Вегетарианци по Великден

Подходящи рецепти, споделен опит и съвети, начин на живот

Вегетарианци по Великден

Мнениеот SilviyA.. » 10 Апр 2014, 11:58

Здравейте :)
Аз съм вегетарианка от доста години и по празници обикновено наблягам на салатки и нещо сладичко. Иска ми се тази година да приготвя някакво празнично вегетарианско ястие, което би могло да бъде изкушение дори за месоядните. Готова съм да експериментирам и с по-екзотични рецепти от индийска или арабска кухня. Ако някой може да ми препоръча интересна рецепта за Великденската трапеза, която вече е изпробвал ще му бъда много признателна :D .
SilviyA..
 
Мнения: 18
Регистриран на: 25 Мар 2014, 12:01

Re: Вегетарианци по Великден

Мнениеот moni.sparrow » 10 Апр 2014, 13:12

С какво искаш да се отличава великденското меню, така или иначе аз не мисля, че бих могла да изкуша моя мъж с нещо вегетарианско, особено когато имаш агнешко, което той си е приготвил :lol: :lol: :mrgreen:
moni.sparrow
 
Мнения: 286
Регистриран на: 05 Ное 2013, 15:24

Re: Вегетарианци по Великден

Мнениеот M.Tasheva » 10 Апр 2014, 13:29

Гледай каква статия намерих, Мони тук да се поолесниш малко с мъжа си! :lol:
M.Tasheva
 
Мнения: 393
Регистриран на: 21 Окт 2013, 13:55

Re: Вегетарианци по Великден

Мнениеот SilviyA.. » 11 Апр 2014, 10:13

moni.sparrow написа:С какво искаш да се отличава великденското меню, така или иначе аз не мисля, че бих могла да изкуша моя мъж с нещо вегетарианско, особено когато имаш агнешко, което той си е приготвил :lol: :lol: :mrgreen:

Не е задължително да се отказват от агнешкото, а да им хареса :) . Все по-често се заглеждам по индийската кухня, а инче си обичам много италианската. За Великден искам да приготвя нещо, което не съм правила до момента, по- нестандартно. Ако имате идеи, помагайте :)
SilviyA..
 
Мнения: 18
Регистриран на: 25 Мар 2014, 12:01

Re: Вегетарианци по Великден

Мнениеот pepa1974 » 16 Апр 2014, 20:24

SilviyA.. написа:
moni.sparrow написа:С какво искаш да се отличава великденското меню, така или иначе аз не мисля, че бих могла да изкуша моя мъж с нещо вегетарианско, особено когато имаш агнешко, което той си е приготвил :lol: :lol: :mrgreen:

Не е задължително да се отказват от агнешкото, а да им хареса :) . Все по-често се заглеждам по индийската кухня, а инче си обичам много италианската. За Великден искам да приготвя нещо, което не съм правила до момента, по- нестандартно. Ако имате идеи, помагайте :)

Великденското меню затова е Великденско, защото ЗАДЪЛЖИТЕЛНО присъства месо и то агнешко, като символ на жертвоприношение, което сме принесли в името на Бог и някак си на истинска Великденска трапеза не се вписва точно индийска кухня, защото тя е застъпена в индуистките и будистки традиции най-вече. Но щом си вегетарианка, стига да не си ВЕГЪН, спокойно можеш да ядеш от шарените яйца, козунаците, салата със свежи марули, репички и чесън, както и би могла да си приготвиш предястия, супи или пай/киш със сезонните продукти-лапад, спанак, коприва. Такива рецепти има хиляди в интернет, реши, какво искаш и потърси. Примерно супа от коприва и киселец с ориз и лимон, спаначени кюфтенца и киш или кекс със спанак, а може и баница. Със сигурност тези постни неща ще вървят в компанията покрай агнешкото.
pepa1974
 
Мнения: 367
Регистриран на: 02 Дек 2013, 20:20

Re: Вегетарианци по Великден

Мнениеот lini_leni » 17 Апр 2014, 11:53

pepa1974 написа:
SilviyA.. написа:
moni.sparrow написа:С какво искаш да се отличава великденското меню, така или иначе аз не мисля, че бих могла да изкуша моя мъж с нещо вегетарианско, особено когато имаш агнешко, което той си е приготвил :lol: :lol: :mrgreen:

Не е задължително да се отказват от агнешкото, а да им хареса :) . Все по-често се заглеждам по индийската кухня, а инче си обичам много италианската. За Великден искам да приготвя нещо, което не съм правила до момента, по- нестандартно. Ако имате идеи, помагайте :)

Великденското меню затова е Великденско, защото ЗАДЪЛЖИТЕЛНО присъства месо и то агнешко, като символ на жертвоприношение, което сме принесли в името на Бог и някак си на истинска Великденска трапеза не се вписва точно индийска кухня, защото тя е застъпена в индуистките и будистки традиции най-вече. Но щом си вегетарианка, стига да не си ВЕГЪН, спокойно можеш да ядеш от шарените яйца, козунаците, салата със свежи марули, репички и чесън, както и би могла да си приготвиш предястия, супи или пай/киш със сезонните продукти-лапад, спанак, коприва. Такива рецепти има хиляди в интернет, реши, какво искаш и потърси. Примерно супа от коприва и киселец с ориз и лимон, спаначени кюфтенца и киш или кекс със спанак, а може и баница. Със сигурност тези постни неща ще вървят в компанията покрай агнешкото.

Пая, а също и киша са традиционни български ястия и няма как да не присъстват на великденската трапеза :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
lini_leni
 
Мнения: 491
Регистриран на: 27 Сеп 2013, 12:03

Re: Вегетарианци по Великден

Мнениеот pepa1974 » 18 Апр 2014, 10:50

lini_leni , "паят" може да се замени от думата "кекс" или "сладкиш", а "киш"-ът ако държим да е българско- с баница със спанак. Това биха били най-близките заместители на великденското меню, които да са български. Ако имаш други идеи, моля сподели.
pepa1974
 
Мнения: 367
Регистриран на: 02 Дек 2013, 20:20

Re: Вегетарианци по Великден

Мнениеот penny » 22 Апр 2014, 10:48

А можеш ли да ми дадеш примерна рецепта за киш, до колкото помня тестото беше маслено, нали? :?
penny
 
Мнения: 498
Регистриран на: 05 Дек 2013, 15:13

Re: Вегетарианци по Великден

Мнениеот pepa1974 » 22 Апр 2014, 15:48

penny написа:А можеш ли да ми дадеш примерна рецепта за киш, до колкото помня тестото беше маслено, нали? :?

да, ето ти една рецепта: 250 г брашно, смесено със 125 г предварително настъргано студено краве масло, яйце и щипка сол. От тези продукти старателно се омесва гладко тесто, което се поставя за половин час в хладилника. След това се разточва и получената от него кора се разполага в тава. На всяка цена кората трябва да облепи и дъното, и стените на тавата. И после в нея се слага всичко, за което можете да се сетите или което сте намерили в хладилника си. Отделно се приготвя заливка от 2 яйца и 200-250 мл сметана и 50-100 г настърган на ситното ренде кашкавал. Приготвеният по този начин киш се слага в предварително загрята до 200 градуса фурна и се пече половин час – до образуването на златиста коричка.
pepa1974
 
Мнения: 367
Регистриран на: 02 Дек 2013, 20:20

Re: Вегетарианци по Великден

Мнениеот fairy » 28 Апр 2016, 15:33

Сигурно не им е лесно на вегетарианците по такива празници. Сега поне на разнообразие от салати могат да разчитат. По-заклетите сигурно и до козунаците и боядисаните яйца не се докосват. Сигурно е много гадно всички около теб да набиват, а ти да няма към какво кой знае какво да посегнеш.
fairy
 
Мнения: 464
Регистриран на: 19 Яну 2016, 11:17

Следваща

Назад към Вегетарианци и вегани

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 7 госта