Психология и психотерапия

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот kamaro » 19 Апр 2018, 00:41

Здравйте! Ще ви опиша моят проблем! Мъж съм на 33 години - женен с едно дете! Първо малко предистория: Винаги съм бил здрав и пъргав човек до 32рата си година имам една операция от крипторхизъм и една преди 3 месеца от тиреогласална киста + трахеотомия! Но не те са ми проблема! Преди около година в един горещ ден се почувствах отпаднал постоянно ми се спеше и вдигах кръвно 135 на 82 - аз по принцип съм с 120 на 80 и ми се отрази зле болеше ме главата но ядях кисело мляко с канела и кисело мляко с връзка магданоз и ми минаваше! После със семейството ходихме на море и забелязах, че като шофирах от София до варна много много се уморих, като пристигнахме спах цял ден, а аз съм професионален личен шофьор /в работата имам много стрес между другото! После кръвното ту се нормализираше ту се повишаваше около 5 месеца, станах доста раздразнителен като ми беше високо, а съм много уравновесен и спокоен по-принцип! Започнах някък да се карам с всички! Преди операцията много се бях стресирал! Малко преди нея започна да ми се ускорява пулса до 100 и леко ми падаше кръвното до 115/75. Операцията беше тежка около 5 часа но се възтанових в болницата видях доста ужаси - те ме депресираха допълнително. Завърнах се в къщи видях семейството бях щастлив! Но след няма и седмица кръвното пак започна да играе бях като пребит постоянно спях, като стана от леглото ми се вие свят, като вървя по улицата ми се вие свят кръвно около 125на85 пулс 84 но забелязах, че като го меря прав/не знам дали е редно е 120 на 100 пулс 110. Постоянно се ядосвах и от най-малкото вълнение ми се разтуптява сърцето. А като спя пулса падаше до около 60, после кръвното падаше до 100 на 65 и пулс 65 но като седна 125 на 85 и като стана 110 на 100 пулс 100!Вече нямам високо а ниско купих си капки хомеопатични за покачване на кръвното-рфект нулев! Усещам, че като се изправя вените на краката ми пулсират здраво! Тръгнах по лекари и ходих на 4 кардиолога - казват пефектен пулс и кръвно - гледаха ме на ехограф - перфектно сърце пий Деанаксит стресирал си се! Аз не го пих страх ме е от такива психо лекарства! Ходих на ЯМР глава и шия няма нищо! После отидох на хематолог и нищо! Ехограф на доста органи черен дроб, слезка, пикочен мехур, простата, щитовидна жлеза, бъбреци - на единия ангиомиолипом 12,5мм за проследяване след 6 м. Но казаха, че кръвното не е от него! Ходих на невролог и жената като видя папката на колко доктори съм бил и ми каза това е депресивно разстройство - изписа ми Клонарекс със зелена рецепта - него не съм и помислял да го пия! Върнах се при кардиолога и му казвам моляте пиши ми лекарство за сърцебиене много ми е зле залитам! Той ми каза това е нормална хемодинамика пий айрян като падне кръвното и се видя в чуди с мен и му писа Небилет 5мг по 1/4 него пих 2 дни вярно свали пулса ама и кръвното-щях да колабирам! Е последно ходих на ендокринолог мериха ми TSH 3.70 ref 0.27-4.2,FT4 12.50 ref. 12-22 FT3 5.5 TAT MAT нямат покачване най-долу в рейнджа не помня! Ендокриноложката каза, че можеби влизам в хипофункция, но изобщо не дава лекарства сама да се пребори жлезата! А на мен ми е ниско кръвното като легна а като стана ми се вдига пулса и долната граница, краката не ме слушат, вие ми се свят от сърцебиенето по улицата и залитам, ям като разпран, спи му се! Тежа 80 кг висок съм 177 см. Всички кръвни изледвания са в норма освен висок холестерол! Аз почти живея здравословно не знам от къде идва той! 6.47 общ и кортизол имам 550 при ref до 500!Ще съм радостен на всеки съвет! Според мен е щитовидката! Според докторите и семейството съм хипохондрик! Е това беше от мен! Поздрави!
kamaro
 
Мнения: 6
Регистриран на: 19 Апр 2018, 00:32

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот Eli Noeva » 22 Апр 2018, 21:09

Здравейте,

При хора с динамични професии и с високо ниво на стрес нервната система е на прага на издръжливостта.
Възможно е Вашите оплаквания да са свързани с проблем на вегетативната нервна система /ВНС/, следствие на хроничен стрес, заболявания/операции,, прекалено физическо натоварване, силни емоционални сътресения.
Именно ВНС контролира жизнено важните показатели на човешкия организъм – честотата на съкращенията на сърдечния мускул, артериалното налягане …
Пациентът се оплаква от различни болки и дискомфорт в една или друга част на тялото, които може да са странни и хаотични, преминаващи едно в друго, неясни.
При обективни клинични изследвания малко от тези оплаквания намират потвърждение в някакви органови или тъканни промени.
По-скоро се касае за вегетативни нарушения, за дисбаланс и функционална нестабилност на вегетативната система.
Вегетативната нервна система ни мобилизира за борба със стресовете, или обратно - дава ни команда за отпускане.
Симптомите Ви са сигнал, че е необходима промяна в живота Ви, дори на рационално ниво да не смятате така - те са предупреждение на организма, че се нуждаете от почивка и че постоянният стрес е в повече.
Понякога е достатъчно просто да разберете самите себе си, да решите вътрешните си конфликти, да се обърнете навътре към себе си и да „видите“ какво във вътрешния Ви свят не е наред.
В повечето случаи на вегетативни проблеми няма нужда от медикаментозно лечение – състоянието може да се контролира, като промените начина си на живот:
- да си осигурите здрав сън и редовни физически упражнения,
- да се научите да се отпускате.
- да редувате разумно натоварванията с почивки,
- да се откъсвате периодично от всекидневните си задължения и да оставате известно време в тишина и покой,
- да прекарвате време на открито.
- препоръчват се повече пресни зеленчуци и плодове, ядки и риба, намаляване на мазнините, тлъстите меса и пърженото, пикантните подправки, тютюнът и силният алкохол.
При необходимост и по препоръка на лекуващите лекари, може да се прилагат лекарствени средства за сърдечно-съдовата система, за централната нервна система, седативни средства и др.
Почти винаги специалистът ще препоръча и витамини и ще наблегне върху стабилизацията на имунната система.

Ели Ноева.
Eli Noeva
 
Мнения: 102
Регистриран на: 31 Май 2013, 15:49

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот windowsv » 02 Май 2018, 16:25

Добър ден, г-жо Ноева!
Пиша Ви, със следните проблеми. От повече от година започнах да страдам от повишена тревожност, много пъти получавам паник-атаки, има моменти в които получавам сърцебиене и не ме свърта на едно място буквално, имам чувството, че имам "топка" в гушата. Ръцете ми започват леко да треперят, тялото също, или се изпотявам или ми става много студено. От няколко месеца обаче започнаха да ме мъчат лоши мисли, те сами нахлуват в главата ми, но са неприятни, искам да се отърва от тях, но не успявам. Сякаш казвам нещо наум, което не искам. Чувствам се странно, сякаш не съм аз. Какво ще ме посъветвате?
windowsv
 
Мнения: 6
Регистриран на: 14 Юни 2014, 18:39

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот Вярвам » 02 Май 2018, 23:17

Здравейте, родих преди 3 месеца и съм в ужасно разклатено психическо състояние. Слава Богу, с мен и детето всичко е наред, но раждането беше доста травматично. На отиване към родилното видях погребение. 2 минути след като бях родила, в родилна зала акушерките започнаха да говорят за паралелното раждане и че там детето на другото семейство е починало. Това много ме травмира. На 2-я ден започнах да изпадам в паника и да си представям лоши неща. Плачех постоянно. След като се прибрахме в нас започнаха халюцинации с ковчези и призраци. Постоянно изпитвам страх, че нещо може да се случи с детето или аз волно или неволно да го нараня. Изпадам в паника. Плача, чувствам се виновна. Ходих на психиатър, каза ми, че имам тревожно депресивно разтройство. Не ми изписа лекарства, защото кърмя. Сега съм започнала терапия при психотерапевт. Там се установи, че имам ОКР, защото постоянно от около 8 години обвързвам действията си с различни ритуали. Имам натрапчиви негативни мисли, за които осъзнавам, че са само мисли и не заслужават внимание и са плод на ОКР, но не мога да се освободя от тях. Тези мисли са превзели съзнанието ми, сутрин се събуждам с тях и вечер с тях заспивам, ставам непълноценна. Страхувам се от тези мисли, а в моментите когато се махнат от съзнанието ми започвам да чувствам вина заради тях и пак се усещам зле. Страх ме е да не навредя на детето си. Когато съм с него плача, защото се чувствам безпомощна, виновна и гузна. Пия капки на Бах, Шуслерови соли и хомеопатични препарати изписани от хомеопат. Какво бихте ме посъветвали? ОКР повлиява ли се от тези неща? Как да преборя тревожността и непрестанното чувство на вина и страх от мислите ми? Как да променя мисленето си? Благодаря ви.
Вярвам
 
Мнения: 2
Регистриран на: 02 Май 2018, 22:59

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот Eli Noeva » 06 Май 2018, 19:30

Здравейте,

Обсесивно-компулсивното разстройство е тревожно състояние, което се характеризира с повтарящи се натрапливи мисли (обсесии) и/или натрапливи действия (компулсии).
Натрапването на мислите и съпротивата спрямо тях са в постоянен сблъсък и това генерира интензивна тревожност и страх.

Натрапливостите са често явление и елементи на натрапливости се преживяват от почти всеки човек.
Единствената разлика при хората с ОКР е негативната интерпретация на нежеланите мисли.
Различните хора имат различни нагласи на мислене и едно и също събитие може да бъде интерпретирано по различен начин.
Ако мисловните нагласи генерират преувеличени или ирационални негативни мисли, негативни емоции и поведенчески реакции, това може да формира психологичен проблем или разстройство.

Лечението на обсесивно-компулсивното разстройство включва медикаменти и психотерапия.
В психотерапевтичния процес се достига до разбиране относно:
- взаимната връзка между мисли, емоции, физически усещания и действия (поведения).
- и че негативните мисли и чувства могат да формират кръг на зацикляне...
Хората с ОКР се учат да прекъснат този ирационален кръг чрез промяна на негативните модели на мислене и поведение.
Необходимо е да се идентифицират проблемите от гледна точка на взаимовръзката между мисли, емоции и поведение.
Пътят за справянето с ОКР е промяната - да се променя мисленето, начина на живот, да се поставят под съмнение някои основни/ограничаващи убеждения.
Вместо бягство/борба с мислите - игнориране, намаляване на значението им…
Вместо страх от неизвестното, - да се търсят възможностите в предизвикателствата.

Сега сте започнали терапия при психотерапевт, който ще Ви информира подробно за същността и практическата работа при ОКР.

Лечението на ОКР е продължителен процес, но това е напълно лечимо състояние.

Епи Ноева.
Eli Noeva
 
Мнения: 102
Регистриран на: 31 Май 2013, 15:49

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот elis.rumenova » 10 Май 2018, 01:26

Здравейте! Пиша ви, тъй като се случи нещо с моята майка и съм изключително притеснена а, няма на кого друг да споделя...
Аз съм момиче на 22г, от София, Баща ми е сляп, след злопоука в детството и също така болен от левкимия, той всъшност е доста борбен човек и се бори със всичко със усмивка... Семейството ми и аз живеем доста добре, нямаме финансови проблеми или нещо такова, даже напротив, баща ми винаги се е борел и с това да живеем, колкото се може по-добре. Както си живеехме добре и всичко се развиваше така, както искахме, нещо изведнъж се случи с моята майка.Тук искам да отбележа също, че родителите ми са млади под 45. Та историята ми е следната: Преди 2 седмици, имах пътуване до Благоевград по работа и накарах майка ми да ме закара до университета в който уча, след като първо, закара брат ми на училище. По пътя тя ми каза, че не се чувства добре и ме помоли да си хвана такси, аз естествено и казах добре, няма проблем, но след кратко обмисляне, тя ми каза, не няма значение мина ми ще си те закарам... След като се прибрах на същия ден, но към 10 през нощта, и се обадих да ме вземе, и тогава тя ми каза: Мамо случи ми се нещо лошо днес. Аз изстръпнах, но я изслушах.. Каза ми, както си карах колата нещо все едно ме удари ток по главата, видях си душата излезнала от тялото и много се уплаших, спрях колата и казах на баща ти да се обади на някого да ме вземе... На следващия ден след този случай тя се промени.... Започна да говори всякакви небивалици, започна да забравя разни неща, изглеждаше като "дрогирана". Ние изключително много се уплашихме, защото тя буквално се държеше, като "полудяла", говореше, за Господ, за това как го видяла, говореше само за някво си ДНК, за тъмна материя за някакви такива неща, каза, че вижда вече света по различен начин и, че до сега е била в друг свят. Ние и забранихме да шофира и започнахме да се грижим изключително добре за нея, не я натоварвахме с нищо на този ден, и още на следващия я заведохме на психиатър, които по-думите на баща ми не е разбрал нищо за състоянието и а просто и е дал веднага антидепресант.. След 1 седмица умуване с баща ми започнахме да навързваме, нещата малко по-малко. Майка ми от 5 години по-цял ден седи на компютъра и чете история, археология и някакви книги постоянно... нон стоп. От сутрин до вечер. Това нещо започна да превзема животът и... спря да се среща с хора, молехме и се да излезе дори на сила, но тя отказваше и ни крещеше, че я прекъсваме. Това било "Хобито и"". Баща ми няма как обаче да знае точно със какво точно тя се занимава, както и аз тъй като живея отделно и не съм постоянно със нея.. След кратко наше разследване се оказа, че в продължение на няколко години, тя е член на някъкъв форум доста странен, който честно казано ми прилича на Секта. Не е на религиозна основа, но доста ясно си личи, че става въпрос за промиване на мозъка, измами, и теглене на пари, като всичко е около някакви супер дълги и странни книги с които я зарибяват да чере нон стоп, най-вероятно и ги продават също. От както се занимава с тези неща, тя постоянно се оплаква, че много я измъчваме, много я натоварваме, били сме я превърнали в слугиня, защото сме я карали да взима и да кара брат ми, и да готви, и да пуска пералня.. А това са единствените неща, които прави, дори не работи, стои вкъщи и само, чете, в момента в които и кажем, Мамо излез с приятелка, обърни ни малко внимание, тя просто крещи и пак продължава да си чете.. Превърна се буквално в "зомби" не чува, не отговаря, не и се прави нищо, не иска нищо, постоянно е изморена, а всъшност нищо не прави..., стана антисоциална, и всички сме и виновни за нещо.. А не беше така преди, кипеше от живот, забавляваше се имаше, много приятели, не знам какво се случи.. :( Възможно ли е, това наистина да е Секта, и дали тя се е виждала със тях и на живо без ние да знаем, не мога да кажа, но най-много ми прилича на това... Вече 2 седмици Майка ми е на етапи, ту се оправя, ту пак започва да говори несвързано, не може да спи, страх я е от всичко, и вече не знаем какво да правим, спряли сме и интернета, и сме скрили лаптопа и, но какак, си мисля,че тя пак ще намери връзка с тези хора... и най-страшното е, че в този форум се говори за някаква "народна медицина", "лечебна вода", със някакви си шишарки, които изобщо не знам истина ли са, или пък са някакви упойващи вещества с кодово име... Положението се влошава, започва да говори срещу нас, че ние сме зли, лоши, иска да се разделят с тате вече, искала по-добър живот, и.т.н. Много ме е страх, че ще загуби разсъдъка си съвсем, а имам и малък брат 5-ти клас, които и той разбира, какво се случва и е доста притеснен, ако тя не се оправи, всичко пада на моите плещи! Не искам да претъпквам още повече мнението, макар, че има още доста неща за казване, но просто се нуждая от съвет и от вашето искрено мнение, има ли надежда? и къде да я търсим! Благодаря предварително! Поздрави!
elis.rumenova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 10 Май 2018, 00:51

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот wednesday1703 » 21 Май 2018, 16:14

Здравейте!
Може ли да ми кажете нещо за миоклониите.Аз имам при заспиване и при събуждане.Това се случи по време на пиене на Деанксит и още продължава, а вече от два месеца съм го спряла.Възможно ли е тези неволеви движения да са станали хронични/така да се каже/.И вече да не могат да е спрат.Благодаря Ви предварително за отговора!
wednesday1703
 
Мнения: 2
Регистриран на: 21 Май 2018, 13:45

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот Eli Noeva » 23 Май 2018, 09:11

Здравейте,
Коментирайте своето състояние с лекуващия си лекар.

Ели Ноева
Eli Noeva
 
Мнения: 102
Регистриран на: 31 Май 2013, 15:49

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот Петя.Михайлова » 26 Май 2018, 21:35

Здравейте. Бременна съм в 7 месец.В 3 месец ми се случи да припадна,явно от ниско кръвно. И малко след това,започна да ме е страх да излизам сама,да оставам сама ,като вляза в някой магазин и изпадам в паника,обливат ме топли вълни и имам чувството,че ще припадна..и за това избягвам да ходя по магазините. Излизам само с някой. Постоянно се чувствам уморена,нищо не ми се прави,само лежа и си стоя в нас. Неискам по този начин да навредя на бебето си и незнам какво да правя.
Петя.Михайлова
 
Мнения: 1
Регистриран на: 26 Май 2018, 21:30

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот Eli Noeva » 27 Май 2018, 10:54

Здравейте,
Случилото се в 3-ти месец от бременността Ви може да превърне естественото притеснение, което нормално се изпитва в периода на предстоящо майчинство - в страх.
И този страх започва да поражда споделените проблеми.
До термина Ви предлагам всеки ден да излизате, да се разхождате и да изпълнявате ежедневни задачи, придружена от подходящ човек.
В случай, че симптомите Ви продължават и след раждането, може да информирате личния си лекар или да се консултирате с психолог.

Ели Ноева
Eli Noeva
 
Мнения: 102
Регистриран на: 31 Май 2013, 15:49

ПредишнаСледваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта