Психология и психотерапия

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Re: Ели Ноева - Психология и психотерапия

Мнениеот Eli Noeva » 20 Май 2014, 16:03

Здравейте,
Възможно е да сте преживели първите признаци на менопауза преди две години, откогато са и оплакванията Ви, свързани със замайване, страх и топли вълни.
Как разбрахте, че развивате паническо разстройство – за такава диагноза е необходимо мнението на лекуващия Ви лекар.
Страховете Ви по-скоро произтичат от промените в хормоналната система и Вие постепенно ще настройвате психиката и тялото си към тях, както и с бъдещето.
След преживяната оперативна намеса от изключително значение е да се придържате към здравословен начин на живот, който да включва:
1. хранителен режим – разнообразно хранене с достатъчен прием на пресни плодове и зеленчуци, прясно месо, морска риба, яйца и млечни продукти, чай от мента вместо кафе, без цигари / ако пушите /.
2. следва физическата активност на чист въздух, без голямо натоварване – напр. разходки сред природата, йога .
3. практикувайте автогенен тренинг, медитация.
4. слушайте записи с релаксираща музика и звуци.
5. открийте какво Ви носи радост и смисъл и отделяйте време да се занимавате с него.
6. продължавайте да планирате нещата, които са важни и за Вас и за близките ви.
Поздрави, Ели Ноева.
Eli Noeva
 
Мнения: 102
Регистриран на: 31 Май 2013, 15:49

Re: Ели Ноева - Психология и психотерапия

Мнениеот vesinci » 20 Май 2014, 18:30

Eli Noeva написа:Здравейте,
Възможно е да сте преживели първите признаци на менопауза преди две години, откогато са и оплакванията Ви, свързани със замайване, страх и топли вълни.
Как разбрахте, че развивате паническо разстройство – за такава диагноза е необходимо мнението на лекуващия Ви лекар.
Страховете Ви по-скоро произтичат от промените в хормоналната система и Вие постепенно ще настройвате психиката и тялото си към тях, както и с бъдещето.
След преживяната оперативна намеса от изключително значение е да се придържате към здравословен начин на живот, който да включва:
1. хранителен режим – разнообразно хранене с достатъчен прием на пресни плодове и зеленчуци, прясно месо, морска риба, яйца и млечни продукти, чай от мента вместо кафе, без цигари / ако пушите /.
2. следва физическата активност на чист въздух, без голямо натоварване – напр. разходки сред природата, йога .
3. практикувайте автогенен тренинг, медитация.
4. слушайте записи с релаксираща музика и звуци.
5. открийте какво Ви носи радост и смисъл и отделяйте време да се занимавате с него.
6. продължавайте да планирате нещата, които са важни и за Вас и за близките ви.
Поздрави, Ели Ноева.



Здравейте отново благодаря ви за отговора диагнозата паническо разтройство ми е постави психиатър аз ходих при трима дори но ефекта беше нулев само ме тъпчеха с хапчета и ставах все по зле,за първите симптоми на менопаузата не ми ли е рано аз съм на 26 години не знам по скоро всичко беше от много стрес.Наистина имам нужда от хранителен режим и ще започна да спазвам музика слушам постоянно аз без музика не мога когато се чувствам добре ходим сред природата даже се събувам боса да имам контакт с земята.Но тази агорофобия и този страх от места където има хора ме подлудяват аз винаги съм била много контактна личност дори душата на компанията както се казва а сега като вида място с хора и се притеснявам веднага и изпадам в паника :( има ли някакъв начин да се преодолее това нещо аз нарочно си налагам когато съм по добре да отивам на такива места но когато ми е зле дори свекър ми когато се качи при нас и се паникьосвам.Благодаря ви отново :)
vesinci
 
Мнения: 4
Регистриран на: 18 Май 2014, 19:12

Re: Ели Ноева - Психология и психотерапия

Мнениеот Eli Noeva » 20 Май 2014, 21:40

Здравейте,
Прочели сте отговора ми за потребител kesten 70.

Отговорът ми за вас - vesinci е следният:
Агорафобията може да настъпи след повтарящи се панически пристъпи и да доведе до страх да оставате сама, както и да имате депресивни симптоми.
Възможно е страховата невроза да се предава като наследствена болест в семейството, но само в съчетание с определени социални фактори.
Следователно, с осъзнаване на причините за състоянието Ви и предприемане на активни стъпки, ще можете да се освободите от него.
На първо място – осъзнаване на факта, че Ви липсва доверие в себе си и в живота,
- развиване на вярата Ви в дълбокия смисъл на живота, в приемането и харесването на себе си и на околния свят.
И след това – опознаване на корените на страховете Ви,
- изправяне срещу тях,
- превръщане на енергията на страха в енергия на смелост чрез активни действия.
Вместо да бягате от страха си, като се затваряте в дома си, погледнете себе си с всички тези мъчителни преживявания от позицията на НАБЛЮДАТЕЛ и се приемете такава, каквато сте точно в този момент - притеснена, изплашена, очакваща пристъпа с ужас …
И точно в такова състояние поискайте от себе си да спрете страха – като вземете решение да се доверите повече на себе си, в живота като цяло и да се запитате за смисъла на това, което се случва с Вас – какво е посланието за Вас?
Може би – за да погледнете на живота като единно цяло, състоящо се от неговото начало -раждането и от неговия завършек – смъртта?
Вместо да виждате в ежедневието си и в живота си трудности, страх и страдание, изберете сега да виждате различни възможности и предизвикателства, които ще Ви научат на нещо …
Изберете да живеете живота си, без да стоите в илюзорната власт на страховете.
Мислете за себе си така –„ Вземам живота си обратно, за да се чувствам силна, енергична и успяваща във всички желани и важни за мен неща!“
За да се улесни настъпването на положителните промени може
- да се грижите за домашен любимец,
- да отглеждате цветя и други растения,
- да рисувате и да моделирате за освобождаване на потиснатите емоции,
- да практикувате йога, тай-чи за постигане на спокойствие и вътрешен мир,
- да слушате записи на релаксираща музика и звуци.
Спирайте мислите, които провокират тревожността Ви, веднага щом се появят в ума Ви.
Действайте, колкото време е необходимо.

Желая Ви успех!
Ели Ноева.
Eli Noeva
 
Мнения: 102
Регистриран на: 31 Май 2013, 15:49

Re: Ели Ноева - Психология и психотерапия

Мнениеот kesten70 » 22 Май 2014, 07:07

Благодаря за отговора.Вие по принцип практикувате ли и идвате ли в София как мога да се свържа с вас,като напиша името ви виждам че практикувате в Русе,но само там ли?
kesten70
 
Мнения: 28
Регистриран на: 16 Апр 2012, 11:36

Re: Ели Ноева - Психология и психотерапия

Мнениеот Eli Noeva » 22 Май 2014, 15:26

Здравейте kesten 70,
Практиката ми е действително в град Русе, поне на този етап.
Можете да се свържете с мен на тел. 0888 44 58 69, адрес - бул. Цар Фердинанд №4, ет. 2, офис 9.

Състоянието Ви може да бъде значително подобрено с дихателни техники, медитация, хипноза, енергиен баланс и емоционално освобождаване, и разбира се учене как да откривате мислите, които създават страха и безпокойството, и съответно да ги променяте, като ги превръщате в адаптивно съответствие на това, към което всъщност се стремите и което искате да притежавате - а това е да достигнете до спокойната смелост и увереност, че можете да се справяте.

Ако Русе е твърде далеч - изберете йога-център, в който да направите баланс чрез дихателните упражнения и движения.

Поздрави, Ели Ноева.
Eli Noeva
 
Мнения: 102
Регистриран на: 31 Май 2013, 15:49

Re: Ели Ноева - Психология и психотерапия

Мнениеот diana85 » 28 Май 2014, 15:14

Здравейте!
Въпросът ми се отнася до майка ми! Не знам дали трябва да се обърна към Вас или към друг специалист и Ви моля да ме насочите, ако се налага.
От известно време майка има проблеми с очите, поставиха й диагноза перде и на двете очи, водила съм я на двама лекари със специалност очни болести (офталмолози).
Проблемът е, че двамата с баща ми са единствено на неговата пенсия от 192.00 лв. Тя отказва да чуе за лекари, операция с лазер. Вече не знам каква е причината. Дали е в липсата на финансови средства, казвала ми е, че не иска да се харчат пари за нея. Или има и друга причина? Каквото и да е, искам да го знам. Кажете ми какво мислите, моля Ви, важно ми е.
Благодаря предварително!
diana85
 
Мнения: 2
Регистриран на: 28 Май 2014, 14:58

Re: Ели Ноева - Психология и психотерапия

Мнениеот Eli Noeva » 29 Май 2014, 14:50

Здравейте, Диана 85,
Вие би трябвало да познавате по-добре своята майка от мен - он лайн консултанта.
И съответно да разбирате мислите и мотивите й относно нейното здравословно състояние, като й помогнете с възможни за Вас адекватни действия.
По-скоро при Вас се открива едно по-високо ниво на тревожност - може би ще Ви подейства добре да поговорите с психолог, за да откриете кои са причините за това Ваше безпокойство и тревожност и колкото е възможно по-скоро те да се преработят.

Желая Ви успех!
Ели Ноева.
Eli Noeva
 
Мнения: 102
Регистриран на: 31 Май 2013, 15:49

Re: Тревога

Мнениеот Julay » 14 Юли 2014, 17:53

Здравейте! Пише Ви много разтревожена и объркана майка. Преди 2 седмици разбрах, че момичето ми,което е на 17 прави секс със доста по-голямо момче, на 26г. И по това, което бе написано във ФБсе разбра, че инициативата е нейна. Успехът и е отличен, много интелигентна, улегнала, оправна, обществено ангажирана, бих казала и доста популярна в нашето населено място със външността си и културата си. Шокирана съм доста и оттогава нямам мира. Говорих с нея и почти нищо не разбрах, но подучух, че иска да е той "секс-партньор". Даже ми е трудно да го произнеса. Ужасена съм ,не от събитието ,а от факта, че го прави не с приятел, защото щях да я разбера, а с този, който не мога да кажа, че я уважава много.Приятелките и, разбира се я подкрепят, но аз не мога вече да разговарям с нея ,а бяхме толкова близки! Загубих и ума и дума! Как да говоря с нея? Какво и е липсвало ,за да постъпи така? Отчаяна съм! Бях доста либерална с нея и по отношение на излизане и по отнощение на скъпи дрехи и т.н. Исках да е най-хубавата, но не за такива неща , а за нейното самочувствие! Тя дълго време няма приятел, това много я нараняваше, но често говорихме, че и това ще се случи. Как да и покажа, че ще трябва да и наложа някакви ограничения,много ви е трудно?
Julay
 
Мнения: 3
Регистриран на: 14 Юли 2014, 17:33

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот D89 » 26 Юли 2014, 16:25

Здравейте!
Това е моята любовна история (или скорошната £ липса)
Извинявам се за дългото писмо!
С приятеля ми сме заедно от 2 години и 4 месеца, а даже от година и осем месеца живеем заедно. Отделно от това се познаваме + още 6 месеца. Аз съм на 25 години, а той на 30.
Обичаме се! Прикарваме, даже, прекалено време заедно. Имаме и общи хобита: караме на колело, снимаме, спорим здравословно, ходим на кино, слушаме почти еднаква музика (но почти), гъделичка ме, смеем се (буквално). Винаги се държим за ръце (дори и когато се караме, освен ако не сме си вкъщи).
За съжаление доста често се караме напоследък и то все за глупости. За някои въпроси сме постигнали съгласие да не се обсъждат, защото, първо, няма да си променим мнението по тях и, второ, защото не ни засягат пряко. За други не е така. Случва се да си повишаваме тон и да се обиждаме, да си лягаме сърдити (което хич не е приятно и държи влага и на другия ден). Карам се понякога и с нашите за глупости (пред него). И двамата избухваме от напрежение.
Той дойде от друг, по-малък, град (там аз учех висше и се запознахме). Премести се в този, от който съм аз. Не че нямаше там работа, но любовта е по-силна от нея. Тук си намери бързо работа с яко бачкане, ала за добри пари. НО... А аз работя това, което обичам и ми харесва, но при минимална заплата. И за да се справяме финансово с нещата живеем близо до апартамента на моите родителите (в малък апартамент на едни познати, които са в Канада). Доста често се виждаме с родителите си. В началото на тези две години му беше трудно да завързва контакти и приятелства. Постепенно това се поотчупи. Говорили сме за това и двамата сме на мнение, че е хубаво, полезно и здравословно за нас като двойка и отделни личности да имаме наши си приятели (общи и не само). Когато заживяхме заедно, аз някакси нямах желание да излизам с останалите тук приятели и не го правех често. Някак си той ми стига... Той, от своя страна, доколкото може по-често, се чува и вижда с приятелите си от другия град. За което се радвам наистина, че си запазиха и до днес отношенията. Сред приятелите му там има 90% момичета, от които аз и грам не ревнувам! Едно, че ги познавам, едно, че повечето си имат приятели и свои проблеми, едно, че му имам вяра относно тях. Той също познава моите приятели (от там и тук) и те са и момчета, и момичета. Малко на брой, но качествени; може рядко да се виждам аз тях и той с неговите приятели, но ги има.
Напоследък той все по-често ми намеква, че има нужда от приятели, които да НЕ МЕ познават. Аз пък смятам, че това е обидно и съм го казвала. Не може приятелите и половинките да не се познават! Може да не се харесват, но не и да не се познават!. Е, освен, ако не говорим за другото нещо... Колегите и приятелите, които завъди до този момент, много или малко са ме виждали и общували с мен. Някои от тях не са ми приятни, поради една или друга причина, но не виждам нищо наистина основателно лошо и причина да го дърпам от тях.
Тук идва това НО…, заради което пиша тук. Преди няколко дни направи нещо, което ме шокира, уплаши и притесни. С въпросните колеги излезе една сряда вечер в 20:15 ч. и и се прибра в 00:15 ч. БЕЗ да се обади, дори, че ще закъснее. Аз, от притеснение, защото до сега не бе правил такова нещо (да не се обажда имам предвид), се скъсах да му звъня от 22:30 ч. до 00:00 ч. Телефонът даваше постоянно свободно, а накрая като се чухме каза, че не си чул телефонът, защото било много шумно. Е, да кажем, че повярвах на това... Стана ми кофти естествено и му го казах. Тази ситуация доведе до другата. Запознал се приятелят ми с някаква умница-хубавица-парица, но не във въпросната вечер. Тя е млада, напориста зъболекарка, а той – клиент, търсещ си приятел, с когото да говори и да се разтушва от мен. Само веднъж за момент я мярнах в полезрението си, повече не съм имала този „шанс на пълно щастие”. Та той веднъж ми казва, че тя го поканила на рождения си ден (а £ е клиенти от месец някъде), после ми каза, че той я поканил, всъщност, да излязат, заради това, че е такъв професионалист и колко внимателно работи (цитирам негови думи също: точна, и добра, и умна, и красива, и си приказваме готино, и се държи като дама). Казах му, че нямам нищо против да се види с нея, стига да не ми прибира след 22:30 ч. – 23:00 ч. Спорихме по този въпрос, че нали си имаме вяра и дрън-дрън, че аз зная с кой и къде е, че няма нищо лошо и СТРАННО в това, че не може по друго време, че не го разбирам, че се държа като лапе. Ей такива неща. И в края на краищата познайте какво стана: В петък (в същата седмица от въпросната сряда, когато пропусна да ми се обади, че ще закъснее) той излезе с „изисканата дама” в 20:30 ч. и не ми се обади четири часа (т.е. до 00:30 ч.), не се сети за мен, не ме потърси (ОТНОВО!). Въпреки че му казах мнението си по този въпрос. Въпреки че знаеше как ще се почувствам аз. Помолих го да ме запознае с нея въпросната вечер. Да излезем заедно, за да я видя и да не се притеснявам. Дори и само тогава. Отговорът беше: не искам, не и на първа СРЕЩА, не било редно, разбирате ли, НЕ искам да я виждаш и познаваш, поне за сега. Казах му, умолявах го, да се види с нея по-светлите часове на деня, защото така е нормално (поне за мен), а не посред нощите. А той заяви, че и занапред може да го прави. Уважава ли ме този човек, аз него по-малко вече. Не съм очаквала такова нещо от него. Преди е бил наранен по подобен начин, а сега прави с мен така. Колкото и гадна, и избухлива, и мърмореща да съм, не заслужавам такова отношение. Нямам нищо против да се вижда с други жени само като приятел (дори и тази). Вярвам му, но не е морално, етично и естествено да си посред нощ с друга жена, да не се сещаш да се обадиш на приятелката си (аз не му се обадих, за да не вдигам скандали) и да я питаш какво прави, как му липсва и тн. НЕ СЕ СЕТИ за четирите часа!!! А аз скитосвах сама до полунощ града. Сам-сама (той не знаеше, че съм сама, мислише, че съм на кино). А между другото въпросната жена е необвързана, на 29. А в жените приятелят ми харесва най-много сините очи (а тя ги има, казвал е), ниска е, привлекателна, дама (пак негови думи, защото аз НЕ Я Познавам). Любопитен факт е, че той не обича да прави секс до светлото. Тогава рядко го правим. Явно го притеснява. То нашето последните няколко месеца не, че е секс, по четири-пет пъти месечно (а в някои от тях спя, защото съм уморена и не мога да съм на ниво). НЕ сме секс маниаци, ама все пак…
Вечерта се карахме до 03:00 ч. Заспахме на отделни легла и на другия ден поговорихме. Обсъдихме нещата. Аз вече му нямам такова доверие. Още повече, че на другия ден се обади жената и той ИЗЛЕЗЕ от стаята (а ставаше въпрос, че променя за по-ранен час зъболекарския му прием при нея). Отново като латерни си обяснява ме едно и също и се успокояваме „уж”, мисля, че след като не е правил до сега така може да му дам още един шанс, заради нас. Въпреки това мисля, че заслужава един шанс заради нас самите. Защото може и да съм изревнувала и само това да е причината, без основание. Но аз не знам какво да очаквам вече.
Помогнете ми да обмисля нещата!
Кажете ми, моля, нормално ли е след като не обича да прави секс по-светлите часове на деня, а се разхожда със свободна, непозната ЗА МЕН, жена (дори и тя да знае за мен), след като аз съм му казала, че за мен това е като душевна изневяра щом не я познавам и е до толкова късно с нея, той да прави така?! Сигурно аз бъркам някъде. Познавам и вярвам на половинката си (а той на мен още повече, аз не бих му причинила такова нещо никога), но въпросната жена не я познавам. Може да има всякакви намерения и очаквания: добри и лоши (за мен), може да е много готина и добра. Но той не иска да я виждам, нито познавам, за да си има само свои приятели, не че няма да са негови де. Кого крие: нея или мен?! Но как да ми е приятно партньорът ми в живота да излиза посред нощ с непозната ЗА МЕН жена. Тя няма ли да си помисли защо аз/той не се обажда на другия и какво прави обвързан мъж от 20:30 ч. 00:30 ч. с нея?! Моля, искам отговор, защото не разбирам! Не проумявам как може приятелят ми да не разбира как това ме унижава, обижда, наранява и снижава доверието ми към него. Нямам нищо против да се вижда с приятелки жени (донякъде дори тази) през деня, но през нощта е прекалено… Преди да излезе се скарахме, а като се прибираше ми се обади, сякаш нищо не е било.. Естествено такова каране и спорове, и обиждане, и натякване след СРЕЩАТА до сега не е било. Направо разлаяхме уличните кучета. А той не разбира и не разбира. Вече не гледам на него по същия начин и само ми се реве. Искам да скъсаме, но и го обичам и не искам също така. Страх ме, самотна се чувствам, прецакана. Не знам какво да правя. Той казва, че няма проблем и аз да се виждам с мъже-приятели, които не познава, посред нощ. Стига след 00:00 ч. да му се обадя, ако ще закъснявам (което той последните пъти пропусна). Двойни стандарти, а?! Но каза и, че ако прецени пак би го направил. Аз и моето скромно мнение за него НИЩО ли не означават?
Имаме своите търкания, спорове, слаби моменти, обсъждания. Комуникацията не върви понякога, гневим се, палим се и тн. Но въпреки това проведохме сериозен разговор (след срядата с колегите и преди петъка с онази). Уж се изяснихме, че ще направим нужното, ще се постараем с жестове, взаимни отстъпки и разбирателство, че ще изгладим нещата (ако може). А какво направи той? Не ме разбирайте погрешно, от двамата в двойката аз съм по-избухлива, нервна и мърмореща. Може би заради това ще го изгубя, но се старая да променя тези неща в мен. Той е по-мил, по-внимателен, по-галантен от мен, подкрепящ ме. Но и двамата не сме нито само розите, нито само бодлите им. Винаги съм мислила, че заради моите отрицателни качества мога да го изгубя. Опитвам се да се старая, но не винаги се получава. Но вече не съм сигурна дали изобщо аз ще съм основната причина за някаква раздяла?
Той и сега казва, че ме обича, че съм единствена, че не желае друга. Освен търкания, въпреки финансовите трудности, обсъждаме, градим уж и общо бъдеще. Според вас има ли такова?!
Заслужава ли си да остана с него и да градим общите планове или да го зарежа заради тази проява на неуважение към моята молба относно женската особа?! Изчерпа ли се всичко между нас? Той обича да си общува с хората и приятелите. С мен, обаче, напоследък го прави рядко, но защото не му било приятно както преди. Страх ме е, че ще ме нарани и изостави, когато имам най-голяма нужда от него. Искам да знам, и ще разбера, ако той е увлечен по нея и заради това я крие, но като го питам той се обижда. Страх ме, че това което харесваше да прави с мен май му омръзна, а сега го харесва в друга. Той каза, че не трябва да се чувствам застрашена, но е факт, че се чувствам така. Кой от двамата не мисли трезво – аз или той?! Има ли смисъл да ги губим времето, нервите и спокойствието?!
Благодаря, че ми отделихте време!

П.С. Знам, че консултацията е онлайн и безплатна, затова само моля да си споделите мнението си и/или съвет към моята личност как да преодолея себе си…
D89
 
Мнения: 1
Регистриран на: 26 Юли 2014, 16:17

Re: Психология и психотерапия

Мнениеот Eli Noeva » 27 Юли 2014, 20:20

Здравейте,
От споделеното в този пост разбирам, че ВИЕ и Вашият приятел сте постигнали съгласие какви въпроси да не обсъждате, както и че си повишавате тон напоследък по други въпроси.
И двамата приемате, че е хубаво, полезно и здравословно за вас като двойка и отделни личности да имате приятели (общи и не само).
След като заживявате заедно, при Вас намалява желанието да излизате с предишните си приятели и както казвате - той Ви стига..., докато при него се появява потребност от нови приятелства без Вашето участие.
Вашият приятел започва да разширява кръга на личната си автономност извън отношенията в двойката и дори е готов да даде такава свобода и на Вас самата.
И именно тази промяна в гледните ви точки създава сблъсъка между вашите различни потребности.
Промяната в поведението и отношението на приятеля Ви намалява доверието Ви към него, чувствате се унижена, самотна, изпитвате страх за бъдещето…
И все пак решавате да дадете още един шанс на приятеля си, заради вас самите.
В действителност Вие трябва да се борите за любовта и връзката си.
Това, което не сте направили вие двамата в началото на приятелството и съжителството си, сега създава тези затруднения и конфликти между вас.
А това са ПРАВИЛАТА за вашата партньорска връзка – за какво конкретно се съгласявате и за какво – не.
Вие двамата трябва да решите кое е приемливо и кое не за вас.
Правилата – какво да правите заедно, всеки един от вас поотделно и какво не, ще направят отношенията ви по-ясни.
Напишете сега вашите правила – такива, каквито вие двамата ще изберете.
Тогава ще си отговорите имате ли бъдеще.
Освен правилата е необходимо да изразявате ясно, но без да се карате, как се чувствате от конкретна постъпка на другия.
Говорете постоянно за чувствата, които изпитвате вие двамата от думите и действията на другия човек .
И ако нещата останат без промяна, се запитайте относно смисъла да се поставяте в ролята на жертва, която е единствена и обичана, но чието мнение и самочувствие сякаш е без значение за партньора Ви?
Поздрави.
Ели Ноева.
Eli Noeva
 
Мнения: 102
Регистриран на: 31 Май 2013, 15:49

ПредишнаСледваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта