Психология и психотерапия

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот Viksi89 » 09 Мар 2017, 13:42

Здравейте!

Страшно много Ви благодаря. Съветите ви са много ценни за мен. Наистина ме накараха да се замисля над това какво искам да ми се случи в живота и да се опитам да определя целите си за напред.

На този етап наистина съм доста объркана, относно какво искам от живота като цяло. Може би се дължи на това, че досега не съм се занимавала с нещо, което наистина ми харесва и ми носи удовлетворение в живота. Например завърших висшето си образование преди 3 години, но специалността ми не е нещо, с което наистина бих искала да се занимавам и ще ми носи удовлетворение. Шофьорският курс, на който се записах също беше нещо, което направих, защото мислих, че ще ми е полезно, но отново не беше нещо, което вътрешно имах голямо желание да направя. Дори в личен план връзките, които съм имала досега не са ме карали да се чувствам добре, а по-скоро обратното, действали са ми потискащо и усещане, че не е правилната връзка за мен или това не е човека за мен.

Общо казано, до този момент не съм се чувствала пълноценна нито в личен, нито в професионален план. Дали според Вас всичко това, натрупало се във времето е породило тези усещания, които имам сега?
Viksi89
 
Мнения: 35
Регистриран на: 07 Яну 2016, 12:17

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот Eli Noeva » 15 Мар 2017, 10:02

Здравейте,
Имате способността да откривате същността на проблемите си и това следва да Ви накара да усилите вярата в себе си - т.е., когато след реализиране на избрани цели не чувствате вдъхновение, удовлетворение и напредък, Вие можете чрез задаване на въпроси относно смисъла:
Имам ли нужда точно от това точно в този момент, точно в този период?
и
От какво имам нужда сега?
да направите корекции и промени, водещи до по-цялостен смисъл.

Споделяте, че досега не сте се занимавала с нещо, което наистина Ви харесва и Ви носи удовлетворение в живота.

Ето го ключът, който може да Ви води отсега нататък - да избирате да се занимавате с неща, които не само може да са полезни, но едновременно и да Ви харесват и вдъхновяват.
Така много по-рядко ще се чувствате объркана в каква посока да се движите.

Усещането за непълноценност и сякаш за несправяне /поради невъзможността да отбелязвате своя напредък от досегашния опит нещо да правите, а не да правите неща, които са смислени за Вас и Вашия живот/ се дължи от една страна на всичко, случило се досега, а от друга - може би и на една занижена самооценка, страх да си поставяте по-високи цели, такива, които ще са предизвикателство и ще развиват смелостта и куража Ви да се насочвате към нови цели.

Като въведете нов подход в живота си - не просто да правите нещо, а да правите нещо, към което дългосрочно ще имате интерес и любопитство да го усъвършенствате, ще знаете, че Вие сте творецът, ще забелязвате, че изпадате в объркване много по-рядко, ще станете по-силна, ще научите, че може да имате трудни моменти, но ще имате увереността, че можете да се справяте с всичко.

Започване на работа, преквалифициране или обучение, подобряване на самооценката, поставяне на високи, но реалистични цели може да са част от този нов подход.
Условието за избор вече го знаете - харесва ли ми, интересно ли ми е, какво ще правя с това, как ще го приложа по-нататък ...

Желая Ви успех!
Ели Ноева.
Eli Noeva
 
Мнения: 102
Регистриран на: 31 Май 2013, 15:49

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот Даниела Ройдева » 07 Апр 2017, 17:06

Здравейте!
Моят проблем от здравословен прерасна в психологичен. Не знам дали е по -лошо това, че го осъзнавам или че вече 4 години се опитвам сама да се справя с него. Ще започна от завръзката на нещата: когато бях на 16 години бях пълничка и реших с много строга диета да отслабна, за кратък период от време свалих 10кг, заради които и спря месечният ми цикъл. Чувствах се визуално добре, но бях достигнала до анорексия, бях притискана и постоянно смъмряна от родителите ми. Разбирам, че са искали най-доброто за мен, но методите им не бяха от най-добрите. Та след започнах да се храня нормално, дори прекалявах и така стигнах до булимията. Стигало се е и до дни в които съм повръщала 3 пъти на ден, нарочно, умишлено... На 18години вече имах много сериозен проблем, цикълът ми се върна, но проблема с килограмите си остана. Всеки ден беше мъчение, не се харесвах, бях в депресия, съвсем съзнателно ядох много и след това повръщах. Станах студент и реших, да стана вегетарианка, по този начин изключвах една от калоричните храни в менюто си, образовах се, ядох много по-здравословно. Начинът ми на живот се промени, бях отново в добра форма и се чувствах удовлетворена със себе си. Но за определен период от време... тук вече на 20 години осъзнавам, че имам психологичен проблем с който явно не мога да се справя. Не казвам, че съм дебела, просто не съм щастлива със себе си. Имам прилив на вълчи глад и до ден днешен преяждам и повръщам. Не знам какво да правя със себе си, приятелят ми казва, че се опитвам да заобиколя проблема и не го решавам. Той ме съветва да говоря с психолог, та и за това реших да напиша тук проблема си. Опитах се да се справя с проблема си, но явно не мога... кажете ми какво да правя !
Благодаря за отделеното време!
Даниела Ройдева
 
Мнения: 1
Регистриран на: 07 Апр 2017, 16:45

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот Eli Noeva » 07 Апр 2017, 17:24

Здравейте,

Вашият приятел, който най-вероятно Ви познава добре, Ви дава полезен съвет.

Последвайте неговия съвет и си запишете час за консултация с психолог.

Желая Ви успех!
Ели Ноева.
Eli Noeva
 
Мнения: 102
Регистриран на: 31 Май 2013, 15:49

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот potrebitelsko_ime » 14 Май 2017, 12:45

Преди около година и половина се върнах от чужбина и преживях голям стрес. На другия ден се събудих с температура от порядъка на 37, 1-37, 2, която си се вдигаше и спадаше когато си поиска. Интересното е, че дори и да нямах температура аз усещах, че имам. В областта на главата имам усещане за изтръпване и по-точно стягане. Стягането е по-засилено в лявата част и слепоочията. Минах през всякакви изследвания - белодробни, пълна кръвна картина (3 пъти) , кръвна утайка, изследване на урина, синоси, гърлен и носов секрет (където откриха стафилококова бактерия, но друг лекар ми каза, че съм по-скоро носител. ), кардиолог, хламиди, зъболекар и никой нищо не ми откри. След гълтане на какви ли не антибиотици реших да отида на невролог. Обясних всичко на невролога и той ми каза, че нещата са от стрес и напрежение (което наистина се случва често) и ми предписа хапчета Стрезам, после Мидокалм, от които нямаше ефект. Пил съм и Дианксит. Първите 2 месеца вдигах тази температура и откакто почнах да пия Дианксит мисля, че изчезна, но изтръпването на главата си остана. Неврологът ми каза да не го мисля(изтръпването), да не си меря температурата, но това е невъзможно, защото аз се събуждам с това изтръпване и ЧУВСТВО ЗА ТЕМПЕРАТУРА (понякога имам, понякога нямам) и ги усещам. След настояване от моя страна ме приеха в болница за изследвания - пълна кръвна картина, ехо доплер, скенер, очен и ушен лекар и отново не откриха абсолютно нищо. Всичко е норми и скенерът не показа нищо. Пратиха ме на консултация при психолог, която ми каза, че всичко е на базата на стрес, стресови ситуации и много мислене. За съжаление и това обаче не помогна. Последната ми надежда беше психиатър. Отидох, той отново потвърди, че състоянието ми е от това естество и ми изписа амитриптилин. Още след първите 3-4 дена усетих голяма промяна във физическото си състояние. Това хапче ме излекува на 50 % в рамките на месец, но вече го пия 4 месеца и повече от това не се подобрявам. Отново има моменти, в които главата ми е много изтрънала и често усещам парене. След последата консултация ми добави и Пирамем. Пия го вече 2 дена, но за сега няма как да усетя промяна.
Бих искал да чуя и вашето мнение, защото наистина ми е много тежко и губя надежда, че изобщо някога ще се излекувам.
Също така искам да питам дали алкохолът влияе на тези лекарства, примерно 100 грама уиски или 500 мл бира ?
Ще Ви бъда благодарен, ако ми отговорите :).
potrebitelsko_ime
 
Мнения: 5
Регистриран на: 14 Май 2017, 12:32

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот Eli Noeva » 14 Май 2017, 20:33

Преживяли сте голям стрес преди година и половина, направили сте изследвания и консултации, приемали сте медикаменти – но как се справяте с този стрес?
От споделеното от Вас не става ясно какво е предприето за освобождаване на емоционалния стресов заряд.
Препоръчителна е психотерапевтична работа с факторите, стоящи в основата на актуалния стрес.
Консумацията на алкохол да се изключи, докато приемате горепосочените медикаменти.

Ели Ноева.
Eli Noeva
 
Мнения: 102
Регистриран на: 31 Май 2013, 15:49

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот potrebitelsko_ime » 15 Май 2017, 11:48

Значи стресът е на базата на това, че тогава пътувах със самолет за пръв път и то сам, и затова бях доста напрегнат. Другият фактор, който най-много ми повлия е, че приятелката ми е в чужбина (аз бях при нея), а аз се върнах в България и може би от мислите и тъгата го преживях много тежко. С нея се виждаме всяко лято, но през другото време сме разделени (2 години сме заедно). След година тя ще си дойде в България, но до тогава няма как да направя нещо по въпроса. Другия фактор е университета, защото винаги съм свикнал да получавам високи оценки, да давам всичко от себе си и роднините имат големи очаквания от мен ( както и аз самият). А когато започна да мисля, да уча и такива мисловни дейности, аз се напрягам много и се влошавам - започва да ми пари челото още повече и да ми изтръпва главата от напрежението. Просто съм прекалено емоционален и доста изживявам нещата.
potrebitelsko_ime
 
Мнения: 5
Регистриран на: 14 Май 2017, 12:32

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот potrebitelsko_ime » 15 Май 2017, 16:05

Всеки човек се ядосва, но когато аз се ядосам физическото ми състояние се влошава с това изтръпване и чувство за парене. Просто не знам дали някога ще се чувствам отново нормален и затова искам съвет от Вас. Хапчетата ми помогнаха но до 50% от там нататък няма подобрение за сега.
potrebitelsko_ime
 
Мнения: 5
Регистриран на: 14 Май 2017, 12:32

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот Eli Noeva » 16 Май 2017, 08:09

Вие имате способността да идентифицирате причините за актуалния си проблем – а именно временната раздяла с приятелката, пораждаща тъгата и чувството за безсилие за промяна на тази ситуация в продължение на още една година, както и Вашите високи изисквания към самия себе си и високите очаквания на близките към Вас, пораждащи напрегнатост, напрежение и изтръпване в главата, дължащи се на усещането, че нямате контрол.
Вие сте емоционален и доста изживявате нещата, които Ви се случват, и когато се почувствате притиснат от обстоятелствата повишеното емоционално възприемане на случващото се преминава на телесно ниво – соматизира се под формата на повишена температура, изтръпване, парене.
Затова и лекарствата Ви помагат на 50%.
Препоръчвам Ви работа с:
- възприятието – как приемате случващото се, проблема;
- мислите, които поражда това възприемане;
- чувствата, генерирани от тези мисловни процеси;
- и как реагирате следствие на тези мисли и чувства.
Такава терапевтична работа изисква повече време в кабинет, но в края ще знаете как и ще можете да овладявате трудните ситуации.
Продължителността е по преценка на психолога, с който ще изберете да работите.

Желая Ви успех!
Eli Noeva
 
Мнения: 102
Регистриран на: 31 Май 2013, 15:49

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот potrebitelsko_ime » 16 Май 2017, 16:35

Благодаря Ви много за съветите !
potrebitelsko_ime
 
Мнения: 5
Регистриран на: 14 Май 2017, 12:32

ПредишнаСледваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта