Психология и психотерапия

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот nurbanu » 28 Авг 2018, 12:50

Здравейте,от 8 години съм с диагноза паранойдна шизофрения.От 4 години вземам халоперидол но,получих тежка анемия имам много ниско кръвно.Бихе ли,ми препоръчали хапчета който,нямат страничен ефект анемия?Благодаря.ОЧАКВАМ Вашият отговор.ИВА
nurbanu
 
Мнения: 1
Регистриран на: 28 Авг 2018, 12:30

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот Eli Noeva » 01 Сеп 2018, 16:10

Здравейте,
Информирайте лекуващия си лекар за страничните ефекти на халоперидола, и ако е необходимо ще се прецени дозировката или смяна на медикамента.
Психолозите не предписват лекарствени средства.

Ели Ноева
Eli Noeva
 
Мнения: 102
Регистриран на: 31 Май 2013, 15:49

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот Madelief » 03 Окт 2018, 09:53

Здравейте, как да се справя със страха си че няма да оздравея? От месец имам страхотно главоболие и болки в кръста и мускулите. Ходих на личен лекар, пуснаха ми кръвна картина но всичко е наред. Страхувам се че имам сериозно заболяване, тумор в мозъка например. Рационален ли е този страх? Като мисля и започвам да имам и паник атаки. Как да се справя? Благодаря предварително!
Madelief
 
Мнения: 1
Регистриран на: 02 Окт 2018, 22:51

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот Eli Noeva » 05 Окт 2018, 11:19

Здравейте,
Обикновено свързваме оздравяването с излизане от състояние на прекарано заболяване.
Когато не е диагностицирано конкретно заболяване, ние се намираме в състояние на здраве.
И при Вас кръвната картина показва това.
Относно главоболието, болките в кръста и мускулите, мислите за тумор в мозъка – всичко това е безпокойство, което може да преминава в панически атаки.
Възможно е това безпокойство да е свързано със здравна тревожност с отражение върху вегетативната нервна система.
Как да се справите със страха си, че няма да оздравеете?
Като изключите сезонните влияния /бърз преход от лято към есен, рязко застудяване, затруднена адаптация към промяната/ и други възможни фактори, препоръчвам консултиране със специалисти в областта на психичното здраве: психолог, невролог, психиатър за установяване на състоянието Ви и необходимите действия за възстановяване на самоконтрола и равновесието.
Ели Ноева.
Eli Noeva
 
Мнения: 102
Регистриран на: 31 Май 2013, 15:49

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот bugubu » 06 Окт 2018, 20:47

Здравейте!

Аз съм жена, на 28 години съм и страдам от паническо разстройство от 5 месеца. Определям, като пусков механизъм, изгубилото се доверие между мен и партньорът ми. И двамата от 9 месеца се опитваме да преживеем изневяра. Паническите атаки и се появиха след като ми се наложи да отсъствам за 2 седмици, това беше първият път, в който се разделихме за по -дълъг период след изневярата.Връзката ми върви по добре от преди, което изглеждаше невъзможно преди 9 месеца. Имам подкрепата на човека до себе си, на семейството ми и наистина животът ми е толкова хубав, а аз сякаш не мога да го погледна. Започнах да ходя на психолог две седмици след първата ми паник-атака. В началото си мислех, че ще се получи ефект веднага. Бях разочарована и уплашена, когато разбрах, че няма да се "оправя" толкова бързо. Сега, след толкова седмици виждам, че имам подобрение, но мисля че започвам да губя доверие в психолога си. Започнах да чета и да се интересувам повече и нищо от упражненията за дишане или останалите подобни не ми е препоръчвано или приложено. Не знам това нормален подход ли е при терапията? Научих се да владея пикът на паник-атаките си и от 3 месеца не съм имала такава, но не мога да контролирам тревожността си, състояние, което понякога трае с дни, като тежест в гърдите, до степен на болка и очакване на припадък или нещо подобно. Искам да се променя, състоянието ми за 4 месеца ми показа много неща, които не съм осъзнавала, и научих много, но мисля че е време да взема контрола над тялото си аз. Мога ли съвсем сама да се преборя със страховете си?
Мога ли да вярвам на психолога си? Трябва ли да отида при друг, ако се чувствам несигурна при един психолог с когото съм започнала?

Благодаря Ви за вниманието!
Пожелавам Ви хубава неделя ;) :heartbeating:
bugubu
 
Мнения: 1
Регистриран на: 06 Окт 2018, 20:10

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот Eli Noeva » 08 Окт 2018, 18:22

Здравейте,

Вашият психолог правилно Ви е информирал за продължителността на консултирането и психотерапията.
Това продължително време е свързано с промяната на моделите на мислене и поведение, които дълго време сме практикували.
Както и с формирането на нови модели, които да се заучат и автоматизират.
В практиката на специалиста влизат и техники и методи, които той преценява индивидуално като най-ефективни.
Съобщавате за подобрение на състоянието си, научили сте се да владеете пика на паник-атаките си и от 3 месеца не сте имали такава, и че все още тревожността Ви причинява дискомфорт.
Най-важно е, че сте открили и осъзнали много неща - и ето това е промяна.
Продължавайте работата над себе си до желаното състояние - чрез четене, споделяне с психилог /само Вие може да прецените дали кой ще бъде специалистът, на който да се доверите/.

Ели Нооева
Eli Noeva
 
Мнения: 102
Регистриран на: 31 Май 2013, 15:49

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот Вангел.Щърбев » 09 Дек 2018, 20:19

Здравейте на всички !!! Първо искам да се извиня, защото сигурно темата е разисквана вече но ще Ви попитам защото проблема ми създава изключителен дискомфорт.Аз съм на 37 години и повече от двадесет години съм с ОКР.Минал съм през какво ли не през всичките тези години.Пил съм няколко вида антидепресанти и съм имал периоди на подобрение и влошаване на симптомите,който обаче винаги съм успявал да контролирам.Преди около два месеца,бях подложен на много силен и продължителен стрес.От тогава нещата се влошиха изключително много.Бяха ми изписани Ксанакс,Золофт и Флуанксол.След грешка и недоглеждане от моя страна се стигна до рязко намаляме на дозата Ксанакс което доведе до симптоми на отнемане,който вече започнаха да отшумяват.Но от това което преживях натрапчивите мисли се засилиха изключително много.Най вече такива,че мога да развия или развивам в момента шизофрения.Направих и фаталната грешка да проверя в интернет за симптомите на болестта.И мислите буквално излязоха от контрол.В моментите когато се поуспокоят малко и си кажа че това са само мисли и нямам никакви симптоми на заболяването,ме обзема паника че това вече може да не е ОКР а начало на шизофрения.Много съм притеснен.Взимам Золофта и Флуанксола и чакам да ми донесат поне малко облекчение.Много съм объркан и уплашен.Възможно ли е от ОКР да се стигне до шизофрения заради много силния стрес ? Благодаря на всички който ми отговорят за отделеното време !!!
Вангел.Щърбев
 
Мнения: 3
Регистриран на: 22 Мар 2017, 22:57

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот Лорчето.Кръстева » 11 Дек 2018, 02:01

Здравейте,
бих искала да се посъветвам с Вас като специалист. Пия Ципралекс по 15 мг на ден (1 табл и половина) и ми изписаха да пия Хром пиколинат от 250 единици на ден. Знам, че хрома увеличава серотонина, а пия и Ципралекс, който също увеличава серотонина и искам да ви попитам дали тази комбинация е добра и има ли опасност от серотонинов синдром? Добре ли е 250 единици/ден хром или е много?
Благодаря прдварително.
Лорчето.Кръстева
 
Мнения: 9
Регистриран на: 11 Дек 2018, 01:46

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот Eli Noeva » 14 Дек 2018, 12:41

Здравейте,

Всички Ваши въпроси относно предписаното лечение отнасяйте към лекуващия лекар.

Ели Ноева.
Eli Noeva
 
Мнения: 102
Регистриран на: 31 Май 2013, 15:49

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот Asq » 21 Дек 2018, 06:48

Zdraveite na 28 sum predi 10g.poluchih nervna kriza pridrojena s zaduh i surche biene svetovurtej viknah burza pomoht te kazaha che bilo nervna kriza i mi pretpisaha dianksit koito ne mi deistvahe dobre sled vtoroto hapvhe se strqskah bez nihto i gi sprqh veche moje bi ot 3/4mesecha ne se spira s prilohavaneto treperene custvo na zaduh surche biene postoqni glavo zamaivane tejest v gurdite i bodeji v oblasta na surcheto i dori veche si mislq che surcheto mi moje da spre plaha se mnogo mnogo golqm strah ima v men strqskam se po vreme na sun skacham ot legloto nqmam nikakvo nastroenie vinagi mi e skuchno a mi se iska da se smeq no ne moga nqmam jelanie za nihto chustvam se susipana imam 2decha na koito nemoga da obruhtam vnimanie misalta che ne mi e dobre ne me ostavq i mi se iska vinagi da ima chovek do men koito da mi pazi strah ujas az se usehtam no ne moga da preborq tova chustvo lekari koito sa me preglejdali mi kazvat che si vobrazqvam no na men surcheto mi bie mnogo silno dali naistina si vobrazqvam neznam a i imam chustvoto che zadnata chast na glabata mi e pretisnata i mi humi v glavata a nqmam chovek na kogo da spodelq i mi e mnogo trudno nqmam i orentachiq nikakva zabravqm burzo suhto taka i rachete mi pojultqvat kogato mi prilohava preblednqvam po princhip imam anemiq koqto ne e lekuvana ot sahtestvuvaneto i dali 2 te nehta ne me atakuvat zaedno strah me molq kajete mi znam che e vsichko do nervi imala sum momenti kogato sum spokoina da ne mi prilohava s mesechi no sega e mnogo chesto v momenta sum v germaniq i silno se nadqvam da se ostanovi tochnata diagnoza no i vahto mnenie me interesuva vijdam che ste korektna s horata i obruhtate vnimanie blagodarq vi .
Asq
 
Мнения: 1
Регистриран на: 21 Дек 2018, 06:12

ПредишнаСледваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта