Рехабилитация и възстановителни процедури

В този раздел на нашия форум можете да задавате въпроси, свързани с физиотерапия, рехабилитация и възстановителни процедури, да споделяте мнение и да получите съвет.

Re: Рехабилитация и възстановителни процедури

Мнениеот Plamen Georgiev » 12 Мар 2016, 16:57

Здравейте!

Много се радвам, че сте намерили рехабилитатор, с който да работите. Аз мога да Ви дам само някои насоки и основни упражнения, а целия процес и възстановяването да се следи от лекар и рехабилитатор.

Вкъщи може да правите основни упражнения за глезената става и стечинг за ахилесовото сухожилие. Такива може да намерите в статията упражнения при тендинит на ахилесовото сухожилие. Правете ги 1-2 пъти дневно, а като започнете да играе, задължително правете стечинг за ахилеса след тренировка. Ако нямате болка при ходене и упражнения, може постепенно да увеличите натоварването и да допълните с други. Когато сухожилието почти възстановено и болките изчезнат се включват упражнения за укрепване на ахилесовото сухожилие. Те могат да се използват и с профилактична цел.
Обсъдете нещата с вашия рехабилитатор и преценете какви упражнения и с каква дозировка да правите.

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Рехабилитация и възстановителни процедури

Мнениеот nutella » 16 Мар 2016, 21:40

Благодаря много за изчерпателният отговор!
Днес бях на преглед и ми казаха още един месец да не стъпвам на крака,искат да зарасне максималмно добре заради платините. :roll: Все пак не разгадаха каква е подутината на ходилото ми :mrgreen: ,но от четене в нета подозирам,че е падане на свода. :-| Физиотерапевтката ми препоръча да търкалям топка с бодли за това,дано има някакъв ефект.Въпросът ми е: ще мога ли да се възстановя след толкова дълъг период (16 седмици :cry: ),това нормален срок ли е,или трябва да потърся второ мнение?
nutella
 
Мнения: 12
Регистриран на: 02 Мар 2016, 11:23

Re: Рехабилитация и възстановителни процедури

Мнениеот Plamen Georgiev » 17 Мар 2016, 10:36

Здравейте!

Следвайте препоръките на ортопеда си, продължавайте с упражненията и всичко постепенно ще се нормализира. При счупванията в областта на глезена, особено по-тежките, е нормално възстановяването да продължи с месеци и да има отоци, болка и ограничение в движението в този период.

Възможно вследствие на обездвижването да има и падане на сводовете на ходилото, поради това че мускулите не са били активни. За да се установи това се прави плантограма (отпечатък за диагностика на плоскостъпие). Такива апарати за диагностика има в някои ортопедични магазини, но и физиотерапевта Ви може също да го прецени.

За да засилите мускулите на ходилото може да включите и упражнения за плоскостъпие.

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Рехабилитация и възстановителни процедури

Мнениеот nutella » 17 Мар 2016, 16:50

Благодаря за отговора,г-н Георгиев!Малко ще е сложно да изпълнявам всички тези упражнения,понеже ми е забранено да стъпвам,но ще използвам каквото мога.Съвсем различно е,когато ти обясняват,чувстваш се по-спокоен. :smile:
Благодаря още веднъж!
nutella
 
Мнения: 12
Регистриран на: 02 Мар 2016, 11:23

Re: Рехабилитация и възстановителни процедури

Мнениеот Plamen Georgiev » 18 Мар 2016, 09:41

Здравейте!

Това, че не трябва да стъпвате на крака означава, че не трябва да прехвърляте тежестта си върху него. Тези упражнения са от седеж и при тях няма натоварване на глезените, макар ходилата да се поставят на пода. Самите упражнения имат за цел да тонизират мускулите на ходилото и да подобрят подвижността му, като отчасти включват и движения в глезените. Не би трябвало да има проблем да ги изпълнявате.

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Рехабилитация и възстановителни процедури

Мнениеот nutella » 08 Апр 2016, 19:01

Здравейте,г-н Георгиев!
Отново аз. :mrgreen:
Последните седмици ми прилагат терапия с ток-не знам защо бях останала с впечатление,че не може при моя случай ,но ме успокоиха,че няма проблем.След процедурата(половин час) имам дискофорт,което сигурно е нормално.Днес обаче след като се върнах вкъщи след процедура(правя 2 пъти в седмицата),исках да измия крака си и изпуснах тубата със шампоан върху него :oops: (и то от 1 литър :mrgreen: ).Падна върху крака ми,точно над мястото,където е едната платина. :-|
Така,ако вече сте спрели да се смеете :mrgreen: (и на мен ми звучи абсурдно,признавам :grin: ),ето и въпроса ми-възможно ли е да съм наранила мястото,или да съм разместила нещо :cry: ,защото ме боли на моменти цялата долна част на крака,или е по-скоро заради процедурите днес,при която ми сложиха ток на повече места?
Знам,че звучi глупаво,но след като си пазил крака си от всяко нараняване и удар толкова време,всяка различна болка те ужасява. :???:
nutella
 
Мнения: 12
Регистриран на: 02 Мар 2016, 11:23

Re: Рехабилитация и възстановителни процедури

Мнениеот Plamen Georgiev » 11 Апр 2016, 09:29

Здравейте!

Апаратната физиотерапия с ток, позната още като електролечение, може да се използва дори при метални импланти в тялото - това не трябва да Ви притеснява. Нормално е по-време и след процедурите да имате лек дискомфорт, все пак при физиотерапия се оказва въздействие с различни физични фактори, на които тялото реагира. Единствено е проблем, ако имате индивидуална непоносимост към ток, но това сравнително рядко.

Долната част на ходилото вероятно Ви боли поради друга причина. Може наистина да имате спадане на сводовете или да резултат от обездвижването на самите мускули. Също така блоката може да произлиза от плантарната фасция, която представлява лента от съединителна тъкан, минаваща по цялата долна част на ходилото.

Това със шампоана е неприятно, но трудно може да е причинило някаква увреда. Все пак целта на пластините е да фиксират костите здраво и трудно можете да ги разместите. От самия удар обаче може да се получи натъртване, което да причини болка, оток и посиняване. Това съчетано с вашите проблеми, може да Ви създаде временен дискомфорт и болка, но не е нещо сериозно.

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Рехабилитация и възстановителни процедури

Мнениеот nutella » 11 Апр 2016, 15:27

Благодаря много за отговора!
Изобщо болката вече не ме притеснява толкова(стига да няма сериозни последици),вече се справих с първоначалната паника и всичко е наред. :grin: Много помагате с отговорите си,благодаря!
Хубав следобед!
nutella
 
Мнения: 12
Регистриран на: 02 Мар 2016, 11:23

Re: Рехабилитация и възстановителни процедури

Мнениеот Plamen Georgiev » 13 Апр 2016, 09:28

Здравейте, nuttella!

Радвам се, че се справяте и рехабилитацията върви добре!

В тази статия може да видите някои полезни упражнения за домашна рехабилитация и да прочете за възстановяването след фрактура на глезена.

Възстановяване след фрактура на глезена при спортисти

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Рехабилитация и възстановителни процедури

Мнениеот nutella » 19 Апр 2016, 11:47

Здравейте,г-н Георгиев,ето ме отново с въпроси. :smile:
Позволиха ми да частично стъпване,само 10-15кг. :sad: и ми препоръчаха да си купя walker boot.
Само че рехабилитаторката в болницата ми каза,че този ботуш няма да ми е ообено полезен,тъй като е за предпазване предната част на ходилото,а при мен счупването е на тибия/фибула.И сега се чудя,да купувам,или не? :roll: По-сигурно е,че ще си търся някакъв велоергометър за вкъщи,понеже в болницата(физиотерапията) нямат и са съгласни с мен(след Вашия съвет :smile: ),че е добре да ползвам.
Също така-какво точно значи да поставиш тежест 10кг.,обясниха ми,че се пробва с кантар колко са 10кг.,и след това?Как ще определям всеки път,колко са 10 кг,при стъпване? :grin:
nutella
 
Мнения: 12
Регистриран на: 02 Мар 2016, 11:23

ПредишнаСледваща

Назад към Физиотерапия и рехабилитация

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта