доста притеснителна и така да се каже се "паникьосвам" лесно...

Реших да отида до личния си лекар и споменах са симптомите. Тя ме прегледа, каза, че съм здрава и няма нужда да си правя изследвания, а просто организмът ми е излязъл извън равновесие и трябва да съм повече активна, да спортувам, да съм по-ангажирана и ще се нормализирам.
Въпреки това аз реших да посетя невролог, защото мислих, че имам проблеми с нервите. Изписаха ми лекарства, които пих известно време, но без особен резултат... Посетих също и ендокринолог, но всичко си беше в норми, когато си направих изследвания.

1 год по-късно нещата не са се променили много и това, което ме притеснява е, че не отскоро изпитвам затруднение да се съсредоточа и имам проблеми с паметта.
Бихте ли ми казали, дали ако си намеря работа, започна да спортувам и променя коренно начина си на живот, хранителни навици и т.н. бих могла да се почувствам отново добре? Дали това би помогнало и дали имам някакви симптоми на депресия?

Много ще съм Ви благодарна на какъвто и да е съвет от Ваша страна!
Viksi89
 
Мнения: 35
Регистриран на: 07 Яну 2016, 12:17

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот Eli Noeva » 07 Мар 2017, 10:06

Здравейте,
Симптомите на сърцебиене, силно главоболие, виене на свят и
постоянна тревожност, както и проблемите с концентрацията и с паметта
имат послание към Вас – да се обърнете към себе си и да се запитате:
- Какво искате да се случи във всички области на Вашия живот?
- Как си представяте живота си след 1г., 3г., 5г., 10г. ?
Отговорът на тези два въпроса е свързан с поставяне и реализиране на цели, което трасира развитието и напредъка ни като личности и професионалисти.
Например, споделяте, че сте решили да се запишете на шофьорски курс, за да се занимавате с нещо, а и защото ще ви е полезно.
Но след като приключване с шофьоркия курс изпитвате симптоми като сърцебиене, силно главоболие, виене на свят.
Симптомите показват, че идеята за шофьорски курс с цел да се занимавате с нещо, не е правилно поставена цел към този период в живота ви.
В тази връзка съветът на личния лекар да сте по-активна, да спортувате, да сте по-ангажирана насочва към поставянето на цели – относно личен живот, професионална работа, грижа не само за теглото, а по-скоро за добър жизнен тонус.
На възраст 27г. е възможно да се чувствате объркана относно смисъла на живота – затова е важно първо да си определите целта, която е с приоритетно значение за Вас – онова нещо, което ще ви доведе до удовлетворение, доверие в себе си, усещане, че живеете своя собствен живот.

Ели Ноева.
Eli Noeva
 
Мнения: 102
Регистриран на: 31 Май 2013, 15:49

ПредишнаСледваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта