Кълнове – покълване и рецепти с тях!

Супер храни, здравословно пазаруване, качествени и полезни продукти, начин на хранене

Re: Използвате ли покълнали ядки за пречистване на организма?

Мнениеот Yunona » 25 Яну 2016, 17:29

Jully написа:Някой покълва ли си у дома, или си купувате готови, може ли да кажете какъв е метода на покълване на ядките?


Редовно си приготвям кълнове, при това без специална машинка (само такава още нямам вкъщи :grin: )
Най-често правя от слънчоглед, леща, жито (или лимец).
Просто е: измиваш семената добре (в няколко води или промиваш под течаща вода. След това ги накисваш в чиста вода (аз ползвам филтрирана) за една нощ. На сутринта ги отцеждаш и ги оставяш в пластмасова купа на не много дебел слой (не повече от половин пръст). Съхраняваш ги на тъмно (предпазени от дневна светлина). Изплакваш ги два пъти дневно, всеки път отцеждаш водата добре. Когато кълновете се покажат (25-72 часа при различните култури), прибираш кутията в хладилника. Там се запазват още 3-4 дни.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Използвате ли покълнали ядки за пречистване на организма?

Мнениеот Rali_hr » 25 Яну 2016, 17:35

Днес ще си направя имам един слънчоглед у нас стои и си чака реда, редовно си правя, от него пък стават наистина много бързо, за една нощ и покълва. :)
някой пробвал ли е да си направи обаче поници?
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Използвате ли покълнали ядки за пречистване на организма?

Мнениеот BeenieGal » 25 Яну 2016, 19:30

дали би станало със суров белен слънчоглед, вкъщи имам един и само аз си го ям, но е много, дали би могъл да покълне!
Аватар
BeenieGal
 
Мнения: 483
Регистриран на: 03 Окт 2014, 11:18

Re: Използвате ли покълнали ядки за пречистване на организма?

Мнениеот Yunona » 26 Яну 2016, 17:11

BeenieGal написа:дали би станало със суров белен слънчоглед, вкъщи имам един и само аз си го ям, но е много, дали би могъл да покълне!


Точно такъв слънчоглед се ползва за кълнове :) Давай смело - покълва бързо и е много вкусен!
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Използвате ли покълнали ядки за пречистване на организма?

Мнениеот Локумът » 26 Яну 2016, 17:31

BeenieGal написа:дали би станало със суров белен слънчоглед, вкъщи имам един и само аз си го ям, но е много, дали би могъл да покълне!

Абе всичкия ако го сложиш доста ще се узориш да го изядеш, пък бързо се разваля. :mrgreen:
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Re: Използвате ли покълнали ядки за пречистване на организма?

Мнениеот exotic » 26 Яну 2016, 18:23

Локумът написа:
BeenieGal написа:дали би станало със суров белен слънчоглед, вкъщи имам един и само аз си го ям, но е много, дали би могъл да покълне!

Абе всичкия ако го сложиш доста ще се узориш да го изядеш, пък бързо се разваля. :mrgreen:

То въпросът е дали ще покълне въобще, а не дали ще успее да го изяде, не зная дали се обработва по някакъв начин, за да не успее покълне :???:
exotic
 
Мнения: 360
Регистриран на: 15 Авг 2014, 13:29

Re: Използвате ли покълнали ядки за пречистване на организма?

Мнениеот miron » 27 Яну 2016, 10:44

Не покълва, защото няма влага, иначе щяха да ни продават само покълнал слънчоглед. :mrgreen:
miron
 
Мнения: 668
Регистриран на: 22 Мар 2015, 11:01

Re: Кълнове – покълване и рецепти с тях!

Мнениеот Грохот » 03 Окт 2016, 16:20

Покълнало жито или друго семе не е ли безвкусно и странно за ядене? На мен са ми интересни и свежи тези кълнове, които можеш да си ги сложиш вместо маруля, например.
Грохот
 
Мнения: 260
Регистриран на: 13 Май 2014, 13:13

Re: Кълнове – покълване и рецепти с тях!

Мнениеот amoreamore » 16 Май 2017, 14:39

Грохот написа:Покълнало жито или друго семе не е ли безвкусно и странно за ядене? На мен са ми интересни и свежи тези кълнове, които можеш да си ги сложиш вместо маруля, например.

няма кълнове, които можеш да сложиш вместо маруля, трябва да сложиш адски много, кълновете по-скоро са допълнение към храненето, отколкото основа.
Аватар
amoreamore
 
Мнения: 61
Регистриран на: 03 Апр 2017, 14:15

Re: Кълнове – покълване и рецепти с тях!

Мнениеот klarissa » 16 Май 2017, 16:11

Правила съм преди, когато бях в майчинство с дъщеря ми. Голяма играчка, постоянно садих разни там кългове, държахй ги влажни, после ги слагахме в салати. не е кой знае какво.
klarissa
 
Мнения: 133
Регистриран на: 17 Мар 2017, 15:57

ПредишнаСледваща

Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта