Спортни травми и заболявания

В този раздел на нашия форум можете да задавате въпроси, свързани с физиотерапия, рехабилитация и възстановителни процедури, да споделяте мнение и да получите съвет.

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот milen22 » 29 Юни 2016, 22:23

:???: Здравейте , при удар при спортуване се сдобих с това. Мислите ли , че отново има проблем с връзките на глезена или не. По принцип имал съм проблем с другия крак относно връзки на глезена и се получи нещо такова , но тук стъпвах леко 2 дни с болки , на 3тия вече бях по добре и си стъпвах нормално. Вече минаха 5 дни и синината не е малка но при натиск или докосване на болката която е в кръга ме боли. Във връзка със синината отдолу искам да попитам дали това отново вещае скъсани връзки или наранени или нямам място за притеснение а просто наистина доста стабилно натъртване Благодаря предварително


https://postimg.org/image/brmew9h5j/
milen22
 
Мнения: 10
Регистриран на: 08 Апр 2014, 09:55

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Plamen Georgiev » 30 Юни 2016, 10:03

Здравейте!

Само по снимка не може да се определи дали това е обикновено натъртване или има засягане на връзки. По това обаче, което описвате се касае за удар, а не за навяхване при стъпване накриво. В този случай е по-вероятно да има само контузия на меките тъкани, без да са засегнати връзките. Имайте предвид обаче, че и в двата случая се получава локално възпаление и има оток, болка и хематом и симптомите си приличат. Все пак дори да има навяхване, това не означава, че има сериозно разкъсване на връзки. В повечето случаи при навяхване се получават микроскопични наранявания на връзките, които се възстановяват.

Според мен просто Ви трябва време да се възстановите и не е сериозна травма. Все пак ако се появят болки при ходене, бягане и натоварване на крака е най-добре да се консултирате с лекар ортопед.

Принципно при такива спортни травми се правят 4 основни неща - Почивка, Лед, Компресивна превръзка и повдигане на крайника. Повече може да прочетете в статията: Първа помощ при спортни травми.

На този етап може да ползвате и противовъзпалителен гел като ИБУМЕНТОЛ

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот milen22 » 30 Юни 2016, 11:12

Благодаря ви . Нямам болка при ходене , може би при натискане на мястото на удара имам , но съм имал скъсване на връзките и знам , че при извиване наляво и надясно на ходилото се усеща доста голяма болка в глезена точно там. Опитвам да го мърдам и болката е как да го обесня малко като вдървено в тази област повече отколкото да ме боли. Сякаш е гипсирано все едно.....Мажа го иначе с крем който първо охлажда после загрява с конски кестен също
milen22
 
Мнения: 10
Регистриран на: 08 Апр 2014, 09:55

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Plamen Georgiev » 01 Юли 2016, 11:50

Здравейте!

Може да движите глезена и да правите леки стречинг упражнения. Ако болката отшумява, значи всичко е ОК.

Може да използвате тези основни рехабилитационни упражнения за глезен.

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот milen22 » 10 Юли 2016, 16:02

Здравейте след 2 седмици почивка днес раздвижих леко с 1 мач. При удар с топката ме боли точно самото кокалче. Нямам болки при тичане единствено при докосване или при ритане на какво може да се дължи това според вас
milen22
 
Мнения: 10
Регистриран на: 08 Апр 2014, 09:55

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Plamen Georgiev » 18 Юли 2016, 11:57

Здравейте!

Най-вероятно се касае за натъртване в областта, което ще отшуми до седмица. При такива случаи за в бъдеще може да ползвате пакет с лед.

За приложението на лед може да прочетете в статията:
Лечение с лед при спортни травми (криотерапия)

За това как да реагирате при спортни травми и RICE протокола използван от спортистите, може да прочетете в статията:

Първа помощ при спортни травми

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот milen22 » 21 Юли 2016, 00:08

Благодаря надявам се да е ОК всичко
Живи и здрави
milen22
 
Мнения: 10
Регистриран на: 08 Апр 2014, 09:55

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот armwrestler » 10 Авг 2016, 22:04

Здравейте!
Занимавам се със силов трибой от 1 година. От 3-4 месеца тренирам по програма, при която всеки ден първото ми упражнение е клякане със щанга. Преди около 2 седмици реших да сваля няколко килограми и направих кардио - 5 км тичане с бавно темпо + спринтове 5x200м. След 2 дена получих болки под лявото коляно. Няма оток, при натиск няма болка, само при клякане и леко при изкачване на стъпала. От 10 дена мажа Deep reliеf, но има много малко подобрение. Не знам дали причината е от тежките клякания или от тичането.
Искам съвет, за да знам какво да правя, да ходя ли на доктор или да изчакам, за да отшуми болката. Благодаря!
armwrestler
 
Мнения: 1
Регистриран на: 10 Авг 2016, 21:51

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Plamen Georgiev » 11 Авг 2016, 10:44

Здравейте!

Трудно е да се каже каква е точната причина за болката. Често болката при клякане е симптом на увреда на менискус, но може проблема може да е във връзки, бурса или сухожилие. Щом болките намаляват това е добър признак, просто на този етап не правете резки и пикови натоварвания, които могат да я провокират. Ако болката не изчезва, най-добре се консултирайте със спортен лекар или ортопед. Той може да Ви направи нужните тестове за стабилността на коляното и увреда на менисци.

Това което може да направите в домашни условия са топлинни процедури и леки стречниг упражнения. Целта е да се стимулира локалното кръвообръщение и възстановяването.

Може да си вземете и направление за физиотерапия, където да правите различни процедури.

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Димитър_ » 19 Авг 2016, 11:08

До Пламен Георгиев,

Здравейте,

Преди месец получих схващане в обалстта на врата в резултат, на което трудно и с доста болка можех да извъртам главата си в различни посоки особено трудно поглеждах нагоре. След седмица болката започна да се мести надолу към дясната страна на трапеца и плешката, през този период се мажех с реперил, който леко облекчаваше постоянните болки. Постепенно болките се изместиха до обласста на дясното задно рамо и в момента получавам изтръпвания на дясната ръка, но болката постепенно отшумява. Притеснява ме факта, че когато е подложена на натоварване (дърпащо) дясната ми половина на гърба отказва и инстинктивно пренася тежестта на лявата страна. Посъветваха ме да опитам да залепя Капсипласт в обласста на болката, въпросът ми е подходяща ли е тази терапия или трябва да се прегледам при физиотерапевт преди да пробвам тези лепенки? Според Вас има ли основания за притеснение от временното изтръпване на дясната ръка сутрин ? Благодаря за вниманието.
Димитър_
 
Мнения: 1
Регистриран на: 19 Авг 2016, 10:40

ПредишнаСледваща

Назад към Физиотерапия и рехабилитация

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта