Мислите ли, че конкурсите за деца са вредни за психиката?

Как възпитаваме детето си, грижи за физическото и душевното му развитие, съвети

Мислите ли, че конкурсите за деца са вредни за психиката?

Мнениеот MollyDolly » 29 Май 2014, 13:28

Пеене, рисуване, писане, красота, за всички тези категории, както и много други, разбира се съществуват и детски конкурси! Преди месец видях поредната обява за състезание по математика за първокласници, на което реших да запиша дъщеря си. Мисля, че направих огромна грешка! :oops: :( :(

Като изключим факта, че е платен и при записването в конкурса те уверяват, че задачите са като за средностатистически деца :idea: :idea: :idea: , а не генийчета, :idea: голяма част от задачите ме потресоха!
Дъщеря ми беше запомнила условието на една от тях. Ако си мислите, че задачата може да бъде решена с един поглед на възрастен, дълбоко се лъжете :idea: , изискваше не просто събиране и изваждане, както задачите в училище, но съвсем различен тип мислене и логика! :idea: :idea:

Голяма част от децата излязоха разплакани, унижени, а аз съм убедена, че е повлияло силно на психиката им. :| Затова си мисля, не е по-скоро вредно за детската психика всички тези конкурси, които се организират?
Със сигурност това е силен удар по самочувствието на децата, за тези от тях, които не печелят, особено на записаните по конкурси за красота! :o
Вие как мислите, полезно или вредно е за психика на децата записването им в конкурси? :?
MollyDolly
 
Мнения: 309
Регистриран на: 18 Окт 2013, 12:18

Re: Мислите ли, че конкурсите за деца са вредни за психиката

Мнениеот bojo_kolev » 29 Май 2014, 13:32

УОУ, много неприятно се е получило с конкурса по математика, съжалявам за хлапето, дано не се откаже от това, особено ако му е интересно! Като изключим подобни попадения, както и конкурсите за красота, според мен е добре децата да сравняват нивото си, защо не? :?
bojo_kolev
 
Мнения: 283
Регистриран на: 01 Окт 2013, 12:35

Re: Мислите ли, че конкурсите за деца са вредни за психиката

Мнениеот pepa1974 » 02 Юни 2014, 16:18

Май от собствени амбиции някои родители си побъркват децата.Лошото е че започват и останалите да ги слагат под един аршин и после-частни уроци, истерии.Нямаше такива дивотии по наше време, а не сме неграмотни.
pepa1974
 
Мнения: 367
Регистриран на: 02 Дек 2013, 20:20

Re: Мислите ли, че конкурсите за деца са вредни за психиката

Мнениеот franky » 03 Юни 2014, 14:42

pepa1974 написа:Май от собствени амбиции някои родители си побъркват децата.Лошото е че започват и останалите да ги слагат под един аршин и после-частни уроци, истерии.Нямаше такива дивотии по наше време, а не сме неграмотни.

Разбирам те, но какво е било образованието тогава и какво е сега, няма база за сравнение :!: иначе има майки много добри в това да побъркват децата си! :lol:
franky
 
Мнения: 395
Регистриран на: 14 Фев 2014, 13:04

Re: Мислите ли, че конкурсите за деца са вредни за психиката

Мнениеот pepa1974 » 09 Юни 2014, 17:14

Нали уж сега образованието е европейско! Защо от година на година децата са все по-побъркани и нервни и все по-неграмотни?
pepa1974
 
Мнения: 367
Регистриран на: 02 Дек 2013, 20:20

Re: Мислите ли, че конкурсите за деца са вредни за психиката

Мнениеот draga.mihova » 14 Юни 2014, 11:03

pepa1974 написа:Нали уж сега образованието е европейско! Защо от година на година децата са все по-побъркани и нервни и все по-неграмотни?

и мен това ме обърква и изненадва - нервността на децата и анормалното им държание :o като виждам майките нормални си изглеждат, апък децата... :| явно всичко е от малкото внимание, което получават, просто си го търсят по грешния начин
draga.mihova
 
Мнения: 226
Регистриран на: 10 Дек 2013, 12:24

Re: Мислите ли, че конкурсите за деца са вредни за психиката?

Мнениеот utro77 » 10 Окт 2014, 16:31

Конкурсите за красота, както за големи, така и за малки, смятам, че са недостойни за обсъждане! Не ги одобрявам ни най-малко!

Останалите конкурси - защо не? Мисля, че по този начин децата биха станали по-конкурентно способни - т.е. да се научат да се конкурират с други деца. Освен това би допринесло и за мотивацията им към придобиването на повече знания и умения.

Но всичко в крайна сметка си зависи от самото дете. Ако то е по-чувствително и би понесло трудно неуспех, по-добре не го включвайте в конкурс.
Suffer well!
Аватар
utro77
 
Мнения: 53
Регистриран на: 23 Май 2012, 15:56

Re: Мислите ли, че конкурсите за деца са вредни за психиката?

Мнениеот dejavu » 10 Окт 2014, 16:48

Мисля, че това на първо място е работа на родителите, независимо от желанието на детето. Тъй като има прекалено "толерантни" родители, които правят груби грешки във възпитанието на децата си, именно заради техните желания! :idea: :idea: Като тук наистина не става въпрос за конкурсите за красота, а по-скоро за този тип училищни състезания и регионални такива. :!:
Това не означава, че детето трябва задължително да е победител, но е добре да се провери за какво ниво иде реч, за да не се окаже детето твърде назад от вратниците му, това също би се отразило много на психиката! :idea:
dejavu
 
Мнения: 413
Регистриран на: 09 Окт 2013, 14:06

Re: Мислите ли, че конкурсите за деца са вредни за психиката?

Мнениеот silver933 » 15 Ное 2014, 19:11

Не е добра идея, по-добре да има участия без награди,все пак така могат да се демотивират или точно на обратното,да си повярват повече и изобщо да не се стараят повече, ще пропуснат и всичко хубаво и детско, талантите са чудесни,но не бива да избиваме собствените си амбиции върху децата ни.
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: Мислите ли, че конкурсите за деца са вредни за психиката?

Мнениеот Snejna » 14 Яну 2015, 14:13

utro77 написа:Конкурсите за красота, както за големи, така и за малки, смятам, че са недостойни за обсъждане! Не ги одобрявам ни най-малко!

Останалите конкурси - защо не? Мисля, че по този начин децата биха станали по-конкурентно способни - т.е. да се научат да се конкурират с други деца. Освен това би допринесло и за мотивацията им към придобиването на повече знания и умения.

Но всичко в крайна сметка си зависи от самото дете. Ако то е по-чувствително и би понесло трудно неуспех, по-добре не го включвайте в конкурс.

Дали ще е за красота или за ум, все децата ще останат разочаровани.
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Следваща

Назад към Възпитание, грижа и съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron