Спортни травми и заболявания

В този раздел на нашия форум можете да задавате въпроси, свързани с физиотерапия, рехабилитация и възстановителни процедури, да споделяте мнение и да получите съвет.

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Plamen Georgiev » 19 Авг 2016, 16:01

Здравейте!

Най-вероятно проблемът е неврологичен и се е получило възпаление на едно или няколко нервни коренчета в областта на шийния гръбнак. На това хората популярно казват плексит, макар не във всички случаи да се касае точно за това. В резултат на това се появява спазъм на мускулите на врата, болка и изтръпване по хода на нервите.

Най-добре е да ви прегледа специалист невролог, който да ви предпише адекватна на състоянието терапия. За ефектът на капсипласта не мога да дам мнение, но не мисля, че ще реши проблема. По-добре опитайте с масаж, физиотерапия и упражнения.

Нормално е да имате изтръпване и неврологични симптоми сутрин. Постепенно нещата ще се нормализират, но понякога това изисква доста време.

Може да опитате и тези упражнения вкъщи:Упражнения при схващане и болки във врата
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот sparkleofhope » 24 Авг 2016, 08:40

Здравейте, д-р Георгиев!

Не съм сигурна дали моят проблем е за този раздел, но ще си позволя да задам въпроса си тук, защото подобно за проблемите изложени тук, и моят е причинен инцидентно.

Наскоро при много широко отваряне на устата, на следващия ден получих странни и обезпокоителни симптоми, характеризиращи се с изтръпване на челюстта, при по-продължително говорене устата ми се пълни със слюнка и освен това от дясно в нормално положение устата ми стои леко притворена, за разлика от лявата страна, която мога да затворя плътно без усилие. А наскоро усетих и потръпване към дясното ухо. Всички тези симптоми са без каквато и да е болка, бих казала само, че след сън усещам леко подуване в тази област.
Предполагам не се касае за нещо страшно, но вероятно занапред в бъдещето ще създава проблеми.
Пиша непосредствено след случилото се, защото съм наясно, че травмите са лечими, когато се вземат навременни мерки.

Какво следва да предприема като действие? Имате ли представа за какъв тип травма се касае в случая?

Благодаря Ви предварително!
sparkleofhope
 
Мнения: 2
Регистриран на: 24 Авг 2016, 08:14

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Plamen Georgiev » 24 Авг 2016, 09:58

Здравейте!

Най-добре направете преглед при невролог, защото може да се касае за неврит на лицевия нерв или т. нар. фациалис. Не го отлагайте, особено ако симптомите се задълбочават.

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Мирослав.Борисов » 21 Сеп 2016, 18:18

Plamen Georgiev написа:Здравейте!

Тук може да зададете своите въпроси свързани със спортни травми или травматични състояния след различни инциденти.здравеитеимам стара травма на ляв крак(ходило/глезен)тарзалис нещоси .и сегасамо дасе припъна все там ме боли. налагамго в момента с лед ще му приложа RAIC метод.отговор моля

На Вашите въпроси отговаря: Пламен Георгиев - рехабилитатор, здравен специалист в областта на физикалната медицина.
Мирослав.Борисов
 
Мнения: 1
Регистриран на: 21 Сеп 2016, 17:53

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Plamen Georgiev » 26 Сеп 2016, 14:50

Здравейте!

Правилно е след травма да се постави лед и да се следва протокола RICE. Ако болката отшуми до ден два, това означава, че било просто навяхване. Ако болката продължи повече от седмица, най-добре се консултирайте с лекар, за да ви предпише адекватно лечение.

Повече може да прочетете в статията: Първа помощ при спортни травми

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот nazarod » 13 Окт 2016, 19:28

Добър ден.На 17 години съм и тренирам сериозно футбол и ходя понякога на фитнес,по време на един мач си навехнах глезена ,отидох в пирогов направиха ми снимка и ми казаха ,че е леко разтягане на връзките и ще ми мине за 1 седмица ,след това отидох на друг лекар и ми каза две седмици.Накрая реших да отида при личния лекар и той ми каза един месец..Днес е 28 ден и не чуствам да ми мине за два дена,ако може дайте мнение защото вече се притеснявам......а и може ли да хода на фитнес ако не тренирам нищо за крака.
nazarod
 
Мнения: 1
Регистриран на: 13 Окт 2016, 19:14

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Plamen Georgiev » 14 Окт 2016, 10:57

Здравейте!

Сроковете, които дават лекарите винаги са ориентировъчни. Обикновено при леко навяхване нещата наистина отшумяват за седмица, две, но понякога болката може да остане и над месец. Добре е пак да ви прегледа лекар ортопед и да ви препоръча някакво лечение. Щом болката още я има той може да ви препоръча носенето на ортеза тип наглезенка, физиотерапия и медикаменти, които да ви помогнат за нея. Няма проблем да ходите на фитнес, а за крака да правите леки разтягащи и раздвижващи упражнения.

Повече информация за рехабилитацията при навяхване може да прочете в статията: Възстановяване след навяхване на глезена при спортисти

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот unufri » 22 Окт 2016, 23:20

Здравейте! Преди 4 месеца си счупих китката. Два месеца ходя на раздвижване, но болката остава. Направих нова снимка и се оказва, че имам и изкълчване. Посъветвах се с няколко специалиста и всички са на различно мнение. Един казва, че трябва да се оперира, друг, че е късно за операция вече, трети, че с още раздвижване, масаж и рехабилитация болката ще изчезне... Не знам какво да правя, моля за съвет. Ето и рентгеновата снимка, на която се вижда изкълчването
Прикачени файлове
2.1.jpg
рентгенова снимка
2.1.jpg (62.36 KiB) Прегледано 467 пъти
unufri
 
Мнения: 1
Регистриран на: 22 Окт 2016, 22:58

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Plamen Georgiev » 24 Окт 2016, 13:25

Здравейте!

Аз трудно мога да дам някакъв съвет без конкретна диагноза от специалист ортопед или образна диагностика. Те най-точно могат да преценят за какъв проблем се касае. В някои случаи болката може да се задържи и по-дълго време след фрактурата, но въпросът е дали има механична причина за нея, която само с физиотерапия няма как да се оправи. Така или иначе трябва да намерите лекар, на който да се доверите в преценката.

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот LEO1 » 20 Дек 2016, 23:50

Здравейте.
Интересувам се какви натоварвания са подходящи при хондропатия на колянната става? Доколкото разбрах, тичането е забранено, но как стой въпроса със силовите тренировки?
LEO1
 
Мнения: 5
Регистриран на: 20 Дек 2016, 23:34

ПредишнаСледваща

Назад към Физиотерапия и рехабилитация

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта