Eпилепсия при куче

Ако можеха да говорят, но не могат, затова нека поговорим вместо тях. Споделетe всичко за вашите домашни любимци - типични или екзотични.
Онлайн консултация с д-р Искрен Станилов и д-р Деница Русева

Eпилепсия при куче

Мнениеот didi_bg » 20 Май 2014, 19:05

Имаме Голдън на 6 год. Преди месец започнахме да му даваме по половин хапче на ден фенобарбитал по препоръка на ветеринарния ни лекар.
Припадъците ги има от дълго време. Може би вече 4 год., но бяха в началото два пъти в година за много кратко време и ние нищо не сме му давал. Обаче от две години зачестиха, като може да се случи два пъти в седмица, но най-непоносимото е, че се удължиха и ако припадне, само секунда след съвземане получава пак и пак.. може да продължи час - два, дори и три. Обръщат се на гърчове и виждаме как състоянието му отива между живота и смъртта. Тежка гледка, ужасна бих казала, не може да се направи нищо. Но все пак имаме инжекции с диазепам, и когато влезе в такъв статус му бием инжекция, която като гледам почва да действа едва след 40 мин. че и повече дори.
Съветвахме се с ветеринаря и той ни препоръча накрая фенобарбитал. От както му го даваме, дълги гърчове не е имал. Получавал е за кратко досега 2 припадъка, дори не е било точно гърчове, след което се съвземаше и си ставаше както преди.
Но аз най-вече търся мнение, дали това е добро да даваме, защото четем колко лоши последствия има, преди 2 седмици имаше голямо разстройство - 2 дена, което не беше предизвикано от нищо, нищо различно не беше ял, че да имаме съмнения. Сега е пак с голямо разстройство, което пак сякаш от нищото дойде. Не знам от какво се предизвиква. Взехме му едни хапченца на кестенова основа, от тях предния път се оправи, днес пак му дадохме. Дали това е от фенобарбитала, не знам???

Ще очаквам отговор и ще съм много благодарна за вашия отговор и препоръка!
didi_bg
 
Мнения: 3
Регистриран на: 20 Май 2014, 18:42

Re: Eпилепсия при куче

Мнениеот Dr Denica Ruseva » 21 Май 2014, 12:42

didi_bg написа:Имаме Голдън на 6 год. Преди месец започнахме да му даваме по половин хапче на ден фенобарбитал по препоръка на ветеринарния ни лекар.
Припадъците ги има от дълго време. Може би вече 4 год., но бяха в началото два пъти в година за много кратко време и ние нищо не сме му давал. Обаче от две години зачестиха, като може да се случи два пъти в седмица, но най-непоносимото е, че се удължиха и ако припадне, само секунда след съвземане получава пак и пак.. може да продължи час - два, дори и три. Обръщат се на гърчове и виждаме как състоянието му отива между живота и смъртта. Тежка гледка, ужасна бих казала, не може да се направи нищо. Но все пак имаме инжекции с диазепам, и когато влезе в такъв статус му бием инжекция, която като гледам почва да действа едва след 40 мин. че и повече дори.
Съветвахме се с ветеринаря и той ни препоръча накрая фенобарбитал. От както му го даваме, дълги гърчове не е имал. Получавал е за кратко досега 2 припадъка, дори не е било точно гърчове, след което се съвземаше и си ставаше както преди.
Но аз най-вече търся мнение, дали това е добро да даваме, защото четем колко лоши последствия има, преди 2 седмици имаше голямо разстройство - 2 дена, което не беше предизвикано от нищо, нищо различно не беше ял, че да имаме съмнения. Сега е пак с голямо разстройство, което пак сякаш от нищото дойде. Не знам от какво се предизвиква. Взехме му едни хапченца на кестенова основа, от тях предния път се оправи, днес пак му дадохме. Дали това е от фенобарбитала, не знам???

Ще очаквам отговор и ще съм много благодарна за вашия отговор и препоръка!


За съжаление и двата препарата, които сте прилагали и прилагате са силни и не е изключено настъпилото разстройство да е точно от медикамента. Ако желаете се посъветвайте и с други ветеринарни клиники за друг метод на лечение, но за съжаление това са препаратите, които се използват у нас за подобни състояния. Също така - сега е важно кученцето да не се натоварва и превъзбужда, защото и най-малкото може да отключи нов припадък!

За разстройството бихме ви препоръчали и прахчето "Фермактив" - представлява пробиотичен прах с лактобактерии, които спомагат за нормализиране на чревната флора. Прахчето е безвредно и няма странични ефекти. Първите дни давайте през 2-3 часа, разтворен в малко вода.
fermactiv-milteliai-150-g.jpg
fermactiv-milteliai-150-g.jpg (10.66 KiB) Прегледано 1685 пъти
Аватар
Dr Denica Ruseva
 
Мнения: 64
Регистриран на: 10 Фев 2014, 13:30

Re: Eпилепсия при куче

Мнениеот didi_bg » 21 Май 2014, 15:27

Много съм ви благодарна, Др. Русева за адекватното разбиране и съвет!
Разстройството на нашето куче и днес продължава, като изпражненията му са много редки и са през 3-4 часа някъде. А пък иначе е жизнен и не губи апетит, което от своя страна винаги ме е радвало. :)
Днес ще му вземем това прахче и се надявам да помогне.
Аз обаче не ви разбрах за какво количество става на въпрос, което да му даваме през 2-3 часа?
Притеснявам се фенобарбитала да не окаже в дълъг период от време някакво лошо странично влияния върху него...
didi_bg
 
Мнения: 3
Регистриран на: 20 Май 2014, 18:42

Re: Eпилепсия при куче

Мнениеот Dr Denica Ruseva » 21 Май 2014, 22:25

didi_bg написа:Много съм ви благодарна, Др. Русева за адекватното разбиране и съвет!
Разстройството на нашето куче и днес продължава, като изпражненията му са много редки и са през 3-4 часа някъде. А пък иначе е жизнен и не губи апетит, което от своя страна винаги ме е радвало. :)
Днес ще му вземем това прахче и се надявам да помогне.
Аз обаче не ви разбрах за какво количество става на въпрос, което да му даваме през 2-3 часа?
Притеснявам се фенобарбитала да не окаже в дълъг период от време някакво лошо странично влияния върху него...


Дозата за Фермактив при кучета е 1.5-5г/дн. Средно ако е между 25-30 кг спокойно може да давате по 1 пълна чаена лъжичка или една изравнена супена, със съвсем малко вода. Двете се разбъркват, за да стане на каша. Първите 1-2 дни давайте през 2-3 часа, а след това разрезредете часовете и давайте през 4-5 часа. Обикновено ако кучето е със запазен апетит приема с охота прахчето с водата. Ако все пак не иска използвайте спринцовка. Препоръчително е да се дава 20-30 минути преди предстоящо хранене за по-добро усвояване.

По отношение на страничните ефекти на фенобарбитала - разбира се, че може да има, но са доста индивидуални при всеки организъм и обикновено прицелните точки са местата, където имунната защита е рязко спаднала. Стискаме Ви палци и ако имате въпроси с радост ще Ви дадем съвет!
Аватар
Dr Denica Ruseva
 
Мнения: 64
Регистриран на: 10 Фев 2014, 13:30

Re: Eпилепсия при куче

Мнениеот didi_bg » 22 Май 2014, 12:51

Благодаря Ви Др. Русева за помощта, ако има нещо ще пиша пак!
didi_bg
 
Мнения: 3
Регистриран на: 20 Май 2014, 18:42


Назад към Ветеринарна медицина

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта