Рехабилитация и възстановителни процедури

В този раздел на нашия форум можете да задавате въпроси, свързани с физиотерапия, рехабилитация и възстановителни процедури, да споделяте мнение и да получите съвет.

Re: Рехабилитация и възстановителни процедури

Мнениеот nadejda8791 » 23 Мар 2017, 23:19

Здравейте д-р Пламен Георгиев.
Вашето мнение е важно за мен.
Август 2015 г ,изкълчих лошо ляв глезен.След проведено лечение с Репарил гел,риванол и НСП - нестероидни противовъзпалителни лекарствени препарати,обездвижване с наглезенка,все още имам проблем с глезена.За съжаление не ми дадоха повече от 3 дни болничен (т.е. личния ми лекар даде,но работодателя -не и трябваше да работя с изкълчения глезен на 3тия ден от изкълчването).На снимката ,не се показа нищо,нямаше разтегнати връзки и усукване .От края на Септември 2015г ,започнаха много силни болки в кръста и гърба. Тогава не можех да натоварвам напълно левия глезен и цялата тежест се пренесе на десния крак.Предната година Май месец 2016 г ,бях на рехабилитатор и кинезитерапевт ,който ми изписа отново НСП - мелоксикам,и миорелаксант - баклофен за 15 дни.Всичко беше ок,само че много ми се спеше от миорелаксанта.По времето на прием на тези лекарства нямах болки.Казаха ми,че мускулатурата около кръста особено от дясната страна е много стегната и не можаха да ми отнемат от напрежението-мануална терапия.
В момента при всяко едно натоварване (аз работя на крак по цял ден между 10ч и 12 ч смени) ме боли много.Но не мога до безкрай да приемам лекарства.Боли ме и кръста и гърба и глезена ми се подува.
Въпроса ми е-трябва ли ми отново снимка ,ЯМР или друг метод,първо за да установим какво ми има? Или е добре да проведа кинезитерапия и рехабилитация + някаква фореза ?Дали и какво направление да си взема и ако е възможно да ме насочите към медицинско заведение?От гр.София съм. Благодаря.
Поздрави.
nadejda8791
 
Мнения: 3
Регистриран на: 19 Юни 2015, 20:16

Re: Рехабилитация и възстановителни процедури

Мнениеот Plamen Georgiev » 24 Мар 2017, 15:38

Здравейте!

Според мен има голяма вероятност проблемите с гърба и кръста да имат пряка връзка с навяхването на глезена. Много често при проблеми с единия крак страда гръбначния стълб, защото при щаденето на крака се нарушава походката, което води до мускулен дисбаланс в цялото тяло. Самият мускулен дисбаланс може да провокира, освен мускулните болки и схващания, и неврологични проблеми, свързани с коренчетата на нервите излизащи от гръбначния стълб.

На първо място трябва да се определи от какво естество са проблемите с гърба и кръста. Въпросът е дали се касае за мускулен проблем или има засягане на коренчета на нерви (радикулит). Ако проблемът е неврологичен и има съмнение за дискова херния не е лишено от смисъл да се направи ЯМР, но това трябва да се прецени от лекар (ортопед или невролог). Стандартно лекарите първо изискват рентгенова снимка, на която могат да се видят разстоянията между прешлените, ошипявания и гръбначни изкривявания. За съжаление обаче мекотъканните нарушения не могат да се видят на снимката.

За съжаление не мога да ви насоча към конкретно лечебно заведение или лекар, но може да попитате личния си лекар. Той трябва да ви издаде направление за физиотерапия, което покрива определен брой процедури. Самите процедури ще ви ги назначат на място съобразно състоянието ви. Обикновено това е апаратна физиотерапия, но според мен е добре да се насочите и към лечебни масажи и кинезитерапия, която евентуално да доплатите.

Това, с което сами да си помогнете е вечер да поставяте на крака на високо и да поставяте пакет с натрошен лед (увит във влажна кърпа) за 10-15 мин.

Също така може да си вземете някакакъв продукт за мазане от тази група локални продукти за ставна и мускулна болка

Освен това, може да опитате и с някои лесни, но ефикасни упражнения за гърба и кръста.
Лесни упражнения при болки в гърба и леки гръбначни изкривявания

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Рехабилитация и възстановителни процедури

Мнениеот nadejda8791 » 25 Мар 2017, 11:48

Plamen Georgiev написа:Здравейте!

Според мен има голяма вероятност проблемите с гърба и кръста да имат пряка връзка с навяхването на глезена. Много често при проблеми с единия крак страда гръбначния стълб, защото при щаденето на крака се нарушава походката, което води до мускулен дисбаланс в цялото тяло. Самият мускулен дисбаланс може да провокира, освен мускулните болки и схващания, и неврологични проблеми, свързани с коренчетата на нервите излизащи от гръбначния стълб.

На първо място трябва да се определи от какво естество са проблемите с гърба и кръста. Въпросът е дали се касае за мускулен проблем или има засягане на коренчета на нерви (радикулит). Ако проблемът е неврологичен и има съмнение за дискова херния не е лишено от смисъл да се направи ЯМР, но това трябва да се прецени от лекар (ортопед или невролог). Стандартно лекарите първо изискват рентгенова снимка, на която могат да се видят разстоянията между прешлените, ошипявания и гръбначни изкривявания. За съжаление обаче мекотъканните нарушения не могат да се видят на снимката.

За съжаление не мога да ви насоча към конкретно лечебно заведение или лекар, но може да попитате личния си лекар. Той трябва да ви издаде направление за физиотерапия, което покрива определен брой процедури. Самите процедури ще ви ги назначат на място съобразно състоянието ви. Обикновено това е апаратна физиотерапия, но според мен е добре да се насочите и към лечебни масажи и кинезитерапия, която евентуално да доплатите.

Това, с което сами да си помогнете е вечер да поставяте на крака на високо и да поставяте пакет с натрошен лед (увит във влажна кърпа) за 10-15 мин.

Също така може да си вземете някакакъв продукт за мазане от тази група локални продукти за ставна и мускулна болка

Освен това, може да опитате и с някои лесни, но ефикасни упражнения за гърба и кръста.
Лесни упражнения при болки в гърба и леки гръбначни изкривявания

Поздрави!

Здравейте!
Благодаря за изчерпателния отговор!
Бивш спортист съм волейболистка и никога през спортната ми кариера не съм имала проблеми и изкълчвания,които са нещо нормално за този вид спорт.Не съм предполагала и ,че ще ми се случи ,тъй като много внимавам къде и как ходя.Но просто се подхлъзнах на едни мокри листа!След това изкълчване спрях и да спортувам-наистина каквото и упражнение да захвана,кръста много ме боли и как да го определя "треперят ми мускулите" ,когато опитам да го натоваря.Опитвам да правя през два дни упражнения на Норбеков ,които ми помагат до определена степен.Възпитана съм от семейство на спортисти,а аз самата съм и фармацевт.Имам много от локалните мазила за глезена с различни съставки,но факт- не помагат.Професията ми е да съм на крак.Не мога да го избегна , а в къщи имам домакинска работа.Не съм с наднормено тегло-напротив 180см на 58кг.(доста от мускулатурата ми вече я няма по горната част на тялото ,особено кръста)НО нещото което ми спомена един физиотерапевт е че имам плосък гръб!Което до сега никой не ми беше казвал.Възможно ли е да ме насочите какво е това и дали има пряка връзка с болките ми?
Благодаря Ви сърдечно!
Поздрави
nadejda8791
 
Мнения: 3
Регистриран на: 19 Юни 2015, 20:16

Re: Рехабилитация и възстановителни процедури

Мнениеот Plamen Georgiev » 28 Мар 2017, 17:14

Здравейте!

Вие знаете, че стойката и походката на човек са пряко свързани с мускулите на гърба и позицията на гръбначния стълб. Много често при промяна на физическата активност, както при вас спирането на спорта, може да доведе до проблеми. На първо място мускулатурата, която преди това е значителна, отслабва и намалява, а тя главен фактор за поддържането на гръбначния стълб в правилно положение. Реално и този фактор може да има отношение към проблемите ви.

Плоският гръб е такова положение при което е се променят физиологичните извивки на гръбнака, като главата се привежда,а поясната и гръдни извивки се изглаждат. При това тазът се завърта назад, а така цялостната стойка се променя. Поради това, че извивките на гръбнака се нарушават, това натоварва прешлените в най-натоварените зони, най-често на кръста и шията, което създава проблеми.

Повече може да прочете в статията Плосък гръбначен стълб

Моят съвет е да се консултирате с ортопед, който да оцени цялостно проблема, а на снимката може да се види, ако има някакви изменения (като шипове) на самите прешлени и разстоянията между тях.

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Рехабилитация и възстановителни процедури

Мнениеот nadejda8791 » 09 Апр 2017, 09:27

Благодаря Ви!
Да,наясно съм с анатомията на гръбначния стълб и за съжаление е вярно всичко това,което ми описахте.
Когато имам готови изследвания,ще ви пиша,за да кажа какво се случва.
Благодаря Ви.
Поздрави.
nadejda8791
 
Мнения: 3
Регистриран на: 19 Юни 2015, 20:16

Re: Рехабилитация и възстановителни процедури

Мнениеот Tendo » 03 Май 2017, 21:20

Здравейте, тазобедрената ми става пука при качване на стълби без болка, но от 1-2 дена ме боли при ходене. Пукането се получи когато натоварвах повече десният ми крак понеже имах контузия на левия крак (колянна става) и може би съм пренатоварил десният ми крак за сметка на левия, и сега тазобедрената става пука. Ако загрявам ставата с упражнения при самото въртене се усеща (това се отнася и за другия крак) прескачане (от вътрешната страна до/около кокала) и се чува силно. Болката при ходене се усеща встрани около кокала.

Ако може да си изкажете мнението ще съм благодарен.
Tendo
 
Мнения: 1
Регистриран на: 03 Май 2017, 20:11

Re: Рехабилитация и възстановителни процедури

Мнениеот Plamen Georgiev » 10 Май 2017, 17:01

Здравейте!

Много често при проблем в единия крак другия се претоварва. Освен това, при проблем дори с една става се нарушава походката и това се отразява негативно на баланса на мускулите на долните крайници и дори на гръбначния стълб. Така някои мускули се претоварват, а други отслабват и често се получава щракане и пукане при ходене.

Най-вероятно се касае за мускулно-сухожилен проблем, но ако болките продължат е добре да ви прегледа специалист ортопед, който да определи причината за болката. След определена възраст, често се отключват проблеми със ставите и трябва да се направи снимка, за да види в какво състояние е проблемната става.

В домашни условия може да правите различни упражнения за раздвижване.

Може да опитате с тези: Упражнения при щракаща тазобедрена става

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Рехабилитация и възстановителни процедури

Мнениеот Пеньо » 19 Авг 2018, 12:09

Здравейте на 30.07.18 след катастрофа ми е направена операция с два импланта на подбедрицата ниско долу преди глезена и двете кости са с фрактура.Ортопедите които ме оперираха ми казаха че няма да имам гипс и да не стъпвам на болния крак до третия месец зависи от калцирането един месец след операцията сън на контролна снимка . Въпросът ми е защо нямам гипс или някакъв протектор и трябва ли да предприема отсега някаква рехабилитация .
Пеньо
 
Мнения: 2
Регистриран на: 19 Авг 2018, 11:51

Re: Рехабилитация и възстановителни процедури

Мнениеот Plamen Georgiev » 11 Сеп 2018, 09:21

Здравейте!

Когато се счупването се лекува оперативно костите се фиксират добре и това обезсмисля поставянето на гипс. Няма нужда да се притеснявате от това стига да не стъпвате върху него и да не го претоварвате. Този вариант на лечение е много по-ефективен, защото по този начин рехабилитацията може да започне по рано и възстановяването е по-бързо. Следвайте съветите на лекуващия лекар, той е най-наясно с вашето състояние. Това се отнася и до това кога да започнете с рехабилитацията. Контролната снимка ще покаже дали зарастването е нормално и след това лекарят ще ви даде напътствия какво да правите.

В домашни условия може да правите основни упражнения за крайника, спазвайки препоръките на лекаря.

Повече информация за рехабилитацията при фрактури в областта на глезена може да прочетете в статията:

Възстановяване след фрактура на глезена при спортисти

Поздрави и бързо възстановяване!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Рехабилитация и възстановителни процедури

Мнениеот Пеньо » 13 Сеп 2018, 23:28

Благодаря ви за отговора минах контролен преглед преди два дена и понеже имам раздробена фрактура на тибията с диаметър може би около 3см и лекуващия лекар каза че имам минимално получаване на първоначален калус иска се време ми каза и да наблегна на упражненията на глезена който вие ми препоръчахте за да има повече кръвоснабдяване на фрактурата с цел образуване на калус. Благодаря ви още веднъж др.Георгиев
Пеньо
 
Мнения: 2
Регистриран на: 19 Авг 2018, 11:51

ПредишнаСледваща

Назад към Физиотерапия и рехабилитация

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта