Спортни травми и заболявания

В този раздел на нашия форум можете да задавате въпроси, свързани с физиотерапия, рехабилитация и възстановителни процедури, да споделяте мнение и да получите съвет.

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Plamen Georgiev » 08 Май 2015, 13:20

Здравей!

Макар счупването в областта на глезена да е сериозна травма, ако всичко се е възстановило нормално, не би трябвало да има проблем със спортуването след 1 година от нея. Преминаването към бягането обаче трябва да стане постепенно и да се следи дали не се появява болка. Ако няма болка при продължително ходене и леко бягане, това означава, че всичко е наред и може постепенно натоварването да се увеличи. Ако се появи болка, се прави по-продължителна почивка, а ако болката не изчезне се търси мнението на лекар.

В статията "Възстановителна програма за връщане към бягане след травма" има примерна програма за връщане към спорт след травма. Най-важното е преминаването към бягане да стане постепенно, за да не се претоварва крака. Ако се появи болка, трябва да се потърси мнението на лекар специалист.

Ако има още въпроси, ще се радвам да бъда от помощ!

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот alibi3016 » 18 Юли 2015, 06:04

Здравейте д-р Георгиев!
На 32г. съм. Преди 4-5 години разтегнах много силно ляв аддукторен мускул. Получих голяма синина и болката в продължение на седмица беше много остра. След физиотерапия и почивка се възстанових за около 40 дни. Но забелязах, че малко преди това и до ден днешен след само леко потичване или рязко тръгване за спринт имам леко срязване на вътрешната част на бедрото или около сзгъвката която разделя крака от корема. Въпросът ми е: дали да търся проблема в адуктора, какви изследвания да направя и на коя част от тялото точно? Хронична ли е болката, защото я усещам при най-малкото натоварване вече с години? От една година имам и съмнение за спортна херния. Може ли всичко да е от адуктора и залавните му места? И дали проблем с адуктора може да даде болка и ниско долу в коремната област?
Благодаря ви!
alibi3016
 
Мнения: 7
Регистриран на: 24 Юни 2015, 16:35

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Plamen Georgiev » 20 Юли 2015, 12:09

Здравейте!

Не може само по описанието на оплакванията ви да се прецени какъв е проблема, но могат да се направят някои предположения, които биха били вероятна причина.
Според мен, както и вие предполагате, е вероятно проблема да идва от аддуктурната група мускули, по точно в залавното им място за пубиса (срамната кост). Вероятно острата травма на аддукторите е причина за последващо хронично възпаление в тази област. За да се изключат обаче други проблеми (като херния) и да постави точна диагноза трябва да се посъветвате с лекар. Това може да е специалист ортопед-травматолог или споретен лекар.

Повече информация за проблема може да намерите в статията Футболна болест - ARS комплекс

Може да разгледате и други интерсни статии в рубриката ни СПОРТНА МЕДИЦИНА

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот sminismu » 10 Сеп 2015, 12:22

Здравейте.Преди около две години на футболна игра,след замахване не успях да уцеля топката и в следствие на това скъсах четириглавия си бедрен мускул(rectus femoris).Въпроса ми е по какъв начин или дали съществува начин за напълно възтановяване,защото аз продължавам да играя футбол,но прочетох на доста места,че има доста голяма вероятност при следващо скъсване да остана инвалид.Вярно ли е това и ако е така,дали има начини за възтановяване
sminismu
 
Мнения: 1
Регистриран на: 10 Сеп 2015, 12:18

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Plamen Georgiev » 15 Сеп 2015, 12:00

Здравейте!

Винаги, когато в миналото е съществувало разкъсване на мускул съществува риск от повторна травма. Ако обаче лечението е било адекватно и рехабилитацията добра, този риск е по-малък. Просто, ако се появят някакви симптоми като болка или дискомфорт в мястото на травмата, трябва да се обърне внимание. При активен спорт наистина има по-голям риск от повторна травма, но това е защото самия риск от травми е по-висок. Може да се консултирате и със спортен лекар по въпроса.

Повече информация може да прочетете в статията: Травма на четириглавия бедрен мускул в спорта

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот ivan_georgiev_88 » 17 Ное 2015, 18:20

След счупването, което съм добавил в тази тема: obrazna-diagnostika-t12539.html#p105471
минаха вече около 20 дни а все още има малък оток дали е нормално заради невъзможността да движа пръста на този етап?
ivan_georgiev_88
 
Мнения: 4
Регистриран на: 17 Ное 2015, 18:06

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Plamen Georgiev » 20 Ное 2015, 11:50

Здравейте!

Нормално е да има оток след такъв тип фрактура. Понякога отокът се задържа по-продължително време, но с раздвижването на ръката нещата ще се подобряват. Добре е да попитате за физиотерапия и рехабилитация след премахване на шината.

Допълнителна информация за счупването може да намерите в Счупване на метакарпална кост и Счупвания в областта на китката, дланта и пръстите при спортисти

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот ivan_georgiev_88 » 20 Ное 2015, 22:51

Много Ви благодаря за отделеното време и изчерпателния отговор !
ivan_georgiev_88
 
Мнения: 4
Регистриран на: 17 Ное 2015, 18:06

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот eastman18 » 28 Ное 2015, 15:28

Здравейте,
Преди 5 дни бях на фитнес и предполагам, че се контузих там с вдигане от лег ( така наречената "лежанка" ). Получих много голяма мускулна треска и то за първа тренировка, защото не бях тренирал от месеци. Същата вечер през нощта ме заболя едното рамо, а на следващия ден и другото. Пих тонове аналгин но не помогна. На 2рия и 3тия ден ме болеше предимно вечерта,а през деня болеше леко само при определени движения. Вчера (4ия ден) потърсих помощ от личната ми лекарка, която изслуша симптомите ми и ми направи кратък физически тест. Свалих блузата и трябваше да си вдигна ръцете първо до 90 градуса а после над 90 градуса. После трябваше бавно да ги сваля. Всичко беше ок. Премести ми и ръцете зад гърба и ме попита дали усещам болка, но не усещах нищо. Лекарката ми каза, че нямам повод за притеснения и ми изписа ФЛамексин и Невробекс. Обаче аз забелязах някои проблеми. Когато си обувам панталон например и го издърпвам нагоре усещам болка в раменете. Когато съм си сложил ръката зад гърба (не когато друг ми я сложи) усещам също болка в раменете. Видях някои тестове в интернет за ротаторния маншон и ги изпълних и като цяло нямах проблеми с изключение на тези в които трябваше да си движа ръката зад гърба. Справях се но изпитвах болка. Като цяло направих много тестове и нямам загуба на сила нито рестрикция в движенията но при някои движения изпитвам болка. Когато съм в покой също ме преболява от време на време. Не знам какво да правя , да търся ли ортопед, дали ми има нещо сериозно, което би изисквало операции и тн (това не е вариант за мен!) или с почивка и противовъзпалителни се предполага че ще се възстановя ? Благодаря Ви предварително. На 21год. съм

https://youtu.be/MHlE5V180R4?t=4m43s това е единия от тестовете при които имам болка
eastman18
 
Мнения: 21
Регистриран на: 24 Окт 2014, 13:57

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Plamen Georgiev » 01 Дек 2015, 16:58

Здравейте!

По симптомите, които описвате, най-вероятно се касае за увреждане на ротаторния маншон. Принципно предната част на рамото е слаба зона и често се получават подобни травми. Най-вероятно се получило разтежение на мускул или сухожилие на някой от мускулите ротатори в рамото (ротаторен маншон). Нормално би трябвало болката с времето да отшуми, но понякога може възпалението да се задълбочи и да хронифицира. Ако до няколко седмици няма подобрение е най-добре да потърсите ортопед. При всички положения е хубаво да направите един курс физиотерапия. Направление може да си вземете и от личния лекар.

Повече информация може да прочетете в статията Разкъсване и увреди на ротаторния маншон в спорта

Не обездвижвайте напълно ръката просто я пазете от големи натоварвания (като вдигане от лежанка) за известен период от време. Започнете с леки упражнения и постепенно увеличавайте натоварването. Важни са и стречинг упражненията.
Може да използвате някои от тези упражнения за укрепване на мускулите ротатори на рамото (ротаторен маншон)

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

ПредишнаСледваща

Назад към Физиотерапия и рехабилитация

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта