Спортни травми и заболявания

В този раздел на нашия форум можете да задавате въпроси, свързани с физиотерапия, рехабилитация и възстановителни процедури, да споделяте мнение и да получите съвет.

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот dideto2 » 16 Май 2016, 14:55

Здравейте,
Преди 4 месеца паднах и си счупих левия крак в глезена - счупване на фибулата и на тибията (точно в кокалчето)- имаше и изкълчване! Бях в гипс два месеца през които ми биха зибор и пиех Детралекс, идеос, остеозин и аспирин протект. След свалянето на гипса ми биха нова доза зибор и пих детралекс - спряха се идеоса и остеозина - доктора каза да не стъпвам на крака си още около месец, кракът ми беше отекъл! Сега два месеца след свалянето на гипса вървя без патерица или бастун, не изпитвам болка (нито преди нито сега) в областта на счупванията, но оттока си остава, нямам разтегливост в глезена! Искам да попитам това нормално ли е след толкова време? Правя компреси със студена вода и риванол, но няма ефект! Преди две седмици минах отново рентген костите са добре, но все още се вижда къде е счупването - доктора каза че имам болеста на зудек и ми назначи отново идеос и остеозин - реших да не съм с таблетки вече и времето се пооправи има слънце и си опекох яйчени черупки да ям - надявам се това да не е грешка от моя страна! Но въпроса ми е предимно нормално ли е още след толкова време да имам отток и ако да до кога трябва да спадне?
Благодаря предварително!
dideto2
 
Мнения: 3
Регистриран на: 16 Май 2016, 14:22

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот dideto2 » 16 Май 2016, 14:57

Пропуснах да спомена, че съм на 37години!
dideto2
 
Мнения: 3
Регистриран на: 16 Май 2016, 14:22

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Plamen Georgiev » 17 Май 2016, 17:50

Здравейте!

Възможно е наистина да сте получили атрофия на Зудек поради дългата имобилизация.
В този случай с крайника трябва да се работи внимателно и да не се правят драстични раздвижвания, масажи и дразнещи процедури.

Най-добре следвайте съветите на лекуващия си лекар и потърсете варианти за рехабилитация и физиотерапия. В домашни условия правете леки упражнения за пръстите и глезена и го поставяйте за 20-30 минути, няколко пъти на ден в оточно положение, повдигнат на високо.

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот dideto2 » 18 Май 2016, 09:21

Благодаря за отговора!
dideto2
 
Мнения: 3
Регистриран на: 16 Май 2016, 14:22

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот maria.ilieva » 21 Май 2016, 23:47

Здравейте, проблемът ми се състои в това, че скъсах менискус и предна връзка както се вижда от заглавието.На 15 години съм и не знам при кой лекар да правя операция.Мисля, че тя трябва и то задължително в най-скоро време,въпреки че докторите,при които ходих по-скоро част от тях казаха, че трябва да се направи след 1 2 години, но аз изпитвам ужасни болки дори при ходене.Ходих и на ЯМР заключението е че, имам хронично скъсана ПКВ и заден рог на менискус.Искам да ви попитам за мнение къде да правя операцията,защото е сигурно, че трябва да се направи и по кой точно метод и дали с импламнт,защото казват, че с имплант било най-добре.
maria.ilieva
 
Мнения: 1
Регистриран на: 21 Май 2016, 23:45

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Plamen Georgiev » 26 Май 2016, 14:01

Здравейте!

Не мога да Ви насоча към конкретно място и лекар, при който да си направите операцията. За методите е най-добре да се консултирате със специалист, който да прецени според състоянието Ви, кой ще е най-подходящ. В повечето случаи се работи с ендоскопски метод, който е много по-малко травматизиращ и възстановяването е по-бързо.

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот ivokuka » 29 Май 2016, 20:17

Здравейте,
имам спешна нужда от консултация. Смятам че имам т.нар. страничен тазов наклон, който създава впечатлението че дясната част около корема (паласката да го наречем) е много изпъкнала и по-голяма от лявата. До колкото разбирам това се дължи на неправилно разположение на тазовата кост (от неразвити мускули, неправилна стойка и т.н). Понеже в моите очи, разликата между двете ми "паласки" е огромна и доста неприятна, чудех се дали проблема е именно такъв за какъвто го мислех, а именно страничен тазов наклон, а не нещо по-сериозно и непоправимо. Дочух че тазовият наклон се коригирал чрез разтягащи упражнения и не е нещо страшно.

Снимки:
http://s33.postimg.org/i2r45iwm7/Screen ... _32_14.png

http://s33.postimg.org/xb46gtk0v/Screen ... _24_52.png
ivokuka
 
Мнения: 2
Регистриран на: 29 Май 2016, 20:04

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Plamen Georgiev » 31 Май 2016, 09:51

Здравейте!

Само по снимки и това, което сте написали, трудно може да се определи какъв е проблема. Най-често проблемите с неправилната позиция на таза се получават при едностранно плоскостъпие или гръбначно изкривяване в странична посока - сколиоза. По снимките не се вижда да има сериозно гръбначно изкривяване, но за състоянието Ви трябва да се направи преглед от специалист.

Също така не сте споделили да имате проблеми, като болки в гърба, плоскостъпие, затрудения в походката, които да подскажат за реален проблем. Въжзможно е това просто да е свързано с неправилно телодържане или т.нар. - лоша стойка. Повече информация за този проблем може да прочете в статията: Най-честите нарушения в правилната стойка и упражненията, с който да ги коригираме.

Стречинг упражнения може да видите в статията: Упражнения за разтягане - гърди, корем и гръб

Все пак имайте предвид, че за да се подберат точни упражнения е нужно да се установи причината за проблема!

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот ivokuka » 01 Юни 2016, 13:03

Здравейте и благодаря за бързия и адекватен отговор!
Вчера бях при ортопед, беше ми направена снимка и се установи че имам леко изкривяване на гръбначния стълб в долната част на кръста. Диагнозата беше S-образна тораколумбална сколиоза. Лекарят каза че на този етап единствено трябва да наблюдаваме дали изкривяването ще се влоши, че не е нищо сериозно, по-скоро е козметичен дефект, че е доста леко при мен и че може по-рано да започна да страдам от шипове след 20-30 години. (На 20 години съм.) Не съм отишъл на ортопед поради проява на някакви болки, дискофорт или други симптоми. Това състояние го забелязах преди около половин година, когато свалих значителен брой килограми, чрез диета и спорт и тогава се забеляза лекото изкривяване при стойката ми и таза. Искам да попитам дали има някакви упражнения за коригиране на това състояние и най-вече, има ли упражнения за наместване на тазовата кост, така че дясната част да не е толкова изпъкнала и да се въведе някаква относителна симетрия в тазовата ми област? Най-вече реших да се консултирам със специалист заради асиметрията в таза, която има доста негативно влияние върху външния ми вид и съответно психиката ми.

Поздрави!
ivokuka
 
Мнения: 2
Регистриран на: 29 Май 2016, 20:04

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Plamen Georgiev » 02 Юни 2016, 10:43

Здравейте!

Сколиозата е често срещан проблем при много млади хора. Много често се получава в ученическите години при израстването, особено ако това е съчетано с отслабване на килограми. Отслабването е фактор защото при него се губи и част от мускулната маса.

Добрата новина е, че това не е същинско гръбначно изкривяване, което е свързано с деформация на прешлени, а по-скоро вследствие на мускулен дисбаланс. Много често това състояние се нарича пресколиоза и за него се препоръчва изправителна гимнастика, масаж и физиотерапия.

Целта на упражненията е възстанови баланса между мускулите на гърба и да ги засили. Така тази сколиоза може да се компенсира в някаква степен и да се спре нейното прогресиране. При по-леките случаи на сколиоза могат да се използват по-универсални упражнения като тези:

Лесни упражнения при болки в гърба и леки гръбначни изкривявания

Допълнително могат да се включат и по-специализирани като тези:

Упражнения за деца при сколиоза

Може да си подберете някои от тези упражнения и да ги правите вески ден вкъщи. В по-добрия случай трябва да работите с кинезитерапевт или да се запишете на изправителна гимнастика или йога.

Повече за това как помага йогата може да прочетете в:

Йога практика срещу гръбначни изкривявания, лоша стойка и болки в гърба

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

ПредишнаСледваща

Назад към Физиотерапия и рехабилитация

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта