Спортни травми и заболявания

В този раздел на нашия форум можете да задавате въпроси, свързани с физиотерапия, рехабилитация и възстановителни процедури, да споделяте мнение и да получите съвет.

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот alibi3016 » 13 Мар 2017, 05:21

Здравейте д-р Георгиев! От една година имам болки в областа на гръбначният стълб м/у плешките. Преди спях по корем , но вече мога единствено на страни. Когато се събудя сутрин имам силна болка и скованост около мястото и надолу по целите мускули на гърба. След раздвижване болките в мускулите отминават, но остава слаба скованост и напрежение около гръбнака. И така всяка сутрин. След 4-5 часа сън се събуждам заради тези болки и се налага да ставам да се раздвижвам. Направени са ми два магнитни резонанса и сцинтиграфия и изследванията не показават абсолютно нищо. РЕнгенография на бял дроб също. Няколко пълни кръвни изследвания и пак всичко е в нормите. Въпросът ми е дали на такова място около гръбначният стълб и мускулите е добре да се прави някаква физиотеряпия или е противопоказно?
alibi3016
 
Мнения: 7
Регистриран на: 24 Юни 2015, 16:35

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Plamen Georgiev » 13 Мар 2017, 12:31

Здравейте!

Не сте написали на каква възраст сте и дали страдате от някакви хронични заболявания.

Физиотерапията, в това число масажът и апаратната физиотерапия, не противопоказни, освен ако нямате някакво сериозно заболяване. Според мен те ще Ви бъдат в ползва, защото те са едно от средствата, което често се препоръчва при хронични болки в мускулите и ставите, с добър ефект.

Според мен, щом не е доказано друго с изследванията, се касае за невралгия, радикулит свързани с претоварване и мускулен дисбаланс в областта на гърба.

Без притеснения може да опитате серия от лечебни масажи, може и в комбинация с апаратна физиотерапия. Добър вариант е да се насочите и към кинезитерапия и упражнения, които да правите вкъщи.

Посъветвайте се с личния си лекар къде може да направите такива процедури.

Вкъщи може да започнете с подобни леки упражнения:

Лесни упражнения при болки в гърба и леки гръбначни изкривявания

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот alibi3016 » 20 Мар 2017, 05:45

много ви благодаря за бързия отговор. всичко най- добро ви желая.
alibi3016
 
Мнения: 7
Регистриран на: 24 Юни 2015, 16:35

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Princes » 16 Сеп 2017, 22:51

От епикризата се установи:инкомплетна паракапсуларна лезия в задния рог на медиалния меениск;инфламирана медиопателарна плика с хипертрофия ;интактна ACL и PCLлатерален отдел и хондрални повърхности.Извърши се:реваскуларизация на задния рог на медиалния мениск,резекция на хипертрофиралата плика."Това значи ли чеимам проблем с менискуса и са ми го премахнали премахнали?
Princes
 
Мнения: 2
Регистриран на: 16 Сеп 2017, 22:47

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Princes » 16 Сеп 2017, 22:54

Да добавя че съм на 22 години и мога ли да се върна към спортни упражнения(тренирам волейбол).Минаха 2 месеца от операцията
Princes
 
Мнения: 2
Регистриран на: 16 Сеп 2017, 22:47

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Plamen Georgiev » 19 Сеп 2017, 10:40

Здравейте!

Преди време ви отговорих на въпроса за операцията


"При вашата операция са отстранили възпалена плика, която представлява остатъчна тъкан, която някои хора имат в колянната си става. При дразненето й може да се получи възпаление и болкова симптоматика, която се нарича плика-синдром и налага артроскопска операция. Не е описано да е премахнат мениск, а само, че е възстановено кръвообращението към него"

Не са премахнали менискус, но има налице увреда в него. Принципно операцията е артроскопска, което е по-нетравматизиращ вариант и възстановяването е по-бързо. За връщането обаче към тренировки, трябва да питате и ортопедът, който следи състоянието ви или кинезитерапевта, ако правите рехабилитация. Този процес понякога изисква време и период за пълна рехабилитация, който при всеки човек и проблем е различен. Обикновено младите спортисти се възстановяват за период от 6-8 седмици, при липса на усложнения или допълнителни противопоказания.

Започването на тренировки трябва да стане постепенно с плавна градация на натоварването.

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот jivkoj » 05 Яну 2018, 15:22

Здравейте, дъщеря ми спука кост на глезена и и сложиха гипс.
Крака е гипсиран от пръстите до малко под коляното.
Вчера, след като минаха 4 дни, на контролния преглед казаха, че нещата са наред и и сложиха гумен ток отдолу под петата за да стъпва на крака. Но сега е зима, и е добре като ходи на училище да е обут крака, но с тока гипса става много висок.
Дали ще е проблем, ако се махне тока и обуе върху гипса някаква по-голяма обувка, за да може да ходи?
Или тока е необходим, за да стъпва само върху петата и да не натоварва глезенната става?
jivkoj
 
Мнения: 1
Регистриран на: 05 Яну 2018, 15:21

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Plamen Georgiev » 08 Яну 2018, 14:04

Здравейте!

Токът е необходим да може да има стъпване с крака, но той да не понася тежестта на тялото. Затова в повечето случаи се слага само ток, а не цяла обувка. Има и обувки за гипс, които обхващат цялото ходило, а не само петата. Би могло вместо петата да се използва някаква пригодена обувка, но, така или иначе, на този етап не трябва да се натоварва крака. Най-добре следвайте препоръките на лекуващия си лекар.

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Радостин.Райков » 12 Фев 2018, 13:36

Здравейте д-р Георгиев! Преди 4 дни (без да загрявам краката си) се наложи да направя висок скок, при който си вдигнах колената рязко и бързо към гърдите си за да успея да се приземя, където при самото приземяване усетих болка под капачката на лявото ми коляно (може да се нарече остра). От тогава насам усещам сгъването и разтягане на лявото ми коляно един вид по-еластично в сравнение с преди(или в сравнение с десния ми крак),
не се усеща тази здрава опора, която обикновенно я има(по-слаба е) и често при разтягане/изправяне на левият ми крак, се чува леко пукане в капачката, и самата капачка може да се каже, че леко подскача нагоре или навън след което веднага се намества. Не изпитвам болки при слизане/качване на стъпала, клякане или скачане (освен ако е по-силно) също така нямам проблеми и при бягане, но след продължително бягане/вървене започвам да усещам напрежение под капачката и мускулите около лявото коляното. На 19 години съм и се занимавам с лека атлетика, но поради счупване на глезена на левия крак не съм тренирал от 6 месеца. Ще съм много благодарен ако ми препоръчате нещо, благодаря предварително!
Радостин.Райков
 
Мнения: 1
Регистриран на: 12 Фев 2018, 12:57

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Plamen Georgiev » 09 Мар 2018, 11:37

Здравейте!

Само по описаното е трудно да се каже за какъв точно проблем с коляното се касае. Ако няма силна болка и нестабилност, вероятно е просто травмиране на ставата или връзковия апарат и не се касае за по-сериозен проблем. Ако болката продължава задължително направете преглед при специалист ортопед, който при нужда ще ви назначи и допълнителни изследвания.

Много често при спортисти болката в коляното е свързана с така наречения пателофеморален синдром или коляно бегач. Той се получава вследствие от травматизиране на ставния хрущял на капачето.

Може на този етап да използвате различни гелове и кремове с противъзпалителен и обезболяващ ефект, като добър вариант е носенето на ортеза или поставяне на кинезиотейпинг. Допълнително може да правите физиотерапия и възстановителни упражнения.

Повече за проблема може да прочетете в статиите:

Болка в капачката на коляното при спортисти

Упражнения при болка в капачката на коляното (пателофеморален синдром)

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

ПредишнаСледваща

Назад към Физиотерапия и рехабилитация

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта