Рехабилитация и възстановителни процедури

В този раздел на нашия форум можете да задавате въпроси, свързани с физиотерапия, рехабилитация и възстановителни процедури, да споделяте мнение и да получите съвет.

Re: Рехабилитация и възстановителни процедури

Мнениеот Румяна.Стоянова » 20 Окт 2018, 11:01

Здравейте ,оперирана съм от дискова херния на l5 s1 преди 18 дена .Прочетох че в този форум давате доста добри съвети за рехабилитация и възстановяване.Тъй като в болницата напътствията бяха доста оскъдни ,моля да ми отговорите на някои въпроси защото се чувствам много депресирана и изплашена от възстановяването ми ,а до другата контрола има цял месец.Операцията ми мина успешно ,крака ми в болницата беше леко изтръпнал но вече не е .В къщи почувствах болки по хода на нерва но и те намаляха .Правя леки упражнения ,и разходки.Но след една по продължителна разходка започнах да усещам болка на мястото на хернията и в илаичната става и куцам.Това много ме притеснява .Преди операцията имах ужасни болки .Търпях ги 4 години но никога не съм куцала.Моля за съвет !Дали е нормално от натоварваме или е нещо мн обдзпокоително?Предварително благодаря!
Румяна.Стоянова
 
Мнения: 1
Регистриран на: 20 Окт 2018, 10:44

Re: Рехабилитация и възстановителни процедури

Мнениеот Plamen Georgiev » 30 Окт 2018, 11:26

Здравейте!

Нормално е да имате някакви неврологични симптоми и болка след операцията. На тялото му е нужно време да се възстанови, а за това обикновено е нужно много повече от месец. Аз ви препоръчвам да се свържете с рехабилитационен център и кинезитерпавет, с който да започнете да правите упражнения и възстановителни процедури. Това е изключително важно, защото мускулите около гръбначния стълб и трябва да укрепнат и да се възстанови техния баланс. Това ще ви даде и много повече увереност и ще може сама да работите за възстановяването си, без страх.

В началото се започва с леки упражнения с цел да се премахне дисбаланса и да се засилят мускулите стабилизиращи таза и гръбначния стълб и постепенно се увеличава натоварването. Това с разходките не е проблем, даже е добре, но е възможно да получавате болки при малко по-големи натоварвания. Според мен причината е липсата на стабилност поради слабост на мускулатурата, но това може да го прецени най-точно рехабилитатора, с който работите.

Поздрави и бързо възстановяване!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Рехабилитация и възстановителни процедури

Мнениеот ваня75 » 08 Дек 2018, 01:21

Здравейте
Искам да попитам, кога най рано мога да започна физиотерапия и рехабилитация след операция на скъсан менискус и хондропатия
Благодаря предварително за отговора
ваня75
 
Мнения: 10
Регистриран на: 26 Юни 2013, 10:39

Re: Рехабилитация и възстановителни процедури

Мнениеот Надя.Райкова » 08 Дек 2018, 16:53

Здравейте! В началото на тази година бях оперирана от луксация на петелата, възстановяването беше спокойно и наред, докато вчера не клекнах и не се получи силна болка. Посетих спешното и лекаря ми каза, че е просто травма и ще мине. Но болката се усилва , най- силна е под капачката на коляното и на мускула отстрани на бедрото. Когато крака е сгънат няма болка, но когато се изпъне е много силна. Моля ви препоръчайте ми какво да правя. С турурна шина съм - цяла с железа за поддържане, но при изправено положение болката е много силна, за предвижване изобщо не може да се говори. Изпращам и снимка от рентгена. Изобщо да обездвижвам или да раздвижвам?
Благодаря!
Прикачени файлове
Capture.JPG
Capture.JPG (50.78 KiB) Прегледано 1419 пъти
Надя.Райкова
 
Мнения: 2
Регистриран на: 08 Дек 2018, 16:25

Re: Рехабилитация и възстановителни процедури

Мнениеот Надя.Райкова » 09 Дек 2018, 03:05

Както и дали се вижда повреда на минискуса?
Надя.Райкова
 
Мнения: 2
Регистриран на: 08 Дек 2018, 16:25

Re: Рехабилитация и възстановителни процедури

Мнениеот Plamen Georgiev » 10 Дек 2018, 13:42

Здравейте, Надя!

Само по това, което сте написала и снимката не може да се каже какъв точно е проблема. Рентгеновата снимка не дава информация за менискус или кръстните връзки, а само за състоянието на костите. В случая се използва, за да се изключи луксация или друг проблем. Вероятно е да има някаква мекотъканна травма, но това трябва да го каже след съответните тестове или изследване. Засега щом имате силни болки следвайте стриктно съветите на лекуващия лекар и носете шината. Когато болките намалеят може да се мисли за възстановителни процедури раздвижване. Ако болките не намаляват, трябва да се потърси какъв точно е проблема. Може да има нараняване на менискус, връзка или сухожилие, но е трудно да се прецени какво е точно. Това може да направи само специалист.

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Рехабилитация и възстановителни процедури

Мнениеот Plamen Georgiev » 10 Дек 2018, 13:54

Здравейте
Искам да попитам, кога най рано мога да започна физиотерапия и рехабилитация след операция на скъсан менискус и хондропатия
Благодаря предварително за отговора


Здравейте, Ваня!

С рехабилитацията се започва според състоянието на пациента и когато лекарят прецени. Обикновено при физически активни и здрави пациенти може да се започне с щадящи процедури още първата седмица след операцията, но е добре те да бъдат под ръководството на кинезитерапевт или рехабилитатор. Той може да ви покаже и упражнения, които сама да правите вкъщи.Попитайте на контролния преглед вашия лекар, ако е пропуснал да ви каже.

Повече информация може да прочетете в статията: Възстановяване след скъсване на менискус при спортисти

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Рехабилитация и възстановителни процедури

Мнениеот sisence » 02 Авг 2020, 22:54

Здравейте, преди 10 дни Счупих подбедрица и ме о перираха. Болките са търпим, но имам оток под пръстите и зад коляното на сгъвката. Моля, кажете ми как да го лекувам и кога трябва да започна упражнения и рехабилитация. Лекарите казаха, че поне 3 месеца не трябва да стъпвам. Как тогава да правя упражнения???
sisence
 
Мнения: 1
Регистриран на: 02 Авг 2020, 22:49

Re: Рехабилитация и възстановителни процедури

Мнениеот Plamen Georgiev » 06 Авг 2020, 16:19

Здравейте,

в коя част на подбедрицата е счупването - към глезена или в средната част? И двете кости ли са счупени, каква е диагнозата? На колко години сте?

Рехабилитацията в такива случаи е индивидуална и зависи от много фактори. 3 месеца е е периода, в който не трябва да стъпвате на крайника и да го натоварвате, но ще можете да го движите в незасегнатите стави и да правите упражнения.

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Рехабилитация и възстановителни процедури

Мнениеот miramira055 » 22 Дек 2020, 21:32

Здравейте!Моля Ви за насока относно избирането на ортеза след сваляне на гипса на фрактура на радиуса на типично място плюс втора на една от малките гривни костици (май беше ос трапециус).Касае се за възрастна жена.Бкагодаря и Ви пожелавам здраве и светлина
miramira055
 
Мнения: 1
Регистриран на: 22 Дек 2020, 21:20

ПредишнаСледваща

Назад към Физиотерапия и рехабилитация

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта