Синдром на раздразненото черво - мнения и въпроси

В този раздел на нашия форум можете да задавате въпроси, свързани с болести на храносмилателната система, да споделяте мнения и да получите съвет.

Re: Синдром на раздразненото черво - мнения и въпроси

Мнениеот anislav2184 » 01 Май 2020, 22:01

Здравейте,мъж съм на 44г.Преди 6 м.получих тъпи болки ниско в дясно на корема.Изпратиха ме на скенер със съмнения за апендицит,но не се оказа това,а резултата беше дивертикулит.Пих 10 дена ципрофлоксацин и нищо.Направена ми бе фиброколоноскопия,на която не се откри никаква патология(дивертикули?!). Изследвал съм калпротектин нормална стойност17.67. Премахнаха ми дори апендикса лапароскопски.При лапароскопската никакви други патология.От около месец болката се премести в ляво.Болката е тъпа,ежедневна,мъчителна,Проблеми с изхожданията нямам.На колоноскопията възможно ли е да не се вижда дивертикулно разширение?
anislav2184
 
Мнения: 1
Регистриран на: 01 Май 2020, 21:49

Re: Синдром на раздразненото черво - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 04 Май 2020, 13:45

anislav2184 написа:Здравейте,мъж съм на 44г.Преди 6 м.получих тъпи болки ниско в дясно на корема.Изпратиха ме на скенер със съмнения за апендицит,но не се оказа това,а резултата беше дивертикулит.Пих 10 дена ципрофлоксацин и нищо.Направена ми бе фиброколоноскопия,на която не се откри никаква патология(дивертикули?!). Изследвал съм калпротектин нормална стойност17.67. Премахнаха ми дори апендикса лапароскопски.При лапароскопската никакви други патология.От около месец болката се премести в ляво.Болката е тъпа,ежедневна,мъчителна,Проблеми с изхожданията нямам.На колоноскопията възможно ли е да не се вижда дивертикулно разширение?

Здравейте,
В случай че фиброколоноскопията е извършена екзактно наличието на дивертикули не би трябвало да се пропусне. Ако във вашия случай не е открито видимо болестно изменение, вероятно се касае за функционално нарушение като синдрома на раздразненото дебело черво или невровегетативна дисфункция. Потърсете съвет от гастроентеролог относно подходящ режим на хранене и диета, за да се минимизира дразненето на дебелото черво от различни храни.

С уважение,
Медицински отдел на Фрамар.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Синдром на раздразненото черво - мнения и въпроси

Мнениеот Роза.Александрова » 01 Юни 2020, 13:47

Здравейте! Моят проблем е от около година. Започнах да имам кървене при дефекация и то доста. Посетих гастроентеролог, които ме прегледа на ехограф и каза, че всичко е наред. Изписа ми Флебодия, пих ги около 2 месеца и кървенето спря. Но малко след като ги спрах пак започна, пак Посетих гастроентеролога, исках колоноскопия, но ми отказа и ми направи само ректоскопия, като каза че имам вътрешни и външни хемороиди. Пак започнах хапчетата, пак временно спря кървенето, после пак започна. Появи ми се и болка в ляво ниско точно в червото, като боцкане и спазми, понякога усещам и бокцкане към пикочния мехур, болката се усеща повече при движение, също при кашляне.. Започнах доста да се притиснява и отидох при друг гастроентеролог, който ми направи колоноскопия. Заключението е, че имам хемороиди, но за болката и боцкане то нищо не ми казаха, казаха че лигавицата е чиста... Но от какво тогава може да е болката, няма как да е без причина? Колко достоверна е колоноскопията и възможно ли е да се пропусне нещо? Да я правя ли пак на друго място, или да се доверя? Била съм и на гинеколог и там всичко е наред. След колоноскопията ми изписаха спазмомен и прокомбо, трети ден ги пия, но не виждам разлика, а и не ми дадоха обяснение за болката, даже и колит примерно не са казали да е. От какво може да е, имам ли повод за притиснение и да търся ли друг доктор да повторя изследаването? Правих го уж при добър гастентеролог със добра репутация, а пак не знам какво ми е?! Моля ви отговорете ми! Благодаря?!
Роза.Александрова
 
Мнения: 11
Регистриран на: 04 Дек 2019, 22:27

Re: Синдром на раздразненото черво - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 03 Юни 2020, 11:30

Роза.Александрова написа:Здравейте! Моят проблем е от около година. Започнах да имам кървене при дефекация и то доста. Посетих гастроентеролог, които ме прегледа на ехограф и каза, че всичко е наред. Изписа ми Флебодия, пих ги около 2 месеца и кървенето спря. Но малко след като ги спрах пак започна, пак Посетих гастроентеролога, исках колоноскопия, но ми отказа и ми направи само ректоскопия, като каза че имам вътрешни и външни хемороиди. Пак започнах хапчетата, пак временно спря кървенето, после пак започна. Появи ми се и болка в ляво ниско точно в червото, като боцкане и спазми, понякога усещам и бокцкане към пикочния мехур, болката се усеща повече при движение, също при кашляне.. Започнах доста да се притиснява и отидох при друг гастроентеролог, който ми направи колоноскопия. Заключението е, че имам хемороиди, но за болката и боцкане то нищо не ми казаха, казаха че лигавицата е чиста... Но от какво тогава може да е болката, няма как да е без причина? Колко достоверна е колоноскопията и възможно ли е да се пропусне нещо? Да я правя ли пак на друго място, или да се доверя? Била съм и на гинеколог и там всичко е наред. След колоноскопията ми изписаха спазмомен и прокомбо, трети ден ги пия, но не виждам разлика, а и не ми дадоха обяснение за болката, даже и колит примерно не са казали да е. От какво може да е, имам ли повод за притиснение и да търся ли друг доктор да повторя изследаването? Правих го уж при добър гастентеролог със добра репутация, а пак не знам какво ми е?! Моля ви отговорете ми! Благодаря?!

Здравейте,
Лечението на хемороидите се осъществява от хирург, а не от гастроентеролог. Описаната от вас болка може да се дължи именно на хемороидите, които дразнят лигавицата на ануса и правото черво, нервните окончания и подлежащите тъкани в областта на малкия таз. Колоноскопията, извършена от опитен гастроентеролог, е достоверен диагностичен метод и рискът да се пропусне друго изменение в областта на дебелото черво е минимален. За да се лекува правилно хемороидалната болест, ви съветваме да се консултирате с хирург.

С уважение,
Медицински отдел на Фрамар.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Синдром на раздразненото черво - мнения и въпроси

Мнениеот ицо1 » 17 Окт 2020, 01:39

Здравейте, симптомите ми са следните имам запек, болки,понякога на 3 ден например напрежение и желание за дефекация като при диария но изпражненията са малки .Имам също болки ниско в кръста и често уриниране посетих уролог и е някакъв нерв пия лекарство омник токас и това отшумя.Мисля дали е синдром на раздразнението дебело черво или трябва да посетя и невролог.Но навярно е понеже имам тези симптоми от доста време най вече напрежение, нервност,запек,усещане като при диария понякога но не е,болки.Особено когато съм навън.
ицо1
 
Мнения: 1
Регистриран на: 17 Окт 2020, 01:32

Re: Синдром на раздразненото черво - мнения и въпроси

Мнениеот Ивайла Накова » 23 Яну 2021, 04:21

Здравейте,

Въпросът ми е дали увреждането на чревната обвивка, което е причинено от прекомерна употреба на антибиотици, е обратим процес, т.е. дали чревната обвивка се възстановява?

Благодаря Ви.
Ивайла Накова
 
Мнения: 1
Регистриран на: 23 Яну 2021, 03:15

Re: Синдром на раздразненото черво - мнения и въпроси

Мнениеот Nikolaiiii » 17 Авг 2021, 16:11

Здравейте! Не е правилната тема, но не намирам по-подходяща! А и не знам какво точно да питам…
От поне няколко месеца след като се изходя и погледна тоалетната хартия при почистване и тя е зарината от дребни нещица наподобяващи люспи. Но са много, различни на цвят. От кафяви до бежави. Бях се стреснал, че са яйца на някакви паразити и пих такива билкови сиропи против паразити в стомаха. Но люспите не се махнаха. Големи са колкото макови зрънца, а и по малки. Различни на форма и наистина многобройни. И се отделят в голямо количество отделно от почистената субстанция. Все повече се чудя какво е това? Ям много разнообразна храна. Всеки ден за закуска овесени ядки или елда, плодове и зеленчуци, бобови култури, само пълнозърнест хляб с ядки. Викам да не са фибри тези неща.. не знам как изглеждат фибрите като цяло и дали са видими. Много е странно запитването ми, извинявам се за което.
Nikolaiiii
 
Мнения: 8
Регистриран на: 13 Ное 2019, 00:43

Предишна

Назад към Болести на храносмилателната система

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта