Различните групи при цитонамазката – значение?

Различните групи при цитонамазката – значение?

Мнениеот annydance » 10 Апр 2014, 11:47

Здравейте! Все още съм много млада и съм посещавала гинеколог едва няколко пъти, при което всеки път ми взимаше проба за цитонамазка, а след няколко дни ми се обаждаше да ми каже, че всичко е наред и да отида да си взема изследванията!

Последния път, в който си взех резултата от цитонамазката ги сравних с тези на сестра ми и имаше различия в групата – моята беше първа група, а нейната втора група, явно има значение, но не разбирам какво!
Но и на двете лекарката ни беше казала, че всичко е наред, в такъв случай какво означават различните групи при цитонамазката?
annydance
 
Мнения: 445
Регистриран на: 06 Ное 2013, 14:13

Re: Различните групи при цитонамазката – значение?

Мнениеот sofi_black » 10 Апр 2014, 12:01

На мен при цитонамазка са ми излизали първа и втора, като при първа знам, че няма изменения, а при втора най-често означава някакво възпалително заболяване, не знам какви други има и какво означават, но май е по-добре така :D
sofi_black
 
Мнения: 488
Регистриран на: 05 Ное 2013, 14:39

Re: Различните групи при цитонамазката – значение?

Мнениеот benitarai » 10 Апр 2014, 12:43

http://maichindom-varna.com/bg/pap.html

тук има пълна информация 8-)
benitarai
 
Мнения: 2
Регистриран на: 10 Апр 2014, 12:42

Re: Различните групи при цитонамазката – значение?

Мнениеот benitarai » 10 Апр 2014, 12:45

ето това, което искате да знаете, но си заслужава да прочетете цялата статия


Класификация по Папаниколау (РАР):
В България е все още по-разпространена системата по РАР (Папаниколау). При нея резултатите са разделени в 5 групи: от І гр., която е с нормални клетки до Vгр., при която има данни за карцином
РАР I - нормални клетки.
РАР II - клетки показващи най-често възпалителни промени или метаплазия (доброкачествени промени), HPV инфекция.
РАР III - Граничен резултат.
РАР ІІІА - Тежко възпалено или дегенеративно изменение
РАР ІІІВ - Лека до среднотежка дисплазия (ЦИН I или II). Няма наличие на ракови клетки. Измененията могат да се развият до раков процес
РАР IV - тежка дисплазия, наличие на единични ракови клетки;
РАР V - наличие на множество ракови клетки, инвазивен карцином.
benitarai
 
Мнения: 2
Регистриран на: 10 Апр 2014, 12:42

Re: Различните групи при цитонамазката – значение?

Мнениеот pepa1974 » 16 Апр 2014, 13:21

Мисля че ХПВ-тест е за предпочитане пред цитонамазка.
pepa1974
 
Мнения: 367
Регистриран на: 02 Дек 2013, 20:20

Re: Различните групи при цитонамазката – значение?

Мнениеот dessiblond » 17 Апр 2014, 11:04

pepa1974 написа:Мисля че ХПВ-тест е за предпочитане пред цитонамазка.

Не знам дали си е интересувала за ХПВ теста и по-конкретно за цената му, но това не е част от профилактичните прегледи при гинеколог, т.е. той може да ти вземе проба, но в лабораторията няма да ти направят анализ за 10 лева, както при цитонамазката!
Нали видя benitarai какво е написала и какво отразява цитонамазката, прочети из нета и за ХПВ теста и ще разбереш за какво иде реч?!
dessiblond
 
Мнения: 421
Регистриран на: 25 Ное 2013, 14:13

Re: Различните групи при цитонамазката – значение?

Мнениеот pepa1974 » 18 Апр 2014, 10:46

dessiblond написа:
pepa1974 написа:Мисля че ХПВ-тест е за предпочитане пред цитонамазка.

Не знам дали си е интересувала за ХПВ теста и по-конкретно за цената му, но това не е част от профилактичните прегледи при гинеколог, т.е. той може да ти вземе проба, но в лабораторията няма да ти направят анализ за 10 лева, както при цитонамазката!
Нали видя benitarai какво е написала и какво отразява цитонамазката, прочети из нета и за ХПВ теста и ще разбереш за какво иде реч?!

Благодаря ти, за по-сигурно изпратих запитване до специалиста във Фрамар, на чието мнение бих повярвала.
pepa1974
 
Мнения: 367
Регистриран на: 02 Дек 2013, 20:20


Назад към Мнения и въпроси на читатели, свързани с акушерство и гинекология

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron