Спортни травми и заболявания

В този раздел на нашия форум можете да задавате въпроси, свързани с физиотерапия, рехабилитация и възстановителни процедури, да споделяте мнение и да получите съвет.

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Plamen Georgiev » 21 Дек 2016, 11:01

Здравейте!

Не сте посочили на каква възраст сте и дали има поставена някаква по-точна диагноза, свързана с проблемите с коляното. Хондропатията е общо понятие, често е свързвано с дегенеративни изменения в самия хрущял, но с неясни причини. При всички случаи трябва да внимавате с тренировките и да не претоварвате коленете.

Избягвайте скачания, бягане, дълбоки клекове с тежести и всички пикови натоварвания в коляното. Въпреки тези ограничения обаче е добре да се правят упражнения за стабилизиране на коляното и поддържане на подвижността му.

Повече информация може да прочетете в статиите:

10 съвета за предпазване на коленете от травми

Упражнения при болка в капачката на коляното (пателофеморален синдром)

Упражнения за укрепване и стабилизиране на коленните стави

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот LEO1 » 22 Дек 2016, 00:08

Здравейте отново, благодаря за бързия отговор, точна диагноза все още няма, предстоят ми още прегледи и изследвания след празници, към момента ходя на физиотерапия и според лекаря става дума точно за хондропатия, нищо по-конкретно. На 18 години съм.

Питам се - щом става дума за износване на хрущяла, има ли възможност за неговото възстановяване, пълно лечение?
LEO1
 
Мнения: 5
Регистриран на: 20 Дек 2016, 23:34

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Plamen Georgiev » 23 Дек 2016, 12:42

Здравейте!

Не е типично за такава млада възраст да има сериозно износване. Изчакайте изследванията и продължавайте с физиотерапията. Може да взимате и добавки с глюкозамин, хондроитин и хиалуронова киселина.

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот lz2skt » 18 Яну 2017, 14:00

Здравейте.Имам 3 артроскопски операции за едини същ проблем коляното-руптура на заден рог на медиалният мениск.Веднага след 1 несполучлива операция преди 5г получих силни болки и изтръпване на стъпалото на оперираният крак в областта на предната част на стъпалото.Периодично тази болка и изтръпване се появявя от време на време .ходил съм на консултации при 1 хурург,който ме оперира,при 2 хурург който свърши работата на първият като ши менискуса ми,който впоследствие след 6м се скъса и се наложи пак да ме оперира ,но и двамата нищо не казват по въпроса.Ходил съм по санаториуми,физиотерапии,консултирал съм се с невролози и тяхно лечение ,но изтръпването си се появява отвреме на време заедно и с периодично отичане на коляното.Повечето от старите болки в коляното си ми останаха.Нещо повече мога ли да направя по въпроса?
lz2skt
 
Мнения: 1
Регистриран на: 18 Яну 2017, 13:40

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Plamen Georgiev » 19 Яну 2017, 11:51

Здравейте!

Вероятно се получило някакво неврологично усложнение или успоредно с този проблем имате и такъв с кръста. Възможно е също така вследствие на отока и възпалението на коляното да получава някаква невропатия. По въпроса трябва да се изкаже невролог и най-добре след изследвания като електомиография (ЕМГ)/

Повече за изследването може да прочетете в статията: Електромиография (ЕМГ) и нервна проводимост

За да се препоръча адекватно лечение трябва проблемът да бъде диагностициран.

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот anagreeg » 06 Фев 2017, 17:54

Здравейте! Моля Ви за съвет, майка ми падна и й гипсираха ръката. След 7 дни ортопед назначи нова снимка. Въпросът ми е как е наместена ръката? Благодаря Ви предварително.
Прикачени файлове
изтеглен файл (3).png
изтеглен файл (3).png (322.63 KiB) Прегледано 739 пъти
изтеглен файл (4).png
изтеглен файл (4).png (199.81 KiB) Прегледано 739 пъти
изтеглен файл (1).png
изтеглен файл (1).png (221.63 KiB) Прегледано 739 пъти
anagreeg
 
Мнения: 2
Регистриран на: 06 Фев 2017, 17:43

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот anagreeg » 06 Фев 2017, 17:56

Прикачам и последната направена снимка.
Прикачени файлове
изтеглен файл (2).png
изтеглен файл (2).png (224.03 KiB) Прегледано 738 пъти
anagreeg
 
Мнения: 2
Регистриран на: 06 Фев 2017, 17:43

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Plamen Georgiev » 08 Фев 2017, 15:09

Здравейте!

Потърсете мнение от специалист по образна диагностика или ортопед.

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Йордан.Сандъкчиев » 05 Мар 2017, 22:40

Здравейте!
Тренирам в залата около 3 години до сега нямах никакви проблеми но някъде преди година започна една дразнеща болка в ингвиалната област точно на сгънката на десния крак .Не обръщах голямо внимание продължавах да си тринирам в залата ,докато един ден не започна толкова да ме боли ,че неможех да карам колата също така и си набарах едно топченце около 11 мм и си помислих ,че може да е ингвиална херния .Отидох на хирург и тои ми каза ,че нямам херния ,а така наречената футболна болест и ми каза да не го натоварвам и ми изписа нещо но не помня какво .Проблема беше, че нямаше как да си почивам защото работех и работата ми беше такава ,че бях 8 часа на крак .Но тази болка отшумя от самосебе си,докато не мина сезонната работа която работех и започнах да тренирам ,започнах с клековете и мъртвата тяга и пак осетих тази болка в ингвиалната област след което отидах на ехограф за да видят това топченце за което бях споменал по нагоре защото свързвам болката ми с него когато клякам и при дълбок клек все едно го притискам и ме боли както и при мъртвата тяга на ехографа ми казаха , че е възпален лимфен възел и ми изписаха антибиотик но не ми мина лимфния възел си е все така възпален и тази болка при клек и мъртва тяга си остана . Моля даите ми съвет защото заради тази болка немога да тренирам пълноценно.
Йордан.Сандъкчиев
 
Мнения: 1
Регистриран на: 05 Мар 2017, 21:58

Re: Спортни травми и заболявания

Мнениеот Plamen Georgiev » 06 Мар 2017, 19:02

Здравейте!

Само по написаното не може да се определи дали се касае за един или няколко насложени проблема. Принципно болката в ингвиналаната област при спортистите наистина е свързана най-често с тъй наречената футболна болест или пубоаддуктурен синдром. Това обаче не изключва да има възпален лимфен възел. За да се предприеме някакво лечение или да се даде съвет първо трябва да се определи причината за болката и състоянието на лимфния възел.

Направете преглед при специалист и проверете вариантите за апаратна физиотерапия. Ако е хроничен проблем със сухожилие може да изисква повече време за възстановяване.

Повече за проблема с аддукторните сухожилия може да прочете в статията Футболна болест - ARS комплекс


Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

ПредишнаСледваща

Назад към Физиотерапия и рехабилитация

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта