Стенокардия и инфаркт - мнения и въпроси

В този раздел на нашия форум можете да задавате въпроси, свързани със сърдечни заболявания, да споделяте мнения и да получите съвет.

Стенокардия и инфаркт - мнения и въпроси

Мнениеот Dr Deliibryamov » 14 Яну 2019, 20:01

В тема "Стенокардия и инфаркт" на здравния форум може да откриете мнения и зададете вашите въпроси, свързани с тези болестни състояния. Тук може да получите консултация, съвет и информация относно причините за появата им, характерните симптоми, поставянето на диагноза и възможностите за лечение. На вашите въпроси отговаря Д-р Якуб Делиибрямов - кардиолог.

Стенокардията (исхемична болест на сърцето) представлява заболяване на артериалните кръвоносни съдове, които кръвоснабдяват сърдечния мускул. При нея настъпва непълно запушване на даден хранещ съд, което причинява и характерните оплаквания за това болестно състояние: гръдна болка, която може да се разпространи към ляво рамо, лява ръка, гърба, шията и челюстта, както и недостиг на въздух (задух). Тези симптоми се провокират най-често при физическо натоварване и емоционална възбуда, а при покой изчезват. Стенокардията може да доведе до развитие на инфаркт на миокарда, при който кръвоснабдяването към определена част от сърдечния мускул напълно спира и засегната тъкан загива. Оплакванията при инфаркта са подобни на тези при стенокардията, но са много по-изразени и не отшумяват при покой и прием на медикаменти.

Подробна информация за д-р Якуб Делиибрямов ще откриете в справочника на Фрамар.
Dr Deliibryamov
 
Мнения: 46
Регистриран на: 30 Яну 2019, 13:50

Re: Стенокардия и инфаркт - мнения и въпроси

Мнениеот bemy » 04 Яну 2020, 13:29

Привет и Честита Нова Година !

Не знам дали питането ми е за тук, но ще си позволя да го направя.

Вчера бях на преглед при кардиолог, мерене на кръвно, преслушване със слушалка обстойно, опипване на корем и крайници, ехокардиография и ЕКГ.
Малка промяна в досегашната терапия, иначе всичко е ОК.
Представих резултатите от прегледа на личния лекар и той ги одобри.
Прибирайки се вкъщи реших да си разгледам кардиограмата, не че нещо ще разбера, но...отдолу пише:

"Интерпретация:

"Възможен стар антеросептален инфаркт на миокарда с неустановена давност"."

Сега на кого да вярвам, на машината или на лекаря, който твърди че няма проблем ?

Моля за становище!
Предварителни Благодарности!
bemy
 
Мнения: 26
Регистриран на: 30 Юни 2014, 17:17

Re: Стенокардия и инфаркт - мнения и въпроси

Мнениеот Dr Deliibryamov » 10 Яну 2020, 17:26

Здравейте,вярвайте на лекаря,интерпретацията на машината е ориентировъчна и несигурна...
Dr Deliibryamov
 
Мнения: 46
Регистриран на: 30 Яну 2019, 13:50

Re: Стенокардия и инфаркт - мнения и въпроси

Мнениеот ivan9377 » 24 Юни 2020, 16:33

Здравейте! Имам от време на време стягаща болка в гърдите а понякога в гърба. Бил съм на кардилози и лежах в болница заради първата кардиограма имаше ст депресия и негативна т вълна от там изследвания на кръвта и велотест които е отрицателен след това са правени от 4 - 5 кардиограми и са нормални. След това повторих велотеста отново отрицателен. Лекарите казват че сърцето е здраво но мен ме притеснява тази болка от време на време. Пробвал съм да се натоварвам като тичам и нямам болка. От тези тестове може ли да се каже че сърцето е наред? Един лекар ми каза сардечна невроза може ли да се счита че няма исхемия при положение че съм бил на 4 - 5 доктора?
ivan9377
 
Мнения: 2
Регистриран на: 24 Юни 2020, 16:27

Re: Стенокардия и инфаркт - мнения и въпроси

Мнениеот Dr Deliibryamov » 08 Юли 2020, 15:39

Здравейте,за съжаление информативността на велотеста не е много голяма за доказване на стенокардия и последните препоръки са да се използва за такава цел само ако липсва възможност за провеждане на по-чувствителни методи като КТ-коронарография,стрес ехокардиография и други.Така че ако клиничното съмнение за ИБС е голямо не може с вело тест да се изключи заболяването.Проблемът е,че НЗОК не заплаща за извършване на останалите тестове и следва те да бъдат заплатени от пациента(на повечето места),а понеже касата не заплаща няма и много места,където може да се проведе,както и обучен за целта персонал.
Dr Deliibryamov
 
Мнения: 46
Регистриран на: 30 Яну 2019, 13:50

Re: Стенокардия и инфаркт - мнения и въпроси

Мнениеот ivan9377 » 14 Юли 2020, 17:04

Ами всички ми казват че нищо ми нямало може би защото съм млад на 27г съм както казах при физическо натоварване нямам болка вдигал съм с натоварване 173 пулс и пак нямам болка
ivan9377
 
Мнения: 2
Регистриран на: 24 Юни 2020, 16:27

Re: Стенокардия и инфаркт - мнения и въпроси

Мнениеот Poli_petrova102003 » 20 Апр 2021, 18:39

Здравейте на 22 г съм отслабнах с 20 кг при спазване на режим ,намалих цигарите на 5 на ден, понякога и по 2 , не пия алкохол не пия кафе , ям сравнително здравословно , имам паник атаки от 5 години с ремисия 3 , но тук от около 2 седмици съм тревожна и все си мисля , че получавам инфаркт имам болки който се местят ту в плешката от ляво ту от дясно в гърба по средата , моля ви дайте ми съвет това е на психическа основа или има проблем , ( нямам съпътстващи заболявания , всичко което съм изследвала е в норма)
Poli_petrova102003
 
Мнения: 13
Регистриран на: 06 Юли 2018, 12:36

Re: Стенокардия и инфаркт - мнения и въпроси

Мнениеот Poli_petrova102003 » 24 Апр 2021, 23:21

Здравейте ще ми. Отговорите ли
Poli_petrova102003
 
Мнения: 13
Регистриран на: 06 Юли 2018, 12:36


Назад към Сърдечни заболявания

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта