Ранички в козината на зайче – от какво може да са?

Ако можеха да говорят, но не могат, затова нека поговорим вместо тях. Споделетe всичко за вашите домашни любимци - типични или екзотични.
Онлайн консултация с д-р Искрен Станилов и д-р Деница Русева

Ранички в козината на зайче – от какво може да са?

Мнениеот JohnLocke » 23 Май 2014, 15:59

Здравейте,мам проблем със зайчето си и съм доста притеснен! Дойде в семейството ни преди около половин година, порода Лъвска глава, много е сладка и с много пухкава козина. Това, обаче, май ни изигра лоша шега.

Вчера докато милвах зайчето по гръбчето усетих, че има лека подутина, като поразрових козината видях, че има оголено петно, което е станало на раничка, предполагам се е чесала. Веднага отидохме в клиниката, но докторът ни каза, че няма проблем, че е нещо временно и ни прати да си ходим, нито ми каза причина, нито нищо!
Живея в малък град и няма много клиники, да не говорим за специалисти!

Днес я прегледах отново и открих друга раничка в козината на зайчето, сериозно започна да ме плаши, затова ви пиша. Не знам дали това се случва и да други животни с дълги козини, ама до сега не съм виждал такова нещо, още по-малко при зайчета!
Имате ли представа от какво може да са тези ранички в козината?!
JohnLocke
 
Мнения: 70
Регистриран на: 28 Окт 2013, 14:32

Re: Ранички в козината на зайче – от какво може да са?

Мнениеот draga.mihova » 23 Май 2014, 16:03

Ами и моята котка е с дълга козина, ама до сега не се е получавало такова нещо! Дали е възможно да се спарва кожата от дългата козина и затова да започва да я сърби и така да пада, и да се разчесва :roll:
Видях, че в друга тема е отговорила доктор Русева, не се притеснявай, трябва се оправите :!:
draga.mihova
 
Мнения: 226
Регистриран на: 10 Дек 2013, 12:24

Re: Ранички в козината на зайче – от какво може да са?

Мнениеот Dr Denica Ruseva » 23 Май 2014, 16:20

JohnLocke написа:Здравейте,мам проблем със зайчето си и съм доста притеснен! Дойде в семейството ни преди около половин година, порода Лъвска глава, много е сладка и с много пухкава козина. Това, обаче, май ни изигра лоша шега.

Вчера докато милвах зайчето по гръбчето усетих, че има лека подутина, като поразрових козината видях, че има оголено петно, което е станало на раничка, предполагам се е чесала. Веднага отидохме в клиниката, но докторът ни каза, че няма проблем, че е нещо временно и ни прати да си ходим, нито ми каза причина, нито нищо!
Живея в малък град и няма много клиники, да не говорим за специалисти!

Днес я прегледах отново и открих друга раничка в козината на зайчето, сериозно започна да ме плаши, затова ви пиша. Не знам дали това се случва и да други животни с дълги козини, ама до сега не съм виждал такова нещо, още по-малко при зайчета!
Имате ли представа от какво може да са тези ранички в козината?!


Здравейте, съветвам Ви да потърсите специалист, който да вземе проба от засегнатото място. Не бива да третирате с нищо засегнатият участък преди вземане на пробата, тъй като това ще замаскира самата проба. Важно е да се определи дали се касае просто за бактериална инфекция, гъбично заболяване и т.н. Ако тези рани започнат да се лекуват локално, а се окаже, че не е бактериална инфекция, след локалното третиране вероятно ще затихнат за определено време, след което отново ще се обострят! Не губете време!
Аватар
Dr Denica Ruseva
 
Мнения: 64
Регистриран на: 10 Фев 2014, 13:30

Re: Ранички в козината на зайче – от какво може да са?

Мнениеот koral4e » 23 Май 2014, 19:00

Нашето зайче имаше същато раничка при прегледа ни казаха, че са гъбички. Направиха му противогъбична ваксина и му изписаха лекарство с което го третирахме всеки ден. За около месец се оправи. Неприятното е, че трябваше някой да отдели около 40 мин. всеки ден да го пази да не се ближи докато лекарството изсъхне на козината
koral4e
 
Мнения: 1
Регистриран на: 23 Май 2014, 18:50

Re: Ранички в козината на зайче – от какво може да са?

Мнениеот JohnLocke » 26 Май 2014, 11:42

Много благодаря за бързия отговор! Ами Коралче, ние ходихме при друг специалист, взеха кожна проба, оказа се, че няма нищо - чиста е, не са гъбички.
Изписаха ни антибиотично кремче, д-р Русева, и ни казаха да го мажа с него, обаче не трябва ли да се почисти преди това с нещо, кожата изглежда като с люспички, а и се е замърсило сигурно от чесането?
JohnLocke
 
Мнения: 70
Регистриран на: 28 Окт 2013, 14:32

Re: Ранички в козината на зайче – от какво може да са?

Мнениеот Dr Denica Ruseva » 29 Май 2014, 10:51

JohnLocke написа:Много благодаря за бързия отговор! Ами Коралче, ние ходихме при друг специалист, взеха кожна проба, оказа се, че няма нищо - чиста е, не са гъбички.
Изписаха ни антибиотично кремче, д-р Русева, и ни казаха да го мажа с него, обаче не трябва ли да се почисти преди това с нещо, кожата изглежда като с люспички, а и се е замърсило сигурно от чесането?


Радвам се, че кожната проба е била чиста :) Преди намазване на засегнатите места, може да почистите засъхналите крустички с кислородна вода. Ако раните са прекалено възпалени използвайте риванолов разтвор за почистване, вместо кислородна вода.
Аватар
Dr Denica Ruseva
 
Мнения: 64
Регистриран на: 10 Фев 2014, 13:30


Назад към Ветеринарна медицина

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта