Килими, пътеки, мокети - пране, препоръки, почистване, подреждане

Полезни съвети и практични идеи за дома и градината

Re: Как и с какво почиствате килимите вкъщи?

Мнениеот Slavena » 18 Мар 2015, 17:34

Аз ги чистя със зеле, търкам със зеле и всичко излиза, не ги карам даже при специалист :)
Slavena
 
Мнения: 957
Регистриран на: 10 Дек 2014, 16:45

Re: Килими, пътеки, мокети – за или против сте?

Мнениеот S_Milenska » 19 Юли 2015, 09:51

Kaya написа:Много ги харесвам, но да не се прекалява с тях, мисля, че внася уют у дома :)

Точно придават уют, аз ги харесвам. Не ми допадат жилища, в които няма никакъв килим, дори и малко трябва да има, за да изглежда по-приветливо! :)
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46

Re: Килими, пътеки, мокети – за или против сте?

Мнениеот maminka » 20 Юли 2015, 12:44

S_Milenska написа:
Kaya написа:Много ги харесвам, но да не се прекалява с тях, мисля, че внася уют у дома :)

Точно придават уют, аз ги харесвам. Не ми допадат жилища, в които няма никакъв килим, дори и малко трябва да има, за да изглежда по-приветливо! :)

Особено през зимата е задължително, лятото някак ми става горещо само като видя, че има килим :mrgreen:
maminka
 
Мнения: 383
Регистриран на: 17 Фев 2014, 15:14

Къде перете килимите си и къде най-добре се изпират?

Мнениеот red_eyes » 05 Авг 2016, 14:01

Сега вкъщи е на мода прозаичната, но не и толкова маловажна тема за прането на килимите. Апартаментът ни е голям и се събират доста - от най-малкия калибър до най-големия. Така че всяка година по това време настъпват големи спорове как да се процедира. Защото не върви да си ги перем в банята, а и не е възможно, поне с големите. Миналата година дадохме килимите на автомивка, но не останахме доволни. С много силна струя ги перат и някои не издържаха на напъна и се поразнищиха. Та с една дума сега се чудим къде да ги перем - на бара ли, пак ли на автомивка, пред блока с маркуча ли :mrgreen: ? Вие къде перете килимите си и по какъв начин се справяте с това предизвикателство? А къде се изпират най-добре според вас? Какви препарати използвате?
Аватар
red_eyes
 
Мнения: 487
Регистриран на: 18 Дек 2013, 16:12

Re: Къде перете килимите си и къде най-добре се изпират?

Мнениеот iwoni » 05 Авг 2016, 14:35

Като бях малка, нашите натоварваха килими, одеяла и каквото се сетят в колата и отивахме на село на една рекичка. Никога няма да ги забравя тези дни, защото беше луда игра, свършвахме си работата /по-скоро те си я свършваха :smile: /, постилахме всичко да съхне на поляната и лягахме под сенките и така до вечерта. Изпираха се безупречно. Сега такива екстри май няма, вече като голяма давам килимите в някоя бара, плащам си и заминавам.
iwoni
 
Мнения: 483
Регистриран на: 18 Яну 2016, 15:14

Re: Къде перете килимите си и къде най-добре се изпират?

Мнениеот sofi_black » 05 Авг 2016, 15:54

iwoni написа:Като бях малка, нашите натоварваха килими, одеяла и каквото се сетят в колата и отивахме на село на една рекичка. Никога няма да ги забравя тези дни, защото беше луда игра, свършвахме си работата /по-скоро те си я свършваха :smile: /, постилахме всичко да съхне на поляната и лягахме под сенките и така до вечерта. Изпираха се безупречно. Сега такива екстри май няма, вече като голяма давам килимите в някоя бара, плащам си и заминавам.


Ти описваш едно идилично време, сега няма как да стане това нещо за съжаление :smile: . В градовете хората са намерили цаката да си перат килимите по автомивките. Разнищват-не разнищват се - нямат избор, къде да ги перат. Не съм сигурна дали е позволено обаче там да ги перат, по едно време нещо бяха я забранили тази дейност, не знам защо.
sofi_black
 
Мнения: 488
Регистриран на: 05 Ное 2013, 14:39

Re: Къде перете килимите си и къде най-добре се изпират?

Мнениеот roksana » 05 Авг 2016, 17:03

Има си и машини за тази работа мисля. Не съм ползвала услугите им и не знам дали изобщо е нужно да се излагат някъде килимите да съхнат, но този начин е за предпочитане пред това да ги мъкнеш на някоя автомивка или бара.
roksana
 
Мнения: 504
Регистриран на: 18 Яну 2016, 15:50

Re: Къде перете килимите си и къде най-добре се изпират?

Мнениеот balsam » 09 Авг 2016, 09:46

Това е сложното и трудоемкото при прането на килими, че са тежки, обемни и докато изсъхнат, минава доста време. Но не може да не ги переш изобщо, толкова прах и мръсотия събират. Аз вкъщи съм си избрала по- леки и по-малки килими, които лесно мога да почиствам. Не харесвам тези опънатите от стена до стена, покриващи целия под. Така нямам проблем и в банята да поизпера някое :smile: .
balsam
 
Мнения: 513
Регистриран на: 19 Яну 2016, 12:17

Re: Къде перете килимите си и къде най-добре се изпират?

Мнениеот Rali_hr » 09 Авг 2016, 12:30

Има си фирми за пране на килими, които дори вземат толкова малко пари, и ти вземат килимите от вас и ти ги връщат после изпрани, изсъхнали и всичко. За 1 голям килим и 2 пътеки, пак доста големи, ни вземат 17-18лева. ;) Идеалния начин! Просто потърси в твоя град. На мен сега ми предстои отново да ги давам за пране. Пера си килимите по-често от веднъж годишно, няма значение лято зима - те пристигат сухи. ;)
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Къде перете килимите си и къде най-добре се изпират?

Мнениеот zheleva212 » 09 Авг 2016, 14:33

На днешно време толкова варианти има, кой както го устройва. В големите градове също са му намерили начина :smile: .
zheleva212
 
Мнения: 383
Регистриран на: 20 Ное 2013, 16:51

ПредишнаСледваща

Назад към За дома – съвети и идеи

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта