Спортни травми и заболявания

В този раздел на нашия форум можете да задавате въпроси, свързани с физиотерапия, рехабилитация и възстановителни процедури, да споделяте мнение и да получите съвет.

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот eastman18 » 07 Дек 2015, 13:08

Благодаря ви за отговора! Минаха вече 2 седмици от случката и ръцете са ми абсолютно безболезнени. Единственият проблем е, че все още не мога да правя физически натоварвания. Мистериозно ми е изчезнала силата, а за лицеви опори да не говорим мога да направя максимум 5 в момента... Може би трябва да почивам от тежки натоварвания някъде около месец ? И дали не е скъсано сухожилие или най-вероятно е само разтегнато? (притеснявам заради частичната загуба на сила, по-точно при лицеви опори)
eastman18
 
Мнения: 21
Регистриран на: 24 Окт 2014, 13:57

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Plamen Georgiev » 08 Дек 2015, 11:28

Здравейте!

Нормално е да има загуба на мускулна сила. Болката в началото винаги е свързана със съзнателно и несъзнателно обездвижване. Когато се каже "разтегнато сухожилие" се има предвид, че има разкъсване на минимален брой сухожилни влакна (до 10%), просто трябва време те да се възстановят. Щом има само загуба на сила най-вероятно не е сериозна увредата, още повече, че няма болка.

Започнете със леки силови упражнения с малки тежести, които не предизвикват болка. Задължително преди това загрявка и след тренировката лек стречинг за засегнатите мускули.

Упражнения за стречинг може да видите в Основни стречинг упражнения при тренировка, за самия стречинг да прочете в Ролята на стречинга в спорта.

Имайте предвид, че натоварването трябва да е много постепенно, с около 10% на седмица, за да не се получат допълнителни увреди. Не правете силови упражнения въпреки болка, единствено при стречинга може да има лек дискомфорт.

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот eastman18 » 08 Дек 2015, 11:40

Plamen Georgiev написа:Здравейте!

Нормално е да има загуба на мускулна сила. Болката в началото винаги е свързана със съзнателно и несъзнателно обездвижване. Когато се каже "разтегнато сухожилие" се има предвид, че има разкъсване на минимален брой сухожилни влакна (до 10%), просто трябва време те да се възстановят. Щом има само загуба на сила най-вероятно не е сериозна увредата, още повече, че няма болка.

Започнете със леки силови упражнения с малки тежести, които не предизвикват болка. Задължително преди това загрявка и след тренировката лек стречинг за засегнатите мускули.

Упражнения за стречинг може да видите в Основни стречинг упражнения при тренировка, за самия стречинг да прочете в Ролята на стречинга в спорта.

Имайте предвид, че натоварването трябва да е много постепенно, с около 10% на седмица, за да не се получат допълнителни увреди. Не правете силови упражнения въпреки болка, единствено при стречинга може да има лек дискомфорт.

Поздрави!

Благодаря Ви много за отговора! Ще послушам съветите Ви :) Иначе реално болката ми изчезна за около 7-8 дни :)
eastman18
 
Мнения: 21
Регистриран на: 24 Окт 2014, 13:57

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот roxitu » 10 Яну 2016, 19:30

Здравейте!
Приятелят ми ходи всеки ден на фитнес и един от пътите каза,че нещо е изпукало и от тогава се оплаква от постоянни болки в кръста от дясната страна,а на последък започна да го схваща и крака. Казва,че когато загрее болката намалява. В болницата го изпращат от един лекар на друг,а даже не могат да му поставят конкретна диагноза. Може ли да ми дадете съвет? Благодаря. :)
roxitu
 
Мнения: 1
Регистриран на: 10 Яну 2016, 19:13

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Plamen Georgiev » 18 Яну 2016, 10:18

Здравейте!

Най-вероятно приятелят ви е направил разтежение, което е довело до притискане на коренче на нерв или т.нар радикулит. В случая е важно той да бъде прегледан от невролог, който да прецени дали няма нещо по-сериозно. Ако болката намалее и отшуми за около седмица и се повлияе от нестероидни противовъзпалителни лекарства, това означава че е просто е травмирал кръста. Ако болката не премине, лекарят може да изиска скенер или ядрено магнитен резонанс.

В периода на остра болка и възпаление трябва да се избягват движенията, предизвикващи болка, но без пълно обездвижване. Стандартната терапия включва нестероидни противовъзпалителни и витамини от групата B. Впоследствие може да се започне с леки упражнения и да се включи лечебен масаж.

Повече информация може да прочетете в статията "Разтежение в областта на кръста при спортисти"

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот bojo » 06 Фев 2016, 15:24

Здравейте д-р Георгиев,
Близо две години страдах от хронични болки в коремните мускули, вследствие от претрениране при коремни преси и многократно хронифициране на същото, като си мислех, че е просто мускулна треска.
Да уточня, че съм на 48 г. и съм лекоатлет - спринтьор и се опитвам след повече от 20 г. прекъсване да се върна във ветеранския спорт.
Познат специалист по спортна травматология го определи като инсерционит, но не съм сигурен. Симптомите са само болки в коремните мускули/също като при мускулна треска/, понякога преминават и към захватното място на адуктора към срамната кост. Та вследствие на това, че си тренирам редовно/правих няколко прекъсвания от по 2-3 месеца без никакъв ефект/ – колкото позволяват болките, те не отшумяваха почти 2 години.Особено се изостря и е почти непоносима болка при спринтове на 100%.
След 2-3 месеца без оплаквания, преди няколко дни се появи отново след един крос от 15 км? Веднага започнах да пия МИГ 400 и още на другия ден отшумя напълно. И аз извърших великата глупост още същия ден да отида да правя отсечки на 100% Болката се изостри още-повече.Продължих с МИГ 400 – в рамките на 4-дневния цикъл и ето, че вече пак съм добре.
Въпросът ми е колко време следва да почивам преди да го натоваря на 100%.
Става въпрос, че повече от 2-3 дни пълна почивка не мога да си позволя. Предстои Балканиада след около месец.
bojo

Мнения: 1
Регистриран на: 06 Фев 2016, 09:40
Върнете се в началото
bojo
 
Мнения: 3
Регистриран на: 06 Фев 2016, 10:40

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Plamen Georgiev » 09 Фев 2016, 17:04

Здравейте!

Поздравления за това, че сте решили да се върнете към спорта, но бъдете малко по-внимателен с максималните натоварвания.

По това, което ми описвате, най-вероятно наистина се касае за инсерционит или друго микротравматично увреждане. Още повече, това че се повлиява от нестероидни противовъзпалителни средства, говори за някакъв възпалителен процес на мускулите и сухожилията. Това е най-големия проблем на всички хронични заболявания, че всяко едно пиково натоварване може да ги обостри и болката да се появи отново. Това че след появата на болката сте продължили да натоварвате, най-вероятно е довело до задълбочаване на проблема. При хроничните травми на сухожилията, проблемът идва от това, че те са слабо еластични и при голямо натоварване се получават малки разкъсвания, най-често в областта на заглавното им място (инсерцията). След това се появява възпаление, а всяко допълнително натоварване нанася още травми и го обостря. От друга страна, самите сухожилия са слабо кръвоснабдени и това изключително много забавя процеса им на възстановяване.

Моят съвет е да продължите с противовъзпалителните лекарства, но натоварването увеличавайте постепенно. Започнете с по-леки кросове, постепенно увеличавайте натоварването по дни и следете нещата. Ако болката започне да се обажда, намалете темпото и най-важното - не бягайте с болка. За съжаление хроничните травми са трудни за лечение и изискват продължително време за възстановяване. Не може да се каже колко време е нужно, за да се възстановите напълно, понеже има много фактори. Потърсете помощта на спортен рехабилитатор, който да работи с вас. Задължително правете достатъчна загрявка и стречинг упражнения след тренировка.

Повече информация може да прочетете в статиите:

Възстановителна програма за връщане към бягане след травма

Кремове, гелове и унгвенти използвани в спорта

микротравматични увреждания в спорта

Стречинг упражнения след бягане

Спортен травматизъм

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот milagros » 25 Фев 2016, 16:29

Здравейте,
от около месец имам леки болки в единия лакът, сякаш съм го ударила, но не съм. При натиск се усеща лека болка. Тази сутрин беше видимо подут и при натиск болката е по- осезаема като има леееко зачервяване . Работя на бюро и се питам дали е въможно от ежедневно облягане на въпросния лакът да се е получило , един вид, натъртване. Довечера съм на преглед при ортопед. Дали той е правилния специалист или съм за другаде? Ще съм благодарна , ако ми дадете някакво мнение и за евентуална причина , и за специалист, който трябва да посетя.
milagros
 
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Фев 2016, 16:08

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Plamen Georgiev » 29 Фев 2016, 10:26

Здравейте!

Щом болката продължава толкова време е по-вероятно да се получило хронично възпаление на сухожилие в областта. Най-често се касае са за латерален епикондилит, познат още като тенис лакът. Най-добре е да ви прегледа лекар ортопед, който да Ви постави точна диагноза и да Ви препоръча адекватно лечение.

Повече за проблема може да прочете в статията - Тенис лакът

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Контузия в глезена

Мнениеот NikolaRadoychev » 11 Мар 2016, 17:08

Здравейте,
Повече от година вече имам болки в двата глезена. Тренирам хандбал от 8 години.
Травмата в левия глезен беше при изкълчване и разкъсване на връзките. Оттогава имам ограничено движение. Въпреки обездвижването и краткия период на физио терапия.
В десния глезен имам остра болка при докосване на долната част на тибията. Силна остра болка при приклякане само с десния крак отново на същото място. Болката е след контузия получена при силно напрежение върху глезена и коляното при сблъсък в единоборство.

Имам снимки на десния глезен от вътрешната страна и отгоре и на левия глезен отгоре.
Ще се радвам да ми разясните проблема и дали има шанс за възстановяване?
снимките са тук: рентгенови снимки
NikolaRadoychev
 
Мнения: 3
Регистриран на: 11 Мар 2016, 16:59

ПредишнаСледваща

Назад към Физиотерапия и рехабилитация

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта