Рахит - онлайн консултация с Детски лекар

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Рахит - онлайн консултация с Детски лекар

Мнениеот Dr Galina Kisyovа » 12 Мар 2014, 14:36

В тази тема може да задавате вашите въпроси свързани със симптомите и лечението на бебета и деца с рахит.

На въпросите ви ще отговаря лекар- специалист по Детски болести- д-р Галина Кисьова.

Повече информация за д-р Галина Кисьова може да прочетете в справочника на Фрамар.
Д-р Галина Кисьова
Педиатър, МБАЛ "Тракия"-ЕООД
Консултант за националния здравен портал- Framar.bg
телефони: 0882948468; 0898227819
email: dr.kisyova@abv.bg
Dr Galina Kisyovа
 
Мнения: 747
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:43

Re: Рахит - онлайн консултация с Детски лекар

Мнениеот mi6o » 12 Мар 2014, 17:00

Здравейте!Имам бебче на 3месеца с остановен рахит,в следствие на което ни предписаха по 6 капки вигантол и по 2 таблетки шуслерова сол2.Приемаме също и по 5 капки Био гая.След като споделих с приятелка,тя ми каза,че трябвало в този случаи да се дава и калции сироп-калциев глюконат 2 по 2,5 мл.В противен случаи ще се получи недоимък на калции в костите.Моля Ви кажете ми това така ли е и трябва ли да я послушам.Ще съм Ви изключително благодарна за отговора!
mi6o
 
Мнения: 3
Регистриран на: 07 Мар 2014, 12:59

Re: Рахит - онлайн консултация с Детски лекар

Мнениеот Dr Galina Kisyovа » 12 Мар 2014, 18:01

mi6o написа:Здравейте!Имам бебче на 3месеца с остановен рахит,в следствие на което ни предписаха по 6 капки вигантол и по 2 таблетки шуслерова сол2.Приемаме също и по 5 капки Био гая.След като споделих с приятелка,тя ми каза,че трябвало в този случаи да се дава и калции сироп-калциев глюконат 2 по 2,5 мл.В противен случаи ще се получи недоимък на калции в костите.Моля Ви кажете ми това така ли е и трябва ли да я послушам.Ще съм Ви изключително благодарна за отговора!


Здравейте,
дали ще се назначи прием на калций допълнително към терапията с вигантол, трябва да реши лекуващия лекар на детете. Това става в зависимост от състоянието на детете, резултатите от изследванията на бебето, дозата на витамин Д, възрастта му, сезона и други. Не може да приемате съвети на приятелка, при това да ви казва и в каква дозировка да давате сиропа?! Не ви препоръчвам да давате калций на бебето си, без да се консултирате с Педиатъра му.

Поздрави,
д-р Кисьова
Д-р Галина Кисьова
Педиатър, МБАЛ "Тракия"-ЕООД
Консултант за националния здравен портал- Framar.bg
телефони: 0882948468; 0898227819
email: dr.kisyova@abv.bg
Dr Galina Kisyovа
 
Мнения: 747
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:43

Re: Рахит - онлайн консултация с Детски лекар

Мнениеот s_ivelina » 18 Мар 2014, 23:07

моята също е на 3 месеца и се питам как се установява рахит.странно?
само чрез пипане на фонтанелата ли.аз на моята само й давам Витангол капки -2 капки сутрин на гладно..това дали е достатъчно,капките добри ли са?
s_ivelina
 
Мнения: 231
Регистриран на: 02 Фев 2014, 11:26

Re: Рахит - онлайн консултация с Детски лекар

Мнениеот Dr Galina Kisyovа » 19 Мар 2014, 18:21

s_ivelina написа:моята също е на 3 месеца и се питам как се установява рахит.странно?
само чрез пипане на фонтанелата ли.аз на моята само й давам Витангол капки -2 капки сутрин на гладно..това дали е достатъчно,капките добри ли са?


Здравейте,
един от симптомите, който се доказват при рахит се установява при опипване на главичката и фонтанелата на детето. Ако лекаря на детето се усъмни, че детето има рахит може да назначи изследване на калций, фосфор и алкална фосфатаза.
Дозата на Вигантола, която давате на детето си е достатъчна за профилактика на рахита.

Поздрави,
д-р Кисьова
Д-р Галина Кисьова
Педиатър, МБАЛ "Тракия"-ЕООД
Консултант за националния здравен портал- Framar.bg
телефони: 0882948468; 0898227819
email: dr.kisyova@abv.bg
Dr Galina Kisyovа
 
Мнения: 747
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:43

Re: Рахит - онлайн консултация с Детски лекар

Мнениеот didineli » 09 Апр 2014, 18:02

Здравейте,синът ми е на 13год.,от 7 годишен до преди година и половина страдаше от бронхиална астма и точно от година и половина има изпъкване на гръдната кост,което ме притеснява.Водихме го на ортопед хирург,снимаха го и ни казаха,че трябва активно да плува.Миналото лято плува по 3 пъти в седмицата,а сега по два,защото е на училище.Ефект нулев,днес за първи път ми хрумна,че може да е в резултат на рахит.Роден е през септември,не съм пестила разходките,напротив,давала съм витамин Д,развиваше се нормално без проблеми.Като се замисля единствения симптом е стърченето на гръдната кост.Ще ви бъда много благодарна ако ме посъветвате нещо.
didineli
 
Мнения: 1
Регистриран на: 09 Апр 2014, 17:47

Re: Рахит - онлайн консултация с Детски лекар

Мнениеот Dr Galina Kisyovа » 10 Апр 2014, 16:02

didineli написа:Здравейте,синът ми е на 13год.,от 7 годишен до преди година и половина страдаше от бронхиална астма и точно от година и половина има изпъкване на гръдната кост,което ме притеснява.Водихме го на ортопед хирург,снимаха го и ни казаха,че трябва активно да плува.Миналото лято плува по 3 пъти в седмицата,а сега по два,защото е на училище.Ефект нулев,днес за първи път ми хрумна,че може да е в резултат на рахит.Роден е през септември,не съм пестила разходките,напротив,давала съм витамин Д,развиваше се нормално без проблеми.Като се замисля единствения симптом е стърченето на гръдната кост.Ще ви бъда много благодарна ако ме посъветвате нещо.


Здравейте,
възможно е изпъкването на гръдния кош да се дължи на прекаран рахит, но ако беше така щеше да има и други симптоми и неговия лекар щеше да ви каже, че има рахит. По-вероятно е това състояние да си е по рождение, но с израстване на гръдния кош и настъпване на пубертета на детето да се е изразило в по-голяма степен и да сте почнали да го виждате.
Ако изпъкването е леко изразено, обичайно детето остава единствено под наблюдение на лекар. Добре е да посещавате ортопед поне веднъж годишно, за да прави скрининг за гръбначно изкривяване. Ако няма оплаквания, това изпъкване на гръдната кост, няма да се отрази на детето ви. Добре е да ходи на плуване, тъй като то спомага за правилното и по-доброто развитие на гръдния кош при децата. Ако има оплаквания го заведете на детския пулмолог, който го е наблюдавал за бронхиалната астма, за да направи спирометрия, за да оцени функцията на белия му дроб.

Поздрави,
д-р Кисьова
Д-р Галина Кисьова
Педиатър, МБАЛ "Тракия"-ЕООД
Консултант за националния здравен портал- Framar.bg
телефони: 0882948468; 0898227819
email: dr.kisyova@abv.bg
Dr Galina Kisyovа
 
Мнения: 747
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:43

Re: Рахит - онлайн консултация с Детски лекар

Мнениеот mi6o » 15 Апр 2014, 23:26

Здравейте! Ако съм сбъркала начина за задаване на въпрос, то моля да бъда извинена. Моят въпрос е относно рахита и по-точно при установен рахит на бебчето, може ли да лежи по корем или е противопоказно за него в този случай? Ако се допуска лежане по корем, то има ли ограничение на времето, което да прекара по коремче - понеже моето бебче постоянно има газове и все гледа да се обърне по коремче, а аз се притеснявам да не би да си навреди по този начин.
Благодаря Ви!
mi6o
 
Мнения: 3
Регистриран на: 07 Мар 2014, 12:59

Re: Рахит - онлайн консултация с Детски лекар

Мнениеот Dr Galina Kisyovа » 18 Апр 2014, 20:05

mi6o написа:Здравейте! Ако съм сбъркала начина за задаване на въпрос, то моля да бъда извинена. Моят въпрос е относно рахита и по-точно при установен рахит на бебчето, може ли да лежи по корем или е противопоказно за него в този случай? Ако се допуска лежане по корем, то има ли ограничение на времето, което да прекара по коремче - понеже моето бебче постоянно има газове и все гледа да се обърне по коремче, а аз се притеснявам да не би да си навреди по този начин.
Благодаря Ви!


Здравейте,
уточнихте ли лечението с лекаря на детето. Може да го слагате и по корем, но е най-добре да стоите до него и да го държите в началото по няколко минути или докато видите, че бебето се е изморило. Постепенно, ако се чувства добре може да увеличите времето.

Поздрави,
д-р Кисьова
Д-р Галина Кисьова
Педиатър, МБАЛ "Тракия"-ЕООД
Консултант за националния здравен портал- Framar.bg
телефони: 0882948468; 0898227819
email: dr.kisyova@abv.bg
Dr Galina Kisyovа
 
Мнения: 747
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:43

Re: Рахит - онлайн консултация с Детски лекар

Мнениеот s_ivelina » 22 Апр 2014, 21:30

Може ли да давам рибено масло на малката за по здрави зъбчета,понеже сега и предстои поникване на зъбчетата..долната челюст на две места се вижда ясно,че са набъбнали,подути са ..искам да има здрави зъбки и здрави кости.препоръчаха ми да й давам рибено масло..дайте съвет..Благодаря!
s_ivelina
 
Мнения: 231
Регистриран на: 02 Фев 2014, 11:26

Следваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта